www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Demokratická republika Kongo

Dějiny , lidé a kultura Afriky

V zemi žije 200 etnických skupin. Čtyři největší kmeny tvoří 45% obyvatelstva a jsou to Mangbetu-Szande, Kongo, Mongo a Luba. Dřevořezba, tradiční i moderní tance a písně hrají důležitou roli v konžské kultuře, která je silně založena na tradicích. V zemi je několik muzeí, která uchovávají památky různých obyvatel země, hlavní jsou v Kinshasa a Lubumbashi. 70% obyvatelstva jsou křesťané (50% římsko-katolického vyznání a 20% protestantů), 10% muslimů a tradiční víry.
V roce 2010 žilo v Kinshase 8,4 milionu lidí, v roce 2025 to může být 14,5 milionu obyvatel.

Většina obyvatelstva podporuje nastolení liberální demokracie, rozmíšky s frakcemi rebelů ovlivňují určité oblasti. Ústava přijatá referendem v roce 1992 umožňuje volbu prezidenta a dvoukomorový parlament - 125 členů národního shromáždění a 60 členů senátu. Od doby osvobození od předešlého diktátorství rebelskými silami pod vedením Laurenta Kabila, který se stal presidentem je země zmítána různými občanskými válkami. Nedávné zavraždění Kabily a převzetí moci jeho synem pokračuje v upevňování demokracie.

Původními obyvateli této velké země byly lovecko-sběračské komunity, které žily v hustě zalesněných oblastech, ve 14.století sem přišly kmeny Bantu a nilotické kmeny ze severu a byly zde založeny různé říše, nejdůležitější bylo Království Kongo. V 15.a 16. století byly Portugalci přitahováni do této oblasti kvůli zlatu, slonovině a otrokům. Byl to však britský novinář Henry Stanley, který když hledal Davida Livingstona a cestoval po řece Kongo na konci 19.století, otevřel dvěře kolonizaci.
V době získání nezávislosti byla země nazývána Democratic republic of Congo. Mocný vojenský velitel Joseph Mobutu, který provedl vojenský převrat v roce 1965 přejmenoval zemi na Zair, byl u moci 32 let do roku 1997, kdy byl svržen generálem Laurentem Kabilou, po zabití Kabily převzal moc jeho syn za podpory armády. Země byla přejmenována na Demokratickou republiku Kongo a krátké období euforie trvalo do roku 1998, kdy se opět objevily rebelské aktivity. Existuje však i jiné vysvětlení historie.
Původně součást Království Kongo, objeveno v 15.století Portugalci a pak hlavní místo pro obchod s otroky, v roce 1882 bylo území obsazeno Francií a pak absorbováno Francouzskou rovníkovou Afrikou mezi 1910-1958. Kongo získalo nezávislost jako republika v srpnu 1960.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz