www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Senegal

Dějiny a lidé - Senegal

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Tradice a kultura Senegalu byla vždy ovlivňována jak kmenovou historií tak mnoha nájezdy okolních kultur, hlavně francouzské a islámské, přišla ze severu Afriky. Senegal patřil mezi francouzské kolonie v 19. a 20.století až do získání nezávislosti v roce 1960. Mnoho vlivů se odráží v místním oblečení, hudbě, kuchyni a architektuře.

Mnoho etnických skupin Gambie a Senegalu je příbuzných, takže mají podobné zvyky a původní jazyky, Senegalci jsou přátelští a pohostinní, tradičně respektují druhé.

Oficiální jazyk je tu francouzština, ale i angličtina se stává stále oblíbenější, mluví se tu také africkými jazyky Mandinka a Wolof.

Nejznámějším zpěvákem a hudebníkem Senegalu je Carlou Youssou N´Dour.

Saint-Louis
Založeno bylo francouzskými obchodníky v roce 1659, je to nejstarší město Senegalu a hlavní město do roku 1902. Leží na malém ostrově u ústí řeky, podle které je země pojmenována. Koloniální město, které si zachovalo svou atmosféru. Centrum se pyšní dvoupatrovými barevnými domy postavenými kolem náměstí. Prominentní kreolská komunita dává Saint-Louis speciální charakter, jehož příkladem jsou noční procesí kolem Nového roku a každoroční jazzový festival - stylu, který zaplnil noční kluby 30. let 20. století. Pravidelné lety a autobusy spojují Saint Louis s Dakarem.


Do 16.století zde následovalo za sebou několik nadvlád: Ghana, Mali založené Mandikou a říše Songhai. Ndiadian Ndiaye spojil kmeny Wolof a založil říši Wolof, která se rozkládala přes celé území, tak jako dnes. Historie Senegalu byla již bohatá před příchodem Španělů v roce 1443, kteří zde přistáli v ústí řeky Senegal a na ostrově Island of Goreé. Francouzi obsadili Sait Louis, Dakar a Rufisque a během vlády guivernéra Faidherbe se rozšířilo pěstování burských oříšků, jako jedné z hlavních plodin země. Senegal se aktivně zúčastnil v obou světových válkách na straně Francie a získal nezávislost v roce 1960. Prvním prezidentem Senegalu se stal Léopold Sédar Senghor. V roce 1983 byl zvolen Abdou Diouf a jeho pak následoval Aboulaye Wade v roce 2000. Senegal má politickou stabilitu a rozvíjí se hlavně v oblasti turismu.

Senegal je nazýván - Teranga country, lidé jsou tu milí přátelští a pohostinní, počet obyvatel se odhaduje na 12.000.000 v roce 2006, obyvatelstvo je tu velmi mladé. Lze se tu seznámit s různými tradicemi a kulturami. Žijí zde různé etnické skupiny - Wolofové, Pulaarové, Sererové a Jolaové, které dodržují svoje tradice.

Senegal dnes patří k nejnavštěvovanějším zemím Západní Afriky, najdete zde jak kulturní, tak i přírodní diversitu. Pokud jste milovníkem fauny, pak je třeba navštívit parky, které jsou na seznamu UNESCO. Djoudj NP je třetí největší útočiště ptáků na světě a je místem, kde žije více než 625 druhů. Langue de Barbarie National park je opradovým rájem ornitologů, Niokolo Koba park je domovem divoké fauny, včetně gepardů, antilop, lvů a slonů, patří k největším v Západní Africe. Senegal je také hlavní destincí pro lov a rybaření.
Milovníky přírody uvítá krásná příroda, s mnoha kontrasty, od oblasti Sine Saloum - kontrast mezi zemí a mořem, která se dá objevovat na kanoe, po východní části Senegalu, zapomenutý kraj - zahrada Senegalu, Casamance a měnící se krajina.
Příroda a kultura to je nabídka Senegalu, Island of Gorée, Saint Louis a údolí řeky to vše vás zavede do období kolonálních časů. Dodržují se zde kulturní tradice předků, vše je autentické a lidé žijící v toleranci a vzájemném respektu. Mozaika různých etnických skupin (Wolof, Pulaar, Serer a Jola) dodržujících tradice Teranga.
Zajímá-li vás městský život, pak navštivte Dakar, Zinguichor nebo Saint Louis (Benátky Afriky), místo senegalského umění a kultury.
Senegal je také oblíbená plážová destinace, celoročně zde svítí slunce na exotickém pobřeží, smaragdové moře, pláže s palmami - oblast Petite Cote a Casamance pobřeží nabízí široký výběr velmi pohodlných hotelů, jež uspokojí požadavky každého návštěvníka.

V blízkosti Dakaru žije kmen Lebou- živí se lovem ryb, lidé tohoto kmene sjou známí exorcismem a dalšími rituály (obřad N´deup), obětování krávy, tance a bubnování.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz