www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Dějiny a lidé - Sierra Leone

Dějiny , lidé a kultura Afriky

Sierra Leone byla považována za místo obrovského bohatství a příležitostí, zlato a diamanty byly dolovány podél pobřeží více než 500 let. Byly zde plantáže olejových palem, banánů, kávy a kakaa.

Britové sem dorazili v roce 1562, sto let po Portugalcích. Britové zde obchodvali s otroky po dvě staletí, posílali je na Jamaiku a do USA. Peníze z tohoto obchodu vybudovaly města Manchester a Bolton, v roce 1807 byl obchod s otroky zakázán. Od té doby Britové používali Bunce Island jako strážní místo. Britové pouštěli otroky již o dvacet let dříve. Otroci se pak usadili v místě nazvaném Freetown, sice jich odtud pocházelo málo, ale brzy se zde usadili a vytvořili kreolsky mluvící elitu a ovládli místní kmeny Mende a Temne. V srdci Freetownu je obrovský bavlnovník vysazený v roce 1792 jako symbol města, kolem je několik koloniálních domů, ale mezi nimi a přístavem jsou chatrče se špínou, plasotvými pytlíky, vzduch tu smrdí močí a kouřem. Naděje po získání samostatnosti v roce 1961 brzy zmizely, během desetiletí infrastruktura zcela zkolabovala, každá vláda byla horší a horší, bylo tu jen několik škol, žádné silnice a málo elektřiny a vody. Tisíce rodin bylo přilákáno diamantovými doly, ty také lákaly Liberijského bojovníka Charlese Taylora, převzal doly a založil Revoluční spojenou frontu jako svou osobní armádu. Vydrancoval miliony dolarů ze Sierra Leone. Od začátku RUF (Revolutionary United Front) neměla žádnou ideologii, jen chamtivost. Byly rekrutovány děti od deviti let na práci v dolech, dávaly se jim drogy a ozbrojovaly se. V roce 2004 Sierra Leone byla zemí pouze na mapě, ve skutečnosti to byla džungle a bažiny, kde se všichni snažiili o přežití. Bylo zabito asi 50.000 lidí a 2 miliony zůstalo bez obydlí, tisíce jich bylo zmrzačeno.
Dnes je Sierra Leone přátelská a úrodná země, rostou zde banány, papaye, cassava. Demokracie se zde ještě zcela nezabydlela, ale země se snaží. Charles Taylor je ve vězení v Haagu a RUF zmizela.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz