www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Uganda

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Starý kmen Pygmejů Batwa žil v Ugandě již před více než 4000 lety v oblasti Bwindi impenetrable forest až do doby, kdy zde vznikl národní park v roce 1991, bohužel Pygmejové Batwa za toto území nedostali žádnou kompenzaci. Tradičně Pygmejové Batwa nikdy nelovili gorily, to bylo absolutní tabu. Asi 1000 Pygmejů Batwa nyní žije na 40 hektarech u parku, který má rozlohu 327 km2. (Batwa Experience)

Ve středověku existovalo v oblasti několik království, včetně nilotského státu Buňoro-Kitara. V 18.století se stala nejsilnější Buganda, dřívější satelit říše Buňoro. Ta se roku 1894 stala britským protektorátem a roku 1896 se k ní připojilo Buňoro a další území. Roku 1963 získala Uganda nezávislost spolu s federativní ústavou a první prezidentem se stal bugandský král (kabaka) Mutesa II. (1924 - 1969). Roku 1966 byl Mutesa sesazen z trůnu ministerským předsedou Miltonem Obotem (narozeným r. 1924), který vyhlásil republiku. Ten byl roku 1971 svržen Idim Aminem (nar. 1925). Pod Aminovou diktaturou byli ze země vypovězeni Asijci a jiní kvalifikovaní odborníci, došlo k pronásledování křesťanského obyvatelstva a nejméně 300 000 lidí bylo zavražděno nebo zmizelo. Hospodářství se začalo hroutit. Roku 1978 vpadl Amin do Tanzánie, ale byl pak svržen spojenými silami Tanzanijců a ugandských exulantů. Roku 1980 se stal Milton Obote prezidentem rozvráceného státu. Po převratech v letech 1985 a 1986 se stal prezidentem Yoweri Museveni (nar. 1944), který musel čelit hrozící občanské válce, zhoršeným vztahům s Keňou a zátěži asi 100 000 uprchlíků.
Od roku 1989 byla většina členů nové Národní rady odporu volena složitým procesem, který začínal na místní úrovni. V zemi je několik politických stran, ale politická činnost je omezena.
V Ugandě žije asi čtyřicet různých etnických skupin, z nichž nejpočetnější jsou bantuští Gandové. Další etnické skupiny představují Tesové, Nkoleové, Sogové a Gisuové. Téměř 90% populace žije na venkově. Jediným velkým městem je Kampala. Přírůstek obyvatel (3,5 % ročně) patří k nejvyšším v Africe. Úředním jazykem je angličtina, ale hojně se mluví svahilsky, i když je svahilština považována za jazyk policie a vojáků.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz