www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Sao Tome a Principe

Sao Tome a Principe Mapa

Zajímavá místa Afriky

Do země jezdí méně než dvacet turistů týdně, je to tropický ráj s plážemi a palmami, čistou vodou, neprobádanou džunglí a příjemnými lidmi. Jsou zde staré domy plantážníků, nedotčené lesy a krásné pláže. Společně tvoří Principe, Sao Tomé, Bioko a Annobon pás vulkánů.

Sao Tome a Principe je druhá nejmenší země Afriky, tvoří ji krásné tropické ostrovy, ale lze zde vidět nejen to. Obyvatelé těchto ostrovů tvoří malý národ. Ostrovy jsou celoročně zelené a jsou velmi úrodné. Sao Tome má zajímavou krajinu, vulkanickou skálu Cao Grande (Velký pes). Oblíbeným mottem je na ostrovech leve-leve na Sao Tome a na Principe moli-moli. Doslova přeloženo znamená vodní šviháci. Země byla okupována Portugalci, kteří zemi opustili v roce 1975. V nedávné době byla objevena ropa v Golfském zálivu. Obyvatelé ostrovů si však myslí, že turistický ruch jim může přinést dlouhodobě prosperitu. Zatím je zde základní infrastruktura, na obou ostrovech jsou však již komfortní lodge, odkud se dají ostrovy prozkoumat jak pěšky, tak v autě, ale i na kole. Na ostrově Principe je lodge Bom Bom, která má vlastní potápěčské centrum. Nedaleko lodgí rostou endemické orchideje a tropické ovoce, pěkné dřevěné vesnice, zbytky koloniální architektury a krásné pláže s palmami. Města jsou příjemná, trhy plné barevných plodů a výrobků. Portugalští mořeplavci sem dorazil v 15.století, zemědělci zde začali pěstovat cukrovou třtinu. Mnoho Portugalců mělo děti s otrokyněmi z kontinentu a tak byla vytvořena smíšená rasa. V 19.století zde Portugalci vytvořili první komerční plantáže kokosu. Po té co byly Kapverdské ostrovy postiženy suchem, tisíce Kapverďanů se přemístily na tyto ostrovy. Nyní má 90% obyvatelstva ostrovů svůj původ na Kapverdských ostrovech. Na Sao Tomé se často využívají motoqueiros - motorkové taxi.
Více tajemství z koloniální doby objevíte v Sao Tomé Národním muzeu, které se nachazí v pevnosti ze 16.století ve východní části města. Najdete zde i místnost, která připomíná masakr z roku 1953, z období počátku bojů o nezávislost. Většina obyvatel žije v rocas, na farmách. Např. Roca Agostinho Neto, servicais - dělníci původně z Angoly, žijí v dělnických čtvrtích. Na ostrově Principe najdete Roca Belo Monte a Roca Porto Real, které jsou krásně zdobeny, jsou zde dvory a zahrady, je odtud krásný výhled do krajiny, všechna tato koloniální obydlí by si však vyžadovala rekonstrukci. Na ostrově Sao Tomé leží Roca Bombaim, je to relativně skromné obydlí, kde žijí nadále bývalí dělníci. Dá se zde také ubytovat a odtud se pak vydat na vycházky nebo pozorování ptáků do lesa Obo National Park, navštívit vodopády.
Na obou ostrovech je silně patrný vliv koloniálních dob, většina Kapverďanů se stále domnívá, že se jednou vrátí do země svého původu. Principe patří k nejchudším ostrovům na světě, více než 95% obyvatel ze 6.000 je nezaměstnaných. Ve 20.století byl ostrov Principe největších vývozcem kakaa a byl známý jako Čokoládový ostrov.
Ostrov Bom Bom Island koupil Holanďan Rombout Swanborn a od něj pak jihoafrický magnát Shuttlewortha postavili zde lodge snaží se vybudovat infrastrukuru a podpořit turistický ruch, ale chtějí zachovat Principe nedotčeným ostrovem.
Ostrovy jsou ještě neprobádanými poklady Atlanického oceánu.
Původně zde bylo depo na otroky na jejich cestě z vnitrozemí Afriky. Portugalci dovezli nešťastníky z pevniny a ti zde pracovali na plantážích s cukrovou třtinou a ostrov se tak stal důležitým zdrojem této komodity v Africe. Avšak kvalita cukrové třtiny poklesla a také zde byla konkurence z Nového světa a tak v 19.století majitelé plantáží začali pěstovat kávu a kakaové boby. Portugalské zrušení otrokářství v 19.století zlepšily podmínky pro dělníky, ale tlak mezinárodního obchodu sem nepřinesl velké změny. Po získání nezávislosti byly plantáže znárodněny a výroba značně poklesla, mnoho farem nabízí ubytování a pohled do historie této malé země.

Město Sao Tomé
patří k nejospalějším hlavním městům na světě, založeno bylo v 15.století portugalskými otrokáři, je zde mnoho chátrajících koloniálních budov a lze si zde snadno udělat procházku pěšky, jsou tu i dobré restaurace, mnoho z nich výhledem na vodu.

Sao Joao dos Angolares
malá osada leží na východním pobřeží ostrova u parku Obo National park, jméno má od angolských otroků, kteří zde ztroskotali v 16.století a jejichž potomci zde žijí dodnes, obyvatelé mluví Angolar - jedinečný kreolský dialekt.

Rolas Island
malý ostrůvek leží u jižního cípu Sao Tomé, uprostřed je vulkán a jsou tu krásné pláže s palmami. Po ostrůvku vedou stezky, můžete tu najít starý maják a značku rovníku, označují hranice severní a jižní polokoule. Po ostrově se dá snadno chodit pěšky.

Tropický ráj se silným koloniálním nádechem

Chcete-li strávit přijemnou dovolenou, objevit zcela odlišný svět s afro-portugalským vlivem, jeďte do této země. I přes izolaci ostrovů, zde najdete určitý komfort a tropický ráj, atmosféra je zde velmi uvolněná a je to ideální místo na odpočinek, je zde fantastická místní vegetace, ale lze zde také objevovat. Zatím zde bylo obejveno 37 druhů endemickch rostlin na rozloze pouhých 128 km2.


10 důvodů proč navštívit Sao Tomé a Principe

1. prázdné bílé pláže

2. více než 135 druhů ptáků

3. pozorování delfínů a velryb v určitou dobu v roce

4. Hells Mouth (Boca del Inferno) přírodní úkaz vytvořeny vlnami, které si hledají svou cestu úzkou strží, která končí v jeskyni s dírou ve stropě, voda se pak tlačí přes díru a vytváří kaskády, které se tříští ve vzduchu.

5. sportovní rybaření v Atlanickém oceánu

6. portugalské plantážnické domy a jejich koloniální minulost

7. Museum San Sebastian, stará pevnost se sbírkou náboženských artefaktů z koloniálních dob

8. Potápění, nejlepší je na Bom Bom Island

9. Sao Tomé Volcano Peak - výstup do výšky 2.024 m nad hladinou moře na starou sopku

10. Praia Jalé - pláž, kde lze pozorovat velké mořské želvy.


Principe
K nejlepším pláží ostrova patří Praia Grande,kde žijí želvy. Ostrov ležící v Guinejském zálivu je má,o známý,byl neobysdlený až do roku 1470,kdy zde přistáli POrtugalci a založili zde kolonii zaměřenou na cukrovou třinu, kakao a později kávu a na práci otrokoků z Kapských ostrovů a Angoly. Potomci otroků podědili ostrov od POrtugalců v roce 1975 a od té doby se zde málo změnilo,i když ostrov leží jen 250 km od pevniny, vypadá jak z jiné planety. Jihoafrický podnikatel Mark Shuttleworth,známý místní jako můž na měsící zde postavil resort Bom Bom na severu ostrova. je to idylické místo,bílý písek,průzračná voda,obklopené džunglí ,malé rybářské vesničky.Nejlépe místo pznáte s průvodcem,od jedné zátoky ke druhé.Ostrov je velmi zelený,přirodovědci zde najdou poklady -ostrov je nazýván Galapágami Afriky, jen zde žije 26 endemických druhů ptáků,které nenajdete nikde jinde na světě.Velmi malebná je pláž Praia Banana.Na ostrově je několik hrbolatých cest,lze navštívit rybářské vesnice např. Praia Abade,Mirador Nova Estrella, v rocas /hossas/ se nacházejí malé osady - dřívejší osady plantážníků,které džungle pomalu pohlcuje, např.Roca Sandy ukazuje zašlou slávu portugalské kolonie. HBD společnost Shuttleworthe se snaží zachránit jedinečné kulturní a přírodní dědictví. V Roca Patienza se snaží zrekonstruovat historické budovy. Hlavníměsto ostrova je San Antonio. Principe získalo biosferický status UNESCO.
Na ostrov se lze dostatze Sao Tomé s Tap Portugal a pak malým letadlem. Ostrov má rozlohu jen 136 km2,leží severně od většího ostrova Sao Tomé, žije zde asi 5000 lidí, nejvyšší bod je Pico de Principe -948 m. Období suche je zde od červne do září a období dešťů od řijna do května. Tropické klima-průměrná teplota 27°C. Oficiální jazyk-portugalština. Viza je třeba mít předem,je požadováno očkování proti žluté zimnici,prevence malárie se doporučuje.
Pozorování ptáků asi 136 druhů, z nichž 26 endemických,pozorování ptáků je celoročně velmi dobré,ale přístup do lesa je v deštích složitější,červen-srpen a prosinec -leden je sušší podnebí. POzorování želv -kladou svá vejce od listopadu do března. Pozorování velryb od července do září kolem obou ostrovů,zde se páří a rodí svá mláďata.

www odkazy

http://www.saotome.st/

http://www.bombomprincipe.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz