www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Kamerun

Dějiny a lidé - Kamerun

Dějiny , lidé a kultura Afriky

V západní anglofonní oblasti Kamerunu, kde jsou krásné lesy, pastviny, jezera a řeky - místní komunity jsou vedeny králi, jejichž titul je dědičný a jsou vysoce uznáváni. Impozantní dřevěný palác je místo, kde žijí tito králové - fonové a jejich velká rodina a personál. Palác Fundong je fascinující, vypadá jak středověká stavba. Místní fon mluví přes tlumočníka. Fon z Bali má německé vzdělání, rád vám nabídne své vyhlášené palmové víno. Fon z Bafut, Abumbi II. vládne nad ostatními fony v oblasti. Je ještě relativně mladý, ale má již 55 manželek, jeho otec jich měl 152. Dostane se Vám zde královského přijetí a mnoho zábavy během dubnového obřadu sekání trávy, kdy se z této trávy pak opravuje střecha paláce. Obvykle se při tomto obřadu velmi hoduje a konzumuje množství palmového vína.

Na pobřeží žije etnická skupina Sawa.
Douala je největší město v zemi, je to chatoické město, je to hospodářské centrum Kamerunu, politické centrum je Yaoundé,několik hodin jízdy od Doualy, sídlí tu vláda. Douala je starší, založena byla Portugalci, když tady přistáli v 15.století a také Portugalci dali jméno zemi - odvozené od slova cameroes-kreveta, kvůli dobrým rybářským možnostem. Dnes je to pulzující město s bohatým nočním životem.

Etnická skupina Bamileke žije ve třech oblastech Kamerunu - na západě, severozápadě a na jihozápaděa také mezi anglicky a francouzsky mluvícími oblastmi. Historicky skupina Bamun a Bamikele byly spojeny, ale uprostřed 17.století se Bamikele vydali ze severu na jih, aby se vyhnuli islámu a došli až najih do Foumban. Dobyvatelé se snažili je konvertovat na islám, začala válka, někteří lidé místa opustili ,jiní zůstali a pdvolili se islámu, což je tedy nynější rozdělení na kmeny Bamun a Bamikéké. Bamiléké jsou vedeni náčelníky, náčelník neboli fon je považován za politického a vojenského vůdce . Následník náčelníka - Father - se vybírá mezi dětmi, jeho identita se drží v tajnosti až do smrti fona. Fon má obvykle 9 ministrů a další poradce, ministři korunují nového fona. Královna matka neboli mafo byla důležitou postavou pro některé fony v minulosti,

Etnická skupina Mbororo
Je tradičně kočovný kmen,který hledá nové pastvy pro své kozy,ovce a dobytek, patří k etnické skupině Fulani a je rozdíl mezi Mbororo a Peul,kteří žijí více usazeně. Mbororo jsou velmi tradiční, ženy si splétají vlasy a navlékají si stříbrné mince nebo destičky do vlasů,někdy mají tetované obličeje. Jsou největší kočovnou etnickou skupinou na světě a lze je najít v mnoha částech Afriky od Guiney po Súdán. Na konci období dešťů v září se scházejí klany Mbororo na tradičních místech a pak se vydají v období sucha na cestu, zde mladí muži Mbororo, řádně vyzdobeni pěřím a úpravou obličeje, předváději tanec Yaake,aby udělali dojem na ženy,které se chtějí vdávat. Mužskou krásu zde představuje výška,bílé oči a zuby,muži vykulují oči a ukazují zuby. Mbororo,jako všichni Fulani jsou známí svými festivaly Gerewol, série výběru ženichů ,kdy mladé ženy posuzují schopnosti a krásu mužů.

Etnická skupina Dupa žije v pohoří Vokre ve velmi odlehlé oblasti mimo hlavní kamerunskou společnost. Jsou podřízeni tradiční kultuře, muži si oblékají bederní roušky a ženy sukně z listí, ale muži kmene Koma více přijímají moderní oblečení než ženy. Dupa jsou farmáři, pěstují proso, organizují taneční oslavy před a po sklizni, kde pijí bil-bil - místní pivo - fermentované proso.


Foumban je muslimské město a sídlo sultanátu kmene Bamoun, založeno bylo v 15.století a je jedno z nejstarších měst v Kamerunu. kromě královského paláce jsou tu i německé koloniální budovy,museum s artefakty kmene Bamoun,maskami,tradičním oblečením a předměty každodenní potřeby., Je tu bohatá místníá kultura a Rue des Artisans je místem, kde je mnoho obchůdků s uměleckými předměty, je to nejlepší místo na nákup dřevořezeb ve střední Africe.

Yaoundé i když není největší město v zemi,je administrativním a politickým hlavním městem, je uspořádanější než Douala, zelenější s horou Mt Febe nad městem. Na Mount Febe je bývalý benediktinský klášter, kde nyní sídlí museum umění a řemesel mnoha etnických skupin Kamerunu,je tu mnoho masek a soch. je to moderní africké město a příjemnější než jiné.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz