www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Rovníková Guinea

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Původní obyvatelé pevniny Rovníkové Guiney byli Pygmejové. Kmeny Ndowe byly první vlnou Bantuů, která se dostala do této oblasti ve 12.-13.století. Poslední příliv Bantuů byl ve 13.století - bojovný kmen Fang, který se rychle stal dominantním a nejpočetnějším díky bojům a svazky s Ndowe. Snažili se okupovat sousední území, ale byli donuceni se stáhnout z pobřežních oblastí během období otrokářství, po zrušení otrokářství se opět dostali na pobřeží. Bioko Island byl poprvé osídlen kmenem Bubi mezi 13.-15.stoletím.

První část země, která měla kontakt s Evropou byl ostrov Pagalu, který navštívili Portugalci v roce 1470. Portugalci postupně osídlili Pagalu a další ostrovy Guinejského zálivu (Bioko, Sao Tomé a Principe), ale v 18.století vyměnili Bioko a Pgalu, stejně tak jako části pevniny se Španěly za některé oblasti v Latinské Americe. Biko se stalo důležitou základnou pro obchod s otroky pro různé Evropany, včetně Britů na začátku 19.století, Britové zde měli námořní základnu, pak přešla kontrola na Španěly. Kokosové plantáže vznikly na ostrově na konci 19.století, Malabo se stalo nejdůležitějším vlastnictvím Španělů v rovníkové Africe. Vnitrozemská část Rio Muni byla ignorována a nebyla prozkoumána Španěly do 20.let 20.století.

Rovníková Guinea získala nezávislost v říjnu 1968, prezidentem byl Macias Nguema, několik měsíců po získání nezávislosti se vztahy se Španěly velmi zhoršily, když se objevilo, že země nemá skoro žádné rezervy zahraniční měny. Po bouřlivé diskusi mezi velvyslancem Španělska a Nguemou, byl velvyslanec vykázán ze země a nastala dlouhá doba desetiletého diktátorství, tisíce lidí bylo umučeno a popraveno v žalářích v Malabo a Bata. Pronásledováni nebyli pouze intelektuálové a politici, ale i katolická církev, kněží byli zajati a v roce 1975 byli uzavřeny všechny misijní školy, tím také skončilo formální školství v zemi, v roce 1978 byly násilně uzavřeny kostely. Moc Ngeuma vrcholila v roce 1979 a v zemi v tu dobu žilo už jen 300.000 obyvatel. I jeho blízcí zjistili, že není zcela v pořádku a září 1979 byl zabit svým synovcem Obiangem Nguema Mbasogo, v jehož rukou zůstala vláda doposud, v zemi bují korupce. Peníze z nafty přicházejí do rukou pouze několika vybraným jedincům.

Obyvatelé Rovníkové Guiney byli vždy rozděleni geograficky - na ostrově Biko obvykle žijí v městském prostředí, na pevnině mimo město Bata, žijí velmi tradičním africkým způsobem, v malých vesnicích v hliněných obydlích a věnují se hlavně zemědělství. Obyvatelstvo je tvořeno několika kmeny, největší z nich je kmen Fang, jejichž řeč je slyšet více ve vnitrozemí než španělština.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz