www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Mozambik

Zajímavá místa - Mozambik

Zajímavá místa Afriky

Ve srovnání s ostatními zeměmi regionu jižní Afriky má Mozambik méně zvěře, je to kvůli dlouhodobým občanským nepokojům, během nichž zde docházelo k pytlačení a skoro všechna velká zvířata byla vyhnána z buše. Mozambičané trpěli hladem a dokonce někde byli zcela vysbíráni i mravenci. Jen několik odlehlých oblastí nabízí pozorování zvěře.
Mozambik má jedny z největších zásob rubínů a smaragdů.

Maputo Elephant reserve je domovem 400 slonů, kteří migrují mezi JAR a Mozambikem. Infrastruktura je ještě poměrně dost zaostalá a stav silnic je špatný. Dá se kempovat buď v Ponta Milibangalala nebo Ponta Dobela, ale musí se čistit voda na pití.

Mozambik má 2.600 km pláží s palmami, lagunami a ostrovy. Jsou tu velké korálové útesy s bohatým mořským životem, vnitrozemí má rozmanitou krajinu a vegetaci. Asi 25 řek protéká zemí do moře, Mozambik je bohatý na zdroje jako je zlato, smaragdy, měď, železo a bauxit.


Souostroví Bazaruto - Vilanculos - provincie Inhambane
Idylické souostroví se skládá z 5 ostrovů - Bazaruto, Benguerra, Margaruque, Santa Carolina (Paradise Island) a neobydlený Bangue Island. Na ostrovech jsou 4 lodge, další tři se staví.

Beira (provincie Sofala)
Je hlavní město provincie s asi 350.000 obyvateli, přístavní město, jsou tu i pláže, nejlepší mezi Clube Nautico a majákem.

Cabo Delgado (Pemba a souostroví Quirimbas)
Nejsevernější provincie, na severu je řeka Rovuma, na jihu řeka Lurio, na východě Indický oceán, na západě provincie Niassa. Největší město je Pemba - turistické centrum a historické město, leží ve třetí nějvětší zátoce na světě. Na severu leží souostroví Quirimbas - podél 200 km pobřeží, tvoří jej 32 ostrovů - nejznámější je Ibo Island, dříve důležité obchodní centrum Arabů a Portugalců.

Inhambane
je jméno provincie a historického města, založeno bylo v roce 1534 Portugalci, je jedna z nejstarších osad, ve městě lze navštívit muzeum a památníky. U Inhambane leží plážový resort Tofu, asi 15 km. Tofu je známé prvotřídním potápěním, plážemi a uvolněnou atmosférou. Purple Turtle v Jangamo Bay nabízí vynikající služby - vila na pláži.

Reserva do Niassa je odlehlá oblast, kde žije mnoho slonů asi 12.000 a také se stala útočištěm posledních mozambických bůvolů, antilop vraných a koňských. Zatím se nedporučuje sem jezdit po vlastní ose, oblast se znovu obnovuje. Dá se sem jet s rangerem. Blízká řeka Jurege River nabízí výborné pozorování zvěře od června do prosince v období sucha.

Souostroví Bazaruto je tvořeno 5 ostrovy - podle velikosti: Bazaruto, Benguerra, Magaruque, Santa Carolina Bangue. Jenom Bazaruto a okolní korálové ostrovy jsou oficiálně v národním parku. Žije zde obrovské množství ryb, velryb, delfínů a také vysoce ohrožení dugongové.

Mozambik je rozdělen na deset provincií: Niassa, Cabo Delgado, Nampula, Zambezie, Tere, Sofala, Manica, Imhambane, Gaza a Maputo. Nejoblíbenějšími jsou provincie pobřežní.
Hlavní město Maputo si zachovalo kouzlo portugalského koloniálního města. Zajímavé jsou historické budovy, stará pevnost (nyní vojenské muzeum), nádraží z r.1910, Tundoro Gardens. Pozornost si zaslouží Národní umělecké muzeum se současným uměním a dále Muzeum revoluce. Maputo bylo dříve známé jako Lorenzo Marques. Je tu hodně restaurací, výborné mořské plody.
Národní parky a rezervace jsou dobře udržované. Navštívit můžete Niasa Game Reserve, Maputo Elephant Reserve, Msika Bird and Crocodile Game Reserve, známý Národní park Gorongosa a nedávno otevřený Národní park Limpopo.

Hlavní město Maputo
Po delší hospodářské stagnaci Maputo opět získává na své důležitosti. Hotel Polana byl rekonstruován (kasino). Nachází se zde více hotelů dobrého standardu s restauracemi, kluby, bary. Podél celého pobřeží jsou k mání výborné rybí speciality, zejména langusty. Kuchyně je převážně portugalská - kalamari, kuřecí piri-piri, langusty piri-piri jsou místními specialitami. Tradiční místní výrobky nabízejí Costa de Sol, Piri-Piri Restaurant, Polana Hotel, Continental a Praca 25 de Junho. V Maputo je národní umělecké muzeum, tržiště, pevnost, obnovená železniční stanice a botanická zahrada, město dříve známé jako Lorenco Marques je plné kontrastů. Zde žije současnost s minulostí vedle sebe.
Z filmu Krvavý diamant můžete znát nádraží z Maputa (CFM - Caminhos de ferro de Mocambique), v pátek večer se stává místem koncertů živé hudby. Vlakem lze jet do Marracuene, vesnice odkud můžete trajektem jet do Macaneta, nejbližší plážový resort od Maputa. Po Maputo se dá projet v tuk-tuk neboli txopela. Pokud se chcete podívat na Maputo z dálky, jeďte trajektem přes jezero do Catembe, malý trajekt jezdí každých 15 minut. Maputo je místo umělců, je tu bujarý noční život, art deco budovy. Umělecká scéna - Escola Nacional de Artes Visuals na Avenida Fernao Magalhaes, jsou zde pravidelné výstavy. Ve městě je mnoho restaurací - Aska japonská kuchyně, Filini moderní italská kuchyně, Delagoa v hotelu Serena francouzská kuchyně. Tradiční mozambická kuchyně používá hodně chilli, citronu, česneku, v restauraci Graciana můžete ochutnat mucuane. Na rybím trhu na Avenida Marginal lze nakoupit čerstvé mořské plody. V Maputo je mnoho nočních klubů - Coconuts 10 minut od centra je místem pro bohatší, další funky místem je Club 1908 v bílé koloniální budově vedou jej Francouzi. Jazzový klub je v Centrální nádraží Maputa. S místními se setkáte v jednoduchých barech v předměstí T3, atmosféru tu vytváří i hořící barely. I když se Maputo rychle rozvíjí, opravují se i staré budovy art deco. Je tu i místo ,,červených lampiček ", známé jsou budovy Smiling Lion ve staré Bairro Militar, zajímavá je neoklasicistní budova nádraží, inspirovaná Gustavem Eiffelem, patří k nejkrásnějším na světě. Dělnická čtvrť Mafalala, kde se dozvíte více o historii země, odtud pochází spisovatel José Carveirihna a Noémia de Sousa a také první prezident Samora Michel.

Pobřeží Mozambiku je známé svými překrásnými plážemi u Indického oceánu s množstvím krásných hotelů a lodgí. Na jihu od Maputa je ostrov Inhaca (24 km od pobřeží), můžete sem dojet lodí nebo letět letadlem. Ostrov porostlý tropickou vegetací a kokosovými palmami nabízí velmi pěkné ubytování. Doporučit vám můžeme výlety do Marine Biology Museum a Island of Portuguese.
Severně od hlavního města je Xai-Xai a Inhambane, které mají vynikající pláže s možností provozování vodních sportů. Na pláže Tofu a Barra v Inhambane můžete dojet lodí z Maxixe.

Asi 750 kilometrů severně od hlavního města se nachází populární místo Vilanculos, odkud se vyjíždí na souostroví Bazaruto. Ve Vilanculos jsou překrásné pláže s lodgemi, které nabízejí vynikající kuchyni. Nejznámější je Vilanculos Beach Lodge, možnost ubytování je v chatkách a kempu. Zajímavý je i místní trh.
Dostanete se sem Pelican Air a na ostrovy pak malými letadly.


Z ostrova na ostrov
Čtyři hlavní ostrovy Bazaruto Archipelago jsou Magaruque, Benquerra, St. Carolina a největší Bazaruto byly vyhlášeny národním parkem. Vyhledávají je milovníci potápění, šnorchlování a rybaření, ale také milovníci ptactva. Ubytování zde je na úrovni mezinárodního standardu. Odtud severním směrem leží přístavy Beira, Quelimane a Pemba, která je u hranic s Tanzanií. Beira, která si stále zachovává svou koloniální atmosféru, je druhým největším městem Mozambiku. Mezi přístavy Quelimane a Pemba leží úžasný ostrov jménem Ilha de Mocambique, který je s pobřežím propojen mostem. Ostrov je dlouhý pouhých 2,5 kilometru a v minulosti byl využíván k obchodu se zlatem, slonovinou a otroky. Do dnešních dnů se dochovaly některé stavby ze 16.až 19.století, např. kostely, mešity a paláce, které UNESCO vyhlásilo světovým dědictvím. Rybolov je důležitou činností obyvatel přímořských částí Mozambiku a určitě stojí za to pozorovat rybáře při jejich práci. Jedinečnost Mozambiku a jeho obyvatel spočívá v jejich jednoduchém a poklidném způsobu života. Krásné pláže s palmami, směs portugalské a africké kultury a mnoho dalšího dělá z Mozambiku unikátní destinaci.
Souostroví Bazaruto je tvořeno 5 ostrovy: Bazaruto, Benguerra, Magaruque, Bangue a Santa Carolina. V parku je 5 lodgí - exluzivních (Indigo Bay, Pestana atd.) Na Benguerra Island jsou tři sladokovodní jezera, na severu leží Pansy Island, kde je krásná voda. Jsou tu tři lodge Bengierra, Marlin a Azura. Třetí největší ostrov Santa Carolina (Paradise Island) zatím nemá žádné ubytování, ale brzy zde vznikne. Všude jsou krásné pláže a nádherný písek. Nabízíme i tzv. island hopping.. z ostrova na ostrov na tradiční lodi dhow, s přenocováním na ostrovech. (Ibo Island).

Nampula ( Ilha de Mocambique)
Hlavní město provincie stejného jména, důležité obchodní středisko, je s ním spojen ostrov Ilha de Mocambique, což je nejdůležitější historické místo v zemi a patří k světovému dědictví UNESCO. Krásné město, jsou tu však i pláže a místa na potápění s korálovými útesy a vraky.

Jižní pláže
Ponta Mamoli - krásné pláže jižně od Maputa.

Vilanculos
Malé město, kde jsou krásné pláže a výborné ubytování. Odtud se vydáváte na souostroví Bazaruto, výběr z mnoha ubytování, výlety na tradičních lodích dhow.

Xai Xai ( provincie Gaza)
Leží 224 km od Maputa, hlavní město provincie Gaza, ideální místo na dovolenou, jsou tu nádherné pláže, dobře vybavené turistické komplexy, nádherné jezero u řeky Limpopo a velké porosty stromů kolem řeky. Pláže Xai Xai nebo Praia do Xai Xai leží asi 10 km od centra města. Inhambane a jižní pobřeží je ospalé, najdete zde vlivy arabské, indické a africké. Je to krásné místo s plážemi jako je Tofo, které je známé díky výbornému potápění. Jsou tu manty a žraloci. Severně od Inhambane a jižně jsou fantastické pláže Mozambiku. Xai Xai je hlavním městem provincie Gaza, jsou tu obchody, hotely a tržiště. Je tu teplá voda a výborné možnosti na rybaření a potápění. Blízká řeka Limpopo se tu vlévá do moře a její ústí také nabízí možnost poznat kouzla podvodního světa.

Beira v provincii Sofala je druhým největším městem, velkým přístavem a konečnou stanicí železnice. Jsou tu krásné pláže a staré koloniální budovy, oblíbeným místem je hlavní náměstí s trhy, obchody, čajovnami a terasami. Beira Corridor - přirozeně vytvořená cesta spojuje vnitrozemí a sever a západ země.

Pemba je pobřežní město ležící u ústí řeky ve velké zátoce, jsou tu pláže, korálové útesy velmi blízko a mnoho barevných ryb. Krásný nedototčený písek, kde také kladou svá vejce želvy, v zátoce lze vidět velryby. Dílna Makonde na silnici nabízí pěkné dřevořezby.

Jezero Niassa
Najdete tu pěknou lodge Nkwichi v chráněné oblasti Manda Wilderness, dá se zde šnorchlovat, navštívit místní vesnice.

Souostroví Archipelago das Quirimbas
Toto odlehlé souostroví, skládající se asi z deseti ostrůvků leží u severního pobřeží Mozambiku. Ostrov Ibo je znám svými kováři. I zde se čas zastavil, najdete tu pevnost Sao Joao. Byla tu postavena luxusní lodge, na malém ostrůvku Rolas najdete mnoho malých krabů, po ostrovech se můžete vydat na kanoích nebo plachetnicí dhow mezi mangrovníky. Souostroví leží 2.000 km severně od Maputo, odlehlé místo, ale ráj na zemi. Byl vytvořen Quirimba národní park o rozloze 750.000 ha. Nejznámější jsou ostrovy Medjumbe Island, Mogundula Island, Matemo Island, Ibo Island a Quilalea Island. Mezi ostrovy lze jezdit i na kajaku. Doletět lze z Johannesburgu do Pemba, ubytování např. Ibo Island lodge, odkud se pořádá pětidenní výlet na kajacích z ostrova na ostrov. Nejvhodnější doba na návštěvu je od září do dubna. Pokud sem pojedete, je třeba mít hotovost, není zde banka.

Medjumbe - soukromý ostrov, kde je 13 chat, je oblíbeným místem novomanželů. Lze se zde potápět, je to idylické místo na líbánky. Ibo Island lodge - sem se zde dostat lodí nebo letecky, 14 pokojů, místo pro milovníky plavby na kajaku a historie a kultury, krásné koloniální budovy. Exkluzivní Londo Lodge má 8 vil, potápěčské centrum, i děti jsou zde vítány, krásné místo a pláž. Doletět se sem dá z Johannesburgu - lety v sobotu a úterý na letiště Pemba nebo z Maputa denně.

Severní pobřeží
Daleký sever Mozambiku, to je území od Pemba až k řece Rovuma, je to území divoké a téměř bez osídlení. Lze tu slyšet svahilštinu, ale i portugalštinu, najdete tu izolované vesnice s palmami, uslyšíte odpolední zvuk bubnů (tance mapiko), uvidíte řezbáře Makonde, kteří vytvářejí fantastická díla. Zastavte se na Pangane Beach, navštivte Chai, kde začal boj o nezávislost Mozambiku v roce 1964, prohlédněte si Makonde Plateau kolem Mueda nebo pozorujte přístav v Mocimboa da Praia, kam připlouvají lodě dhow.

Maputo Special reserve
Je zde povoleno lovení ryb. Tato rezervace MSR tvoří součást velkého Lubombo Transfrontier Conservation Area (LTCA)- mezi Jižní Afrikou, Mozambikem a Svazijskem. Oblast se rozkládá na 4.200 km2, dvě třetiny z ní je v Mozambiku. Nejdůležitejším aspektem této chráněné oblasti je vytvoření Futi Corridioru, ohraničený pás kolem řeky Futi, který spojuje Tembe Elaphant park v JAR a MSR. Je to snaha o obnovení migračních stezek slonů. Pytláctví je tu stále ještě problémem. Hlavní atrakcí jsou zde sloni, v roce 2006 jich tu bylo jen 330. Maputo Special reserve leží 80 km jižně od Maputa, měří asi 90 km2, po mnoha letech pytláctví tu není mnoho zvěře, jsou tu tři velká slaná jezera, u nichž žijí ptáci. Cesty v parku jsou měkké, kluzké v období dešťů, je třeba mít auto 4x4 a doporučuje se sem jet alespoň ve dvou autech. Nejkratší cesta z Maputa je trajektem přes zátoku do Catembe, pak na jih po jediné silnici do Bela Vista, pak dále na jih přes městečko Salamanga, asi 60 km od převozu jsou značky rezervace. Když jedete od Ponto do Ouro, jeďte na sever do Maputo, po 48 km jsou značky rezervace. Je tu několik tábořišť - Ponta Milibangalala a Ponta Dobela. Není tu žádné vybavení, kromě záchodů a studené vody, takže musíte být zcela samostatní - včetně pitné vody. Jsou tu hlídači. Vstup do parku je 200 MT na osobu a den + 100 MT za auto, kemp 100 MT na osobu a noc.

Vilanculos
Leží 700 km severně od Maputo na poloostrově San Sebastian. Je to malé rušné městečko, je tu mnoho obchodů a trh, kde se dají koupit jak čerstvé plody a ryby, tak vše možné. Večer je tu i rušný noční život, bary a restaurace. Dny se tráví na krásné pláži nebo lze jet na výlety lodí na ostrovy souostroví Bazaruto. Můžete se jít potápět, lovit ryby jezdit na kajaku nebo pozorovat ptáky v Coastal Wildlife Sancuary.

Inhambane
Když Vasco da Gama obeplouval Afriku, zakotvil v krásné zátoce Inhambane, aby doplnil své zásoby, hned si toto místo oblíbil na nazval jej Terra de Boa Gente - země dobrých lidí. Za dalších 40 let zde Portugalci vybudovali obchodní stanici a osadu, bohužel však milí místní lidé byli vzati do otroctví. Tyto praktiky pokračovaly až do minulého století. Inhambane patří k nejstarším osadám na východním pobřeží, byl to důležitý přístav. Je zde stále největší fungující přístav s dhow. Ve staré části města najdete katedrálu 170 let starou. Také stojí za prohlídku starý dům guvernéra na pobřeží, zajímavá železniční stanice se starými parními lokomotivami, tržiště, kde se prodává koření, mořské plody, zelenina a oříšky kešu. Také se můžete projet na lodi dhow v přístavu Maxixe.

www odkazy

http://www.noboundaries.co.za

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz