www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Namibie

Poušť v Namibii

Zajímavá místa Afriky

Návštěvu Namibie doporučujeme všem, kteří mají rádi přírodu - velké duny, zvířata a pouště, řeky. Namibie však nabízí i více - je ideální destinací pro aktivní lidi - pěší turistika, jízda na koni, na horském kole, rybaření, paragliding, jízda na čtyřkolkách a na dunách. Je také zajímavá pro pozorovatele ptáků, geology a astronomy.
V Namibii se snadno cestuje i po vlastní ose, jedná se o Afriku pro začátečníky, i když je země řídce osídlena, infrastruktura pro turisty je dobrá. Rozšiřují se neustále možnosti ubytování - od kempů po luxusní lodge.

Hlavními atrakcemi Namibie jsou :
Ai-Ais horké sirné prameny (hořící voda), Fish River Canyon - 2.největší na světě, Duwisib Castle - originální vybavení z 18. a 19.století, Sossusvlei - největší duny na světě, Sesriem - hluboká strž s řekou Tsauchab, Sandwich Harbour - laguna s rákosím a vodním ptactvem, Welwitschia Mirabilis - žijící fosilní rostlina endemická v Namibu, Cape Cross, kolonie lachtanů, Hardap rekreační park, Gamsberg Pass - nejdelší a nejvýše položený průsmysk v Namibii, Daan Viljoen park - 18 km od Windhoeku, Gross Barmen Hot Springs 100 km od Windhoeku s vnitřním bazénem, Spitzkoppe - Matterhorn Namibie, skalní malby, Brandberg a pohoří, nejvyšší hora Konigstein v Namibii. Waterberg Plateau park - horský resort, Dinosauří stopy v Otjihaenamaparero, Etosha NP. Skeleton Coast a krásná krajina, opuštěné vraky lodí, Epupa falls - na řece Kunene.

Atrakce Namibie :
Epupa Falls, Ruacana Falls, Popa Falls
Lake Otjikoto, Hoba Meteorite
Twyfelfontein, Petrified Forest, Burnt Mountain
Cape Cross seal reserve, Welwitschia Mirabilis, Sossusvlei
Duwisib Castle, Kolmanskop Ghost Town, Quiver Tree Forest

Namibie je perfektní destinace pro milovníky tzv. self-drive - jízdy po vlastní ose. Pokud pojedete po méně frekventovaných cestách, čekají Vás opravdu krásné scenérie, např. Horse shoe laguna u NP Bwabwata je příkladem málo známého místa,avšak vynikajícího na pozorování zvířat, je třeba mít auto 4x4. Namibie je země se 300 dny slunečního svitu.

Namibie je řídce obydlená země velkých horizontů, nekonečných zlatých dun, pouště, skalnatých plání.
Druhý největští kaňon na světě Fish River Canyon na jihu, město duchů Luderitz, Kolmanskop, písečné duny Sossusvlei, přelet balónem nad dunami, vyschlá pánev se zbytky starých stromů Deadvlei.
Pobřežní město Swakopmund, plavba za delfíny z Walvis Bay, jízda na dunách.
NP Etosha a jeho neopakovatelná atmosféra, Pobřeží koster, pouštní sloni v Damarlandu, safari express Dessert Express mezi Windhoekem a Swakopmundem, tradiční kmeny Herero a Himba, bujná vegetace Caprivi stripu.
Caprivi strip je zvláštním místem v Namibii - je tu dostatek vody a bujná vegetace. Hlavní silnice B8, která tudy vede je asfaltová a spojuje Rundu s Katima Mulilo. Jsou tu značky zdůrazňující, že sloni mají přednost. Najdete tu tři rezervace - Bwabwata, Mudumu a Mamili národní parky. Nejlepší pozorování zvířat je na východě u řeky Chobe.
Jedete-li od západu - první luxusní lodge je Didiva Okavango lodge - safari pak nabízí Mahango Game reserve (součást 5000 km2 parku Bwabwata). Různorodá vegetace a zvířata, vodopády Popa falls, odtud řeka teče do Botswany do delty Okavango. Bwabwata park lze navštívit pouze v autě 4x4, lze se sem dostat i z východu přes Susuwe Island lodge. Další zastávka je Lianshulu lodge, zde je safari v NP Mudumu - bývalá lovecká rezervace, žije zde více než 400 druhů ptáků, vedle se nachází Mamili NP, který tvoří bažiny a vypadá jako malé Okavango delta. V parku je jen základní kemp. Nakonec pak najdete Impalila Island - nejvýchodnější bod Namibie, zde leží Ichingo River lodge, kde je zaměstnáno 40 lidí z celkového počtu 600 ostrovanů. Žijí zde dva kmeny Fwe na západě a Subia na východě. Safari na houseboatu je tu nádherné.
Když přijedete od Etoshe do oblasti Zambezi je to náhle obrovská změna. Řeky Okavango a Kwando jsou obrovské a rychle tekoucí. První místo, kde se lze zastavit je Hakusembe River lodge, západně od Rundu po B10. Pak následuje Namushasha River lodge, přes most přes Kavango River do Kongola, zde začíná Caprivi Game Park.
Během 19.století Němci a Britové chtěli vybudovat obchodní stezky přes Afriku. Jako součást Helgolland - Zanzibarské dohody v roce 1890 německý kancléř Leo von Caprivi souhlasil s odstoupením ze Zanzibaru za výměnu za mořský ostrov Hellgoland a pás země přidané k Jihozápadní Německé Africe, aby se mohla vybudovat cesta na východ po Zambezi, ale řeka byla nesjízdná.
Žádná část oblasti Zambezi neleží výše než 47 m nad okolím a proto jsou zde časté záplavy. Nejlepší období pro návštěvu je od června do října.
Ubytování zde: kempy a několik lodgí, na východě 2 lodge na Impalila Island-Ichobezi River lodge a Impalila Island lodge, jinak se lze ubytovat na houseboatu. Z Chobe Savanna lodge je výhled na záplavové pláně, na řece Kwando kromě Namusshasha River lodge, najdete Lianshulu, Sussuwe Island, Camp Kwando a Mazambala Island lodge. V západní části leží Hakusembe, Nkwazi lodge a Kaisosi River lodge na řece Kavango.

Windhoek
Hlavní město Namibie je rušné africké město s různorodou populací a kulturami, město bohaté na architekturu, historii i zábavu. Leží na náhorní plošině a tato výhodná poloha ho předurčuje k nejrůznějším výletům a safari.
Windhoek je znám jako čisté město s rozvinutou infrastrukturou. V místních obchodech se nabízí velmi kvalitní zboží, např. kabáty a saka Swakara Karakul a ručně vyráběná bižuterie s polodrahokamy. Dalším zajímavým rysem Windhoeku je jeho koloniální i moderní architektura v německého stylu. Za návštěvu určitě stojí návštěva Galerie umění (umění minulosti i současnosti) a v neposlední řadě i návštěva restaurací, které v širokém výběru nabízejí místní i mezinárodní kuchyni.
V září se koná v hlavním městě festival, který přitahuje mnoho tanečníků, hudebníků a lidí v tradičních kostýmech (Ae) Gams festival. V prosinci se hodně lidí přesouvá na pobřeží.
Známým místem Windhoeku je Post Street Mall. Najdete zde Gibeon Meteorite Fountain, kde je na ocelových sloupech vystaveno 31 unikátních meteoritů. Byly objeveny sirem Alexandrem v roce 1838. Ve Windhoeku žije 240.000 obyvatel (15% z celkového počtu obyvatel Namibie). Ve Windhoeku také najdete Národní botanickou zahradu Namibie, kde jsou ukázky pouštních rostlin, ptactvo.

Luderitz
V roce 1487 objevil portugalský mořeplavec Bartolomeu Diaz zdejší zátoku a vztyčil zde kříž, který je na Diaz Point dodnes. Po tři sta let patřila tato oblast kmeni Namas. V roce 1800 sem přivábil lov velryb a sběr guana obchodníky, kteří zde založili vesnici. V roce 1883 získal práva na zátoku Adolph Luderitz od vůdce Namasů Josepha Frederickse. O rok později vyhlásil kancléř Bismarck tuto oblast německým protektorátem. V roce 1908 zde byly objeveny diamanty a město Luderitz zbohatlo. Německý vliv je vidět v místní architektuře. Několik hodin jízdy po pobřeží se nachází Griffith Bay, odkud je výhled na Luderitz a duny Namibu. Na Diaz Pointu uvidíte tučňáky a delfíny. Ideálním místem pro piknik na pláži je Gross Bucht.
Dalšími zajímavými objekty je např. Christuskirche - asi 100 let starý kostel postavený z místních pískovců, dále Alte Feste Museum, Jezdecký památník, Ludwing von Estoff House a Olwela Museum.

Horké prameny
Asi sto kilometrů od Windhoeku se nachází Gross-Barmen, oblast s horkými prameny a proskleným termálním koupalištěm. Dalším místem, které stojí za to navštívit, je Reho Spa Recreation Resort, asi osmdesát osm kilometrů jižně od hlavního města. Je ideálním místem pro vodní sporty a rybaření. Gamsberg Trails s množstvím krásných výhledů do okolní krajiny, množstvím květin a zvěře a v neposlední řadě i cesta Okahandja určená pro vozy 4 x 4.

Velké bílé místo
Nejznámějším místem Namibie je pánev Etosha, ve které žije velké množství divoké zvěře. Když byla tato oblast poprvé zmapována, měřila sto tisíc kilometrů čtverečních a zabírala území od pobřeží Atlantiku na západě k hranici s Angolou na severu a zasahovala do tropické oblasti Caprivi Strip na severovýchodě země. V období dešťů je tato oblast zaplavována a stává se tak dočasně rájem uprostřed pouště. V následujícím období vegetace usychá a zvěř z okolí se stahuje k napajedlům. Chcete-li vidět hodně zvířat, navštivte park v období od července do října, kdy se zvířata shromažďují kolem napajedel. V ostatním období roku je tu méně lidí, ale také je vidět méně zvířat. V období dešťů jsou cesty kluzké.

Z větru a písku
Namib Naukluft Park je chráněným územím kromě města Swakopmund. Do oblastí, kde se těží diamanty, se pořádají výlety a lze si na vstup vyžádat zvláštní povolení. Ve Walwis Bay je rozvinutý rybářský průmysl. Poušť se rozkládá na území sahajícím od pobřeží Atlantiku k polovině cesty do Windhoeku. Zde máte možnost být izolováni od civilizace, před vámi je pouze písečný horizont a jediným zvukem je zakvílení větru mezi dunami. Jedním z kontrastů je horský hřeben Naukluft, od okolní krajiny se velmi odlišuje. Rostou zde tzv. "chvějící se stromy". V severní oblasti parku je velká koncentrace pouštních lišejníků, které zde přežívají navzdory drsným podmínkám. Úplně jiný obrázek na vás čeká na pobřeží v oblasti přístavu Walvis Bay a laguny v Sandwich. Je to místo s množstvím ptactva zejména pelikánů a plaměňáků, jejichž hejna mají až 40 tisíc jedinců.
Park můžete navštívit pouze organizovaně.

Swakopmund - navštivte jej, pokud jste v Namibii v prosinci, chladný Bengálský proud ochlazuje vzduch, místo je ideální na dobrodružné sporty jako jízda na dunách, windsurfing, jízda na čtyřkolkách.

Sossusvlei - v obodobí dešťů, obvykle leden a únor, můžete vidět údolí zaplavené, v březnu a dubnu pak lze vidět rozkvetlou poušť.

Tajuplná minulost
Pobřeží nazývané Pobřeží koster (Skeleton Coast) je lemováno vraky lodí. I po letech jsou vraky vidět pod nánosem písku. Tato oblast je civilizací nedotčena. Na severu v místě kde se vlévá do moře řeka Kunene, kladou želvy vejce do písku. Opuštěné pobřeží s hustými mlhami a celoročně stejnou teplotou. Pokud rádi rybaříte, nejlepší období na chytání ryb je od listopadu do března.

Voda a kámen - trek ve Fish River Canyon
V Namibii se nachází druhý největší kaňon na světě - Fish River Canyon. Jeho vyhlídková cesta měří 86 kilometrů a má řadu krásných výhledů. Je chráněnou oblastí s velkým množstvím zvěře. Trek kaňonem je vemi náročný, lze také ze severní části kaňonu použít muly na dopravu zavazadel. Godwana Caňon Park úspěšně zavedli do parku několik druhů zvířat, zebry, pakoně a v roce 2009 černé nosorožce. Z Caňon Roadhouse, kde je i kemp lze vyjít na trasu s mulami od 1.4.do 30.9. - na tři dny s přenocováním v kaňonu pod stanem - to je komfortější varianta oproti pouze pěší túře, kdy si nesete vše sami. Ubytování je i v Caňon lodge. Organizují se zde různé aktivty - stopování nosorožce, výjezdy autem při západu slunce nebo krátké túry, jízdy na koni. Hlavní vyhlídkové body v kaňonu jsou v Hobas - asi 20 km od Caňon lodge, vstup je 80 ZAR. Z JAR se dostanete po N7 přes hranice Vioolsdrift /Noordoewer, pak po B1 na Grunau, lze zahnout na západ na D316 - 38 km od Noordoewer nebo jet po C12 - 33 km kolem Grunau, všechny silnice vás dovedou na C37, kde najdete směrovky na Caňon lodge a Roadhouse. Delší cesta je přes Sendelingsdrif a pontonový most.
Fish River 650 km dlouhá řeka je nejdelší v Namibii, je hluboce zaříznuta v suché plošině od východního pohoří Naukluft po Orange River. Seismická aktivita před 650 milióny let vytvořila hlubokou prohlubeň a tento známý kaňon. Strž je dlouhá a klikatá - 160 km, až 27 km široká a na některých místech až 550 metrů hluboká. Stezka na dně strže je dlouhá 85 km. Oblast kolem kaňonu je součástí přeshraničního parku Ai- Ais / Richterveld. Túry v kaňonu jsou možné pouze v zimě od května do září, v létě jsou teploty příliš vysoké. Túra na 5 - 6 dní je velmi náročná a je třeba být fit. Vybavení na záchranu je velmi omezené a není zde signál, v případě nouze musí být turisté odvezeni letadlem. V kaňonu není žádné vybavení a turisté musí být zcela soběstatční. Stany nejsou třeba, voda se dá brát z řeky, ale potřebujete tablety na čistění vody. Více info na www.nwr.com.na

Malá útočiště
Na horním toku Fish River bylo vybudováno výzkumné středisko pro chov ryb - Hardap Dam Reserve. Na sever od Windhoeku se nachází Waterberg Plateau, kde žijí některé druhy ohrožených zvířat (antilopy, nosorožci a vzácní supi). Dann Viljoen Game Reserve je domovem mnoha druhů ptactva. V Mahango Game Reserve, v severní oblasti, kde je země zavlažována řekou Kavango, lze vidět krokodýly, hrochy a velmi vzácnou antilopu sitatunga.

Nepřehlédněte
Na severozápadě Namibie se nachází krásné a zajímavé místo zvané Marienfluss. Po vydatných deštích je pokryto bujnou zelení, která postupně žloutne, v období sucha jej pokrývají pouze stromy. Své domovy z rudého písku tu mají termiti.
Kromě známých pouštních oblastí Namibie je zde i dvacet národních parků, kde se zvířata přizpůsobila náročným životním podmínkám. Např. myši, které žijí na stromech, veverky, které neskáčou po stromech, ale běhají po zemi a mohou žít téměř rok bez vody, skalní myši, které jsou podobné veverkám, zcela slepí zlatí krtci a další zvláštní živočichové.

Prehistorie
Damaraland je oblastí s neobvyklými skalními útvary vyzdobenými malbami Křováků. Žijí zde sloni a nosorožci. Do této oblasti se dostanete pouze autem 4 x 4. Na jihu této oblasti leží žulová hora Spitzkopp, na severu naleznete Brandeberg - horský masiv, který je pozůstatkem staré sopky a dále nejznámější místo se zachovaným křováckým uměním - Bílá paní z Branbergu. Na sever od Branbergu se nachází Twyfelfontein s nástěnnými malbami staršími více jak pět tisíc let, horou Burnt Mountain, jejíž stáří se odhaduje na více jak 150 milionů let a údolí, ve kterém se nachází skalní útvar zvaný Varhany.

Živoucí prehistorie
Blízká oblast Kaokaolandu je tradičním domovem kmene Himbů, kteří ač žijí ve velmi drsných podmínkách, stále si zachovávají své kulturní zvyky. Například zvláštní způsob oblékání, při kterém si pokrývají tělo rostlinami okrové barvy. Největší řekou této blasti je Kunene, ve které žije množství krokodýlů a je zde zvýšený výskyt malárie. Ruacana Falls jsou jedny z největších vodopádů v Africe, opět na řece Kunene. Na jih odtud jsou fantastické skalní útvary včetně Messum Crater, kde se vyskytuje vzácný welwitschia mirabilis - druh stromu, který přizpůsobil svůj tvar místním drsným podmínkám.

Nebe a země
Na východě a jihu pánve Etosha jsou oblasti Tsumeb a Grootfontein, kde se nachází dvě unikátní geologická místa. Tím prvním je Otjikoto Lake severozápadně od Tsumebu, v jehož vodách žijí vzácné a krásné druhy ryb. Na západě od Grrotfontein je místo, kam před osmi tisíci lety spadl meteorit Hoba. Za vidění stojí i otisky stop dinosaurů v blízkosti Kalfeldu. Stopy jsou zřejmě staré 150 miliónů let a patří dinosaurovi dvounohému.

Okavango
Pouze malá část země je bohatá na vodu. Díky vydatným letním srážkám zde vznikají vodní stezky a záplavové pláně. Zajímavým místem je Khadum Game Reserve, národní park na hranicích s Botswanou. Přístup sem je možný pouze vozy 4 x 4, možnost ubytování je v kempech. V parku se vyskytuje velké množství zvěře: antilopy, sloni, žirafy, lvi, leopardi, hyeny a mnoho druhů ptactva.

Caprivi - od ledna do října má řeka Okavango vysokou hladinu a lze jezdit na dlabaných kanoích mokoro. V malé oblasti Caprivi Strip bylo zaznamenáno 450 druhů ptáků. Z Windhoeku sem létají letadla do Katima Mulilo a odtud se pak dostanete na Impalila Island, lze táké letět z Livingstone, Victoria Falls nebo z Kasane malým letadlem. Z Windhoeku je to po zemi dlouhá cesta 700 km jen do Rundu.
Nejlepší období pro návštěvu je od května do října - během období sucha, některé části Caprivi Strip jsou nepřístupné v období dešťů od prosince do března.
Pozorování zvířat v této oblasti je nejlepší v období sucha od května do srpna, ráno může být chladno, ale odpoledne 26-28°C. Nejlepší doba na chytání ryb je od srpna do prosince, pozorování ptáků je nejlepší od listopadu do dubna. Ubytování v Caprivi Stripu - camp Kwando, Caprivi River safaris, Caprivi Houseboats, kempy Nambwa Camp (70 ZAR na osobu), Bumhill Camp také v Bwabwata NP.
Ze všech 13 oblastí Namibie je Caprivi oblast jedinečná. Žije zde 6 etnických skupin - Subia, Yeyi, Mafwe, San, Tortela a Mbukushu, přijali za svůj jazyk Lozi ze Zambie. Oblast je obklopena 4 řekami - Chobe, Kwandu, Linyanti a Zambezi, jsou tu bažiny a pobřežní porosty. Žije tu více než 600 druhů ptáků a všechna zvířata, kromě nosorožce. Najdete zde 3 národní parky - Mamili, Musimu a Bwabwata. Tato oblast sdílí své hranice s Angolou, Botswanou, Zambií a Zimbabwe. Ve městě Katima Mulilo byl vytvořen tzv. Waterfront na 21.66 ha na jižních březích řeky Zambezi. V parku bude k dispozici nejen luxusní ubytování, ale také safari a možnost pozorování ptáků (340 druhů), jezírka s krokodýly a hrochy a možné budou výlety do okolních rezervací. Hosté budou mít možnost navštívit středisko řemeslné výroby a nakoupit si přímo od výrobců jejich produkty. Zajištěná pláž, umožní koupání v řece. Od začátku roku 2010 bude Zambezi Waterfront Tourism park přijímat rezervace.

Bushmanland
V období dešťů se pánve Nyae Nyae na jihovýchodě zaplavují a přitahují hejna pelikánů a plameňáků.

Okahandja
Během nejbližšího víkendu kolem 26.8. se lidé kmene Herero shromažďují, aby vzdali poctu náčelníkům, kteří byli zabiti během konflitku mezi Němci a Khoikhoi kmeny.

Nedaleko Swakopmundu je velký hrob, kde bylo pohřbeno 1650 koní a 944 mul, které byly zastřeleny v roce 1915 jihoafrickou armádou, aby se zabránilo rozšíření smrtelné nemoci.

Dalším zajímavým místem je na jihu země Garub, 20 km západně od Aus, kde žijí divocí koně.

Waterberg Plateau
Je to park s dvěstěmetrovými útesy a je nejkrásnější v srpnu a září, když se nad nimi stahují mraky. Planina je místem, kde zvířata vyvádějí svá mláďata (nosorožci, antilopy).

Oblast Kunene
Patří k nejodlehlejším částem země na severozápadě, místní nazývají tuto oblast Kaokoveld, starší rozdělení bylo Damarland na jihu a Koakoland na severu. Čím více jedete na sever, tím je krajina divočejší. V koncesi Palmwag je nyní sídlo nadace - Zachraňte nosorožce, ta se snaží o záchranu pouštního nosorožce, který byl skoro vyhuben v 80.letech 20.století. Zbylo jich jen asi 55 kusů, nyní se předpokládá, že jich je 130. Zvířata zde jsou ještě opravdu divoká. Hoanib Valley tvoří severní hranici koncese Palmwag. Do ochrany místního prostředí je zahrnuto 30 komunit z Kunene, asi 8.000 lidí, včetně Himbů a Hererů.

Caprivi strip
Je to místo, kde teče řeka Okavango, dříve než se rozlije v bažinách v Botswaně. Uvidíte zde slony a další zvířata, která jinde v Namibii nejsou, velké stromy a břehy řek, kam chodí sloni a bůvoli pít. Národní park Mudumu na řece Kwando a Mahango národní park - v obou je množství zvířat a mnoho druhů ptactva.

Twyfelfontein
Toto místo bylo nedávno přidáno na seznam světových míst dědictví UNESCO. Archeologové, kteří místo prozkoumali, zde našli skalní rytiny, které jsou velmi vzácné. Jsou tu obrázky slonů, pštrosů, žiraf a nosorožců. Ve Twyfelfontein je největší koncentrace skalních rytin na světě.

Cape Cross
Leží asi 430 km od Windhoeku a asi 120 km od Swakopmundu, lze sem zajet na denní výlet ze Swakopmundu nebo z Henties Bay, které je vzdáleno asi 40 km. Lachtany zde najdete v kteroukoliv roční dobu, ale od poloviny října do prosince je tu spousta velkých samců a také mláďat. Přístup sem je otevřen denně od 10 do 17 hodin. Toto místo patří k největším zážitků v Africe, budete uchváceni nejen pohledem na obrovské množství lachtanů, ale také je ucítíte. Počet lachtanů je zde pravidelně regulován, i když se dospělosti dožije jen 40-70% mláďat. Lachtani jsou velkou hrozbou pro rybářský průmysl v Namibii a proto vláda jejich počet reguluje. Na pobřeži existuje asi 23 takovýchto kolonií lachtanů a v Namibii žije nejvyšší počet tohoto druhu na světě. Na Cape Cross žije asi 100.000 kusů lachtanů.

Otevřen byl přechod z JAR do Namibie v Mata Mata v jihovýchodní části země. Lze tedy projet přes Kgalagadi Transfrontier Park. Další přechod byl otevřen v Sendelingsdrift na řece Gariep/Orange. Jezdí tu trajekt, který spojuje Ai-Ais a Richtersvel Transfrontier Park. Je to oblast známá horskými scenériemi a tvoří součást Succulent Karoo Desert, kde roste více než 6.000 druhů rostlin. Richtersveld patří k místům světového dědictví UNESCO od konce června 2008.

Komunitní kempy v Namibii - zde máte jistotu, že peníze jdou přímo k lidem, kteří je nejvíce potřebují. Níže uvedená místa, jsou součástí Nacobta - Namibia Community Based Tourism Assistance Trust, tato organizace pomáhá chudým komunitám, které chtějí mít příjem - od výroby papíru po provozování kempů, mnoho dalších projektů umožňuje setkání s místními obyvateli a seznámení s jejich kulturou a tradicemi.

Purros kemp - vynikají místo na fotografování divoké zvěře - divokých pouštních slonů, vyschlé koryto řeky Hoarusib, kam chodí nejen sloni, ale i žirafy, nosorožci, zebry a další, lze navštívit blízkou vesnici Ovahimbů.
Aabadi Bush camp a safari - tradiční místo v blízkosti Wilhelmstalu u komunit Sanů a Damarů, ti vás vezmou na vycházku a stopování zvířat.
Spizkoppe restcamp - kemp ležící kolem osamocené hory, lze se jít projít s průvodcem na prehistorická místa nebo na vozíku taženém oslem, lze také slézat skály.
Informační centrum Aus - zde se dozvíte spoustu informací o Namibii a můžete si najmout místního průvodce.
Hippo Pools Campsite - Ruacana Falls - hroši, ptáci a vodopády, venkované vás vezmou na vycházku k řece Kunene, žijí zde Himbové a Zembrové.
N/goabaca campsite - klidný kemp na březích řeky Kavango s krásným výhledem na Popa falls, Národní pak Mahango leží odtud 30 minut.
Mashi a Sheshe - trhy - nakupte si místní výrobky, všechny vytvořené místními komunitami - hlavně košíky odtud z Caprivi.
Susuwe Island lodge - místní zde dostanou zaměstnání a vytváří se zde příjem - leží v blízkopsti Bwabwata NP.
Twyfelfontein Aba Huab Campsite - 15 mintu jízdy od Twyfelfontein rock - pěkný kemp u vyschlého koryta řeky, šance vidět pouštní slony. Twyfelfontein country lodge - z lodge získává místní komunita procenta ze zisku, výlety ke skalním malbám, členové komunity jsou zaměstnáni v lodge.

V oblasti Kaokoveldu žijí divocí nosorožci a sloni zcela volně mimo park. Poslední lev byl zabit v této oblasti v roce 1989, v roce 2001 se sem do Hoarusib Valley vrátila samice se třemi samci a po roce tu byla i mláďata. Všechna tato zvířata se přizpůsobila podmínkám života v poušti.

Namib Naukluft NP se rozkládá na 50.000 km2, patří k nejvetším chráněným územím. Je to ráj fotografů s okrovými dunami, údolími s akáciemi a pánvemi v Sossuvlei, kaňonem Sesriem, skalnatými pahorky s vodopády a zelenými útesy pohoří Naukluft.

Damarland
Dříve byl domovem křováků. Je to oblast s žulovými skalami, mechem porostlými pláněmi a skalmími útvary, které skrývají skalní malby. Většina maleb, včetně známé Bílé paní White Lady, se nachází v Tsisab Ravine na severovýchodě masivu Brandberg. Brandberg (ohňová hora) je nejvyšší masiv v Namibii, nejvyšší vrcholek dosahuje výšky 2.573 metrů. Bylo zde objeveno více než 1000 míst se skalními malbam - asi 50.000 obrázků. Pohoří bylo zřejmě osídleno již před 2000 - 4000 lety. Hora leží u města Uis - asi 4 hodiny jízdy od Windhoeku, výstup tvrá 3-4 dny, když jdete 7-8 hodin denně. Doporučuje se najmout si průvodce. Severně od řeky Huab jsou štěrkové pláně až ke starým lávovým polím, které vypadají jako ohořelé hory. Čtyři soukromé rezervace chrání slony přizpůsobené pouštním podmínkám, žirafy a nosorožce černé. Vynikající kempy zaručují nezapomenutelné safari.

NP Etosha - v překladu místo přeludů, zahrnuje obrovskou stříbřitou pláň. V období sucha se tisíce zvířat soustřeďují kolem napajedel. Je zde zdravá populace lvů, levhartů, gepardů, slonů, žiraf a zeber, nosorožců bílých i černých a více než 300 druhů ptáků.

Caprivi strip
Tato část země je odlišná od ostatních oblastí, jsou zde čtyři velké řeky - Chobe, Linyanti, Okavango a Zambezi, jsou tu časté deště a velká hustota obyvatelstva. Sousedí s Botswanou na jihu - Mahango Game reserve je domovem mnoha hrochů a druhů ptáků. Mudumu NP, ležící směrem k východnímu cípu výběžku na řece řeky Kwando, je tu vynikající pozorování zvěře, žije zde velká populace slonů, bůvolů, lvů, antilop lechwe a dalších druhů antilop.

Jižní Kalahari a Fish River Canyon
Stará zkamenělá poušť Kalahari je kontrastem k opravdové poušti Namib. Duny jsou porostlé vegetací a žije zde velké množství zvěře, antilop, žiraf a nejznámější jsou surikaty z této oblasti. Více než 500 metrů hluboký a 160 km dlouhý kaňon - Fish River Canyon je druhý největší kaňon na světě.

Walvis Bay
Leží jižně od Swakopmundu, je to laguna, která přitahuje pozorovatele ptáků, jsou zde velká hejna plameňáků, pelikánů a migrujících ptáků. Žijí zde také lachtani a velryby.

National West Coast - rekreační oblast
nabízí aktivity, které jsou šetrné k životnímu prostředí, lze se zde opalovat i plavat, jezdit na dunách, létat na paraglidu, v balóně, jezdit na čtyřkolkách, kite-boarding, wind-surfing a plavba na kajaku. Ve Walvis bay se můžete vydat na lodi za mořskými živočichy. Jízda na čtyřkolkách je povolena pouze na vymezených trasách, v laguně Walvis bay nejsou povoleny motorizované vodní sporty, nesmí se jezdit na východ od brány Ugabmund - pouze s průvodcem. Také se nesmí vstupovat na plochy s mechem a ke koloniím ptáků, není povoleno jezdit po pláži a také se zde nesmí kempovat. To lze pouze v označených kempech. Není povoleno přenocování mimo kempy na pláži nebo v dunách bez povolení. Nesmí se zde odhazovat žádné odpadky. Povolení na jízdu offroad, do parků a na rybaření lze získat ve Swakompundu /MET/ roh ulice Bismark a Dam Nujoma, Walvis Bay 643 Heinrich Baumann strasse (kancelář MET) nebo na 1st street ve Walvis Bay.

Zajímavým místem je Spitzkoppe, žulová hora tyčící se do výšky 700 metrů nad okolní pouští. Místo znají dobře horolezci, kemp je zde jenom základní, takže se vybavte vším, co potřebujete včetně vody.

Himbové jsou tradiční nomadický kmen žijicí v oblasti Kunenev severní Namibii, ale dnes se více uchylují do osad a měst, jako např. Kamanjab.

Omaruru má velmi výhodnou polohu 2 hodiny jízdy do Swakopmundu i Windhoeku, trochu více do Etosha NP a Waterberg. Městečko je velmi umělecké, žije zde mnoho malířů a sochařů. Hanne Marrot-Alpers prodává ve svém obchodě Nawa Nawa krásné africké umělecké předměty. V oblasti Erongo je mnoho skalních maleb, stopy dinosaurů na farmě Otjihaenanamapaero, 40 km od Omaruru leží soukromá farma Erindi private game reserve, kde žijí gepardi, levharti, psi hyenovití a nosorožci a další zvířata. Z Windheoku se sem dostanete po B1 na sever a pak po B2 zahnete v Okahandja, v Karibiib pak po C33 do Omaruru.


Málo známým místem po cestě mezi JAR a Namibií je vyhaslý vulkán Brukkaros, dostanete se k němu po silnici B1 a pak odbočkou na Berseba u města Tses. Je to neobvyklé místo, kdy ze savany náhle vystupuje kráter. Pokud se sem chcete dostat, potřebujete auto 4x4, je zde komunitní kemp se základním vybavením (50 NAD), je třeba mít veškeré vybavení. Z kráteru jsou nekonečné výhledy na savanu.

Oblast Kalahari na JV Namibie není místem, kam jezdí turisté, byl zde nádherný pískovcový útvar známý jako God´s Finger, ale tem se zhroutil v roce 1988 a od té doby sem turisté nejezdí. Je to krajina, kde se chovají ovce, místa k zastávce např. Moer Toe Coffee Shop, Dune Song Breathers. Na jihovýchodě se také nachází Mesosaurus Fossil Camp a bush camp, kolem jsou všude skalní útvary a staré toulcové stromy. Jsou zde fosilie staré více než 260 milionů let. Nedaleko se nachází Quiver Tree Forest, národní památka vyhlášená v roce 1955, roste zde více než 300 toulcových stromů, mnoho z nich je stovky let starých.
V blízkosti se nachází Giant´s Playground - zajímavé skalní útvary podivné krajiny. Nejlépe je možno je vidět při pěší vycházce. (Quivertree Forest Rest Camp). V nejzápadnější části Kalagri game reserve leží soukromá rezervace se třemi lodgemi (Zebra Kalahari lodge, Camelthorn) možnost vycházky v dunách s Křováky nebo jízda na čtyřkolkách.


25 důvodů, proč navštívit Namibii:

1. Návštěva Sossusvlei a pohled z Duny 45 nebo za balónu, slunce měnící barvu písku pouště Namib. Vylezte na 170 m vysokou dunu 45 mezi Sossuvlei a Sesriem. Duna 45 leží 45 km od brány v Sesriem, která se otvírá za úsvitu, aby se mohl člověk vydat na let balónem nad dunami.

2. Hledání pouštních slonů v Damaralandu - sloni adaptovaní na pouštní podmínky se nacházejí u řek Aba Huab, Hoarusib a Hoanib river. Řeky jsou většinou vyschlé, ale sloni zde nacházejí vodu pod pískem za použití chobotu. Mají dlouhé nohy a mohou cestovat až 70 km denně - v noci při hledání vody. Přizpůsobili se nedostatku potravy. Pokud je vidíte při jízdě autem, udržujte si od nich odstup alespoň 100 metrů, jsou také v oblasti Kunene.

3. Nádhera Pobřeží koster - Skeleton coast - vyhlídkový let - asi 40 km široké pobřeží, třetina pobřeží Namibie - většina Skeleton Coast National Partk není dostupná autem, nelze sem jet od Hoanib River dále na sever. Ale vyhlídkový let vám ukáže nedotčenou krajinu, vyschlé řeky, měsíční krajinu, zvláštní skalní formace, vraky lodí na plážích podle nichž bylo pobřeží pojmenováno, lze stále vidět. Let trvá asi 3 hodiny a přeletíte asi 750 km ze Swakopmundu.

4. Pozorování zvířat u napajedla v Okaukuejo
V NP Etosha je mnoho napajedel, nejlepší místa pro zastavení a pozorování zvířat. Všechny kempy mají napajedla pro noční pozorování zvířat, ale nejlepší je v Okaukuejo, kde také můžete pozorovat nosorožce černé.

5. Pozorování pavouků a gekonů při Living desert tour
Namibijské pobřežní duny jsou každé ráno zavlažovány mlhou, která se tvoří srážením teplého a suchého vzduchu z vnitrozemí s vlhkým vzduchem od moře, tato životodárná mlha podporuje život mnoha druhů hmyzu a plazů. Living desert tour začíná ve Swakopmundu každé ráno, můžete vidět chamleony, gekony, hady, pavouky, ještěrky.

6. Prohlídka města duchů Kolmanskopu
První diamant v Namibii byl nalezen u Kolmanskopu v roce 1908 dělníkem, který pracoval na železnici Luderitz - Aus. To sem přitáhlo mnoho prospektorů z Německa. Diamanty se daly sbírat za měsíčního světla z písku. Díky diamantům město vzkvétalo, byly zde evropské domy a rekreační vybavení. Ale pak byl nalezen větší diamant v Orange River v roce 1936 a Kolmaskop byl opuštěn a zanechán poušti. Dnes si můžete domy zaváté pískem prohlédnout s průvodcem ráno, Kolmanskop se nachází ve Spergebiet.

7. Kempování pod obrovskými balvany ve Spitzkoppe
Tyčí se 700 metrů nad okolními štěrkovými pláněmi, je to zlatý hornatý ostrov, který vznikl z vulkánu před více než 100 miliony let, erozí se vytvořily obrovské žulové ostrůvky. Je tu mnoho skalních maleb Křováků - nejlepší je Bushman´s Paradise. Tábořiště se nacházejí pod velkými balvany.

8. Německá architektura pobřežního města Luderitz
Město leží mezi nehostinnými dunami Namibu a Atlantikem, město zažilo prosperitu na začátku 20.století, nejdříve jako základna pro Schutztruppe a pak jako přístav pro prospektory z Německa. Na ulici Bismarck najdete příklady německé koloniální architektury, nejhezčí dům v Luderitz je Goerke House, který je nyní muzeem, je postaven ve stylu art nouveau.

9. Plavba v laguně Walvis Bay
Jedna z nejdůležitějších mokřad v Africe se nachází ve Walvis Bay, může tu být až 250.000 ptáků ve vrcholném létě, kromě pelikánů, kormoránů, plameňáků, tu můžete vidět i mnoho dalších migrujícíh ptáků. Pelivan Pint je domovem kapských lachtanů, žijí zde i delfíni, vydat se za nimi lze při plavbě na lodi nebo na kajaku. Operátoři nabízejí ústřice a nápoje, házejí do vody ryby, aby přilákali pelikány a lachtany. Lodě vyjíždějí z Walvis Bay (Mola Mola nebo Levo Dolphin cruises).

10. Setkání s divokými koňmi Namibijské pouště
Původ legendárních divokích koní, kteří žijí na pláni Garub Plains je zdrojem mnoha spekulací - ztroskotali na Pobřeží koster, utekli z Duwisib hradu nebo byli opuštěni německými vojsky na konci 1.světové války? Přizpůsobili se pouštním podmínkám, pomalu se pohybují a pijí jen jednou za pět dní.

11. Setkání s Himby
Jejich počet je asi 50.000, Himbové nebo Ovahimbové žijí v osadách v Kaokolandu a u řeky Kunene river v Angole. Chovatelé dobytka a koz hledají pastvu na horkých štěrkových pláních, mají červeně obarvenou kůži, zajímavě upravené vlasy a těžkou bižuterii. Jsou velmi fotogeničtí, ale je třeba být velmi citlivý a zdvořilý, když se s nimi setkáte, vždy si najměte místního průvodce a zeptejte se, zda je můžete fotografovat, výměny zboží jsou zajímavé a Himbové se rádi potkávají se zvědavými návštěvníky. Většina lodgi v Kaokolandu organizuje výlety se setkáním s Himby, ale to také nabízejí kempy.

12. Nákup suvenýrů ve Windhoeku v Namibia Craft Centre
Centrum se nachází ve starém pivovaru a je to nejlepší místo pro nákup suvenýrů - řezeb, keramiky, výrobků z kůže, bižuterie a maleb. Výrobky jsou přímo od výrobců. Je tu i kavárna s výbornými zákusky a kávou, džusy z divokých fíků a švestek, organická vína a piva.

13. Prohlídka dun a adrenalinvé aktivity u Swakopmundu
Historie spojená s Německem a domy v pastelových barvách, atraktivní pobřežní město je ze tří stran obklopeno pouští a ze čtvrté chladným Atlantikem. Místní se hlavně věnují rybaření, turisté pak adrenalinovým aktivitám. Můžete jezdit v písku na čtyřkolkách, na prknech po písku, na velbloudech nebo na koni nebo hrát golf na pouštní trávě golfového hřiště Rossmund Golf course, nabízí se i skydive a další aktivity. Navštivte Namib Tourist kancelář na Sam Nujoma Avenue.

14. Pozorování hvězd v Namib Rand - první africká rezervace Dark-sky
Největší privátní rezervace v zemi NamibRand o rozloze 172.000 km2 - nádherné scenérie pouště Namib. Zde se hory noří do nekonečných travnatých plání a porostlých červených dun. Žijí zde přímorožci a nosorožci černí. Je tu jen několik lodgí a stanových kempů a počet návštěvníků je limitován - 1 na 1000 hektarů. NamibRand je první africká rezervace Dark- sky a díky vyjímečné kvalitě možnosti pozorování hvězd a minimu umělého světla je to nejlepší místo v Namibii. Sossusvlei Desert lodge má svou vlastní observatoř a teleskop, lodge Wolwedansa Tok -Tokie Trails mají specilání průvodce pro astrology.

15. Staré a krásné rostliny
Přizpůsobily se drsným podmínkám, v Namibii jsou nejvzácnější a nejzajímavější rostliny, neznámější je welwitschia a kokerboom - toulcový strom. Nízká rostlina welwitsichia přežívá z vlhkosti z mlhy a roste velimi dlouho, nejstarší je asi 1500 let stará a lze ji vidět na Welwitschia drive ze Swakopmundu. Kokerboom - quiver tree - Sanové používali větve na šípy, není ve skutečnosti strom, ale obrovská aloe s ostrou kůrou a žlutými květy, které kvetou v zimě.

16. Pozorování ptáků v parcích a u řek oblasti Zambezi Caprivi
Protáhlá oblast Zambezi (dříve Caprivi strip) se vyznačuje záplavovými pláněmi, zelenými bažinami, původním porostem a baobaby, hlavním lákadlem této oblasti je však ptactvo, jehož tu žije nespočetné množství druhů kolem vody porostlé vodními lilemi. Všechny atrakce oblasti se nacházejí mezi Rundu a Katima Mulilo.

17. Setkání s gepardy
Namibie je země gepardů a domov třetiny celosvětové populace těchto šelem. Skoro všichni žijí mimo chráněné oblasti a jsou v ohrožení, když loví domácí zvířata. Návštěva Nadace na ochranu gepardů (Cheetah Conservation Fund nebo Afriicat Cat Foundation) na farmě Okonjima je jedinečnou příležitostí se ke gepardům dostat blízko. Obě místa jsou útočištěm pro tyto kočkovité šelmy radí farmářům, jak se vyhnout konfliktům. Cheetah Conservation Fund má penzion, v Okonjima je několik druhů ubytování - od tábořišť po luxusní privátní vily.

18. Prohlídka Katatura - bývalý township Windhoeku
Byl vytvořen na konci 50.let 20.století, když Jihozápadní Afrika byla pod Jihoafickou kontrolou, Katatura byl černý township ve Windhoeku. Dále byla rozdělana podle etnik na Damary, Herery, Owamby a další skupiny rozdělených do částí, měla jména jako Soweto, Hereroi a Babylon. Když byla podpesána dohoda v 80.letech 20.století, mnoho z nich se rozhodlo tu zůstat, jelikož Katatura se stala regulérním předměstím Windhoeku s opravdovými domy a komunitami. Dnes je to kulturně bohatá část města a domov asi 200.000 obyvatel. Při návštěvách můžete vidět rušný trh Soweto s kadeřníky, krejčími a stánky s grilovaným masem, je tu rušná ulice Eveline Street s mnoha shebeeny (místní hospody) a stánky s mobilními telefony a Penduka, kde ženy z Kakatura vyrábění a prodávají své ruční práce. Nejlepší je projet si Katatura na kole s Katu tours.

19. Obrovská a oslnivě bílá pánev Etosha
120 km dlouhá a 72 km široká pánev Etosha je hlavním lákadlem Namibie a největší národní park. Tato obrovká proláklina je pokryta bílým blátem, které vysychá a praská. Etosha znamená v jazyce Oshindonga velké bílé místo. Během léta, když prší se stává pánev jezerem, ale jen zřídka je tu slabá vrstva vody. Na dolním okraji se nachází síť cest, které nabízejí vyjíměčný výhled na tento přírodní jev, který je tak rozlehlý, žije zde veké množství zvířat v této surrealistické krajině. Vjeďte do NP Etosha jednou stranou třeba na západě - Anderson Gate a vyjeďte na východě - Namutoni nebo King Nehale Lya Mpingana Gate nebo obráceně, abyste nejeli po stejné cestě, exkluzivní lodge Onkoshi leží na kraji pánve.

20. Návštěva pěkných restaurací ve Windhoeku, kde pracují vynikající kuchaři
Namibijský Institut kuchařské výchovy (Namibian Institute of Culinary Education - NICE) vzdělává kuchaře dříve než se dostanou do lodgí a hotelů. Vynikající restaurace NICE, kde lze všechna jídla ochutnat - jak klasická mezinárodní, tak místní speciality - jako je nabimibijské hovězí, zvěřina, ústřice a langusty. Věčeřící mohou pozorovat kuchaře při práci přes prosklenou stěnu. Adresa 2 Mozart Street, na rohu Hoseak Kuitako Drive, www.Nice .com, doporučuje se rezervace předem.

21. Vyhlídka nad největším africkým kaňonem Fish River
Hlavním cílem jihu je spektakulární Fish River Canyon - velká zemská trhlina 160 km dlouhá, až 27 km široká a 550 metrů hluboká. Jeho skály a hluboké strže byly vytvořeny erozí vody meandrující řeky Fish. Dnes zahrnuje oblast od Ai- Ais/ Richterveld Transfrontier parku na hranici s JAR. Nejlepším místem je podívat se na kaňon z vyhlídek v Hobas dříve než sjedete do kaňonu k resortu s horkými prameny v Ai - Ais. Pro dobrodruhy se tu nabízí 4 denní trek - 85 km dlouhý. Fish River Hiking trail, můžete si najmout mulu, aby nesla vaše zavazadlo. Hlavní vyhlídka se nachází 10 km od kempu Hobas, jelikož je otočena na západ, ráno je nejlepší doba, kdy slunce zaplavuje kaňon.

22. Návštěva Okahandja a každoroční festival Hererů na den Maherero
Během německo-hererské války v letech 1904 -1907 generál Lothar von Trotha a je nechvalně známý rozkaz na vyhlazení - téměř vyhubil celý kmen Herero. Po bitvě na Wareberg Plateau náčelník Samuel Maherero zavedl mnoho ze svých lidí do exilu do sousedního Bečuánska (nyní Botswany). Tyto historické události se připomínají 26.srpna - Maherero Day - den v roce 1923, když tělo náčelníka bylo vráceno a znovu pohřbeno v Okahandja vedle jeho předků. Pro Herery je to slavnostní příležitost a oslava jejich kultury. Návštěvníci jsou vítáni na procesí v ulicích Okahanjda, při nichž mají muži vojenské uniformy a ženy obrovské viktoriánské šaty a pokrývku hlavy připomínající rohy dobytka. Maherero day se slaví v sobotu v srpnu v Okahandja v datu nejbližším 26.srpnu.

23. Pomalá plavba na kanoe po řece Orange
Příjemnou změnou po cestování po silnici je projížďka na kanoe po řece Orange. Tato plavba obvykle trvá 4 -6 dní a má délku 60-90 km, ale není fyzicky náročná a mohou se jí zůčasnit i děti nad 6 let. Od říční základny západně od přechodu Noordoewer - Violsdrift se nejdříve pádluje v místech, kde na březích roste vinná réva, mango a datle. Pak se pokračuje do Ai - Ais / Richterveld přeshraničního parku. Noci se tráví ve stanu v kempu v buši nebo si můžete dát spací pytel na břeh, jídlo se připravuje na ohni. Tyto cesty nabízí ze strany Namibie Amanzitrails nebo Felix Unité ze strany JAR a další.

24. Staré skalní malby v Twyfelfontein
Vystupující pískovcové kameny v údolí Aba-Huab Valley - Twyfelfontein byl zřejmě obýván před 6000 lety nejdříve lovci -sběrači Sany a později kmeny Khoikhoi a Damary. Přitahoval je sem pramen vody, který Damarové nazývají Ai -Ais (skákající napajedlo). I když první afrikánský farmář nebyl přesvědčen, že pramen vystačí pro jeho domácí zvířata a v roce 1947 jej pojmenoval Twyfelfontein (pochybný pramen). Místo bylo vyhlášeno jako první v Namibii Světovým místem dědictví UNESCO v roce 2007, ve skalách se nachází více než 2500 rytin a maleb z doby od 300 př.n.l. až do 19.století. Většina z nich zobrazuje zvířata - slona, nosorožce, lva a různé antilopy a zřejmě sloužily při obřadech, aby dodaly sílu lovcům. 20 km jižně od C39 mezi Sesfontein a Khorixas si vyzvědněte průvodce v návštěvnickém centru.

25. Stopování pouštních nosorožců černých v Kaokolandu
Přežívají pouze v oblasti Kunene - Damaraland a Kaokoland - jsou to poslední volně žijící černí nosorožci, stejně jako sloni adpatovaní na poušť, i nosorožci se přizpůsobili drsné vyschlé krajině. Pijí pouze každou třetí nebo čtvrtou noc a mají schopnost chodit po skalách, aby mohli zachytit chladný vánek a hledat sukulenty. Žije jich tu asi 700, jsou to asi jedni z mála afrických nosorožců, jejichž počet se zvyšuje. Stopování nosorožců v privátních chráněných oblastech přispívá k jejich ochraně a tato aktivita pomáhá je monitorovat. Výlety začínají v autě 4x4, ale pak je je možné jít na 200 metrů k nosorožcům pěšky - uchvacující zkušenost. Desert Rhino Camp a Grootberg lodgea Hoada campsite nabízejí stopování nosorožců a spolupracují s namibisjkým trustem Save The Rhino Trust.

www odkazy

http://www.savetherhino.org

http://www.namibiatourism.com.na/

http://www.nacobta.com.na

http://www.holidaytravel.com.na/

http://www.senseofafrica-namibia.com/welcome/interactive-map/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz