www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Zanzibar

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Souostroví Zanzibar se skládá z ostrovů Unguja a Pemba a dalších 50 malých ostrovů. Unguja se obecně nazývá Zanzibar a ostrov je 85 km dlouhý a 25 km široký.

Ostrova se dotklo mnoho velkých civilizací za poslední tisíciletí. Arabští a perští osídlenci si brali africké ženy a během doby tak vznikla svahilská civilizace rozšiřující islám po východoafrickém pobřeží. V pozdější době sem zasáhli i Portugalci a Arabové, kteří se věnovali hlavně obchodu s kořením, otroky a slonovinou. Od roku 1777 do roku 1876, když byli zanzibarští sultánové nejmocnější, více než milión otroků bylo na ostrově Unguja prodáno. Pod tlakem Britů bylo otrokářství zrušeno v roce 1873, ale pokračovalo na ostrově minimálně dalších 40 let.

Bohatá historie Zanzibaru byla ovlivňována obchodníky, cestovateli a kolonizátory. K jeho pobřeží dorazili Asyřané, Egypťané, Malajci, Féničané, Indové, Číňani, Peršané, Portugalci, Arabové, Holanďané a Britové, všichni zde zanechali své stopy. Z ostrova se vydali na své výpravy průzkumníci - Burton, Speke, Livingstone, Stanley. Prvními obyvateli ostrova byly bantuské kmeny, ale pak sem dorazily Peršané a Arabové, od počátku 16.století 200 let Portugalci ovládali toto pobřeží. V roce 1652 byl Zanzibar ovládnut Araby z Ománu, což byl konec portugalské nadvlády. Sultán Sayyid Said si přesunul své sídlo z Muscatu na Zanzibar v roce 1840 a využíval tak výnosného obchodu s otroky. Jedna z jeho dcer Sayyida Salme,která žila v paláci v Mtoni se vdala za německého obchodníka Heinricha Ruete v Německu,kam s ním odešla a měla s ním tři děti. Tato Zanzibarská princezna později napsala své paměti, zemřela ve věku 80 let v roce 1924 v Německu.
David Livingstone ostře protestoval proti obchodu s otroky, pod tlakem pak sultán v roce 1873 obchod ukončil.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz