www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Madagaskar

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Kmen Vezo je zajímavý polonomadický kmen z jihozápadu Madagaskaru - Vezo znamená rybář. Jejich existence zcela závisí na moři. Migrují, aby přežili po západním pobřeží, cesta z vesnic severně od Tulearu - jako Andavadoaka na ostrovy Barren je jedna z nejdelších. Loví žraloky, ale i mořské okurky. Dávno předtím, než Evropané objevili Indický oceán a Jižní Pacifik, zde již probíhala migrace obyvatel, mnoho z nich zde našlo zastávku nebo cílovou destinaci. Podle různých okolností se pak místní nazývají např. skupiny Sakalava - lidé z malého údolí, které prochází velkým údolím, Tanala - lidé z lesa nebo Merina lidé z vysočiny, Antadroy - lidé žijicí v trní, Antemero - lidé z pobřeží. Nyní zde žije asi 20 miliónů obyvatel, rozdělených do 18 etnických skupin a mnoha podskupin.

Madagaskar byl osídlen v 10. až 6. století př. naším letopočtem Indonésany, Melanésany a Polynésany, kteří se smísili s původními Křováky a později (od začátku našeho letopočtu) s bantuskými kmeny, které na ostrov pronikaly z východní Afriky. Od 7.století zakládají muslimští Arabové na severu a západě obchodní osady. Obyvatelé Madagaskaru, Malgaši, proto tvoří zvláštní etnickou směs, ale jejich jazyk je prokazatelně indonéského původu. Francouzi zde v 16.století založili svou obchodní stanici, ale protože Madagaskarské pobřeží bylo cílem mnoha pirátských útoků, většina obyvatel přesídlila do vnitrozemí. Tam také vznikly první státní útvary. Nejmocnější bylo království Merinů ve střední části země, které založil král Andrianampoinimerina (vládl 1787 - 1810). Ten si s pomocí francouzských zbraní, které získával výměnou za otroky, podmanil ostatní kmenové státy. Jeho syn Radama I. (vládl 1810 - 1828) se spojil s Angličany ze sousedního ostrova Mauritius a společně skoncovali s obchodem s otroky a vyhnali Francouze. Radamovi nástupci je však opět povolali a soupeření katolických Francouzů a protestantských Angličanů o vládu nad ostrovem pokračovalo. Konflikty v 80. letech vyústily ve francouzsko-merinské války.
V roce 1890 Britové znovu uznali Madagaskar za francouzský protektorát, v r. 1895 bylo povstání Merinů potlačeno a Madagaskar se stal francouzskou kolonií. Francouzská kultura pak výrazně ovlivnila místní tradice. Byl zahájen hospodářský rozvoj země včetně programu zdravotní péče. Během 2. světové války okupovaly Madagaskar britské a jihoafrické jednotky, ale v roce 1946 se stal francouzským zámořským územím. V roce 1947 vypuklo protifrancouzské povstání a v r. 1958 Malgaši v referendu podpořili vznik autonomní Malgašské republiky. Úplná nezávislost byla vyhlášena v roce 1960 26.června a prezidentem se stal Philibert Tsiranana (nar. 1912). V roce 1972 moc převzala armáda a posléze generálmajor Gabriel Ramanantsoa (nar. 1906) anuloval smlouvu o spolupráci s Francií a snažil se navázat úzké kontakty se sovětským blokem. V roce 1976, po řadě státních převratů, se vlády zmocnil korvetní kapitán Didier Ratsiraka (nar. 1936) a prohlásil se prezidentem nově vytvořené Malgašské republiky, kterou ovládala Nejvyšší revoluční rada. Socialistická orientace vedla k ekonomické stagnaci, vzniklé problémy přinutily prezidenta zmírnit vládní restrikce a v r. 1990 opět povolit vznik politických stran.
Většina obyvatel je soustředěna na náhorních plošinách a více než 75% stále žije na venkově. Na Madagaskaru žije asi 14 miliónů obyvatel, potomků Afričanů, Arabů a Asiatů.
Hlavní město Antananarivo leží pod pohořím Ankaratra.
Na ostrově žijí různé etnické skupiny: malajsko-indonéské (Merin a příbuzní Betsileo), Cotiers - míšenci Afričanů a Malajců a Indonésanů, s arabskými předky - Betsimisaraka, Tsimihety, Antaisaka, Sakalava, francouzskými, indickými, kreolskými a komorskými. Největší etnická skupina ve středu země je Merina (Hova) a příbuzní Betsileo. Pobřežní oblasti jsou obydleny hlavně lidmi malajsko-indonéského původu, černými Afričany s arabskými předky. Co se však jazyka týče, je obyvatelstvo celkem homogenní, mluví se tu malgašsky.
Fady - jsou tabu v používání některých látek, hlavně jídla a včetně jejich načasování. Fady regulují život Malgašů a je to velmi důležitý fakt pro společnost. Každý kmen, každá oblast má svá zakázaná chování. Tyto fady se přenášejí z generace na generaci, některá jsou vytvořena astrology neboli Ombiasa nebo uznávanou osobností vesnice nebo místa. Je doporučeno všem dodržovat tato pravidla. Např. odmítnout pohostinství cizinci je fady atd. Na ostrově jsou také posvátná místa, protože lidé věří, že duchové předků zde ještě žijí a nabízejí jim oběti jako zebu (kuře a rum), ale nikdy ne lidské oběti. V každém tradičním obřadu je zebu a rum velmi důležitý symbol. Fady se však liší podle jednotlivých etnických skupin, ale i vesnic, hlavně co se týče jídla. Některé kmeny např. nemají rády, když se děti hladí po hlavě (fady). Než si někoho vyfotografujete je třeba mít jeho svolení. Na vysočině můžete vidět představení s hudbou a vyprávění příběhů, kterým se říká hiragasy nebo kmenové rituály famadihana - otáčení kostí. Čas od času lidé kmene Merina vykopou své předky a sejde se celá rodina, žijící se pak věnují jídlu a pití. Je to drahý rituál, protože se musí pohostit všichni příbuzní, pak se provádí rozlučkový obřad a tělo mrtvého je obdarováno dárky a navráceno do hrobu. Hlavní období famadihana je srpen a září, lidé kmene Merina žijí v centrální vysočině a kolem Antananarivo.

Madagascar je znám svým kultem předků, v tradiční víře předkové (Razana) se považují za mocné síly, které stále získavají sílu, díky tomu, že jsou blízko stvořileli (Zanahary). V některých oblastech na jihu jsou hroby mausoley nabarvenými jasnými barvami, zde nevládne smutek, stély jsou uměleckými díly, lze komunikovat s předky, jejich odpovědi se přenášejí díky Saha na severu během rituálního tranzu zvaného Tromba, rituál se slaví hudbou, jídlem a rumem.

Oslavy a rituály
Všechna náboženství jsou velmi pestrobarevná, při nich se minulost spojuje s přítomností. V Antananarivo se slaví malgašský Nový rok - Alahamady, ještě delší tradici má rituál Tsanga - Tsainy, který se koná každých 5 let u kmene Ankakarana na severu.

Rýže
Na Madagascaru se doporučuje respektovat děti, matky, staré lidi a rýži. Malgaš vás nepozve na oběd, ale doslova na podělení se o rýži. Slovo rýže se objevuje i v mnoha místních příslovích.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz