www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Togo

Dějiny a lidé - Togo

Dějiny , lidé a kultura Afriky

V severní oblasti Togo na východ od Kandé žijí tradiční izolované kmeny Tamberma, tito lidé si vytvořili jakési pevnosti na ochranu proti otroctví. Žili vždy v izolaci více než tři století a proto se jejich zvyky příliš nezměnily a zůstaly uchráněny od vnějších vlivů. Máte-li možnost navštívit jednu z místních vesnic, určitě to stojí za to. UNESCO uznalo tuto část jako součást Světového kulturního dědictví. V Bassamba se nezastavujte, to je pouze pro turisty a nejde zde o tradice. Raději jeďte do Nadoba a spojte se s Asociací mladých dobrovolníků, kteří budují kulturní centrum. Pronajímají kola za 1000 CFA na den a organizují cesty v této oblasti s návštěvou krásných pevností - domovů známých jako takientas.

Rozloha Toga je 56.000 km2 a řije zde skoro 40 etnických skupin. Na jihu Ewe, Mina, Ouatchi,praktokují voodoo,tradiční náboženství,které zde má své kořeny, s obětmi a tradičními tanci. Dále na sever,kolem města Sokode žijí Kotokoli,muslimské skupiny,které zachovávají pre-islamistické animistické rituály, jako je ohňový tanec.

Skupiny Bassar a Kabye, známé svými iniciačními rituály,ale také hlavně výrobky z kovů,při jejichž výrobě používají techniky předků. Bassarové vyrábějí železo,které získavají tavením kamenů z blízkých hor. Kabye jsou vynikající kováři, používají těžké kameny na modelování železa,které se rozpálené vytahuje z pece. Fascinující znalosti,které jž v západním světě vymyzely.

Na severu u hranice s Burkina Faso, najdete Tchokossi a Moba, pěstují proso na savaně,podle sezoně je tu krajina buď šedá nebo zelená.

Lomě, hlavní město má originální charakter díky německé,anglické a francouzské kolonializaci. město se rozkládá mězi oceánem, lagunami a hranicí s Ghanou a je tu mnoho trhů s fetiši,kde najdete různé druhy léků na skoro všechny nemoci. V Lomé můžete také navštívit chrámy voodoo,kostely a mešity.

Oblast Kpalime, stovky mil SZ od Lome je chrakterizována kopci a lesy, zvlněná krajina,idelání na pěší vycházky.

Lidé z planiny mezi Sokode a Kara, kde se výrazně mění krajina, jsou kmeny Kabye. Zdejší údolí,kde jsou pastviny a kamenné domy,často postavené ve stínu manga, teaku a baobabů, je domovem tvrdě pracujícího kmene Kabye, který pěstuje své plodiny i na terasovitých políčcích. Stejný typ zemědělství lze nalézt také v zemi Losso, v oblasti Niamtougou, jsou zde malé oázy s napajedly.

Cesta z Kande vede do oblasti Koutammakou,kde se setkáte s kmeny Tamberma / nebo Batammariba),lidé, kteří našli své útočiště zde v nepřístupném území pohoří Atakora Mountains, aby se chránili před arabským otroctvím. Architektura Tamberma patří k nejkrásnějším v Africe, jejich opevěné hliněné domy jsou jako malé hrady, s ůzkým vchodem a mohou být až třípatrové. Velké fetiše falického tvaru stojí u každého vchodu,aby chránily obyvatele domu před nepřáteli a zlými duchy.
Lidé kmene Moba žijí na sveru Toga kolem Dapaong, jejich domy jsou z hlíny a mají kruhový tvar s konickými střechami. Domy patřící jedné rodině chrání zeď, takto vytváření malé vesnice.


Dějiny
president: Faure Essozimna Gnassingbe
Po staletí Togo žilo vedle velkých zemí jako Mali, Ashanti,Benin nebo Mossi. Togo přišlo poprvé do kontaktu s Evropany na konci 15.století a od té doby se stalo součástí Pobřeží otroků S příchodem Portugalců se Togo stalo hlavním centrem pro obchod s otroky, na konci 19.století Evropané začali obchodovat s palmovým olejem. Francouzi a Němci se snažili udržovat kontakty s Mina kmeny. V roce 1884 se Togo stalo německým protektorátem a v dalších letech německý Togoland byl budován podle koloniálního modelu Říše.Němci se snažili o ekonomické zákzraky,postavili silnice, železnici a vykáceli lesy, aby zde vysadili velké kávové a kokosové plantáže. vytvořilo také přímé rádiové spojení s Berlínem, i přes velký hospodářský rozvoj, vojenská přítomnost Němců zde byla relativně slabá.Za I. světové války Francie a Británkie obsadila Togo, cisařovi vojáci se vzdfali v roce 1914. Po válce byla západní třetina předána Británii a dvě další třetiny Francii pod mandátem OSN. Britové rychle anexovali svou třetinu / nyní oblast Volta v Ghaně/ ke své kolonii Zlatonosného pobřeží. V roce 1956 bylo organizováno referendum za spojení teritoria,ale západní část se rozhodla zůstat součástí Gold Coast kolonie. 20.4. 1960 východní Togo vyhlásilo svou nezávislost jako republika s prvním presidentem Sylvanus Olympio,který měl stejné ideály jako první nacionalisti jako Nkrumah, Toure a Seghor,ale nikdy neměl takové charisma,. Po třech letech byl zabit při prvním vojenském převratu vedeným Etienne Eyadema Gnassingbe, ten zoganizoval i druhý puč v roce 1967,kdy převzal moc,zrušil ústavu,rozpustil opoziční strany, teprve v roce 1991 byla přijata nová ústava a povoleny další strany. Nové volny se konaly v roce 1998,ale už v roce 1997 byklo hlášeno mnoho násilí na členech opozice. Komise OSN a UAO zjistily, že bylo zabito m,noho lidí a nebyla dodržována základní lidská práva. Eyadema zemřel v roce 2005, byl v čele státu 38 let, jeho nsáledníkem se stal jeho syn za podpory vojenských sil.
O dva měsíce později se konaly nové volby, ale koncept demokracie v Togu je stále diskutabilní , i když od roku 2004 Togo začlo normalizaci vztahů s OSN.

Nikdy nepodceňujte sílu Zangbeto, jsou to tradiční hlídači voodoo, kteří hrají důležitou roli pri ochraně vesnic v Beninu a Togu.Členové Zangbeto chrání lidi ve spánku. Zagbeto obřady lze vidět jak v Beninu tak v Togu.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz