www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Jihoafrická republika

Zajímavá  místa - Jihoafrická republika

Zajímavá místa Afriky

Jihoafrická republika - Svět v jedné zemi, Duhový národ, Boží země - tak se nazývá země na jihu afrického kontinentu, kde najdete obrovskou rozmanitost krajiny od savan po pouště, zasněžené vrcholky hor a subtropické lesy. Jsou tu korálové útesy Indického oceánu a studené vody Atlantického oceánu, kde se páří velryby. Jihoafričané jsou rozmanitý národ rasově, kulturně a jazykově. Pororování zvířat je zde jedinečné, ale návštěvníky přitahuje i nejjižnější cíp Afriky.

Stručný průvodce po zajímavých místech JAR :
1. Johannesburg
Obchodní srdce Jižní Afriky nabízí mnoho kulturních zážitků, např. Museum of Africa (dějiny země), Gold Reef City - znovupostavené zlatokopecké městečko, z něhož dnešní město vyrostlo. V Sandtonu najdete prvotřídní mezinárodní hotely, nákupní centra, restaurace. Na západ od Sandtonu leží Randburg Waterfront s bary, restauracemi, obchody. Kuriozity najdete na bleším trhu v přístavu. V Johannesburgu je mnoho trhů - např. Multiflora Flower Market, kde probíhají květinové aukce každý den od pondělí do soboty v 7 hodin ráno. Další trh je nejstarší trh v Johannesburgu Mai Mai - zde najdete vše - tzv. muti - pomůcky pro kouzelnílky, antilopí parohy, kůže, korálky, štíty atd. Je to místo, kde se scházejí sangomové a inyangové - kouzelníci a zaklínači. Další trh je trh s organickými výrobky - Bryanston Organic and Natural Market, trh je otevřený v úterý a v neděli od 9 - 15 hodin. Jsou tu i noční trhy v úterý od poloviny listopadu do Vánoc. V Johannesburgu najdete i malou Itálii v Orange grove - Super Sconto s italskými výrobky.
Carlton Centre má výšku 223 metrů a je to nejvyšší budova v Africe - byl symbolem opulence a byly zde ubytování nejvýznamější návštěvníci v dřívějších dobách. Nyní se můžete za 8 ZAR nechat vyvézt výtahem do 50.patra a mít výhled 360°, je to oblíbené místo zamilovaných. V Johannesburgu najdete mnoho zajímavých obchodů s knihami, možnosti sportovního vyžití, park pro cyklisty v Bryanstonu, na haldách se jezdí na sandboardu. Lze navštívit krásné zahrady rodiny Opperhemerových. Další zajímavá místa jsou: růžová zahrada u jezera Emmerentia, Bigband jazz v radium Beer Hall, Moyo v Zoo Lake, Apartheid Museum Constitutional Hill, nákupy v Oriental Plaza ve Fordsburgu, nové China Town v Cyrildene, muzeum války u Zoo v Johannebsurgu, Rosebank - bleší trh na střeše.

2. Soweto( South Western Town)
Žije zde více než 2 miliony lidí ve vilách, ale i ve vlastnoručně postavených chatrčích. Roky politických zápasů ožívají na místech jako je bývalý dům Nelsona Mandely, Freedom square nebo památník Hectora Petersona. Za návštěvu stojí shebeens, typické místní hospody, kde se lze najíst a napít. Doporučuje se využít organizovaných prohlídek.

3. Pretoria
Administrativní hlavní město země je proslulé svými budovami, zahradami, památníky a muzei. Vládní budovy Union Buildings postavené v koloniálním stylu byly dějištěm inaugurace presidenta Nelsona Mandely. Další zajímavá místa jsou Church Square, jemuž vévodí socha Paula Krugera, presidenta zakladatele búrské republiky Transvaalu, dále Kruger House Museum, Památník vortrekkerů (Vortrekker Museum), Pioneer Open - air museum, Melrose House, kde byla podepsána mírová smlouva po anglo-búrské válce. Pretorii se přezdívá Jacaranda City podle stromů se světle fialovými květy, které rozkvétají vždy koncem září a v říjnu.

4. Lesedi Cultural Village
Necelou hodinu jízdy od Johannesburgu se návštěvníci seznámí s kmeny JAR. Vesnice se skládá z řady různých obydlí, kde se představují tradice kmenů Xhosa, Zulu, Pedi, Sotho, Ndebele. Lze zde ochutnat tradiční kuchyni.

5. Cullinan
Proslulé diamanty, včetně diamantu Cullinan, který je svými 3106 karáty největší na světě, pocházejí z dolu Premier Diamond Mine. Sto let staré domy hornického městečka stále stojí na svém místě. Zemědělské muzeum Prinsloo Agricultural museum představuje život farmářů z 80.let 19.století.

6. Warmbaths
Termální prameny tohoto lázeňského městečka, které leží asi 110 km severně od Pretorie, jsou oblíbeným místem už více než sto let. Zdejší lázeňská zařízení patří k nejlepším na světě, jsou tu bazény pro léčení revmatismu, sauny, bazén s minerální vodou. Nedaleko je národní park Marakele, divočina přístupná pouze terénními vozy. Najdete zde největší kolonii supů kapských i nejpopulárnější druhy divoce žijících zvířat. Park je součástí Waterberg Biosphere resource centre - oblasti hor, řek, potoků a močálů, kde mají svůj domov sloni, nosorožci, levharti, bůvoli a více než 300 druhů ptactva.

7. Pietersburg / Polokwane
Rušné město, založené v době zlaté horečky v 80.letech 19.století, je vhodnou základnou pro objevování provincie Limpopo. Jen 5 km jižně od Polokwane leží přírodní rezervace, kde žijí nosorožci, zebry, žirafy a přímorožci, nedaleko najdete muzeum pod širým nebem Bakone Malapa, kde se můžete seznámit s tradicemi severních Sothů. Dvě hodiny jízdy od Polokwane leží Severní Tuli game reserve, po cestě je to 500 km od Johannesburgu - asi pět hodin, stejně jako z Gaborone - ubytování Tuli safari lodge, Nitani Safari lodge, Mashatu.
Madikwe Game reserve byla vytvořena v roce 1991, kdy sem byla přemístěna zvířata, včetně gepardů a psů hyenovitých. Je tu několik privátních lodgí.
Welgevonden Private Game reserve leží pod pohořím Waterberg, tři hodiny jízdy od Johannesburgu, je to oblast bez malárie s Velkou pětkou. Kromě lodgí pro fotografická safari jsou zde i lovecké lodge.

8. Louis Trichardt / Makhado
Díky své krásné poloze jeden z nejvyhledávanějších cílů provincie Limpopo, město leží na úpatí hustě zalesněného pohoří Soutpansberg, je proslulé svými uměleckými řemesly, asi 35 km na jih na dálnici N1, je vyznačeno místo, kudy prochází obratník Kozoroha. V okolí Makhado se nachází Soutpansberg stezka, která je na dva dny.

9. Thohoyandou
Poblíž leží tradiční vesnice Tsakuma, kde vendští sochaři a řemeslníci vytvářejí unikátní suvenýry. Vendové mají bohatou mystickou kulturu a mnohé z jejich víry se soustřeďuje na les Thate Vondo, který se rozkládá kolem silnice R523 mezi Thohoyandou a Makhado, v této oblasti naleznete také zříceniny města Dzata, pozůstatky královského kraalu (kruhová vesnice) lidu Venda z doby kolem roku 1400.

10. Phalaborwa
V tomto městě lze navštívit největší povrchový důl v Africe, doluje se zde měď. Nedaleko leží Hans Merensky přírodní rezervace a populární golfové hřiště Hans Merensky Golf course. Tsonga open - air muzeum ukazuje, jak žili Tsongové před sto lety. Odtud se můžete vydat na západ přes Tzaneen s jeho kávovými, čajovými a ovocnými plantážemi do Magoebaskloof a půvabnou cestou mezi banánovými, mangovými a čajovými plantážemi do severní části pohoří Drakensberg. Nedaleko je malebná vesnice Duiwelskloof a přírodní rezervace Modjadji Nature Reserve, pojmenovaná po legendární královně - Rain Queen, která je uctívána v mnoha kmenových tradicích. K dispozici jsou každodenní lety z Johannesburgu do Hoedspruitu, poblíž Phalaborwy a vstupní brány do severní části Krugerova národního parku. V lokalitě Thulamela v severní části parku objevili archeologové sídlo starodávné civilizace, kde se tavilo zlato již kolem roku 1300.

11. Krugerův národní park (Kruger National Park)
Nejvýznamější jihoafrický park a jedna z nejznámějších přírodních rezervací na světě se prostírá 400 km od severu na jih a 70 kilometrů od východu na západ. Jeho severní část leží v provincii Limpopo a jižní část v provincii Mpumalanga. Na této obrovské rozloze bylo napočteno 147 druhů savců včetně Veké pětky - lva, levharta, slona, bůvola, nosorožce, 114 druhů plazů, 33 druhů obojživelníků, 50 druhů ryb a 300 druhů stromů, více než 500 druhů ptactva. V parku je několik kempů, ve větších z nich je zavedena eletřina, jsou v nich obchody, benzínové stanice, restaurace. Při západních hranicích parku je řada soukromých rezervaci, které nabízí vysoký standard stylového ubytování (lodges) a individuální zážitky z pozorování zvěře.
V parku je několik kempů, k nejstarším patří Pretoriuskop, kam se dostanete přes Numbi Gate, odkud je kemp vzdálěn 9 km. Ubytování - kemp stojí 165 ZAR na noc pro dva, jsou zde chatky, bungala, luxusnní bungala, rodinné chaty pro šest osob, dva penziony. V létě v Krugeru často prší, v zimě je třeba se teple obléknout. V parku lze jezdit vlastním osobním autem. K dispozici jsou i vyjížďky s rangery, vycházky a noční safari. u Pretoriuskopu jsou naučné stezky Sable Trail a cesta pro auta 4x4 Madlabantu.
Vstup do parku 304,- ZAR.
V NP Kruger žije více druhů zvířat než kdekoliv jinde a 500 druhů ptáků. Lze tu jezdit po vlastní ose a ubytovat se ve veřejných kempech v Krugeru NP. Přilehlé rezervace nabízejí luxusní ubytování v lodgcíh. Jsou tu stovky možností safari vyjížděk a pěších safari. Safari je mnohem lepší s průvodcem, ale zvířata můžete vidět i když pojedete po vlastní ose.
Ceny kempů a vstupů se mění, aktuální na stránkách parku.

12. Přírodní rezervace Blyde River Canyon
Leží v Dračích horách (Drakensberg) a přírodní scenérie, které nabízí patří k nejkrásnějším v Jižní Africe. Kaňon je třetí největší na světě, k jedinečným jevům Bourke´s Luck Potholes, Three Rondavels, God´s Window lze snadno dojet po asfaltových silnicích z městečka Graskop, jsou součástí tzv. Panorama Route. Najdete zde i různé vodopády - Mac Falls, Lisboa Falls, Berlin Falls a další, trasa je velmi dobře značena. Lisboa Falls jsou nejvyššími vodopády v této oblasti - 92 metrů. Vstup je sem volný.

13. Pilgrim´s Rest
Zlatá horečka sem v roce 1873 přilákala davy prospektorů. Celé městečko je živoucí muzeum. Chcete-li vidět, jak bylo prosíváno aluviální (říční) zlato, navštivte Pilgrim´s Hut a Diggings na kraji městečka v ulici Graskop Road. Nedaleko odsud na západ leží přírodní rezervace Mount Sheba, která je známá svým původním lesem a množstvím ptactva.

14. Nelspruit
Hlavní město provincie Mpumalanga je příhodnou základnou pro turisty, hlavně však městečko Hazyview ležící nedaleko, které je dobrým výchozím místo pro návštěvu Krugerova národního parku. Za návštěvu stojí botanická zahrada National Lowveld Botanic Gardens, která leží na březích Crocodile river. Asi 18 km od Nelspruitu leží jeskyně Sudwala a v sousedním Dinosauřím parku (Dinosaur Park) naleznete repliky prehistorických zvířat v životní velikosti. Somgimvelo - zvířecí rezervace leží u Barbertonu na hranicicíh se Svazijskem, je tu hodně zvířat a dělá se zde safari na koních.
Nedaleko Nelspruitu u Malalane se nachází Chimpanzee Eden - útočiště primátů Jane Goodallové. Zde se primáti rehabilitují a bude snaha je znovu vrátit do volné přírody v Angole a Gabonu. Žije zde 30 zachráněných šimpanzů. Tato vysoce inteligentní zvířata mají 98% shodné DNA s člověkem. Každá záchrana šimpanze trvá až tři týdny a náklady jsou vysoké. Do dnešního dne bylo zachráněno 33 šimpanzů (pod vedením Eugena Cussonse), z nichž 31 žije v Chimp Eden, kde se volně pohybují v lese a třikrát denně sem za nimi chodí návštěvy turistů (90ti minutová procházka).

Ráj šimpanzů - Chimpanzeee Eden - leží v 1000 hektarové přírodní rezervaci asi 15 km od Nelspruitu v provincii Mpumalanga. I když zde nežijí šimpanzi ve svém přirozeném prostředí, je to pouze jejich útočiště, je to však jediné místo, kde mohou angloští šimpanzi žít v klidu, protože jsou velmi ohroženým druhem. Zachránění jedinci nejsou jenom z Angoly, kde se o ně nedovedou zatím postarat, ale také z Libérie a Súdánu, dokonce i z Itálie. Pokud chcete tento útulek navštívit, je třeba mít předem rezervaci, ubytování se nabízí v luxusní Unhloti Lodge. Více info na www.janegoodall.co.za

15. Barberton
Toto historické město vděčí za svou existenci počátkům zlaté horečky v 80.letech 19. století. Město zvěčnil Sir Percy Fitzpatrick ve své knize Jock of the Bushveld. Socha proslulého psa se hrdě vypíná v centru města, naleznete zde mnoho historických pamětihodností včetně budovy zlaté burzy (Gold Stock Exchange Building) z roku 1887. Nedaleký průsmyk Bulembu nabízí jedinečné přírodní krásy, je přístupný terénními vozy.

16. Botshabelo Mission Station ( misijní stanice)
Lid Ndebele je znám svou výrobou předmětů z korálků, dřevořezbami a výzdobou domů. Tato historická misijní stanice a kulturní vesnice nedaleko Middelburgu, kde byla poprvé přeložena do afrického jazyka bible, zobrazuje ndebelskou kulturu. Ndebelská umělecká řemesla se také představují v ndebelské tradiční vesnici a muzeu u Loopspruitu, severně od Bronkhorstpruitu.

17. Greater St.Lucia Wetland park / iSimangaliso Wetland park
Tento park je zařazen do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tvoří ho jezero, ostrovy, ústí řeky, různé biotopy - lesy, lučiny, křovinami porostlé duny, pláže, korálové útesy. Park je proslulý svým ptactvem - plameňáky a pelikány, ústí řeky obývají krokodýli nilští, hroši, vodušky a mnoho dalších druhů zvířat. Po jezeře St.Lucia se pořádají pravidelné projížďky, nedaleko leží soukromá rezervace Phinda, na sever odtud leží Sodwana bay, jehož korálové útesy po celý rok přitahují potápěče. Celý park iSimangaliso se táhne po pobřeží 220 km, asi dvě třetiny tvoří 2 chráněné mořské oblasti
- St Lucia MPA a Mapualand MPA. St Lucia MPA se táhne jižně od Cape Vidal do Gobey´s Point - severně od Sodwana Bay. Není zde povoleno rybaření od bodu N5 na Red Cliffs, pouze severně od tohoto bodu s povolením. Maputaland MPA leží mezi Gobey´s Point a hranicí s Mozambikem, rybaření je zakázáno mezi Dog Point a Boteler Point.
Cape Vidal - dlouhá písečná pláž a výborné místo na šnorchlování při odlivu. Projet můžete parkem iSimangaliso Wetland Park (UNESCO místo), kde najdete tropickou buš a pláže, zvířecí rezervace.

18. Park Hluhluwe - Umfolozi
Tato druhá největší rezervace v Jižní Africe je domovem množství zvěře, včetně Velké pětky - lva, levharta, slona, nosorožce a bůvola. V parku, který se zasloužil o záchranu nosorožců před vyhynutím, se pořádají denní i noční vyjížďky v otevřených autech, organizují se zde i pěší safari. V parku můžete jezdit i sami. Další přírodní rezervace v provincii KwaZulu Natal jsou Ithala, Ndumo a Mkuze.
Vstup do parku 120,- ZAR.
Parkem můžete jezdit po vlastní ose, nosorožce také najdete v přilehlýćh soukromých rezervacích, jako je 5* Phinda a Thanda a 3* a 4* lodge v Zululand Rhino Reserve.

19. Zuluské kulturní vesnice
Shakaland je jednou z řady folklorních vesnic, které představují ducha zuluské víry a tradic. Návštěvníci se mohou seznámit se zuluskými řemesly - zhotování oštěpů, vaření piva a blíže poznají tradiční víru, písně a tance. Shakaland, původně postavený pro film Shaka, leží nedaleko městečka Eshowe nad jezerem Umhlatuze. Další kulturní vesnice jsou Duma Zulu, Veyane, Kwabhekithunga, PheZulu a Simunye Zulu lodge.

20. Rorke´s Drift a další bojiště
Přibližně 42 km od Dundee se nachází Rorke´s Drift, kde byla svedena roku 1879 historická bitva, v níž stovka britských vojáků odrazila armádu 4000 Zulů. Po této bitvě bylo uděleno 11 křížů královny Viktorie, což je největší počet, který byl kdy udělen za jednu bitvu. V místě je muzeum a naučné středisko. Na nedalekém bojišti Isandlwana 25 000 zuluských válečníků zasadilo britské armádě velkou porážku. Tato oblast provincie KwaZulu-Natal je také známa bojišti Anglo-búrské války.

21. uKhahlamba Drakensberg Park
uKhahlamba znamená v zuluštině bariéra z oštěpů, což je příhodný název pro majestátní Dračí hory (Drakensberg). Park zahrnuje dvě dříve samostatné rezervace Giant´s Castle a Royal Natal national park a další rezervace. Jsou tu velkolepé skalní útvary jako Amfiteátr - čtyřkilometrový čedičový oblouk, který se tyčí do výšky 1800 metrů. Široká škála aktivit v této prvořadé ekoturistické oblasti sahá od pěší turistiky a vyjížděk na koních nebo na kolech až po prohlídky dávných sanských skalních kreseb. Další možnosti jsou rybolov a vzrušující vyjížďka terénním vozem do průsmyku Sani, nejvýše položeného průsmyku v Jižní Africe.
Dračí hory patří k nejkrásnějším horským krajinám v Africe. Je tu 12 třítisícovek. Přes hradbu z oštěpů vede jediná cesta přes Sani Pass. Najdete tu několik stezek k příkrým srázům, milovníci skalních maleb tu mají možnost vidět až 500 míst, kde je 40-50.000 individuálních maleb. Velké zvěře tu mnoho není, ale roste tu tisíce endemických druhů rostlin. uKhahlamba-Drakensberg park 2.500 km2 je největší horský park v Africe. V roce 2000 byl park přidán na seznam UNESCO - jak kulturního tak přírodních dědictví (takových míst je jen 26).
K pokladům Dračích hor patří:
Flóra - 2153 druhů rostlin, 30% z nich endemických, 100 z nich je chráněných, tři vegetační zóny.
Divoká zvířata - Velkou pětku zde nenajdete, poslední lev tu byl zastřelen v roce 1890, vidět tu však můžete paviány, elandy a další antilopy, dravce a mnoho druhů ptáků.
Skalní malby - staré 3000-200 let doklad o křovácké historii, malby lidských postav, zvířat - elandů a pololidí - theriantropů.
Hory jsou rozděleny asi na 12 oblastí, s vlastním charakterem a stejnou ekologií, severní a jižní část jsou vzdušnou čarou vzdáleny 160 km, cesta po silnicích v pohoří trvá minimálně 6 hodin, takže je třeba si vybrat jednu nebo dvě oblasti:
Champagne Valley - nejnavštěvovanější část leží mezi Winterton a Monk´s Cowl - tři vrcholky - Champagne Castle, Monkś Cowl a Cathkin Peak - hotely, horské resorty a kempy, golfová hřiště, stáje, tržiště, obchody - ideální pro rodiny s dětmi. Brána Monk´s Cowl - možnosti stezek od 45 minut - Mike´s Walk - až po celodenní přes Ship´s Prow na Champagne Castle (3.337m).
Cathedral Peak a Didima - vrcholek 3.005 metrů, tradiční jméno Mponjwane, místo pro milovníky jednodenních vycházek - 8-9 hodin z hotelu Cathedral Peak, je tu Didima Rock Art Centre - multimediální prezentace skalních maleb, nejpřístupnjěší skalní malby v Didima Valley asi 45 minut od hotelu - v Lower Mushroom Cave, další místa jsou Botha´s Shelter a Eland Cave (900 a 1200 maleb).
Giant´s Castle - nejvýchodnější část Dračích hor - Giant Castle (3.314 m) vytvořen erozí - místní jméno Phosihawu - házeč štítu - v isiZulu, sesotho jméno Thaba Ikonjwa - hora, která nenávidí, když se na ní ukazuje. Rezervace založena již v roce 1903, je to ráj dravých ptáků a je tu mnoho skalních maleb - Main Cave - 30 minut od kempu - 500 maleb a replika křovácké rodiny z roku 1960.
Kamberg - podle hory - na stráních se pásla posvátná stáda Nyonikayipumeli - bílá stáda dobytka patřící Zulskému králi, nyní jsou tu však elandi a další antilopy, zurčící potůčky se pstruhy. Game Pass Shelter - přístupné místo skalních maleb, Waterfall Shelter - posvátné místo zulských sangoma - tradičních zaklínačů, kněží sem chodí sbírat léčivé byliny.
Národní park Royal Natal - zde najdete Amphitheatre - skalní oblouk 5 km dlouhý podél hranic s Lesotho. V zimě často pokrytý sněhem, nejlépe je vidět ze stezky Gorge trail, nejmalebnější denní výlet asi 8 km podél strže k Thukela Falls, které padají z Amphitheatru v pěti stupních celkem 949 metrů, jen o 30 metrů kratší než Angel Falls ve Venezuele.
Sani Pass - jediný průjezdný průsmyk, skalnatý, mnoho zatáček. Mkhomazana Valley - až hranice s Lesotho ve výšce 2.865 metrů, hlavní cesta již dávno do východního Lesotha, první cesta autem v roce 1948 ve Willey's jeep, dříve na mulách. Nyní se sem jezdí auty 4x4 a na čtyřkolkách - Sani Top Chalets - ubytování. Alpská zóna, planina bez stromů, kamenitá, zvláštní zvířata a ptáci, horolezci jsou přitahováni horou Thabana Ntlenyana
(sesotho - krásný černý kopec) - 3.482 metrů - nejvyšší hora Jižní Afriky.
Nejbližší letiště je Durban a Johannesburg, do Lesotho potřebujete auto 4x4. V létě teploty do 30°C, odpoledne bouřky (prosinec -únor), červen - srpen přes den 20°C, noci velmi chladné teploty pod nulou, i sníh, nejlepší čas je jaro, duben a květen také velmi příjemné počasí.
Pět nejvyšších hor Drakensbergu - Mafadi/Ntheledi 3.450m - oblast Injesuthi
Injesuthi Dome 3.410m - oblast Injesuthi
Champagne Castle 3.370m - oblast eMhlawazini
kaNtuba 3.355 m - oblast Mkhomazi
Trojan Wall 3.343 m - oblast Injesuthi

Sani Pass spojuje Lesotho s JAR a za poslední roky se stal tento průsmyk oblíbenou detsinací turistů, v roce 2008 jich tudy projelo 25.000. Cesta je to velmi příkrá a dramatická, avšak výhledy jsou nádherné. Cesta na vrcholek začíná v 1.566 metrech hned u Himeville a kroutí se po jižních svazích Dračích hor 22 km až na hraniční přechod, který leží ve výšce 2.874m. Je to dobrodružná jízda s převýšením více než 1.000 m. Je zde nádherná nedotčená příroda, 8 km prašné cesty ze strany JAR na hranice, nyní se uvažuje o tom, že bude vyasfaltovaná, ale tento záměr má mnoho odpůrců.
Ubytování se nabízí od kempů na krásných místech jako je Thendele a Giantś Castle, jeskyně a horské chaty nabízejí ubytování pro horolezce, jeskyně od 40 ZAR na noc, luxusní chaty od 600 ZAR na noc.
K hlavním aktivitám zde patří vycházky a horolezectví, každá oblast má své hlavní trasy, náročnější jsou trasy s přenocováním venku, musíte být zcela soběstační. Jediná dlouhá trasa je Giant´s Cup - 60 km za pět dní a je třeba rezervovat přes KZN Wildlife. Další zajímavostí je skalní umění na stovkách míst, Didima a Kamberg mají výstavky, nejpřístupnější jsou malby u Giant´s Castle a Kamberg. Zvěře tu příliš mnoho není, potkáte však antilopy, paviány, pozorování ptáků je zde výborné - hlavně dravců. Milovníky flóry nadchne více než 2200 druhů rostlin, z nichž asi 400 druhů endemických. Mnoho kempů nabízí jízdu na koni, lov pstruhů (kempy Lotheni, Kamberg a Highmoor).

22. Pietermaritzburg
Osobité město plné krásných viktoriánských a edwardských budov, které je obchodním centrem oblasti Midlands, bylo nazýváno poslední výspou britského impéria. Je proslulé nejrozsáhlejší sbírkou viktoriánských cihlových budov na světě. Socha indického vůdce Mahátmy Gándího v Church Street připomíná zrod jeho politických ideí. V roce 1893 byl Gándí z rasových důvodů vyhozen v Pietermaritzburgu z vlaku.

23. Durban
Město známé v zuluštině jako eThekweni. Místo zátoky, je hlavní branou do provincie KwaZulu-Natal. Má nejrušnější africký přístav. Je tu krásně vybudované zábavní centrum a akvárium u Shaka Marine Wolrd, které určitě stojí za návštěvu. Na Golden Mile najdete také hadí park (Snake park). Zájem vzbudí i botanická zahrada, středisko africkým umění a kultury a další muzea. Město je kulturně různorodé, se silným indickým vlivem, který je zřejmý na trhu ve Victoria Street a v mnoha indických restauracích. Díky subtropickému podnebí si slavných pláží na Golden Mile (Zlaté míli) lze užívat po celý rok. Na sever od města leží Umhlanga Rocks celá řada dalších oblíbených přímořských letovisek jako jsou Ballito a Salt Rock. Jižně od Durbanu se mohou návštěvníci svézt úzkokolejným vlakem Banana express mezi Port Shepstone a Izotsha/ Paddock. Také mohou navštívit přírodní rezervaci Oribi Gorge, kde je mnoho ptáků nebo mohou odpočívat v některém z letovisek jako jsou Margate, Ramsgate nebo Port Edward.

24. Wild Coast ( Divoké pobřeží)
Vstupní branou k Wild Coast 280 km dlouhému pásu nádherného neporušeného pobřeží ve Východním Kapsku je Port Edward. Kousek odtud leží prázdninový komplex a dále pak na jih je Port St.Johns, známé letovisko s nedalekou přírodní rezervací, další místa, která stojí za návštěvu je Coffee Bay a Hole in the Wall. Zátoka Coffee Bay dostala jméno podle kávových zrn, která byla vyplavena na pobřeží ze ztroskotané lodi a začala skutečně růst. Asi 50 km odsud naleznete Hole in the Wall ( Díru ve zdi), což je osamocený útes, do něhož mořské vlny vyhloubily obrovský otvor. V roce 1918 se ve vesnici Mveso ve Východním Kapsku narodil bývalý president Nelson Mandela. Léta svého důchodu se rozhodl trávit v Qumbu poblíž Umtaty, kde lze v Museu Nelsona Mandely shlédnout některé z darů, jež dostal od svého propuštění z vězení.Více na www.wildcoastholidays.co.za
Nieu Bethesda - Owl House, kde žije umělkyně Helen Martins, která pracuje s cementem, dráty, rozbitými lahvemi a sklem a vytváři tak "nový svět".
Dwesa Nature Reserve - zde můžete vidět nosorožce na pláži.
Cradock - Cat conservation trust - malá čtyřka - servalové, karakalové, africké divoké kočky a další druh koček s černými nohami.
Hogsback - na pohoří Amathole, tato vesnice byla místo, kde Tolkien trávil své prázdniny.
Pláže Východního Kapska: Mbotyi v severní části krásná pláž u ústí řeky se subtropickým lesem. Krásná pláž Port St.John, výborné místo na surfování, jezdit na kanoe lze v ústí řeky Mzimvubu. Pláže v Port Elizabeth - Kings Beach - široké písečné pláže, teplý Indický oceán a výborné surfování. Chintsa má nádherné pláže s dunami a lesy, výborné rybření u ústí řeky. Coffe Bay - krásná pláž s dramatickými útesy a hippie atmosférou.

25. East London
Tento jediný říční přístav v Jižní Africe, ležící na řece Buffalo River, je proslulý svými krásnými plážemi, které kromě plavců přitahují také surfaře a rybáře. V East London Museum je vystaven exemplář latimerie podivné - ryby považované za vyhynulou, než byla v roce 1938 chycena u zdějšího pobřeží, zatímco žraloky a jiné mořské živočichy můžete pozorovat v Akváriu. Zlaté pláže East Londonu jsou nádherné - surfaři, plavci, rybáři i milovníci plážového života se zde budou cítit ve svém živlu.
Rezervace Východní Kapska jsou bez malárie, je tu mnoho souromých rezervací v hornaté krajině hodinu jízdy od Port Elizabeth.

26. Addo Elephant National Park
Asi 72 km od Port Elizabeth se rozkládá Addo Elephant národní park, který je domovem nosorožců, buvolů, levhartů a 185 druhů ptactva, jakož i více než 300 slonů, kteří náležejí k izolovanému genovému fondu a jsou proto menší než ostatní afričtí sloni. Na východ od rezervace leží město Grahamstown se svou čistě anglickou atmosférou, anglikánskou katedrálou a muzeem, které je věnováno britským osadníkům z roku 1820. Město také každoročně v červenci hostí festival národního umění (National Arts festival).

27. Port Elizabeth
Velký mořský přístav s dlouhými zlatými plážemi je často nazýván přátelským městem. Mezi jeho zajímavosti patří Oceanarium, hadí park a krásné pěší stezky okolní přírodou. Je to ideální místo pro rodinnou rekreaci. Viktoriánské domy v Donkin Street jsou dokladem někdejšího britského osídlení města. Mezi turisty je populární výlet parním vlakem Apple express, který jezdí mezi Port Elizabeth a Humewood Station a cestou nabízí nádhernou vyhlídku na řeku Storms River z mostu Van Stadens bridge. Port Elizabeth je také proslulý vysokým počtem hodin slunečního svitu, vody zátoky Algoa Bay jsou bezpečné a teplé - ideální pro všechny druhy vodních sportů, pláže se skvěle hodí na opalování. Na západ od Port Elizabeth směrem na Garden Route leží pláže St.Francis Bay a Jeffreys Bay, které jsou Mekkou surfařů.
Kenton on Sea-Kariega river se vlévá do moře v Kenton, kde můžete odpočívat na zlatém písku, jsou zde rekreační domky. Jeffrey´s bay nabízí 300 metrů nepřerušovaných vln a patří k nejlepším místům pro surfaře na světě. Teploty se zde pohybují od 19° C v zimě po 25°C v létě.

28. Graaf Reinet
Město ležící uprostřed přírodní rezervace Karoo, bylo založeno v roce 1786 a může se chlubit více než dvěma sty národních památek, což je více než v kterémkoliv jiném jihoafrickém městě. Najdete mezi nimi prosté oblíbené karooské domky a velkolepé domy v kapsko-holadském stylu a viktoriánské vily. Nedaleko Valley of Desolation je geologický div se skalními věžemi, jež se tyčí ze dna údolí.

29. Garden Route (Zahradní cesta)
Národní park Tsitsikamma, první mořská rezervace JAR, leží na východním konci Garden Route, mezinárodně proslulé svými přírodními krásami, která odtud vede do St.Sebastian Bay u Heidelbergu v provincii Západní Kapsko. Národní park se rozkládá průměrně až pět a půl kilometru do moře a je rájem pro potápěče. Pláže prostírající se 80 km podél pobřeží jsou lemovány vysokými útesy pokrytými bujným lesním porostem. Známá stezka Otter trail je jednou z dvanácti tras pro pěší turistiku v této oblasti.
Vydří stezka - Otter Trail - cesta trvá 5 dní a 4 noci a je dlouhá 42,5 km, věk účastníků mezi 12 - 65 lety denně musí být schopni ujít až 14 km náročným terénem. Velikost skupiny je omezena na 12 osob. Stezka je náročná a strmá, ale dobře udržovaná a značená. Na každém místě na přespání jsou dvě chaty, je tu místo s ohništěm, od druhé chaty i sprchy, vodu na pití je třeba čistit tabletami. Signál je zde občas a jsou zde únikové cesty k N2, v případě nutnosti. Obvykle se musí tento trek zamluvit 2 roky předem. Poplatek je 685 ZAR + vstupné.
Knysna - v okolí je mnoho atrakcí Monkeyland - mnoho druhů opic, dospělý vstup 120 ZAR, děti 60 ZAR. Birds of Eden - různé druhy i vzácných ptáků, vstup 120 ZAR dospělý, děti 60 ZAR. Tenikwa Wild Cat Experience v The Crags, mnoho druhů kočkovitých šelem, vstup 120 ZAR dospělý. Knysna Elephant park - slony zde lze krmit z ruky a jezdit na nich (750 ZAR dospělý, děti 363 ZAR). Elephant Sancturay v Crags. Tsitsikamma Canopy Tour - procházka mezi korunami stromů, Eagle Encounter - přehlídky v 11hod. Vodní park v blízkosti Plettenberg bay Adventure land (zavřeno od května do srpna).
Někteří majitelé pozemků sem znovu zavádějí divkou zvěř, která se zde dříve volně pohybovala do krásné krajiny kolem Mossel bay, jsou zde relativně malé statky, ale krajina je zde překrásná.
Plettenberg Bay - jsou zde pláže a možnost pozorování delfínů a velryb z lodi. V Knysně si moře vyhloubilo úzký kanál mezi útesy známými jako The Heads a vytvořilo širokou, mělkou lagunu, kde se pluje na lodích.
Garden route začíná v Kapském Městě a končí v Port Elizabeth,ale ta pravá začíná teprve až u Wilderness a končí u Storms River mostu. Zajímavější než cesta po N2 je však trasa po Route 62.Oficiální začátek této cesty je v Montagu,zde jsou staré domy,vinice -Zandvliet, Excelsior, de Wetshof.nejzajímavější zastávky na Route 62 jsou :
1.občerstvení Viljoeansdrift Riverside Deli, u Robertson na řece Breede River,2. Skydive Robertson - letiště,kde se provádějí seskoky,3.Joubert Tradauw Private wine cellar na V od Montagu -oběd ve vinicích,4.Sanbona Wildlife reserve -42 km východně od Montagu,zde si můžete užít krásné safari.5. Warnwaterber Spa - horký pramen mezi Barrydale a Ladismith,6. Eberharts v Calizdorp je rájem pro milovníky dýmky a dobrého jídla,obchod nabízí dýmky od roku 1993. 7.mezi Calizdorpa Oudsthoorn je krásný Red Stone Hills - farma s možností projížďky na koni.8. Jízda na pštrosech na Cango ostrich Farm.9. návštěva Cango Caves na R 328 severně od Oudsthoornu. 10. Donkey trail z Calizdorp můžete jet tři dny na oslíkovi přes pohoří Swartberg do Gamkaskloof kde se nachází Die Hiel.(zapomenutné místo )-11. Najmout kanoe lze u Eden Adventure u Touw River v NP Wilderness.12. Vynikající jízda na horských kolech -trasa 24 km Petrus-se Brand přes Knysna Forest do Garden of Eden.

30. Mossel Bay
Garden Route pokračuje až k idylicky položenému městu Plettenberg Bay s bílými plážemi. Zahrnuje i Wilderness National park, jedinečně krásný kraj jezer a lesů. Vede přes populární středisko vodních sportů Knysnu a příjemné město George, mezi nimiž mohou turisté cestovat parním vlakem Outeniqua Choo - Tjoe a končí v Mossel Bay. Toto místo vyrostlo na místě prvního vylodění portugalského mořeplavce Bartolomeu Diase v roce 1488. O něm se dozvíte více v muzejním komplexu Bartolomeu Diase, který zahrnuje Muzeum kultury, Námořní muzeum a Muzeum mušlí, Akvárium a Poštovní strom, v němž nechávali námořníci, kteří se plavili na východ, dopisy domů, aby je vyzvedli námořníci na zpáteční cestě. Je tu krásná replika lodi Bartolomeu Diase. Aktivity v Mossel Bay: Billeon Surf and Sand, Botlierskop Private Game reserve - u Little Brak - jízdy na slonech a koních, Dias Museum Complex - vstup 25 ZAR, Jukani Predator Park - jižně od Mossel bayna N2, vstup od 95 ZAR. Outeniqua Choo - Tjoe - jízdenka 150 ZAR, Outeniqua Moon Percheron Stud a Guest Farm - jizdy na motokárách, Oystercatcher Trail - trasa z Mossel bay do Gouritsmond, MacYouang Helicopters, Romonza yacht cruises, Mossel Bay Golf club, White Shark Africa - potápění za velkým bílým žralokem stojí 1300 ZAR na 3 hodiny.

31. Oudtshoorn a jeskyně Cango
Oudtshoorn je známé jako světové hlavní město pštrosů a turisté zde mohou navštívit pštrosí farmy. Kromě toho stojí za návštěvu úchvatné krápníkové útvary v jeskyních Cango (Cango Caves), které leží při úpatí pohoří Swartberg. Z Calitzdorpu se dělají výlety s osly do známého místa The Hell, kde po mnoho let žili obyvatelé - 220 osob, zcela mimo civilizaci (Gamkaskloof). Průvodci jsou místní a doprovází vás po stezce 26 km dlouhé Donkey Trail. Calizdorp leží asi 300 km od Kapského Města a lze sem dojet po známé R62 přes Barrydale. V Calizdorpu se jede směrem na Groenfontein a po prašné cestě pak 15 km do Living Waters, odkud stezka začíná. V blízkosti Oudsthoornu najdete i Meerkat conservation project - pojekt na záchranu surikat, jen na málo místech na světě lze pozorovat surikaty.
Safari v Karoo - asi 3 hodiny jízdy od Kapského Města, polosuchá krajina a náhorní planina a safari v soukromých rezervacích o velké rozloze, kde žijí lvi a mnoho z nich má i Velkou pětku.

32. Beaufort West
Město nazývané Karooská oáza je proslulé jako rodiště Christiana Barnarda, který provedl první transplantaci srdce. V Karoo National park, asi 5 km na jih od města, je zachována původní fauna a flóra této oblasti a je také znám svou fosilní stezkou.

33. Hermanus
Je označován za Kapskou Rivieru. Možnosti pozemního pozorování velryb, které nabízí, patří k nejlepším na světě. Zdejší porost patří k rostlinnému druhu fynbos. Ze stezek jsou nádherné výhledy na oceán. V nedalekém údolí Hernel and Aarde Valley se pěstuje lahodná réva. Krásná trasa Cliff Path a pozorování velryb.

34. Worcester
Město, které leží v srdci největší vinařské oblasti v zemi, je domovem KWV Brandy cellar. Muzeum pod širým nebem Kleinplasie Living open-air museum líčí způsob života prvních osadníků a mezi jiným se tu předvádějí ukázky výroby svíček, pečení chleba, balení tabáku.

35. Stellenbosch
Je znám také jako Město dubů. Byl založen v roce 1679 druhým kapským guvernérem Simonem van der Stell a je tedy druhým nejstarším městem Jižní Afriky po Kapském Městě. Je velmi dobře zachovalé a je centrem proslulé vinařské oblasti, je také univerzitním městem. Stellenboschská vinná cesta je nejstarší v zemi, další trasy zahrnují Paarl, Franschhoek a Wellington.
Čtyři horské průsmyky v této oblasti Vám nabídnou krásnou vyhlídkovou jízdu po vinicích: Helshoogte, Franschhoek, Viljoen´s a Sir Lowry´s průsmyky. Začneme ve Stellenbosh přes Helsgoogte pass do Drakensstein Valley a Franschhoek, pak pokračujeme přes pohoří Franschhoek do Villiersdorp, odtud pak přes Viljoen´s Pass dolů do země jablek, poslední je Sir Lowry´s pass, odkud je krásný výhled na False Bay se Stolovou horou v povzdálí.
Breede River Valley s pohořím Langeberg a Riversonderend tvoří výborné klima pro pěstování vína.

36. Cape Town (Kapské Město)
Je láskyplně nazýváno Mateřským městem a jeho návštěvníci mohou stále ještě spatřit Castle of Good Hope, dostavěný v roce 1679, který je nejstarší budovou v Jižní Africe. Rušná Victoria and Alfred Waterfront, nabízí široký výběr obchodů s uměleckými předměty a suvenýry, restaurací, barů a pouliční zábavy. Je jednou z největších atrakcí v zemi. Odtud se pořádají lodní výlety na ostrov Robben Island, kde byl vězněn Nelson Mandela. Dnes je ostrov přeměněn v muzeum. Moderní lanovka dopraví návštěvníky na vrchol Stolové hory (Table Mountain), kde se nabízejí úchvatné výhledy. Na Stolovou horu, jejiž vrcholek leží 1088 nad mořem, lze vyjít i pěšky, nejoblíbenější je Platter gorge stezka. I přes velký počet turistů, kteří sem každoročně zavítají, Stolová hora stále zůstává rájem pro botaniky a je to kouzelné místo. K nejnáročnějím trasám patří Skeleton gorge, začíná v botanické zahradě Kirstenbosch. Cape Floristic region, který také zahrnuje Stolovou horu může nabídnout 8500 druhů kvetoucích rostlin a je to nejmenší, avšak nejbohatší Království květů (z 6 na světě). Na svazích Stolové hory se prostírá botanická zahrada Kirstenbosch s více než 6000 druhy původních rostlin. Zajímavý je výlet k mysu Dobré nadějě, kde je od majáku jedinečný výhled na Atlanstký a Indický oceán a na zátoku False Bay. Zdejší unikátní flóra a fauna je chráněna v Cape Peninsula National park.
Chapman ´s Peak drive byl otevřen v roce 1922 s je to krásná vyhlídková cesta na jedné straně ji zdobí zajímavé skalní formace na druhé straně pobřeží oceánu. Ledová voda u Kapského poloostrova je oblíbeným místem i potápěčů, je tu chaluhový les a je součástí parku o rozloze 975 km2. U Kapského Města neuvidíte velkou pětku, ale od května do září zde můžete vidět velryby.
Vstup na Stolovou horu 205,- ZAR.
Botanická zahrada Kirstenbosch
www.tourismcapetown.co.za

Zajímavou ulicí v Kapském Městě je Long Street, hlavně v noci. Blíže k moři jsou hlavně kanceláře, ale na ulici je také Metropole Hotel z roku 1894 - nyní Grand Daddy, za křižovatkou s Wale Street se ulice mění - jsou zde viktoriánské domy, obchody s knihami antikvariáty, restaurace, kluby, hostely, bistra, obchody pouze pro dospělé. Na konci jsou lázně a bazén.
V provincii Western cape najdete také pěší stezky např. Hoerikvaggo 75 km z Cape Pint na Stolovou horu, krásné pláže Clifton beach v pozadí se Stolovou horou, s obrovskými balvany, které ji rozdělují na 4 části. První a druhá pláž pro mladé, třetí pláž místo pro gaye a čtvrtá pláž pro rodiny. Moře je zde však studené. Na jih od Kapského Města se nacházejí pláže Camps Bay a Clifton. Dále na jihu můžete jezdit na koni na pláži Noordhoek. Fish Hoek ve False bay je místem, kde staví hrady z písku a místo na plavání. V Kalk Bay jsou přilivové bazény a Muizenberg je rájem pro surfaře.
Chapman´s Peak Drive je 5 km dlouhá pobřeží silnice s krásnými výhledy.
Pláže Západního Kapska: Arniston Beach - jemný písek, skalní jezírka a pozorování velryb. Plettenberg Bay - bílé pláže, čistá voda a výhledy na hory. S výhledem na hory je také Eland´s Bay na západním pobřeží - oblíbená surfaři. Boulder´s Beach - písečná pláž s bezpečným koupáním s žulovými balvany a tučňáky. Divoká a větrná je pláž Diaz Beach na mysu Dobré naděje.

Cedrové hory - Cederberg Mountains - odlehlé, s mnoha bizardními sklaními formacemi a sklaními malbami Křováků, jsou také rájem pro milovníky pěší turistiky.

Swellendam - jedno z nejstarších měst v zemi s kapsko-holadskou architekturou z roku 1745.

37. West Coast national park
Tato jedna z největších mokřadních rezervací na světě zahrnuje nejrozlehlejší solné bažiny v Jižní Africe a lagunu, která se otevírá do zátoky Saldanha Bay. Je to ráj pro pozorovatele ptáků.
Laguna Langebaan - West Coast je obrovská, jsou zde teplé vody v Kraalbaai v NP West Coast, ale i náročné kite-surfing a hobie-cat v pobřežním městě Langebaan.

38. Clanwilliam
Zde je soustředěna produkce čaje Roibos. Clanwilliam je rovněž vstupní branou do oblasti Cederberg Wilderness, která je známa svými bujnými koberci jarních květin, rozkvétajících v srpnu a květnu. Nedaleko se nachází Moravská misijní stanice ve Wuppertalu, kde dodnes přežívají stará řemesla, jako je například ruční šití obuvi.

39. Springbok
Město s památníky anglo-búrské války je vhodnou základnou pro výlety do Namaqualandu - pouštní oblasti, kde v srpnu a září rozkvétají divoké jarní květiny a vytvářejí od obzoru k obrozu pestrý koberec kypící barvami. Na sever odtud leží odlehlý národní park Richtersveld, kam lze cestovat jen terénními auty.


40. Augrabies Falls National park
Zde se řeka Orange vrhá do 150 metrů hluboké soutěsky a vytváří tak celou řadu jedinečných vodopádů. V období od dubna do října můžete objevit největší atrakce tohoto parku po pěší trase Klipspringer Hiking Trail. Národní park leží v oblasti známé jako Zelená Kalahari (Green Kalahari), nazvané tak proto, že díky řece Orange je zde úrodná půda. Bouřlivé vody řeky Orange vytvářejí skvělé podmínky pro sportovní kanoistiku. Hlavním městem oblasti je Upington, odtud lze navštívit vinné sklepy Orange River, které jsou největší v zemi nebo družstvo pro sušené ovoce, kde se produkuje velké množství rozinek sultánek, pěstují se zde také broskve.

41. Kalahari Gemsbok National Park
Polopouštní národní park s pohyblivými dunami z červeného písku a akáciemi je proslulý svými typickými lvy s černou hřívou a dalšími divokými zvířaty včetně půvabných antilop skákavých a přímorožců. V parku žije také mnoho druhů ptactva, zvláště velkých dravců - orlů a supů. Zajímavostí parku jsou náročné terénní trasy pro terénní vozy. Do parku se dostanete přes Kuruman, známý také díky bohatým zásobám pramenité vody jako oáza Kalahari. Nedaleko jsou Wonderwerk Cave a Rock Paintings, kde bylo objeveno množství artefaktů z doby kamenné a soukromá pouštní rezervace Tswalu, která je domovem mnoha antilop a zeber a chovného stáda vzácného černého nosorožce.
Kgalagadi Transfrontier Park je znám svými písečnými dunami, vyschlými řekami a lvy s černými hřívami. Tento obrovský park se táhne až do Botswany a je to důležitý migrační koridor.

42. Kimberley
Hlavní město provincie Severní Kapsko, známé jako Město diamantů, vyrostlo kolem Velké jámy, která vznikla těžbou diamantů v letech 1871 až 1914. Mezi radnicí a Důlním muzeem jezdí dobová tramvaj.

43. Bloemfontein
Hlavní město provincie Svobodný stát je známé jako Město růží. V růžové zahradě King´s Park najdete přes 4000 růžových keřů. Květinovou slávu města také šíří více než 6000 orchidejí v Hamilton park. Ve městě je mnoho krásných historických budov a četné památky na anglo-búrskou válku. Asi deset kilometrů na sever leží botanická zahrada Free Stae Botanical garden. V Bloemfontein se narodil J.R.Tolkien a je tu i hobbití muzeum.

44. Willem Pretorius Game Reserve
Tato rezervace, která je domovem bílých nosorožců, bůvolů, pakoňů, žiraf a mnoha druhů antilop, leží u silnice N1 severně od Bloemfontein za Winburgem. Přehrada v rezervaci je oblíbeným místem rybářů a žije zde asi 200 druhů ptactva.

45. Golden Gate Highlands national park (Qwaqwa national park), Basotho Cultural Village
Díky svým mohutným pískovcovým útvarům je národní park Golden gate Highlans ideálním místem pro pěší túry, horolezectví a projížďky na koni. Mezi početné druhy ptactva patří i nádherný orlosup bradatý, orel černý, káně šakalí, hadilov písař a perlička. Národní park Qwaqwa, který sousedí i s Lesothem, je domovem různých druhů antilop - antilop losích, antilop skákavých, pakoňů a zeber. V jeho srdci je Basotho Cutural village, dokládá způsob života a architekturu jižních Sothů.

46. Gariep Dam
Poblíž Bethulie leží na řece Orange druhá nějvětší přehrada na jižní polokouli. Přehrada Gariep Dam vytvořila jezero sto kilometrů dlouhé a patnáct kilometrů široké, na kterém se dají provozovat vodní sporty a rybařit. Mezi přehradou a Bethulií je rezervace Gariep Dam s početnou populací antilop skákavých a stády kapských horských zeber.

47.Potchefstrom
Hned za městem leží Vredefort Dam Nature Park, který nabízí dobrodružné zážitky a trasy pro pěší turistiku a horskou cyklistiku, jízdu na kánoích, rafting na divoké vodě, horolezectví, rybolov v řece Vaal a další sporty. Také se zde dá vidět místo, kde před dvěma miliardami let dopadl obrovský meteorit. Na západ od Potchefsromu se nachází přírodní rezervace Barberspan, důležitá rezervace vodního ptactva.

48. Hartebeespoort Dam
Tato přehrada je velkým střediskem vodních sportů, kde můžete provozovat plachtění, kanoistiku, jezdit na motorových člunech, na vodních lyžích a rybařit. Poblíž leží jeskyně Sterkfontein, které byly zapsány do světového dědictví UNESCO, byly zde nalezeny pozůstatky hominidů staré asi tři miliony let.

49. Mafikeng
Mafikeng je hlavní město Severozápadní provincie a místem obléhání za anglo-búrské války, v místním muzeu je otevřena expozice věnovaná obléhání (Siege Room). Poblíž se nacházejí rezervace Mafikeng Game reserve a Botsalano Game reserve.

50. Pilanesberg National park, Sun City
Pilanesberg je čtvrtý největší národní park JAR o rozloze 580 km2 ležící uvnitř kráteru staré sopky. Rezervace, kterou pokrývá savana a buš je domovem Velké pětky a lze tu i létat horkovzdušným balónem, podnikat pěší safari a vyjížďky za zvěří. Poblíž parku leží Sun City s hotely, mezi nimž je neuvěřitelný Palace of Lost City, dvěma špičkovými golfovými hřišti, zábavním vodním parkem, kasiny, restauranty a dalšími možnostmi zábavy. Severozápadně od Pilanebergu na hranicích s Botswanou se prostírá rozlehlá rezervace Madikwe Game reserve, kde žije také mnoho zvěře a lze tu vidět i psa hyenovitého kromě slonů, nosorožců, levhartů, lvů a gepardů.

Na seznam světových míst dědidctví UNESCO byl zapsán Richtersveld - hornatá poušť a kmeny Nama.

Každé jaro rozkvete Namaqualand miliony květin (od srpna do září), v srdci polopouště uvidíte nevídanou krásu rozkvetlých koberců květin. Karoo je celoroční detsinace, ale nejvíce se sem jezdí v době květu na jaře. V létě často teploty přesahují 35°C, v zimě tu v noci i mrzne, i když přes den je teplo. Ročně tu spadne 50-400mm srážek - hlavně od února do dubna. Silnice jsou tu obvykle dobré. Ubytovat se dá v Calvinia, Willnstonu, Carnarvon, Victorai West, Loxtonu, Fraserburgu. Pokrytí signálem je tu malé, tak buďte vybaveni vodou a dostatkem pohonných hmot, možná zde i několik dní nikoho nepotkáte. Karoo je oblíbené díky každoročnímu množství květin, které kvetou od srpna do listopadu - ale to záleží na deštích. Existují však další důvody proč sem jet: pozorování hvězd - mnoho penzionů má teleskopy, ubytování na farmách - např. Melton Wold Guest Farm mezi Loxton a Victoria West, ve Willstonu. Najdete typické búrské domy, u Carnavorn - Blaauwkrans Farm - kde mají více než 60 horských želv. Při návštěvě Loxtonu neopomeňte skalní rytiny křováků. Ve Victoria West - historická prohlídka města, Fraserburg - stopy na farmě Riethuisies, u LoriesFontein je muzeum větrných mlýnů.

Během období od května do srpna je příjemné navštívit i Západní Kapsko, v noci je sice chladněji, ale přes den celkem příjemně a ceny jsou mnohem nižší. Do Clanwilliam se dostanete z Kapského Města po N7.

V Johannesburgu nejvíce prší od listopadu do března, v Kapském Městě od května do konce srpna, ale toto období je nazýváno zelenou sezónou.


Jižní pobřeží - od Durbanu na jih
Je dlouhé pouze 150 km, ale najdete zde pláže s palmami, pět pláží má dokonce modrou vlajku a pláže mají i vybudovanou infrastrukturu od bazénů, po toalety, vodní atrakce atd. Na plážích ve Scottburghu a Southbroomu bývá veký ruch až 400 lidí v klidných dnech. Pokud hledáte klidnějí místo, pak navštivte Clansthal, Mtwalume, Glenmore a Leisure Bay. Když je příliv, je vždy bezpečnější plavat v přílivových bazénech jako např. Granny´s Pool v Southbroom. Oblíbeným místem pro surfuře je Umzumbe, Banana Beach a St Michales-on-Sea, Mfazazana. Milovníci rybolovu si nejvíce užijí u ústí řeky Vongo River, skály u San Marina a Mpenjari river jsou také oblíbené. Každoroční tah sardinek probíhá od června do července, dají se pozorovat i delfíni, velryby a ptáci. Najdete tu i místa, kde mají hady, krokodýly (Pure Venom, Riverbend Crokodile Farm), malý park s ptáky Amanzimtoti Bird Sanctuary se 150 druhy ptáků, Uvongo Bird Park, Granny Goose Animal Farm. Pokud si chcete prohlédnout různé rostliny, navštivte Illovo Nursery, kde se i rostliny prodávají. V Mac Banana lze jezdit na ponících, na čtyřkolkách a je tu dobrý obchod. Pistols Saloon je hospoda, pro milovníky majáků je tu maják Green Point Lighthouse mezi Umkomaas a Scottburgh, Port Shepstone Lighthouse a info centre, North Sand Bluff Lighthouse v Port Edward.
Pláže, které mají modrou vlajku jsou Hibberdene, Margate, Ramsgate, Marina Beach a Trafalgar.
Jsou zde subtropické lesy, rezervace jako je Oribi, Vernon Crookes, TC Robertson Nature Reserve u Scottburgh, Skyline Nature Reserve, Mpenjati Nature reserve u ospalé vesnice Tragalgar. Pro milovníky ptáků jsou tu rezervace Umtamvuna Nature Reserve a Umdoni park v Penningtonu. Co se týče adrenalinových aktivit - potápění je v Aliwal Shoal s mnoha korálovými jeskyněmi, patří k nejlepším, deseti potápěčským místům na světě, je to chráněná mořská rezervace. Lze zde vyjet lodí na ryby, jezdit na horském kole. Pro milovníky golfu je tu nejméně 12 hřišť - San Lameer, Southbroom, Selborne, Amanzimtoti Country club.
Každý červenec milióny sardinek táhnou podél pobřeží v Kwa Zulu Natal.

Jižní Afrika má několik ostrovů:
Dassen Island - což je chráněné ptačí útočiště, rozloha 220 hektarů, druhý největší, žije zde největší kolonie afrických tučňáků, v letech 1900-1960 se zde sesbíralo půl miliónu tučňáčích vajec každý rok. Ostrov je vulkanického původu.

Bird Island - rozloha 19 hektarů, ale má mezinárodní důležitost, hnízdí zde 98.000 kapských racků, 800 párů tučňáků a dalších druhů ptáků. Tvoří součást NP Addo Elephant.

Robben Island je 3,5 km dlouhý a 2 km široký, nejvyšší místo 30 m nad mořem, je tu sucho asi 350 mm srážek ročně. Žije zde 70 druhů ptáků, včetně tučňáků, kormoránů aj. Byla zde věznice, prohlídka trvá 3 hodiny včetně plavby z Kapského Města.

JAR má dalších několik menších ostrůvků: Dyer Island u Gansbaai, důležité hnízdiště ptáků, tučňáků. Margus, Jutten a Malgas ostrovy u Saldanha Bay, v 19.století zde bylo mnoho guana, o které se vedly boje.


Nejzajímavější vyhlídkové cesty v JAR
1. Maloti Drakensberg Route
Nádherná trasa, která vede od východu Free State, přes severní Dračí hory a Lesotho. Cesta vede horskými průsmyky, pískovcovými útvary zvláštních tvarů, přes pole se slunečnicemi, vodopády a místa s pozůstatky dinosaurů.

2. Panorama Route
Táhne se provincií Mpumalanga v severních Dračích horách, kde se pohoří svažuje do 1000 metrů do tzv. Lowveldu. Jsou zde jedny z nejkrásnějších vyhlídek v zemi, velmi impozantní je Blyde River Canyon - 33 km dlouhá strž, Bourke´s Luck Potholes, Three Sisters a God´s Window.

3. Route 62
Trasa vedoucí v pohoří Malé Karoo, která vede od Paarl přes průsmyk Dutoitskloof Pass do Wellingtonu, Breede River Valley a Klein Karoo. Jsou zde horské průsmyky, úrodná údolí s vinicemi. Je to nejdelší vinná cesta v zemi. Pokud se vydáte přes Hugenot tunnel směrem na Robertson dostanete se směrem na Montagu a zde začíná znám Route 62. Staré krásné domy, farmy, vinice. Cesta z Montagu pokračuje přes Little Karoo, projíždí se údolími mezi pojořími Witteberg,Langberg, Kamanassiberg,Kougaberg, Tsitsikammaberg. Pak se můžete zastavit ve známém Ronnie´s Sex Shopu - je to restaurace a hospoda a je to pravidelná zastávka cyklistů a farmářů. Route 62 pak vede do Ladismith, Calizdorp- v restauraci Ebenharts se prodávají i dýmky,které vyrábí majitel. V calitzdorpu je také kostel Holandské reformní církve,kde jsou varhany s 1495 píšťalami.Dále pak je po cestě Oudsthoorn se starými pštrosími farmami, po 45 km dojedete do Cango Caves a odtud pak do Wilnderness. Z Montagu kde začíná Route 62 dojedete k Port Elizabeth. Ubytovat se lze v Art Deco hotelu Montagu Country hotel, v Calitzdorpu - Anna Sophia´s cottages, Wilderness NP Ebband Flow Rest Camp na břehu řeky Twou. Dvanáct nejzajímavějších zastávek na Route 62 :
1. občerstvení - Voljoensdrift Riverside Deli,2. Skydiving v Robertson,3. Joubert- Tradauw privátní vinný sklípek,
4. Sanboana Wildlife reserve-pozorování zvířat,5. osvěžení ve Warmwaterberg Spa,6.jídlo a nákup- Eberharts v Calitzdorpu,7. Mezi Calitzdorp a Outshoornem je krásná farma ,kde lze jezdit na koni Red Stone Hills,8. Jízda na pštrosovi - Cango Ostrich farm,9. návštěva jeskyní Cango Caves na R328,10. Donkey Trail - z Calitzdorpu - tři dny přes Swartberg Mountains do Gamkaskloof ( Die Hel),11. Kajak si mlžete půjčit u řeky Tow v Eden Adventures, 12. Krásná trasa pro horské kolo 24 km Petrus -se Brand vede přes Knysna Forest do Garden of Eden.4. Midlands Meander
Začíná místem, kam se umělci snaží přitáhnout turisty ze silnice N3 mezi Mooi River a Pietermaritzburgem. Je zde pět silnic v této oblasti, které vás zavedou k přírodním a historickým atrakcím. Je zde mnoho míst na ubytování a řemeslných dílen s keramikou, tkalcovskými výrobky a sochami a výrobou obuvi.

5. Magalies Meander
Pohoří Magalies se táhne 120 km od Pretorie k Pilenesbergu, tvoří přírodní hranici mezi Bushveldem a Highveldem. Vlnicí se buš a travnaté planiny, s údolími se stromy a kopečky, je zde mnoho vyhlídek. Lze zde jezdit na kole, na koni, vlakem a létat horkovzdušným balónem. Cesta Vás také zavede na historická místa Cradle of Humankind (Kolébka lidstva) a k ráji vodních sportů Hartbeespoort Dam.

6. South -North Route
Lze jet z Kapského Města k Fish River Canyonu za méně než 9 hodin, ale poklady jsou mimo hlavní trasu, takže se zastavte v Paternoster, West Coast National Park a Lambert´s Bay Dále na severu navštivte Augrabies Falls. Trasa přes Sendelingsdorf přes Ai-Ais je zajímavá. Na jaře zde rostou koberce květin.


6 nejlepších míst v JAR na pozorování hvězd a měsíce:
1. Úplněk z Lion´s Head v Kapském Městě
2. Salt - Sutherland
3. Cederberg - astronomická observatoř
4. Planetárium v Johannesburgu a Kapském Městě
5. Shipandani a Sable hides (čihadla) v NP Kruger
6. Mponjawana - Dračí hory

www odkazy

http://maps.google.cz/maps?client=firefox-a&rls=org.mozilla:cs:official&channel=s&hl=cs&q=Map+of+South+Africa&lr=&um=1&ie=UTF-8&sa=X&oi=geocode_result&resnum=1&ct=title

http://www.tourismknysna.co.za/

http://www.capetown.travel/

http://www.cdic.co.za

http://www.sanisaunter.com

http://www.sanparks.org

http://www.tourismsouthcoast.co.za

http://www.cederberg.com

http://www.wildcoastholidays.co.za

http://www.visiteasterncape.co.za

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz