www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Městská turistika v Africe

Zajímavosti z Afriky

I když městská turistika v Africe nepatří k nejvyhledávanějším místům turistů, přesto Vám představíme několik měst, která stojí za návštěvu. Podle předpovědí OSN, více než polovina africké populace bude v roce 2050 žít ve městech. Nyní už více než 500 afrických měst má více než 250.000 obyvatel a tři z nich Káhira, Kinshasa a Lagos jsou místem, kde žije více než 10 miliónů obyvatel. Obrovská urbanizace je ovlivněna dvěma faktory -vysoká porodnost a migrace z venkova. Některá města jsou již přeplněna a lidé tu žijí v bídných podmínkách. Africká města jsou obvykle chaotická a obvykle navštívíme jen letiště. Ale díky rostoucí ekonomice některá města vzkvétají a jsou tu i možnosti nákupu, kultury a odpočinku.

Addis Ababa - Etiopie
Na vysočině u Velké příkopové propadliny se nyní rozvíjí ekonomika hlavního měst, 5* hotely ,silnice a bytové domy, avšak město si uchovává dědictví ortodoxního náboženství, tradiční oblečení a zvyky, což je vidět v kostelech, na tržištích, na ulicích lemovaných jacarandami. Je to dobré místo na poznání etiopské kultury a kuchyně a jsou tu krásná muzea. Název města znamená v ahmarštině "nový květ ", Addis Ababa byla založena císařem Melenikem v roce 1886 a stala se hlavním městem v roce 1905. Mnoho ze č milionů obyvatel žije ještě v chudobě, vláda se snaží stavět byty, nákupní centra a moderní železnici, letiště. V Addis Ababě jsou muzea ,oblasti jako Mercato a Piazza a zažít tu můžete známý kávový obřad. Je tu mnoho kaváren a barů, možnost nákupu suvenýrů. Na tržišti Mercato najdete vše, na co si vzpomenete, za návštěvu stojí Etnologické muzeum v bývalém paláci Haile Selassie, sbírka zahrnuje předměty od ortodoxního křesťanství po důležitost kávy. Obdivot můžete vitráže ,mozaiky a malby v katedrále Sv. Jiří v Piazza, staré italské části města. Za návštěvu stojí Národní muzeum s archeologickými vykopávkami, kostýmy a memorabilia královské rodiny. Staré ahmarské bible a hrob Haile Selassie v Holy Trinity katedrále a muzeum.

Nairobi - Keňa
V hlavním městě Nairobi potkáte obchodníky s mobilem u ucha ,ale i Masaje v tradičním oblečení. Je to obchodní, technologické, finanční a letecké centrum Východní Afriky. Je to moderní i koloniální město s mnoha etnickými skupinami. je tu i safari park ve městě,ale zároveň je to betonová džungle. Nairobi vzniklo z malého kempů pracovníků na železnici v roce 1896, v roce 1907 se stalo hlavním městem Britské Východní Afriky. Stalo se místem setkání farmářů ve 20.letech 20.století,mnoho Kikuyů ,kteří neměli půdu, se sem přestěhovalo po roce 1950 po vzpouře Mau Mau a město se dále rozšiřovalo po získání nezávislosti v roce 1963. Rozšiřování vedlo k vytváření slumů, žije tu možná 6 milionů obyvatel. Ekonomie města roste, stejně tak věžové domy ve Westlands a Uppr Hill. Moderní nákupní centra jsou v každé části, domy střední třídy byly postaveny na půdě farmářů a staví se obchvat města. Kriminalita ve městě se snížila, pohyb matatu je regulován,jsou tu obchody se suvenýry, umělecké projekty, restaurace, živá hudební scéna. Rodiny si užívají obědy u bazénů a přátelé se v pátek po práci scházejí - Furahiday - furaha- znamená radost svahilsky. Navštivte Nairobi NP blízko centra,osiřelé slony v útulku Davida Sheldrika Wildlife Trust,koloniální dům Karen Blixen Museum na úpatí Ngong Hills ( Out of Africa),nakrmit můžete žirafy v Žirafím centru žiraf Rothschildových, za návštěvu stojí Národní muzeum.

Johannesburg - Jihoafrická republika
Jo´burg vznikl z důlního kempu a stal se ekonomickou a průmyslovou mocností, dnes jej tvoří obrovské městské území propletené dálnicemi,2300 km 2 předměstí tzv. Greater Johannesburgu. Jsou zde ještě pozůstatky apartheidu,který dříve rozděloval ,město- vedle sebe leží mrakodrapy Sandtonu a slum Alexandria např. Je tu multikulturní populace. Založen byl ,když bylo objeveno zlato na Witwaterstrand v roce 1896, Johannesburg začal jako město pouze pro bílé, když první černí dělníci byli nuceni žít v jednoduchých hostelech a později apartheid vytlačil černou populaci mimo centrum města. Když začal apartheid kolabovat Central Business District (CBD) v polovině 90.let 20 století se přemístil na předměstí, jelikož v centru byla velká kriminalita. Ale za posledních 20 let se i situace v centru zlepšuje, mezitím se velmi rychle rozvinulo předměstí. V Johannesburgu žije asi 9,2 milionu obyvatel a je to 4. největší městská aglomerace v Africe, zvednul se tu i zájem o turismus, Město je kosmopolitním centrem, hrálo zásadní roli v historii JAR a je tu mnoho zajímavých míst. I okolí je zajímavé od bohatých severních předměstí s luxusními hotely a obchodními centry po centrum města s galeriemi, kavárnami a tržišti. Zlepšila se také doprava, můžete využít Gautrain .autobusy nebo jet na prohlídku s průvodcem, je tu mnoho výborných restaurací a obchodů.
Navštivte Muzeum apartheidu zobrazující temnou historii JAR a boj za svobodu, využít můžete na prohlídku města otevřený vyhlídkový autobus, zastavit se můžete v Carlton Centre - Top of Africa na 50.patře s panoramatickým výhledem. Navštívit také lze bývalé vězení na Constitution Hill, známé brutálním zacházením s vězni, kde je muzeum demokracie nyní ,projekt Maboneng Precinct -obnovené budovy s uměleckými studii, butiky a kavárnami, v neděli je tu trh s jídlem, O odboji proti apartheidu se dozvíte více v museu a při prohlídce townshipu Soweto spojeného s obědem. Další možnost je bungee jumping z věží Orlando,noční kluby a trhy.

Marrakech - Maroko
město mělo turbulentí historii se sultány, princeznami,kouzelníky a zlatokopy, Marrakech oplývá exotickým severoafrickým šarmem. Město není jen cílem batůžkářů a umělců,jsou tu i dobré restaurace,butikové hotely a noční život. Marrakech byla založena v roce 1062 Sultánem Youssefem ben Tachfine,postaveny tu byly okrově zbarvené ochranné zdi,které dali městu jméno" červené město". Francouzi obsadili Marrakech v roce 1912 a postavili tu obchodní a rezidenční čtvrť Guéliz,ještě před tím, než Maroko získalo nezávislost v roce 1956. Dnes je město domovem 2 milionu obyvatel a je důležitým centrem ekonomie země. Jsou tu obchodní centra golfová hřiště, 5* resorty, lázně a stále se tu staví. Každoročně do Marrakeche přijede 30% z 10 milionu návštěvníků Maroka. Vletech 1960 -70 bylo cílem umělců, spisovatelů, hudebníků a batůžkářů. V poslední době se investuje do turismu a je tu výborná infrastruktura,ale stále tu lze zažít atmosféru Maroka v medině a sucích kolem Jemaa el Fna, Nakoupit tu můžete vše od koření po hedvábí, koberce,prohlédnout si islámskou atmosféru v mnoha museích a palácích. Odpočinout si lze v parních lázních hammam, dát si mátový čaj v kavárně na střeše nebo si odpočinout v zahradě s pomeranči. Také se vydejte do Guéliz, kde jsou bulváry s butiky,obchody,galeriemi a nejlepšími bary a restauracemi,
Vibrující atmosféru si užiete v Jemaa el Fna ,kde jsou pouliční umělci, obchody,stánky, je to spirituální centrum Marrakeche. Obdivovat lze minaret Koutoubia z 12.století, vysoká stavba v zahradách krásné dvory a kvetoucí zahrady v Bahia Paláci z 19.stpůetí,interiér je velmi dekorativní s typickými dlažbami, vitrážemi a malovanými stropy. Projet městem se můžete a caleche, vozy taženými koňmi patří k městu,stejně tak jako motorky a měšity. Ubytovat se v historickém riad hotelu je velký zážitek,interiéry jsou překrásné.

Kapské Město - Jihoafrická republika
Leží na kouzelném místě mezi horami a Atlantikem, jihozápadní cíp Jižní Afriky přitahoval mořeplavce od 16.století a dnes patří k nejoblíbenějším městským destinacím, Ikonická Stolová hora, pláže, krásné vinice, zajímavá prohlídka města a fantastická místa na ubytování a jídlo ,jsou hlavními lákadly. Historie Kapského města je s příchodem prvních evropských osídlenců v roce 1652,britskou okupací a velkým trekem Voortrekkeru na sever, časy apartheidu a demokracie. Kapské Město rychle vzkvétalo, nedávno se V+ A Watefront rozšířil o Silo District,kde je nové Zeitz museum současného umění. Kapské Město přitahuje mnoho lidí, kteří hledají lepší život, v okolí jsou drahé farmy. Populace vzrostla od roku 1996 do 2011 o 45% a dnes tu žije 3.75 milionu obyvatel. Kapské Město patří k nejoblíbenějším destinacím na světě. Je tu možnost mnoha aktivit - Stolová hora, panoramata, botanická zahrada ,pláže, ochutnávky vína a vyhlídkové jízdy po pobřeží ,outdoorové aktivity- trekování, jízda na kole, surfování, nákupy, výborné jídlo a restaurace. Vyjděte nebo vyjeďte na Stolovou horu odkud jsou krásné výhledy na město pohoří Twelve Apostles.Botanická zahrada Kirstenbosch nabízí i koncerty ,pikniky. Jsou tu nádherné pláže Atlantického pobřeží a krásná místa na pozorování západu slunce. Projděte se Waterfrontem ,kde je mnoho obchodů, restaurací a zábavy - Kapské kolo, Two oceans Aquarium a další, Výlet po Kapském poloostrově stojí za to ,výhledy z Kapského mysu, tučňáci na Boulders beach a rybářská osady ve False Bay.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz