www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Lesotho

Vesnice Sani Pass

Zajímavá místa Afriky

V Lesothu je několik zajímavých míst, která stojí za to navštívit.
Lesotho je malé království, které patří k nejkrásnějším v Africe, je kompletně obklopeno Jižní Afrikou a často je nazýváno Švýcarskem Afriky. Jsou zde krásná zelená údolí, sněhem pokryté hory, zurčící prameny, utopická země s bohatým kulturním dědictvím. Lidé Basotho mají své kořeny od krále Moshoeshoe Velkého, legendárního vládce z 19.století, který sjednotil kmeny, které byly vyhnány Zuly a založil pevnost blízko dnešního Maseru. Později Lesotho získalo nezávislost a nikdy zde nebyl apartheid. Dnes jsou Basotho velmi hrdí na svou zemi a jsou velmi pohostinní. Celé království leží nad nadmořkou výškou 1000 metrů, je to ráj pro milovníky vycházek do hor nebo zde můžete jezdit na ponících, kteří jsou zcela přizpůsobeni náročnému terénu. Je tu také množství skalních maleb křováků, nejezdí sem mnoho turistů.
Patří k nim Sani Pass, Katse Dam, Oxbow a Sehlabathebe národní park.
V Lesothu se dá také rybařit.
Do Lesotha se dostanete autem 4x4, zabalte si na letní období teplé oblečení. S sebou mějte vždy dostatek zásob, kdybyste někde uvízli.

Deset důvodů proč navštívit Lesotho:

* krásné pohoří Drakensberg a Maluti
* nedotčená příroda
* lyžování v Africe
* pozůstatky prehistorické minulosti
* jízda na ponících do odlehlých vesnic
* Kome Cave Village - dříve domov kanibalů
* tradiční vesnice Basotho v horách
* Sani Top - nejvýše položená hospoda v Africe
* Katse Dam - zdroj řek
* každoroční rallye Roof of Africa - extrémní offroad

1. Sani Pass
Leží na hranici mezi Jižní Afrikou a Lesotho, Sani Top Chalet nabízí pohodlné ubytování v nádherné krajině. Je to jeden z nejlépe utajovaných pokladů. Leží tu nejvýše položená hospoda v Africe ve výšce 2874 metrů.
Hranice lze přejít od 8 - 16 hodin. Na Sani Top lze vyjet autem 4x4 přes Sani Pass. Sani Top je nejvýše dosažitelné místo autem v Dračích horách. Lze se zde podívat do vesnice kmene Basuto, jsou tu nádherné výhledy.
Sani Top je malá vesnice ležící v průsmyku Sani Pass, kam vede jedna z nejnáročnějších cest v Jižní Africe. Sani Pass je dramatický, je třeba si zjistit počasí, než se sem vydáte, pokud sem dojedete, je určitě důvod k oslavě, ve vesnici nabízejí výstup na horu Thabana- Ntleynyana (3.482m), je to celkem strmý výstup, je třeba si najmout místního průvodce, lze se tu snadno ztratit a je tu mnoho nástrah.

2.Národní park Sehlabathebe
Je jediný národní park v Lesotho, 6.500 ha s průměrnou nadmořskou výškou 2.400 metrů. Jsou tu krásné skalní formace, velké skalní převisy a malá jezírka. Lodge v parku se jmenuje Jonathan´s Lodge. Park je také zajímavý pro pozorovatele ptáků a milovníky horské flóry. Žijí zde malé antilopy a savci, také ryba Oreodaimon quethlambae, která byla považována za vyhynulou, ale objevila se znovu v řece Tseolikana.
Park byl založen v roce 1970 jako první v Lesotho, je to odlehlá divočina, která láká horolezce, rybáře a pozorovatele ptáků, v parku zažijete mnoho dobroružství, hlavně když jedete na poníkovi ze Sani Top. Silnice do NP nejsou zpevněné a jsou velmi náročné.
Cesta Vás doveze k Jonathan´s Lodge, kde je 18 postelí. Než se sem vydáte, zjistěte si stav silnic, bez auta 4x4 se sem nedá dojet. Z Durbanu přes Kokstad na hraniční přechod Ongeluknek, pak přes Maphooaneng Pass a Devil´s Stairecase, přenocování v Moorosi Chaltes, pak přes Lebelonyane Pass do Sehlabathebe nebo z Moorosi přes bránu Ramatseliso. Z JNB přes Clarens, Golden Gate Highlands NP na hranice Monantsa Pass, přenocování v Maliba lodge nebo Mafika Lisiu Pas Motebong Village v Lejone a v Katse Dam lodge, v Thaba Tseka - přenocování v Buffalo hotel. Pak do Mashai (Mashai lodge), v Matebeng ubytování v Bob Phillips Camp. Přes průsmyk Matebeng a ubytování v parku nebo mimo v Ha Semenyane ranger Station. Snažší cesta z JNB - Clarens - Tele Border post, Moorosi, po asfaltové silnici přes Lebelonyane Pass do Sehlabathebe po A4.

3. Katse Dam
Hlavní zdroj výroby elektřiny v zemi, bylo zaplaveno údolí v déle 45 km a hráz je vysoká 185 metrů. Je to druhé největší přehradní jezero v Africe po Volta Akosombo Dam v Ghaně. Okolní krajina je nádherná, pohledy na jezero jsou nejhezčí z Mafika Lisiu Pass. Je tu také botanická zahrada, kde najdete původní flóru Lesotha, hlavně tu, která byla zaplavena při výstavbě jezera.

Maletsunyane Falls - vodopády dvakrát vyšší než Victoria Falls.
V Lesotho je více než 400 míst s malbami Křováků a místa, kde lze vidět staré zkameněliny stop dinosaurů - Masitise Dinosaur Track Valley a Moyeni - jsou místa zasluhující si návštěvu.

4. Oxbow
Je jedno z mála míst v Africe, kde lze lyžovat, kvalita sněhu závisí na počasí, ale lyžovat lze v červenci a srpnu nebo alespoň pozorovat ptáky. Cesta z Butha-Butha do Oxbow je původní cesta rally Roof of Africa, velmi malebná přes průsmyky většinou ve výšce 3.000 metrů. Z Butha-Butha vede 15 km cesta na sever, pak na východ na úpatí pohoří Maluti. Stoupá průsmykem Moteng v 2.840 metrech a pak klesá do údolí řeky Malibamatso. Zde se přijede k Oxbow lodge - což je lyžařský resort, lze zde i kempovat.

Další zajímavá místa
Maseru - hlavní město a zároveň i největší město země je centrem hospodářství. Velmi rychle se rozvíjí, hotely a restaurace jsou na mezinárodní úrovni včetně nabízené kuchyně - francouzská, italská a čínská s dobrým výběrem vín, lihovin a piva. V restauracích na Kingsway Road je bohatá nabídka místních pokrmů zejména z grilovaného masa. Dva mezinárodní hotely mají kasino a ve městě je několik kin. V obchodech je nabídka zejména místní produkce - košíky, mohérové oblečení, koberce, vlna, bižuterie. Velmi zajímavým artiklem jsou typické deky se vzorem Basotho.
V okolí Maseru je několik historických míst, město má starý hřbitov a atraktivní budovy - Královský palác a Rezidenci předsedy vlády, které se však nesmí fotografovat.
V okolí Maseru je možnost mnoha výletů. Pokud se vydáte severním směrem po Štěrkové cestě, dojdete na Horskou cestu. Východním směrem (asi 39 kilometrů) se nachází Liphiring Stream a skála, která se jmenuje Ha Baroana, původní domov Křováků. Zanechali zde po sobě nádhernou galerii nástěnných maleb zvířat (leopardi, lvi) a maleb z každodenního života zobrazující lov bušmenů, jejich tance apod. Klikatá cesta vede dolů k bystřině, kterou návštěvníci musí zdolat, aby se dostali k nástěnným malbám.

Jižně od hlavního města (asi 40 km) leží město Morija. Za návštěvu zde stojí muzeum a archivy. Otevřeno je denně kromě neděle od 8.30 do 16.30 hodin.

Na východ od Maseru je horská pevnost krále Moshoshoe I. - Thaba Bosiu. Na tomto místě bojovaly kmeny Basotho proti Búrům. Jsou zde pozůstatky opevnění a hrob krále Moshoshoe a náčelníků. Na úpatí pevnosti je informační středisko, kde lze zakoupit mapy a ostatní informační materiál. Místo leží východně od bývalé pevnosti krále Moshoeshoe Velkého - je to místo zrodu království Lesotho. Podle legendy Mountain of Night se změnila po západu slunce v neproniknutelnou pevnost, nepřístupnou z žádné strany. Bylo to bezpečné místo, které odolávalo útokům Zulů.

V jižní oblasti země se nachází Zkamenělý les Thaba Ts´oeu Mountain, Motlejoeng (jeskyně u Mphale´s Hoek) a dinosauří stopy v Moyeni.
Na jihovýchodě se nachází odlehlý Národní park Sehlabathebe, založený roku 1970. Nežije zde mnoho zvířat, pouze draví ptáci. V parku lze jezdit na koni nebo pořádat pěší výlety. Krásné skalní útvary a horská jezírka.
Pěší výlety můžete začít na většině horských chat, popřípadě se necháte řidičem zavézt na příhodné místo a potom vás může na domluveném místě opět vyzvednout. Na výlet se vydejte vždy pouze s místním průvodcem. Protože budete v horské oblasti, budete potřebovat pevné boty, nepromokavé oblečení, baterku. V zemi nejsou vyznačené stezky pro turisty, a tak je nutné mít podrobnou mapu 1:50 000. Lze ji zakoupit v Maseru nebo v lodges.

Semokong
Nazývané místo kouře - Place of Smoke, které má odvozeno své jméno od blízkých Maletsunyane Falls, je to místo, kam se dostanete na ponících, lze také jet po dramatické stezce Thaba Putsoa až se dostanete k vodopádům Ketane. Semokong je oblíbené místo pro výlety do přírody a pro výlety na 5 až 6 dní, vezměte si s sebou dostatek teplého oblečení, nepromokavé bundy, baterky, tablety na čistění vody a teplý spací pytel. Po cestě můžete bydlet v tradičních domcích Basotho - cena asi 100 CZK na noc, teplá jídla se podávají u ohně.
Horolezectví zde se doporučuje pouze zdatným horolezcům. Na každém čtverečním kilometru je více jak jeden vrchol se srázy a komíny. Horolezci musí mít odpovídající vybavení a místní doporučení. Lesotho je také ideálním místem pro paragliding, ale není zde možnost si půjčit vybavení.

Teyateyaneng
- Místo rychlých písků, název nezní příliš lákavě, ale je to místo, kde stojí za to se zastavit, pokud chcete nakoupit tradiční výrobky Basotho na trhu, ve vesnici jich je několik.

Národní park Ts´ehlanyane national park
Je to jeden z nejméně lákavých terénů v Lesotho, je nutno se připravit na drsné podmínky, chcete-li navštívit tento izolovaný park. Je to jediné místo, kde roste původní horský les, musíte zde být zcela soběstační pokud se sem chcete vydat a najmout si místního průvodce. V parku o rozloze 5.600 ha v horách najdete Maliba Mountain Lodge - luxusní ubytování s vybavením i na zimu. Během zimních měsíců lze zajistit lyžování v Afri-Ski lodge, v létě lze dělat vycházky do okolí - jsou zde tři stezky nebo se vydat na poníkovi na výlet. Maliba má i levnější ubytování ve čtyřech chatkách s kuchyňkami (ceny od 230 ZAR na osobu).

Přírodní rezervace Bokong
Chráněné území leží v srdci lesothské náhorní plošiny, je to oblíbené místo vycházek a lze zde dělat třídenní treky z parku Ts´ehlanyane. Jsou tu krásné výhledy na údolí, žije tu mnoho ptactva, jsou tu staré skalní malby.

Malealea
Je to malá vesnička, ale nejoblíbenější misto v Lesotho odkud se pořádají výlety na ponících po náročných horských stezkách. Basothští poníci jsou kříženci evropských koní a jávských plemen. Poníci zaujímají zvláštní místo v srdcích a mysli lidí Lesotho, jsou to velmi odolná zvířata a velmi dobře přizpůsobená drsným podmínkám. Pokud se vydáte na jednodenní nebo vícedenní trek, nevynechejte možnost se podívat po okolní poklidné krajině Malealea.

Rybaření - nejlepšími místy jsou Butha-Butha, Malibamat´so (na soutoku řek Ts´ehlanyane a Tlholohatsi. Jsou zde rozmanité druhy ryb, včetně pstruhů.

Lyžování je nejlepší od května do srpna, lyžařské svahy se nacházejí 11 kilometrů od Oxbow Lodge. Lyžařskou výbavu si zde můžete půjčit. Afriski leží 80 km od hranice Caledonspoort, za R26 jižně od Bethlehem. Jeďte po silnici A1 k vesnici Butha-Butha a pak první asfaltovou silnicí doleva, na T doleva, vpravo bude ukazatel na Afriski. Na konci sezóny jsou zde sjezdovky udržovány uměle. Sezóna trvá od 9.června do 4.září.

Jízda na ponících je Basoťany po staletí využívána jako dopravní prostředek. Je to jediný způsob, jak se dostat na nepřístupná místa. Poníci jsou velmi dobře přizpůsobeni místním drsným podmínkám. Na podporu chovu těchto zvířat iniciovala vláda Basotho Pony Projekt. Jejich stáje se nacházejí na vrcholu Molimo Nthuse, Semonkong Lodge, Malealea Lodge a Outward Bound. Poslední tři jmenované nabízejí i možnost projížděk na ponících.

Země vozů 4x4 - další oblíbenou zábavou jsou výlety v autech 4x4 nebo jízda na horských kolech. Můžete se vydat cestou na východě země Dračími horami k průsmyku Sani Pass, který spojuje Lesotho s KwaZulu-Natal v JAR. Chata Sani Top nabízí základní ubytování a je ideální základnou pro začátek cesty na vrchol Thabana - Ntlenyana (3.482 metrů n.m.)
Další možností je vyhlídková cesta Roof of Africa, která byla vystavěna ve spolupráci s JAR. Vede pohořím Maluti a Dračími horami, nabízí panenskou krajinu.

Ptactvo - žije zde asi 300 druhů ptáků, některé z nich jsou velmi vzácnými horskými druhy. Lesotho je považováno za nejlepší místo pro pozorování orlů, na jezeře Letsie Lake je velké množství vodního ptactva.
Divoká zvěř - není zde zastoupena v takovém množství, jako např. v jižních a východních oblastech Afriky, ale přesto zde žijí vzácné druhy antilop, běžní jsou paviáni a šakali a další drobní savci, např. mongusa. Hojně zastoupeni jsou hadi, ale protože jsou velmi plaší, málokdy se s nimi setkáte.

Maseru - hlavní město Lesotha je známé jako místo červeného pískovce, hlavními místy ve městě jsou Basotho Hat Handicraft centre s restaurací a kavárnou. Za návštěvu stojí Moteng Weavers a Seithati Weavers, gambleři mohou navštívit Maseru Suna Lesotho Sun kasina.
Teya-Teyneng (TY) je hlavním městem řemesel v Leostho, jsou zde krásné nástěnné koberce, svetry.
V blízkosti města Leribe Hlotse si můžete koupit mohérové šály a Sotho deky. Liphofung kulturní vesnice je tu také a najdete tu i Mahlasela Ski Slope - svah na lyžování.
Na východě Mokhotlong - což znamená místo holohlavého ibisa - najdete mnoho ptáků a dravců. Krásné výhledy na Dračí hory. Město je velmi odlehlé a donedávna bylo zásobováno pouze na ponících z Kwa Zulu Natal.
Mohale´s Hoek - zde najdete jeskyně kanibalů Jotlejoa, město Morija v Caledon Valley na úpatí plošiny Makhoarane je místem nejstarší misijní stanice a jediného muzea v Lesotho - Morija Museum and Archives.

www odkazy

http://www.seelesotho.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz