www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Ghana

Dějiny a lidé - Ghana

Dějiny , lidé a kultura Afriky

V královském paláci v druhém největším městě Ghany - Kumasi se každých šest týdnů obvykle v neděli koná slavnost - ašantský král - Asantehene přijímá navštěvníky a náčelníky. Tato událost se nazývá adae, je velmi spektakulární, hodně se tu bubnuje, zpívá a tančí. Každý je oblečen do nejlepších šatů - kente - velmi barevný oblek, náčelníci jsou pod slunečníky, které nesou služebníci. Přítomnost turistů je vítána. Kdy se koná adae můžete zjistit v turistické kanceláři v National Culture centre - událost je vždy podle kalendáře Akan - 9 měsíční se 42 dny. Každý třetí rok se vypustí jeden měsíc, aby došlo ke sladění s gregoriánským kalendářem.

Nejstarší evropská stavba v Africe - velký hrad St. Georges El Mina byl postaven Portugalci v roce 1482. Holanďané jej pak používali i pro obchod s otroky (v 18. století). Zde se můžete projít sami a zapomenout tak na to, že žijeme v 21. století. Dále na východ leží Cape Coast Castle, i toto místo bylo používáno pro obchod s otroky.

Elmina a Cape Coast
Portugalské plavby kolem afrického pobřeží narušily tradiční obchodní cesty ze Sahary do údolí Zambezi. Plavby také otevřely cestu pro obchod s otroky, jehož výsledkem bylo odvezení více než 12 milionů zajatců na lodích ze Západní a Střední Afriky do Ameriky. K místům, které tuto událost připomínají, patří hrady Cape Coast a St. Georges, které leží na pobřeží jižní Ghany a jsou od sebe vzdálené jen 15 km. V Elmina leží nad přístavem hrad St. Georges, je to nejstarší stavba v subsharaské Africe tohoto druhu založena Portugalci v roce 1482 a rozšířena při okupaci Holanďany. Trochu modernější hrad Cape Coast byl založen Brity v 17. století, nyní je zde muzeum otrokářství. Snadno se na obě místa dostanete po silnici z Accry.

Kmen Ewe žije v oblasti východní Volty u hranic s Togem a je pojmenován podle řeky,kde je nyní hydroelektrárna. Lidé kmene Ewe migorvali z města Notsti do Toga, aby unikli zlovůli krále Agorkoli před mnoha staletími.

Mezi rokem 1482 -1786 bylo na pobřeží Ghany postaveno různými evropskými mocnostmi 80 hradů a pevností, Zlatonosné pobřeží bylo hlavním místem vývozu zlata do 17. století, pak se stalo centrem obchodu s otroky. 28 pevností je zapsáno na seznamu UNESCO. Zlatonosné pobřeží se stalo výchozím místem Africké diaspory.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz