www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zajímavá místa - Kamerun

Zajímavá místa - Kamerun

Zajímavá místa Afriky

V Kamerunu žije asi 300 kusů goril, které přecházejí řeku - Cross River Gorillas, patří ke čtyřem známým poddruhům a žijí pouze v Kamerunu a Nigérii.
Mezinárodní letiště Yaoundé Nsimalen International airport leží 28 km od centra města, cena taxi je CFA 5.000 (7.60 EUR) od 6.00-10.00, CFA 6000 (9.15 EUR) od 10.00 do 6.00.
Najíst se dá v Les Cigalons, mají zde i dobrá vína a nabízejí středomořskou kuchyni, typická kamerunská atmosféra je v Rue Cases-Negres. Živá hudba hraje v Clubu Parallele, blíže k centru je O´Maéva - oblíbený klub.
Na celodenní výlet z města se můžete vydat na severovýchod od Yaoundé k vodopádům Nachtigall Falls, pojedete přes zelená pole a tropické plantáže, uvidíte největší řeku Kamerunu Sanaga River.

Počet obyvatel: 18.468.000
Měna: CFA frank
Předvolba: +237
Hlavní město: Douala, letiště leží 10 km od města, taxi stojí 3,000 CFA (4,50 EUR). Dobře se můžete najíst v L´Ovalie a La Paillote. Na posezení se doporučuje The Bird of Paradise a večerní klub l´Olympia.

V Kamerunu roste velké množství druhů rostlin a žije mnoho druhů zvířat. Zelené pralesy, pláže s černým pískem, červené pouště a horské hřebeny. Najdete zde více než 900 druhů ptáků a 9.000 rosltiných druhů. Více než 80% druhů afrických primátů a 90% ekosytémů kontinentu.
Země je to zatím turisty neobjevená, ale přijíždějí sem již obchodníci.
Yaoundé známé jako město 7 kopců bylo osídleno na konci 80.let 19.století Němci a stalo se hlavním městem Francouzského Kamerunu v roce 1922. Ve městě žije asi 1,4 miliónu obyvatel. Ve městě můžete vyjít na Mont Fébé, horu která se tyčí do výšky 1.200 metrů, jsou odtud krásné výhledy. Ve městě ve čtvrti Melen najdete Mvog-Betsi Zoo, které patří k nejlepším v Africe. Zoo bylo založeno v roce 1997 a je vedeno Britskou charitou Ape Acrtion Africa. Tato organizace také řídí Mefou Primate Park, který leží asi 40 km od Yaoundé, lze se tu setkat s gorilami a šimpanzy.
Ebogo Village ekoturistický projekt, leží asi 60 km od Yaoundé, můžete zde vidět motýly při plavbě po řece Nyong.

Douala - hlavní město pobřežní provincie, název má od kmene Duala, v roce 1472 bylo toto místo objeveno Portugalci a stalo se základnou pro obchod s otroky. Camaroes, portugalský název pro humry, dalo také zemi jméno. V blízkosti Doualy se nachází Buea a Mount Cameroon, Limbe a Edea. Přístav je hustě osídlen a tak jsou okolní místa příjemnou oázou pro milovníky přírody. Douala je největším městem Kamerunu a také nejdůležitějším obchodním centrem,město bylo založeno jako koloniální přístav POrtugalci v 15.století, nazývá se také Armpit of Africa -díky tvaru zátoky, ve které se nachází. Vládní budova je postavena v čínském stylu, nazývá se také Pagoda,dříve to byl královský palác,po získání nezávislosti se stala sídlem Národního shromáždění. Nová budova byla postavena vůdcem Rudolfem Douala Manga Bell,byl zabit Němci v roce 1914.Pagoda je pro Kamerunce symbolem. Museum leží v centru a najdete zde artefakty kmenů Bamoun a Bamileke - sochy,koruny a další věci s období pře kolonialismem. Socha Nouvelle Liberté byla vytvořena Josephem Sumenge v roce 1966, je symbolem města. Žije tu asi 2.447.000 obyvatel,klima je tu tropické. Domluvíte se tu francouzsky, anglicky a místními jazyky. měna - Africký frank,předvolba +237 a pro Douala 33. Ambulanec 18, policie a hasiči 17. Cestovat po městě je nejlepší taxi,jezdí zde minibusy. Město je rozděleno do dvou částí Akwa a Bonanjo. Bonanjo je obchodní částí, Akwa zábavní,kam chodí turisté během dne. Ahmadou Ahidjo ulice je plná obchůdků-tradiční i moderní výrobky, trhu se říká také "lagos " a lze zde koupit vše. Další trh se jmenuje Eko Market,také zde mlžete koupit vše, Část města, se nazývá Cibulový trh / Onion Market / a také stojí za návštěvu. Za návštěvu stojí Mount Cameroon, nejvyšší bod Západní Afriky.

Mount Cameroon, která dosahuje výšky 4.095 metrů je nejvyšší horou v Západní a Střední Africe, leží asi hodinu jízdy od Douala. Dá se vyjít nahoru - cesta prochází mangrovníkovými porosty, lesem a alpským porostem a savanou ve výšce 2.000 metrů. Jsou tu vidět pozůstatky erupcí a lávových toků, kráterová jezera, jeskyně a vodopády.
Mount Cameroon se zvedá přímo od moře a přestože leží skoro na rovníku, je často pokryta sněhem. Klade se zde důraz na ekoturismus, nejlepší stezky jsou staré lovecké, kde jsou základní tábořiště. Procházíte přes plantáže a pak přes deštný prales, horský les a pak následuje savana než se objeví skalnatý vrcholek. Za jasných dní je krásně vidět Small Mount Camreoon (Etinde), oceán a ostrov Malabo, sesterský vulkán a část Rovníkové Guiney. Snažte se jít po sloních stezkách při sestupu dolů, stezky jsou vyšlapány lesními slony a sestup po nich je snazší.

Bohatou faunu Konžské pánve lze pozorovat z vyvýšených platforem - miradorů postavených na mýtinách (bais) v Lobéké National Park. Přenocování v těchto pozorovatelnách nabízí jedinečnou příležitost pozorovat ptáky a zvířata. Gorily málokdy vstupují na mýtiny (bais), je třeba je stopovat v lese. Průvodce kmene Pygmejů Baka se rychle proplétá hustou vegetací a poslouchá všechny zvuky, gorily mohou být velmi blízko a pokud je překvapíte, jsou i agresivní. Setkání zblízka je zatím velmi vzácné, zatím tu nejsou takové rodiny zvyklé na lidi jako ve Rwandě a Ugandě.
V Kamerunu najdete kombinaci džungle a Sahelu, ale i obyvatelstvo je rozděleno na muslimy a křesťany + tradiční náboženství, 20% je anglofonních a 80% frankofonních.

Kamerun má dvě hlavní města - Yaoundé - politické centrum a Douala - ekonomické centrum. Architekturu měst charakterizuje neplánovaná urbanizace a koloniální infrastrukutura. Vysoké hotely a malé penziony.
Yaoundé si zachovává koloniální styl, Douala je více charakterizována západoafrickým podnikáním. V Yaoundé jsou diplomati, byrokrati, Douala přitahuje obchodníky, mořeplavce, čínské přistěhovalce. I geograficky se města odlišují - Douala vlhké pobřeží, Yaoundé - zelené kopce, město leží asi 700 m n.m. Vzniklo v roce 1888 a založili jej Němci jako obchodní stanici. Nejkrásnější jsou výhledy z hotelu Mont Fébé na severu města, na protějším kopci leží královský palác a další dobrý výhled je z Hotelu Franco, krásné výhledy jsou také z Café de Youandé - Avenue Winston Churchill a dá se tu dobře najíst.
V největším městě Kamerunu - Douala je vše o obchodě a penězích, je to evidentní v restauracích, hotelích. Střed města je rozdělen Boulevardem de la Liberté a končí oblastí Akwa, kde je mnoho libanonských kaváren a největší hotely a restaurace. Hotel Akwa Palace je nejlepší. Nejcharakterističtějším rysem Douala je ekonomická aktivita, velká nákladní auta a kontejnery. Není snadné přístav navštívit, jsou tu přísná bezpečnostní pravidla. Můžete jej však pozorovat z terasy Foyer du Martin (Rue Gallieni), kde se scházejí turisté, experti, obchodníci, jedním z nejnovějším hotelů v blízkosti je Hoteliere la Falaise (Rue Joffre), zde je i přístup na internet a je to nový moderní hotel. Okolí Douala se rozrůstá a jsou zde velká tržiště - Marché de Lagos, Marché Chinois (New Bell).
Yaoundé je město se zahradami na kopcích, je zde málo nových budov, protože zde není prostor, centrum města je zajímavé, hlavně z kulinářského hlediska, najdete zde nejlepší ukázky francouzské koloniální kuchyně. I zde je vlhko, ale město se dá pozorovat z terasy Le Cintra restaurace s francouzskou atmosférou, jsou zde francouzská pekařství a vše má koloniální nádech. Město lze vidět z okolních pahorků. Zajímavé je Petit Musée d´Art Camerounais, které tvoří součást benediktinského kláštera ležícího na úpatí hory Febe. Nejlepším vyhlídkovým místem je Hotel Mont Febe v blízkosti zajímavého kláštera.
Mnoho budov má koloniální charakter, nejzajímavější je Prezidentský palác, ten však nelze fotografovat. Vedle však leží German Hospital - kde je nyní policejní stanice, Justiční palác také připomíná dobu německého koloniálního období. Pěkná je Avenue des Cocotiers, kde je také mnoho zajímavých domů. V Douala také najdete Pagoda Palace královský palác rodiny Manga Bell. Museé Doual´art skrývá moderní africké umění. Douala se v dnešních dnech rozšiřuje všemi směry a stala se jedním z nejdůležitějších obchodních přístavů, dříve zde pluly pouze rybářské lodě podél bahnitých břehů řeky Wouri. Centrální Douala je rozdělena a pojmenována podle hlavních rodin, které zde ještě žijí - např. Bonapriso - luxusní čtvrť, Akwa - hlavní obchodní část. Nejzajímavější je Dika Akwa Palace na Boulverda de la Répuplique, kde ještě stále žije královská rodina kmene Sawa, palác je postaven ve smíšeném stylu. V části Bonanjo najdete Manga Belli Palace, kde žila rodina Bell, ale posledního prince popravili Němci a nyní je zde muzeum současného umění a galerie - Doul´art a v zahradní restauraci si lze dát kamerunskou kávu. Letiště leží asi 10 km od centra a cena za taxi je asi 4,60 EUR ve dne a v noci 7,60 EUR.

Infrastruktura pro turisty v Kamerunu ještě stále není příliš rozvinutá, dnes je země známá jako Miniatura Afriky - země se rozkládá na několika geografických regionech - od vysokých zelených hor na jihu po Sahel a Lake Chad na severu. Velkým lákadlem je ekoturistika, kolem Mount Cameroon se nabízí mnoho aktivit, nedaleko největšího města Douala. I když se necítíte na každoroční běh 37 km Race of Hope po horách, můžete se vydat poklidněji na nejvyšší vrcholek Západní Afriky, kde jsou chaty, na odpočinek. Na hoře žijí lesní sloni. Branou k Mount Cameroon je Buea, dříve hlavní město německého Kamerunu, je zde základní ubytování. Lepší je se ubytovat v pobřežním městečku Limbé - známé jako Victoria do 90.let min.století, je zde mnoho koloniálních budov a také Limbé Botanical Garden, založená v roce 1892 a Limbé Wildlife Centre, kde žijí osiřelé a zraněné gorily a šimpanzi. V Limbé je černý vulkanický písek. Pokud máte hlad lze se najíst v Rue Joffre, kde se prodávají čerstvě grilované ryby.
Trochu více na severu se nachází park Korup national park, kde žije velké množství zvěře, včetně čtvrtiny afrických primátů. Přes visutý most přes řeku Mana River se dostanete k ohroženým druhům opic a ptáků. Jsou zde chatky na přenocování v parku, ale je třeba je rezervovat předem nebo se zastavit v Korup Topursit Information Centre v Mundemba, v městečku kde jsou i penziony.
Největší šanci na pozorování velkých zvířat máte ve Waza National park na severu země, kde žijí žirafy, sloni, lvi, pštrosi.
Některé firmy v Kamerunu také provozují tzv. kulturní turistiku (ET - Cam).


Kamerun - Afrika v miniatuře
Kamerun patří k nejrozmanitějším zemím Afriky, žijí zde desítky etnických a jazykových skupin obyvatel, je tu rozmanité klima a zeměpisné podmínky a fascinující tradiční kultura a historie. Od Sahary po rovníkové travnaté pláně a nejvyšší horu Západní Afriky, žijí zde milí a přátelští lidé. To co odlišuje Kamerunce od ostatních Afričanů je jejich nadšení ze života a zvědavost týkající se lidí přicházejících z jiných částí světa.

10 důvodů proč navštívit Kamerun

1. Obrovská krajinná rozmanitost - pobřeží moře, mangrovy, džungle, hory, vysočiny a poušť.

2. Bezpečnost - Kamerun je politicky stabilní země po mnohá desetiletí a lidé jsou zde velmi přátelští.

3. Najdete zde staré kultury jako např. kmeny Baka a Badgeli Pygmejové ve východní džungli, nomadické kmeny Mbororos a Adamawa a v severní provincii, animistické kmeny Komas v pohoří Alantika, ale také Bantuské kmeny, Kom a mnoho dalších.

4. Tradiční kmeny s náčelníky, které žijí na vulkanickém západě a na severu v Sahelu.

5. Stále zde existují tradice, festivaly, obřady, umění, řemesla a umělecká vyjádření po celé zemi.

6. Velké množství zvířat lze vidět v mnoha národních parcích (velké mořské želvy, gorily, šimpanzy, antilopy, Velou pětku atd.)

7. Mount Cameroon 4.080 m nejvyšší vrcholek Západní Afriky.

8. Treky v pohoří Alantika a Mandara, pohoří Bamenda a vulkánech Manengouba - krásná krajina a výhledy.

9. Po intenzivních cestách odpočinek na plážích Kribi nebo Limbe, kde mají výborné mořské plody a velký výběr tropického ovoce.

10. Kamerun je stále neobjevenou zemí pro běžné cestovatele.


Na severozápadě, kde se tyčí v pozadí Mount Cameroon v povzdálí se táhnou pláže Limbé, všechny mají vulkanický písek čokoládové barvy a moře je tu obvykle bezpečné pro plavání. Je tu hotel Seme Beach 16 km od Limbé a Etisah Beach. Na druhé straně země blíže Yaoundé mají pláže kolem Kribi bílou barvu. Jen kousek od Kribi leží Chutes de la Lobé, kde se řeka stejného jména vlévá prudce do oceánu. Jsou zde bungala v hotelu Ilomba v deštném pralese jen 10 minut od vodopádů a plážové restaurace.

Kamerun je nazýván miniaturou Afriky, lze zde trekovat v deštných pralesech Korup NP, obdivovat krásnou pouštní krajinu v oblasti Rhumsiki. Krásné pláže v Goĺfském zálivu 150 km od Douala a 280 km od Yaoundé. Atrakcí jsou vodopády Lobe, ležící 7 km jižně od Kribi. Vodopády uslyšíte již na 3 kilometry, z pláže místní nabízejí výlety na kanoích. Kamerun má rozmanitou krajinu a žije zde více nž 275 etnických skupin, které používají stejný počet afrických dialektů. Jsou zde lovecké kempy Pygmejů v jižních pralesích, arabsky mluvící obchodní města na severu a stará kmenová království a horské scenérie na západě.
Je možno vidět velké kontrasty v politice a náboženství, i když je to jedna z nejstabilnějších zemí Afriky, často se zde mluví o korupci a země je rozdělena i vírou - katolici a protestanti na jihu a muslimové na severu. Mnoho lidí v zemi ještě praktikuje tradiční náboženství.
I podnebí je zde rozdílné, Yaoundé má asi desetinu srážek v červenci než pobřežní Douala. Obě dvě města jsou velmi živá s mnoha trhy a restauracemi. Bohatý je tu noční život jak ve městě tak na vesnici, když si dáte pivo, pojíte rybu a zaposloucháte se do živé hudby makossa. Kamerunské pobřeží má krásné pláže bez lidí, na jihu jsou pláže s bílým pískem, na severu čokoládové barvy. U Limbé jsou lávové pahorky, ideální základna pro výstup na Mount Cameroon, nejyvšší západoafrickou horu a aktivní vulkán. Další atrakcí je množství jezer a zvířata v NP Waza a dalších parcích, atrakcí jsou gorily nížinné.

Navštívit je také třeba deštný prales - Batanga nebo severní Pygmejské osady.

Březen je ideálmí pro výstup na horu Mount Cameroon, aktivního vulkánu, který se tyčí nad městem Buea 275 km od Yaoundé a 66 km od Doualy. Hora dosahuje výšky 4.020 m a přitahuje milovníky treků, kteří mohou začít výstup po Guiness Track, nejpřímější cesta na vrchol. Výstupy se pořádají za pomoci místních průvodců, nejlépe v období sucha od října do března. Každoročně se zde pořádá maraton, 41.85 km dolů z vrcholu hory Cameroon, koná se v polovině února a začíná v Buea.

V severním Kamerunu najdete krásné pouště a pohoří Mandara, 55 km od Mokolo, v oblasti Rumsiki žije kmen Kapsiki v kulatých kamenných obydlích.

Pojedete-li od oblíbeného plážového resortu Limbe (100km od letiště Douala) do Korup, určitě si nezapomeňte nepromokavé oblečení. Nejvlhčí místo v Africe Debundscha 30 km severně od Limbe. Každoročně sem spadne 10.000 mm srážek. Za Mundemba najdete národní park Korup, je to nejstarší africký primární prales, s více než stovkou endemických druhů zvířat, včetně ptáků a primátů.

Okružní cesta 360 km přes kamerunské pláně, která spojuje města v SZ provincii, lze jet autem 4x4, na kole nebo autobusem, 80% cesty vede přes území různých náčelníků (fons). Zajímavými místy tohoto okruhu jsou kráterová jezera Oku, Awing, Wum a Nyos. Jezero Nyos je tvořeno vulkanickými skalami a je také místem, kde přírodní plyn usmrtil v roce 1986 1800 obyvatel. Jsou zde také krásné vodopády Menchum Falls a Abi Falls, po cestě uvidíte čajové plantáže a barevné vesnice s trhy.

Douala
Buď budete toto pulsující město milovat nebo nenávidět, je to chaotické přístavní město. Může tu být velmi horko a vlhko a dopravní zácpy. Na některých místech je zde tradiční koloniální architektura vedle moderních budov a slamy, je tu velice rušný noční život, ale musíte si dávat pozor, kriminalita je tu vysoká.

Limbé
Leží v Golfském zálivu a na úpatí hory Kamerun, je to malé městečko s resorty, palmami a tradičními trhy, britskou a německou koloniální architekturou. Pláže jsou tu tmavohnědé díky lávě. Nesmíte opomenout Limbé Botanickou zahradu, kde roste mnoho krásných stromů, popínavek a dalších rostlin a Limbé Wildlife Centre, kde je útočiště primátů.

Mount Cameroon
Aktivní vulkán o výšce 4.095 metrů, je relativně snadno zdolatelný. Úbočí jsou porostlá deštným pralesem, kromě někoilka míst s černou lávou. Na úpatí leží několik pěkných pláží s hnědým pískem. Na hoře je velká biodiversita díky klimatickým podmínkám, i když leží na rovníku, sníh a silné větry, mrznoucí déšť jsou tu na vrcholku obvyklé.

Pohoří Bamenda a okružní cesta
360km okružní cesty, která vede pasteveckou krajinou travnatého západu. Cesta prochází lesy, terasovitými poli a loukami, kde pasou kmeny Fulani svá stáda dobytka. Po cestě můžete navštívit mnoho vesnic, krásný palác náčelníka v Bafut a posvátné místo v Akum. Přírodní atrakce - jezera, vulkány a vodopády. Stav cesty se mění podle období, takže se nejdříve zeptejte na místě - Bamenda turistická kancelář poradí. Okruh lze projet za pár dní v autě. Lze tu i trekovat a jezdit na kole v období sucha.

Foumban
Místo bohaté na historii a kulturu Království Bamoun zde bylo založeno na začátku 15.století, hlavně muslimové, je to sídlo sultána kmene Bamoun a je možné navštívit královský palác, který byl dokončen v roce 1917, podobá se středověkému hradu a je zde muzeum s královskými róbami, zbraněmi, maskami a vyřezávanými trůny, hudebními nástroji. Vedle je Musée des Artset des traditions Bamounes, muzea spojuje ulice umělců, kde jsou sochaři, výrobci košíků, tkalci a krajkáři. Ve Foumban je také mnoho budouv z období německé kolonizace.

Království Bamileke
Centrální vysočina západního Kamerunu má krásné vodopády, zvlněné kopečky a vulkanická kráterová jezera s bohatou vegetací kolem. Lze se tu setkat s kmeny Bamileke a jejich kulturou a tradicemi, navštívit paláce a náčelníky, muzeum s artefakty oblasti.

Národní park Waza
Je to nejpřístupnější park Kamerunu a nejnavštěvovanější, žije zde asi 375 druhů ptáků, ale i lvi, sloni, žirafy, hroši, gepardi, vodušky, topi, kob, paviáni, antilopy a mnoho dalších druhů zvířat. Krajina je rozmanitá včetně lesa a travnatých plání, skalnatých ostrůvků a bažin. Bohužel jsou tu problémy s pytláky. Na jihu od Waza se nachází malý park Mozogo-Gokoro NP, kde lze také pozorovat zvířata.

Oblast Maroua
Je to nejrozmanitější oblast Západní Afriky, jsou tu lesy, savany a řeky, kde žije mnoho druhů savců. Krásné scenérie, pohoří Mandara, které se tyčí západně od Maroua. Je tu také obrovská etnická diversita. Směsice Shua Arabů, Choa, Fulani, Kirdi a dalších skupin. Nejnavštěvovanější je Rhumsiki a Oudjilla, která má tradiční hradby více než 300 let staré. Mokolo je ospalá vesnice a v Mora je velké tržiště.

Rezervace Dja
Jen odolní cestovatelé by měli navštívit tuto odlehlou oblast pralesa, není tu vybavení a jsou tu špatné cesty. Ty, co se sem vydají čeká velká biodiversita, více než 1.500 druhů rosltin, 320 druhů ptáků a 100 druhů savců. V Dja žijí i gorily a další primáti (mandrilové atd.). Byl zde problém pytlačení a kácení stromů, ale příroda je zde nádherná, vysoké stromy mahagonů více 30 metrů a Pygmejové Baka, kteří udržují své tradice sběračů-lovců.

Kribi
Jsou tu nádherné pláže, široké, bílé a prázdné, na blízkém kopci najdete koloniální katedrálu a starý maják. Pláže se táhnou 24 km na sever k malé ospalé rybářské vesnici Londji. Na jihu se pláže táhnou až k Rovníkové Guiney. Asi 7 km od Kribi se nachází vodopády Lobé Falls,j edny z mála vodopádů na světě, které padají přímo do moře.

www odkazy

http://www.mount-cameroon.org

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz