www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Mali

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Když navštívíte Dogony v Mali, známé svými obydlími vybudovanými vysoko na útesech, seznámíte se s jejich tanci s maskami, určitě nesmíte mít strach z výšek. Dogoni žijí na území, které tvoří strmé útesy, lze se sem dostat pouze pěšky a vždy s průvodcem.

Ačkoliv je Mali obydlené od doby kamenné, odvozuje své jméno od muslimské říše Malinků a Mandingů, která zde vzkvétala ve 13. a 14. století. Tato oblast byla bohatým centrem obchodu a islámské vzdělanosti, do doby, než Maurové dobyli Maroko. Od 19. století kolonizovali Mali Francouzi v rámci Francouzské západní Afriky. V roce 1946 se země stala zámořským teritoriem pod názvem Francouzský Súdán. Roku 1958 vznikla autonomní Súdánská republika, která v následujícím roce vytvořila se Senegalem Federaci Mali. Již v roce 1960 se Senegal odtrhl.
Roku 1968 svrhl vojenský převrat prvního prezidenta Modibu Keitu (1915 – 77). Jeho místo převzal podplukovník Moussa Traoré (nar. 1936), který v roce 1970 obnovil civilní vládu, když nastolil systém jedné strany s národním shromážděním. Odstranil ho převrat v roce 1991 a následujícího roku již došlo k volbám za účasti více stran.
Mali je domovem mnoha etnických skupin od Arabů a Tuaregů (ti vedou s ústřední vládou ozbrojený boj) na severu po Bambary, Fulby, Senufy, Soninky a Malinky na jihu. Každá skupina má svůj jazyk, běžně se však hovoří francouzsky a arabsky. Většinu obyvatelstva tvoří muslimové.

Timbuktu a Djenne
Leží na strategickém místě na řece Niger na jižním okraji Sahary. Timbuktu bylo po staletí nejbohatším a nejdůležitějším místem pro karavany na jejich obchodních stezkách ve středověku, které spojovaly na zlato bohaté horní guinejské lesy a vzdálené pobřeží Středozemního moře. Když místo ztratilo důležitost poté, co Portugalci otevřeli námořní cesty na západě Afriky, legenda o Tajemném Timbuktu inspirovala mnoho evropských cestovatelů a hledačů bohatství. Před rokem 1880 se vrátili domů jen 3, aby mohli o místě vyprávět. Před nepkoji v Mali bylo Timbukutu městem s alejemi a starými domy, dvěma krásnými hliněnými mešitami a budovou ze seznamu UNESCO s 15.000 rukopisy z doby slávy města a centra islámského školství.
Podonou důležitost mělo město Djenne, které vzniklo ve středověku. Je tu několik hliněných budov, neznámější je Velká mešita, která představuje vrchol západosudanské architektury a pondělní trh na náměstí. Bohužel jsou v Mali stále nepokoje.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz