www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Svazijsko

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Ve Svazijsku se ještě stále uchovávají tradiční obřady, každoročně se slaví Incwala a Umhlanga. Svazijsko je absolutní monarchie a je na to hrdé. Král Mswati III. má 13 manželek, jeho otec král Sobnuza II. měl manželek 70 a celkem 210 dětí. Královská rodina každoročně utrácí velké množství peněz, ty by však byly potřeba na vybudování infrastruktury země.

Od roku 1893 bylo Svazijsko pod jihoafrickou správou, ale většinou zde vyvíjely činnost soukromé společnosti. Po Búrské válce (1899-1902) mezi holandskými starousedlíky a Brity se však dostalo pod výlučně britskou kontrolu. V roce 1963 dostalo omezenou samosprávu, o čtyři roky později vzniklo Svazijské království, které v roce 1968 získalo úplnou nezávislost. V roce 1973 a v roce 1977 rozpustil král parlament a byla přijata nová ústava.
Svazijsko je monarchie. Hlavou státu i vlády je král, kterému asistuje předseda vlády. Ústava z roku 1978 vytvořila dvoukomorový parlament zvaný libandla. Čtyřicet kmenových náčelníků deleguje po dvou členech do sboru volitelů, který jmenuje polovinu senátorů a většinu členů dolní komory. Král má velké osobní pravomoci včetně práva jmenovat zbývající členy obou komor a práva veta. Politické strany jsou zakázané.
Svazijci tvoří rozhodující většinu obyvatelstva, asi 10% připadá na skupinu Zuluů. Populace se člení asi do 70 klanů včetně panovnického klanu Dlamini. Úředními jazyky jsou angličtina a královský dialekt svazijštiny (siswati).

Lion Cave
Leží v přírodní rezervaci Malolotja v horské oblasti u hranic s JAR, pohoří Ngwenya je místem nejvyšší hory Svazijska, ale také mnoha jeskyní a převisů s prehistorickými skalními malbami, které jsou dokladem osídlení. Zde také najdete Lion Cavern, odkud se již před 43.000 lety doloval červený hematit. Je to nejstarší důl na světě. Okrový pigment byl používán pro kosmetické účely a pro skalní malby. Důl je dokladem pokroku z doby železné. Dostanete se sem krátkou odbočkou po cestě mezi Johannesburgem do Mbabane, Lion Cave může být navšívena pouze za doprovodu průvodce.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz