www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Botswana

Sanové

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Původní obyvatelé dnešní Botswany - Sanové (Křováci), kočovní lovci a sběrači divokých plodin a pastevečtí Khoikhoinové (Hotentoti) tvoří již jen malou část populace. Východní část země obývají převážně bantuští Tswanové. Prvními evropskými příchozími byli britští misionáři, kteří sem na začátku 19.století pronikali z jihu. Ve 20.letech minulého století sem přicházeli Ndebelové a další kmeny pod tlakem výbojných jihoafrických Zuluů. V roce 1835 Búrové, potomci holandských usedlíků, kteří přišli do Jižní Afriky v 17. století, začali osidlovat jižní oblasti země. Objevení zlata ve východní části vyvolalo mnoho územních konfliktů. V roce 1884 Britové z podnětu Cecila Rhodese (1853 až 1902) obsadili celou zemi a v roce 1885 zde vyhlásili britský protektorát Bečuánsko. To přetrvalo až do vyhlášení úplné nezávislosti v roce 1966.
Zákonodárnou moc má čtyřicetičlenný parlament. Většina poslanců je volena přímo na dobu pěti let. Patnáctičlenný poradní orgán kmenových náčelníků se podílí na řešení etnických a ústavních problémů. V zemi žije osm hlavních etnických skupin, ale Tswanové tvoří 3/4 populace, která ze 3/4 žije na venkově. Jazyk tswana a angličtina jsou oficiálními jazyky. Většina lidí obývá úzký pruh území na východě, pouze 25% z nich žije ve městech.

Původní obyvatelé Botswany byli Sanové nebo Křováci. Obývali Kalahari 30 000 let až do té doby, než sem přišli před asi 2 000 let kmeny Bantu nebo dřívější Tswana. Dnes je počet Křováků asi 60 000 a společně s Tswana tvoří většinu obyvatelstva. Objevení zlata na konci 19.století v zemi, která byla považována za nehostinnou, přilákalo pozornost Búrů, což vedlo kmeny Tswana k žádosti o britský protektorát. Tím se země stala v roce 1885 a vzniko Bečuánsko - Bechualand. V roce 1964 přijala Británie návrh samostané vlády a v roce 1965 byly první volby a to vedlo k nezávislosti vyhlášené 30.9.1966, kdy vznikla republika. Seretse Khama byl zvolen prvním presidentem, zemřel v roce 1980, pak byl presidentem Ketumile Masire, v roce 1998 byl zvolen presidentem Festus Mogae, který byl znovu zvolen v roce 2004. Novým presidentem v roce 2018 se stal Mokgweeti Masisi.
V roce 1966 byly v zemi objeveny diamanty a skoro přes noc se nejchudší africká země stala jednou z nejbohatším.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz