www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Malawi

Zajímavá místa - Malawi

Zajímavá místa Afriky

Malawi má pět národních parků a čtyři rezervace, z nichž nejlepší je Národní park Liwonde. Tento park má rozlohu 548 km2 a rozkládá se jižně od jezera Malawi. Řeka Shire a jezero Malombe tvoří jeho západní hranici. Žije zde obrovské množství vzácných druhů ptactva, z velkých zvířat především sloni, hroši a antilopy, občas jsou k vidění i lvi. V řece je velké množství ryb ale i obrovských krokodýlů. Možnost ubytování od základního v kempu až po komfortní ve Mvuu Kempu. V jihovýchodní části země se rozprostírají hory Mulanje s nejvyšší horou Sapitwa (3.002 m n.m.). Zde je možno přenocovat v chatách nebo na lesní stanici.

Turisté musí počítat s velkými teplotními výkyvy, počasí se mění velmi rychle a dokonce i v období sucha se teplé a slunečné počasí změní na mlhu. Na severu a na východě země u hranic se Zambií se nachází Národní park Nyika. Je domovem antilop, zeber, divokých prasat a leopardů. V období dešťů je země pokryta překrásnými květinami (až 120 druhů orchidejí). Větší část národního parku se rozkládá na plošině Nyika v nadmořské výšce 2.000 metrů a poskytuje nádherný pohled na jezero Malawi. Je zde chladněji než v níže položených oblastech, v zimě zde dokonce i mrzne. Parkem prochází 250 kilometrů cest určených pro safari. Ubytování a nákupní možnosti poskytuje Chelinda Kemp.
Pětinu země zaujímá jezero Malawi. Země patří k nejhustěji osídleným zemím v Africe, jsou tu milí a přátelští lidé.

Deset důvodů proč navštívit Malawi:

* Lake Malawi sladká voda s barevnými rybami
* Yachting na Cape Maclear
* výstup na horu Mount Mulanje
* návštěva Mua misijní stanice- nejstarší misie v Malai
* lodní safari na řece Shira
* botanická zahrada Zomba
* dinosauří a lidské pozůstatky v muzeu Karonga
* pobyt v Nkhata Bay
* safari na koních přes planinu Nyika
* malawský gin, pivo Kuche Kuche, likér Mulanje

Jezerní rezervace
V Cape Maclear je Národní park Lake Malawi o rozloze pouhých 88 km2, rozkládá se i na 12 ostrovech jezera. Jezero je velmi bohaté na ryby (až 1000 druhů), 60 % z nich je endemických. Největším jezerním přístavem je Monkey Bay. V Cape Maclear je mnoho příležitostí k provozování vodních sportů, např. ideální možnosti pro jachting. Vítr je převážně jihovýchodní a vane od února do října. Od srpna do září nabývá na síle (nazývá se Mwera) a nejsilnější je od listopadu do ledna (nazývá se Mpoto). Nejteplejšími měsíci v roce jsou prosinec až březen, ale počasí se může rychle změnit. Jachty si můžete půjčit v Kopola Lodge, Club Makokola a Livingstonia Beach Hotel. Největší událostí jachtařského roku je Lake Malawi Yacht Marathon s mezinárodní účastí. Koná se v červenci po dobu 8 dnů a je dlouhý 560 kilometrů. Další vodní sporty: plachtění na lodích dhow, jízda na motorových člunech, kajacích, vodní lyžování, potápění. Vody jezera jsou velmi teplé a jsou tedy pro potápění ideální. Pro začátečníky jsou k dispozici potápěčské kurzy a je možno si půjčit i vybavení. Na severu jezera je nejhezčím místem Nkhata Bay, na jihu je to Cape Maclear. V období od srpna do prosince má voda teplotu 22 - 27°C a viditelnost je 5 - 30 metrů. Nejlevnější místo na světě je pro potápěče známá Aqua Africa v Nkhata Bay a je potřeba si potápění zde předem rezervovat. Dalším místem je v Mangochi Scuba Blue (potápěčské kurzy). Jednou týdně jezdí levné trajekty mezi Monkey Bay a Chilumbou (MV Ilala a MV Mtendere).
Nejjižnější část jezera má zajímavou scenérii díky poloostrovu Nankumba a několika tropickým ostrůvkům.
Mumbo Island je asi ten nejhezčí z nich, je zde rustikální lodge, koloniální stany na dřevěných podlážkách s krásným výhledem na jezero, je to romantické místo. Místo je obklopeno balvany, ostrůvek se dá obejít za méně než hodinu nebo objet na kajaku. Ostrov je široký sotva kilometr. Lodge má svou vlastní pláž, nejsou tu komáři, voda je zde čistá a můžete tu šnorchlovat, v jezeře Malawi žije 1000 druhů ryb - nejvíce z druhů cyklid. Jezero Malawi je napájeno řekou Shire River. Služby na Mumbo Island jsou vynikající.

Další místo na jezeře je Pumulani - 10 opulentích vil s velkými okny a verandami. Nejlepší dobou pro návštěvu NP Lake Malawi je v období sucha od začátku května do konce října. Na některých místech jezera je bilharzie. Avšak voda u Pumulani a Mumbo se testuje a nebyla v ní nalezena. Pumulani se nachází v NP Lake Malawi. Jezero je téměř 600 km dlouhé a má rozlohu 26.900 km2, žije zde asi 500 druhů ryb. Je ironíí, že země bez moře, je zemí rybářů.
Jezero zaujímá třetinu rozlohy země, je 580 km dlouhé a 75 km široké, někde až 700 metrů hluboké. Jeho původní jméno Lake Nyasa - podle místního slova kmene Chechewa - nyenyezi - znamená hvězda. I Livingstone jej nazývá Jezero hvězd. V jezeře žije více druhů cyklid, než kdekoliv jinde. Mumbo Island je na seznamu UNESCO.
Lake Malawi NP má rozlohu 95 km2 na jihu jezera a zahrnuje poloostrov Nankumba a přilehlé ostrovy plus okolní vodní plochy.
Místní aktivity: šnorchlování, potápění, vodní sporty, plavba na plachetnici, na kajaku, windsurfing, pobřeží lze prozkoumat pěšky nebo na kole. Většina hotelů u jezera se nachází na jihu - Mangochi - Cape Maclear oblast nabízí ubytování všech kategorií, od nejdražších Makolola Retreat, Norman Carr cottages a Pumulani, Danforth Yachting s vodními sporty a ostrovy Mumbo a Domwe Islands.
Senga Beach na východ od Lilongwe má přístup do Blue Zebra Island Lodge a Sunbird Livingstone beach.
Dále na severu je možností méně až do Chintheche, kde je Chintheche Inn a Makuzi Beach.
Likoma Island je místem, kde najdete luxusní Kaya Mawa a Ulisa Bay lodge, z Likoma se také dostanete do Nkwichi lodge na straně Mozambiku.
Jezero Malawi je lemováno písečnými plážemi.Nejlepší místo pro batůžkáře je Nkhata Bay,pro šnorchlování Cape
Maclear. na lodi MV Ilala se dá dojet na ostrov Likoma island.
Nejlepší období pro návštěvu je od května do listopadu, denní teploty kolem 25°C, v listopadu jsou teploty kolem 30°C, začínají bouřky.
Cesty z Lilongwe / Blantyre do Cape Maclear jsou dobré, transfer asi 3-4 hodiny, dvakrát denně jezdí loď na jižní ostrovy, cesta trvá hodinu. Likoma Island je snáz dosažitelný malým letadlem, ale jsou tu i lodi, které jezdí přes Nkhata Bay.

Mezinárodní organizace IFAW úspěšně přemístila 83 slonů z oblasti Mangochi do Majete rezervace u Blantyre. Tento přesun byl důležitý, aby nedocházelo ke konfliktu mezi místním obyvatelstvem a slony.

Města
Lilongwe bylo vyhlášeno hlavním městem Malawi v roce 1975, leží ve středu země a snadném dosahu zambijských hranic. Město je rozdlěleno do dvou částí - Staré město - obchodní centrum a City Centre - administrativní část.

Pěkné městečko Zomba leží na úpatí planiny Zomba, bylo dlouho hlavním městem Malawi a zůstává sídlem mnoha státních úřadů a univerzity. Planina Zomba na severu je místem ,kde rostou i původní lesy.

Blantyre je nejstarší a největší město Malawi a obchodní centrum země. Předměstí se rozkládá na 8 pahorcích kolem města a ulice se stromy krášlí město.

Mzuzu je hlavním městem severu a blízko nejsevernější části jezera Malawi je Karonga, kde jsou zbytky zkamenělin hominidů a dinosaurů.

Nyika Plateau se nachází v severní části země má překrásnou krajinu.
Ntchisi lesní rezervace - žíje zde mnoho druhů ptactva.

Masiv Mulanje je nejvyšší v Malawi, isolovaný žulový kopec, o výcšce 3002 mterů. jsou tu pěkné trasy na zalesněných svazích,lze podniknout i výstup na planinu o rozloze 650km2.
Když přijedete do Malawi, přivítá vás úsměv dokonce i úředníků: takulandirani - buďte vítáni v jazyce ChiChewa. Malawi - Horké srdce Afriky, fouká zde vítr z jihu - mwera.
Na jihu se vítr nazývá chiperone, protože získává sílu na hranici s Mozambikem kolem konické hory Mount Chiperone, vítr sem přináší vlhký vzduch z Mozambického kanálu a naráží na pohoří Mulanje, ale na Zomba Plateau se tento vítr dostane později, vlhko a deště podporují čajový průmysl Malawi a růst cedrů. Lake Chilwa s ostrůvkem vypadá pohádkově. Pokud dále sledujeme chiperone do nižších oblastí, dostaneme se do Elephant Marsh, místo dostalo jméno v době, kdy se tu hledal David Livingstone, který zemřel v Malawi v roce 1867, dnes zde již sloni nejsou, ale v bažinách lze plout na loďce s místním průvodcem. Na březích řeky Shire žije mnoho krokodýlů a hrochů.
Dolní tok řeky Shire leží pod vodopády je místem elektrárny, ale také tu žijí tygří ryby.
Nachází se tu hotel Ku Chawe, který zcela využívá místní produkci od jahod po brambory a pstruhy.

Hodinu jízdy na sever leží Blantyre, obchodní hlavní město, pojmenované podle rodiště Livingstona. Jsou zde chaotické ulice, kola, busy, auta, zvířata, vůně jídla, prach a špína, ale na chodnících elegantně oblečení lidé s aktovkami, kteří jdou do práce. Blantyre leží v kopcích a když zde kvetou jacarandy od září do listopadu, město voní. Najdete zde místa jako Church of St Michael a All Angels, nejstarší hotel v Malawi Ryalls Hotel z roku 1922.

Dále na sever leží Zomba, hlavní město Malawi do roku 1975, jedno z nejměnších a nejhezčích měst v bývalém Britském impériu.

Když chiperone dosáhne k jižní části jezera u Mangochi - dobře naplánované koloniální město - zde už vítr ztrácí svou vlhkost a tento suchý vítr se nazývá mwera. Mwera fouká od JV přes jezero Malawi a vytváří zde vlny a prokysličuje vodu rybám, hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel.

Lake Malawi je třetí nejhlubší jezero na světě, dokonce i ryby zde v takové hloubce nemohou dýchat (2200 stop na severu). Mwera fouká z jihu na sever a tlačí sem vodu.

Tak jak se mění vítr, mění se i krajina a přichází k Liwonde National Park podél řeky Shire, tento park společně s parkem Majete National Park jsou úspěchem ochránců přírody. V minulosti bylo Malawi místem s mnoha zvířaty, ale bohužel lovci a pytláci v 70.letech 20.století skoro všechna zvířata vyhubili a teprve posledních pár desetiletí se sem znovu zavádějí. Znovu tu žijí sloni, antilopy, dokonce i predátoři, zavedeni sem byli i nosorožci. Severně od Mangochi byl založen Lake Malawi National park kolem poloostrova Namkumba, první sladkovodní park v Africe se rozkládá kolem historického Cape Maclear. Nejkrásnější ostrovy a pláže jsou místa pro turisty, je to místo, kde žijí vzácné barevné rybky - mbuna - cyklidy. V jezeře Malawi a u ostrůvků najdete tisíc druhů cyklid. Živé mbuna se vyvážejí pod přísnou kontrolou do Německa a Severní Ameriky. Fotografovat mbuna v jejich přirozeném prosředí není snadné. Východy a západy slunce jsou na jezeře nejkrásnější. Známá loď 60 let stará MV Ilala je hlavním dopravním prostředkem na jezeře. Ještě starší loď Chauncey Maples, z roku 1902, byla předělána na nemocniční loď.
Hledáte-li dobrodružství, začněte v Cape Maclear, zde můžete na katamaránu projet část jezera nebo se věnovat vodním sportům. Každoročně, když je mwera nejsilnější v červneci se tu koná Lake Malawi Marathon, který přitahuje jachtaře z celého světa a patří k nejdelším na světě. Další zajímavou událostí je The Lake of Stars festival od roku 2003 na přilákání turistů.

Budeme-li sledovat vítr, dovede nás do Lilongwe, hlavního města od roku 1975, Lilongwe rychle vyrostlo hlavně posledních dvacet let po období vlády Dr. Hastingse Kamuzu Banda. I když byl hodně kritizován, byla to jeho myšlenka založit toto město v buši, je zde pohřben v mauzoleu a má zde sochu.

Na sever od Lilongwe leží Kasungu, středisko malawijského tabákového průmyslu a místo narození obávaného Dr. Banda. Je zde další památník jeho 30ti leté vlády Kazumu Academy.
S větrem za zády se můžeme vydat dvěmi cestami na sever Malawi, ta delší M5 nás dovede k rychle se rozvíjejícímu turistickému centru Nkhotakota Wildlife Reserve, pak podél pobřeží jezera ze starého otrokářského přístavu v Nkhotakota do Nkhata Bay, jednoho z několika přístavů na jezeře, Chintheche - druhý nejrušnější resort na jezeře.
Druhá cesta nás dovede přes Viphya Plateau, kde byly vysázeny stovky tisíc borovic, ale projekt výroby papíru byl zřejmě opuštěn.
Nakonec dojedeme do Mzuzu, hlavní město severu, je tu univerzita a město udržuje úzké spojení s Livingstonia v Kondowe, komunitou založenou misionáři a dříve vzdělávací centrum oblasti. Mzuzu se používá jako základna pro cesty na sever, ale nejsou tu ještě hotely a vybavení pro turisty jako na jihu země. Najdete zde poklady jako Nyika Plateau, kam přijede 1500 turistů ročně, sahá do výšky 8500 stop, planina má své vlastní mikroklima a jedinečnou topografii. Byl to první národní park Malawi a v 70.letech 20.století byl ještě rozšířen, i když sem jezdí málo návštěvníků. Tvoří je zvlněné travnaté kopce, žije zde mnoho antlilop a během dešťů po vánocích se tu objeví mnohabarevné orchideje. Když budete mít štěstí uvidíte zde i slony, levharty.

Nyika Plateau má pohádkovou krajinu jakoby evropskou, ale žijí zde africká zvířata. Plošina se nachází ve výšce 1800 - 2605 metrů, ráno je zde chladno a v zimě tu i mrzne. Procházky v mlze vypadají jakoby ve snu, jsou zde zvlněné kopce, údolí, hustý les, za celý den nepotkáte turistu. Může se zde muškařit, jezdit na horském kole, procházet se. V parku žijí zebry, antilopy losí, hyeny mnoho druhů antilop a také mnoho levhartů. Lvi tu již nejsou, byli vybiti pytláky, v dolních částech parku lze vidět slony a bůvoly. Žije tu asi 400 druhů ptáků a roste zde asi 200 druhů orchidejí. Nyika znamená - místo, odkud přichází voda, odtud také pochází hodně vody jezera Malawi. V roce 1965 se stala Nyika první parkem Malawi, v roce 2000 získala statut Světového dědictví UNESCO (kulturní a přírodní kategorie). Evropští osadníci sem poprvé přišli ve 40.letech 20.století, snažili se zde založit dřevařský průmysl a vysadili borovice na 1200 akrech, nyní rostou borovice po celé náhorní plošině. Jediným místem na ubytování je zde Chelinda lodge a Chelinda Camp, s výhledem na nádrž a chráněné jsou borovicovým lesem. Jsou to romantické dřevěné chatky. Chelinda kemp jsou chatky s kuchyňkou a mají také výhled na nádrž, kde se chovají pstruzi. Lze zde rybařit nebo jezdit na kole, je tu také tábořiště. Většina návštěvníků sem přiletí nebo přijede po vlastní ose, silnice sem je dobrá k blízkému městečku Rumphi, pak dalších 100 km k Chelinda je horší, doporučuje se auto 4x4.
Nyika národní park má rozlohu 3134 km2,je to největší národní park Malawi,je tvořen zvlněnou travnatou krajinou,hlavní atrakcí je horská scenérie,ktereou lze prozkoumat jak pěšky, tak autem 4x4 nebo na koni. Jsou tu i nějaká zvířat,sloni,zebry a levharti,roste tu 200 druhů orchidejí a žije tu 400 druhů ptáků.

Národní park Liwonde - nejlepší místo na pozorování zvěře v Malawi, má rozlohu 5500 km2, tvoří jej africká buš a protéká jím řeka Shire River. Žijí tu velká stáda slonů,buvolů,antilop vraných,nosorožci černí a šelmy.

Majete zvířecí rezervace leží na jihu země, znovu se sem zavádí nosorožci černí,sloni a buvoli od roku 2003,kdy převzala správu nad parkem organizace African Parks. V roce 2011 tu byla postavena luxusní Mkulumadzi lodge, od roku 2012 je to jediné místo v zemi, kde žije Velká pětka.

Malawi se říká - Vřelé srdce Afriky.Všude se stkáte s milým přijetí a úsměvy a nadšenými pozdravy Muli bwanji.
Čaj se v Nyasalandu začal pěstovat již po 1. světové válce - Satemwa Tea Estate.
Malawi je vhodné i pro milovníky tzv. self-drive, všude vám vždy rádi pomohou a poradí.

6 míst, která nesmíte v Malawi minout :
1. Nyika národní park - rozloha 3134 km2, největšípark tvořen náhorní plošinou , největší atrakcí je horská scenérie, lze zde chodit pěšky, jezdit autem 4x4 nebo na koni. Žijí zde zvířata,400 druhů ptáků a roste tu 200 druhů orchidejí.
2. Liwonde národní park - - na 550 km2 žije mnoho zvířat, tvoří jej klasická buš a protéká jím řeka Shire,
3. Majete Wildlife reserve - leží na jihu, je součástí programu reintrodukce nosorožců, slonů a buvolů. V roce 2011 zde byla postavena lodge Mkulumadzi a v roce 2012 zde byla k vidění již Velká pětka.
4. Lake Malawi -s písečnými plážemi a vysokými horami Rift Valley. Nkhata Bay-pro batůžkáře, krásné scenérie, kajak a potápění - Cape ?aclear, Togole Wilderness lodge nebo Pumulani Lodge , dobrodružství můžete zažít na MV ilala při plavbě na Likoma Island.
5. Zomba Plateau v blízkosti bývaého koloniálního hlavního města Zomba, původní lesy.
6. Mulanje masiv - nejvyšší v Malawi, isolovaný žulový masiv tyčící se nad okolními čajovými plantážemi do výšky 3002 m. Jsou zde krásné trasy, náhorní plošina má rozlohu 650 km2.

Hlavní sezona v Malawi je od od května do září, dny jsou teplé a noci chladnější.

www odkazy

http://www.malawitourism.com

http://www.kayakafrica.net

http://www.pumulani.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz