www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Botswana

Botswana

Zajímavosti z Afriky

Nynější Botswana - bývalé Bečuánsko bylo protektorátem UK od roku 1886 do 1966,kdy se stala Botswana nezávislou zemí součástí Commonwealthu, v následujících letech se stala Botswana demokratickou zemí. Od 70.let 20.století patří k nestabilnnějším zemím, žádná jiná země třetího světa nemá demokratický systém srovnatelný s Ruskem a Kanadou.

Leopardy často vidíme u velkých stromů, jsou to velmi nezávislá zvířata a setkávají se pouze v době páření. Svou kořist si vytahují do výšky do korun stromů.

Nejlepší způsob, jak prozkoumat Deltu Okavanga je na koni.
Křováci z Kalahari jsou nomádští. Jdou za deštěm a divokými stády, po cestě si staví jen dočasná přístřeší. Jejich dovednosti lovu a sběru určují jejich přežití, techniky se předávají z generace na generaci. Každou noc zapalují oheň, kolem něj tančí a v tranzu kontaktují spirituální svět.

Záplavová voda přichází do Okavanga z Angolské vysočiny v dubnu, teče pomalu, vytváří ostrůvky, vrchol záplav je v červnu a ty pak přitahují mnoho divokých zvířat a to je nejlepší čas na safari na kanoích. Množství ptáků sleduje proud, živí se hmyzem.Velký nadšenec Brett MacDonald vybudoval ze staré plošiny na řece Chobe luxusní botel se 14 kabinami s příslušenstvím. Hosté mohou ležet v posteli a pozorovat vzířata. V roce 2014 tento vodní hotel vyhrál prestižní ocenění nejlepší nejlepší říční hotelová loď na světě. Loď se jmenuje Zambezi Queena je vyrobena celá z recyklovaných materiálů. Brett také postavil z recyklovaného materiálu plovoucí restaurant na Chobe -The Raft.

Branou do NP Chobe je Kasane a zde také začínají všechny plavby na lodi. Lze se ubytovat na houseboatech Zambezi Voyager, Zambezi Queen. Pride of Zambezi. Pangolin Photo safaris dělá tříhodinové ranní a večerní plavby na svých speciálně vybavených lodích pro fotografování,Nabízí také až 8 denní fotografické kurzy, zdarma můžete používat Nikon D7000 a objektiv Sigma 150mm-500mm. Dá se sem jezdit celoročně, ale koncentrace zvěře u řeky je největší v období sucha /červen-říjen /,na pozorování ptáků je nejlepší doba od listopadu do března. Riziko v malárie je v období sucha nízké.


Po dlouhých třiceti letech se opět objevil kanál Selinda, který spojuje Okavango deltu s řekami Kwando/Linyanti. Málokdo viděl tento kanál a málokdo po něm jel na kajaku, byl vyschlý 30 let. V roce 2009 průtrž mračen otevřela cestu vodě a bylo opět možné se do této odlehlé části dostat.

V národním parku Chobe žije více než 17.000 slonů,850 žiraf,2300 impal a bůvolů,ale také zebry Burchellovy (Equus quagga), které migrují. Migrace zeber v Botswaně je nejdelší v Africe. V Botswaně bylo zaznamenáno několik migračních cest od Ntwetwe Pan v Makgadikgadi k Boteti river a zpět, stejně tak k Deltě Okavango a zpět. Ale zebry migrují i z Chobe do Nxai pan. zebra ujde denně až 30 km,celkem asi 250 km. Období jsou zásadní pro migraci.když Makgadikgadi a Nxai Pan vyschnou, tak se zvířata musí přesunout na místa, kde najdou pastvu. Putují v malých skupinách, teoreticky byste tedy mohli vidět od května do listopadu zebry u řeky Chobe.
Pozorovat migraci zeber není možné, pohybují se velmi rychle neprostupnou krajinou a jejich pohyb zcela záleží na deštích ,ale lze je vidět, když se shromažďují u vody v období sucha (duben - listopad) Dvě nejlepší místa jsou Chobe a řeka Boteti, kam přicházejí zvířata v období sucha z Nxai a Makgadikgadi pans, nebo se dá jet k pánvím od listopadu do března, kdy se sem zvířata vrací.


50 tajemství o Botswaně
Botswana má velmi přátelské obyvatelstvo, soustřeďuje se na ochranu přírody-20% země tvoří parky a rezervace, nikde na světě nežije tolik slonů jako v Botswaně, země je rozmanitá od dun po savanu ,velké solné pánve a největší vnitrozemská delta na světě,300 dní slunečního záření, Botswana má nejstarší a nejstabilnější demokracii v Africe. Protektorát Bečuánsko získal nezávislost na Velké Británii 30.září 1960, v té době to byla jedna z nejchudších zemí na světě, neměla ani hlavní město, řízena byla z Jižní Afriky. 84% země tvořila poušť Kalahari, ale nyní je to prosperující země s městy a velkými úseky nedotčené přírody. Díky kvalitnímu vedení Sira Seretse Khama, Quett Masire Festus Mogae a ian Khama se země zdárně rozvíjela nejen díky turismu, ale i díky nerostnému bohatství -diamanty, měď, uhlí a dobytek. Turismus je jeden z hlavních zdrojů příjmu státu.

1)Savuti kanál - v roce 1983 tento kanál vyschl, voda se vrátila až v roce 2008, díky tomu jsou zde neuvěřitelné možnosti pozorování zvěře, hlavně psů hyenových, nejlepší místo je Savuti Camp.

2)Na konci srpna v září používají levharti zajímavou taktiku lovu - sedí pod salámovým stromem a číhají na impaly a další antilopy, které chodí pod stromy na plody salámovníku(Kigelia).

3) Lake Ngami se mění z travnaté savany na jezero o rozloze 200 km2,je to každoročně jiné, místo je zajímavé velkým množstvím pelikánů, plameňáků a kachen.

4 ) Severní výběžek Tuli Game reserve je jediné místo, kde můžete vidět jak slony, tak jejich blízké příbuzné damany na jednom místě,

5) V Moremi po záplavách se objevuje obrovské množství zvířat u Mombo campu, určitě zde uvidíte hrochy,levharty,lvy ,v době ok konce června do srpna, když záplavy vrcholí.

6) Nosorožce bílého můžete vidět v Khama Rhino sancturay,které bylo založeno v roce 1992,žije zde i 30 druhů savců a 230 druhů ptáků.

7) Navštěva Kuru Art Project v D´kar - osada je domovem tzv. red people,sběračů-lovců,kteří sem přišli před dvě stě lety Projekt se snaží podpořit jejich životní potřeby, aby si mohli zachovat své původní zvyky a tradice,,způsoby malby.

8)Tajná migrace zeber, prvně zdokumentovaná v roce 2011, každý rok v období sucha se tisíce zeber sejde v Chobe a pak se vydají na 250 km dlouhou pouť do Nxai Pan,

9) Kubu Island vystupuje z pánve Makgadigkadi Pan , žulové balvany s baobaby jsou obestřeny mnoha legendami, dostat se sem přes bílou krajinu není snadné,nekonečný prostor.

10)Objevte staré skalní umění -petroglyfy v Matsieng byly vytvořeny africkými Křováky, obrázky tvoří stopy zvířat , zvířata a abstraktní malby.

11)Po příjezdu do Nxai pan - dříve Paradise Pan vás osloví nekonečný prostor s akáciemi, u napajedel se shlukují zvířata - žirafy,imlay, antilopy skákavé ,ale žije tu i smečka lvů, gepardi a sloni, jsou bílo od bláta se solí.

12) Snadno se ztratíte v Aga Hills na hranicích s Namibií, kopce navštěvují Křováci, jsou tvořeny z dolomitu ,jsou tu dvě jeskyně desítky metrů hluboké, neví se o těchto místech skoro nic.

13)Jediná možnost jak navštívit deltu a být blízko přírodě je na mokoro.

14)Alternativním způsobem ubytování je houseboat,je to fantastická zkušenost na řece.

15) Obrovské baobaby v Kalahari jsou místem, kde najdete stín. Baines Baobabs tvoří několik stromů v Nxai Pan NP,které poskytly stín i Jamesovi Champanovi a Dr.Livingstonovi.

16)Tsodilo Hills Vás okouzlí, vystupují dramaticky z Kalahari a byly obývány již 100.000 let- Tsodilo Hills - už, žena a dítě jsou mystické, na seznamu UNESCO od roku 2001, je tu několik stezek, kam se lze vydat s místními křováckými průvodci, vidět tu můžete více než 4500 skalních maleb.

17) dejte si na čas - přidejte si o dvacet procent času více ,než si myslíte a vezměte si o dvacet procent zavazadel méně , zastavte a pozorujte okolí.

18) Uprostřed 200.000 ha Khwai Private Game reserve bylo otevřeno nové zařízení, kde můžete spát pod hvězdami na vyvýšených platformách, kde všude kolem žije spousta zvířat, spaní venku pod hvězdami je nezapomenutelným zážitkem.

19)První deště přicházejí do Botswany na začátku léta, kdy se vše zazelená a vykvetou květiny, je to nízká sezona, ale ideální podmínky pro fotografování, můžete vidět přelétavé ptáky a mnoho mláďat, mělké pánve se naplňují vodou a v horku je navštěvují i slony, aby se napili a ochladili bahnem,

20) Místní stravu a pití najdete v Maunu - palmové víno, sušení housenky mopane, seswaa a papa

21) V Bahurutshe Culural Village v Mmankgodi u Gaborone se můžete seznámit s místní kulturou Tswana, vidět tu můžete tradiční obřady, umění řemesla a ochutnat místní jídla. Další zkušenost můžete získat během Kuru Dance Festival v D´kar,kde uvidíte tradiční tance prvních lidí Botswany - Basarwa,koná se v srpnu každý rok.

22)Když budete v Botswaně v období záplav, mužete vidět lvy,jak loví ve vodě buvoly.

23)Cestovat na mokoro v deltě Okavango je velmi zajímavé, váš "poler" ba Yei projíždí malými kanály za pomoc dlouhé tyče, které se říká ngashi.

24) Drotsky´s Caves - šest dolomitových kopců Gcwihaba Hills bylo vytvořeno ze starých dun na severu Kalahari, v nich je několik jeskyň se stalagmity a stalaktity, labyrint tunelů, jeskyně jsou obývány tisíci netopýrů.

25)Nejlepší na deltě je to, že se stále mění měsíc od měsíce, místní baYei poleři znají všechny vodní cesty, kouzelné ostrůvky.

26) Hledejte wachwe - vzácné zvíře -kříženec lechwe a vodušky

27)Jeďte to méně známé cestě v Chobe, když jedete mezi Kasane a Ngoma-využijte méně známou cestu do Savuti Marsh,která vás zavede do minulosti Botswany.Nogaatsa je obtížná a pomalá trasa, ale uvidíte krásné solné pánve a zvířata. je naplánováno spojení mezi Ngaatsa a Mababe.

28)Green desert - paradoxně jméno je používáno pro Central Kalahari Game reserve,kdy se během několika měsíců Kalahari zazelená -od prosince do března, je tu krásná zelná tráva množství mláďat.

29)Setkejte se s Bušmeny ve vesnici Xai Xai, přátelští sběrači lovci mají fascinující jazyk s mlaskavkami, jejich tanec v tranzu nebo vycházka do buše stojí za to.

30) Vidět Botswanu z nebe a z lodi je fascinující zážitek, zkuste oboje.

31)Čas můžete strávit v pozorovatelně ,jsou zde dvě významná místa v severní Botswaně jedna skrýš je v Kings Pool v Linyanti Swamp a druhá v Chitabe Campu v deltě.

32)Overthrust Winter Metal Mania fest -je pohled do moderního života Botswany, koná se každý rok v květnu v Ghanzi, na podporu znevýhodněných dětí.

33)v Gaborone je několik málo známých míst - Three Dikgosi)náčelník) památník připomenutí návštěvy tří náčelníku Botswany v Anglii v roce 1885,aby přijali ochranu Británie.Mogonye Gorge u města, zde seznámíte s místní architekturou, oblečením a jídlem,

34)Dobrodružná trasa Selinda-4 denní trasa v Selinda Spillway -kombinace pěšího safari, létání a plavby na kanoi, autentický zážitek.

35)Kgalagadi Transfrontier Park stojí za návštěvu mimo hlavní cesty, hodně se toho děje u Polentswa a Kij napajedel, chodí sem všichni predátoři.

36) Snídaně se slony - zažít můžete v Sanctuary Stanley´s Camp v deltě

37) Parmičky a další ryby lze lovit v deltě od srpna do listopadu v Okavango Panhandle , velká hejna různých ryb a množství ptáků.

38)Mashatu Game reserve je místo s mnoha slony,l eží na východě Kalahari, sloni denně putují za potravou, vodou a za stínem a vytváření stezky pro cyklisty. Navštívit tu můžete ruiny Mmamagwa -pískovcové stavby s baobaby.

39) Karmínové vlhy sem přilétají z rovníkové Afriky v srpnu, tisíce jich hnízdí u řeky Chobe,v Shinde ve deltě a podél Okavango Panhadle.

40)Záplavové pláně Chobe stojí za prohlídku, řeka Chobe se rozlévá od března ,kdy se vlévá do Zambezi v Kazangula, vytvoří se obrovská jezera a u nich pak se shromažďují zebry.

41)Navštivte jiné Moremi. Moremi gorge je v Tswapong Hills na východě,jedinečný ekosystém,ptáci, endemičtí motýly,vodopády a stezky pro pěší.

42) let helikoptérou nad deltou při východu nebo západu slunce odhalí krásnu rovinaté krajiny

43)Každoročně se organizuje charitativní treky- jeden je Tsabong Dunes a Camel Walk -33 km přes duny první den a dalších 20 km na velbloudech, kempuje se pod hvězdami.

44) Let balonem nad deltou je neskutečný zážitek - Kadizora lodge tento zážitek nabízí.

45) Setkání se surikatami - habituační program v Makgadikgadi

46)Klenotem Central Kalahari je Deception Valley - klid a ticho, místo kde jsou lvi s černou hřívou ,gepardi a velká stáda přímorožců a antilop skákavých.

47)V Kgalagadi Transfrontier Park můžete stopovat levharty, na jihu parku, brzy ráno, nebo z pozorovatelny v Nossob a Mata Mata kempech,kdy sem přicházejí levharti pít, oblíbeným místem je malý útes asi 50 metrů široký,1 km jižně od Leeudril waterhole. V lednu sice není snadné v CKGR jezdit po deštích, ale pokud se sem již dostanete, tak Vás krajina odmění krásnými barvami např. u Phokoje pan, jejíž okolí se zazelená a přitahuje mnoho zvířat,.

48)Strávit můžete noc v Kgotla-otevřený kemp inspirovaný tradičními botswanskými dvory, tato místa byla užívána pro setkávání vesničanů s náčelníkem. Postele jsou na původních místech a obklopeny dřevem v kraalu-kruhu pod stromy.

49)Prozkoumat Botswanu v sedle koně- v Makgadikgadi Pans uvidíte krásné baobaby, běžet na koni se zebrami a pakoni, další možnost je v Deltě Okavango.

50) Pokud vám to rozpočet dovolí, ubytujte se v privátní koncesi v deltě Okavango nebo v Kwando-Linyanti - průvodci mohou jezdit i off-road.

Hlavní tahy silnic v Botswaně jsou dobré, takže se dá v Botswaně jezdit po vlastní ose, Velké vzdálenosti můžete urazit relativně rychle a levně ,dostanete se na okraj parků,kde pak už potřebujete auto 4x4. Je dobré se vybavit jídlem, vodou a pohonnými hmotami nebo lze zajistit doprav a ubytování dle přání.
Vláda zavedla systém - vysoká cena -málo lidí, ale je tu všude vysoký standart ubytování.

Rájem pro fotografy je Northern Tuli Game reserve jinak známá jako Notugre. Je to soukromá rezervace Mashatu Game reserve je ideálním místem, u pozorovatelny bylo vybudováno napajedlo, kde zvířata najdou celoročně vodu. Matabole Hide podle blízké řeky je místem, kde své fotky udělali i nejlepší fotografové roku. Další podzemní čihadlo Valley hide bylo postupně budováno. V Mashatu jsou i dva profesionální fotografové. Noturge je místo krásných scenérií, s pláněmi s baobaby, skalnatými výběžky. Je to polosuchá oblast a dá se sem jezdit celoročně, od listopadu do března je krásné období, kdy buš rozkvétá. Možnosti safari a pozorování ptáků jsou rozmanité. V Tuli je největší koncentrace slonů v Africe na privátním území ,lze tu vidět jak zástupce Velké pětky slona, tak zástupce Malé pětky. Rezervace je také zajímavá z historického hlediska, je blízko světového místa UNESCO Mapungubwe v JAR a jsou tu k vidění skalní malby Křováků více než 1000 let staré. Notugre nabízí různé safari aktivity včetně nočních vyjížděk, fotografování z pozorovatelen, jízdu na koni a na kole, procházky v buši. Lze jezdit off road a vegetace je zde řídká, zvířata jsou zvyklá na návštěvníky. Rezervace je známá jako Země obrů, v roce 2013 tu žilo asi 1200 slonu na 720 km2. Noturge má otevřené planiny, skalní útvary, hluboká koryta řek se starými stromy mashatu ,ideální pro levharty. Je to také výborné místo na pozorování gepardů a hyen. Pozorovatelny a jedinečné místo v Africe jsou ideální pro fotografy. Z Johannesburgu trvá cesta asi 6 hodin, hranice jsou otevřené jen od 8 -16 hodin. Silnice je asfaltová k přechodu Pont Drift ,ale posledních 30 km se velkými dírami Není tu most přes Limpopo, ale převeze vás trajekt. V Noturge je výběr ubytování Mashatu Main lodge, Mashatu tent Camp, Tuli safari lodge, Serolo safrai camp a Moleam Bush camp, Tuli Game reserva má pět chatek, Sanhata Camp. Limpopo a Hatari camp, Pride Rock. Kromě fotografování a safari, zde můžete jezdit na kole, na koni.

Central Kalahari Game reserve
před miliony let zde byla voda, nyní je světlá hlína, která vytváří dojem jezera ve velkém horku - to je Deception Valley. Když zaprší , tráva přitahuje různé antilopy, hyeny, šakaly. Pro mnoho návštěvníků je však hlavní atrakce zdejší nebe,krajina,západy slunce a možnost potkat se s Bušmeny, Deception valley lodge na 150 km2 leží na severní hranici parku CKGR, kromě safari tu nabízí i vycházky s místními Křováky - Naro Bushman,to je hlavním lákadlem. V Botswaně žije asi 50 etnických skupin, z celkového počtu obyvatel Botswany asi 2,5 milionu je 35.000 Basarwa ( známí také jako Sanové nebo Bušmeni) a skupina Naro má asi 8000 jedinců velmi malého vzrůstu. Umění kmene Naro - stopování a lov- jsou obdivuhodné. Od září do dubna jsou tu vysoké teploty kolem 35 st. C, v zimě od června do srpna asi 23 st. přes den a v noci 5 st. ,nejlepší čas je od ledna do března, kdy je tu krajina nejzelenější.

Asi 60 % obyvatel žijících v blízkosti lodgí je zaměstnáno v turismu. Ten přináší Botswaně 11,6 % GDP a vytváří asi 75.000 pracovních míst. Botswana zavedla politiku - malé množství turistů-vysoké ceny. Botswana je velmi stabilní země a bezpečná, je také nejméně zkorumpovaná země v Subsaharské Africe. V Botswaně se klade velký důraz na udržitelný turismus a ekologii.


Hlavní pozorování zvěře
1. Migrace zeber probíhá vždy po deštích, kdy zebry hledají vydatnou pastvu. Největší migrace je z Chobe a Linyanti, Savute, nedávno bylo objeveno, že zebry migrují až k Nxai Pan - až 1000 km. Další velká migrace probíhá od západu Makgadikgadi na východ parku, dokonce i některé zebry z Okavanga putují až do Makgadikgadi - cesta dlouhá celkem 590 km, ze západní strany zase putují do Nxai Pan. Nejlepší je sledovat zebry v Savute, Nxai Pan a východní části Makgadikgadi od prosince do dubna, v období sucha v západní části Makgadikgadi od června do října.
2. Vlhy karmínové -hnízdí v útesech ,ale i na na rovině v zemi, nachází se jak v Moremi, tak v Linyanti, kam se vrací od září do prosince každý rok. V lednu směřují do Savute, kde se mláďata učí lovit.
3. Psi hyenoví - druhá nejvzácnější šelma Afriky,v červnu si dělají nory na tři měsíce, až pak mláďata vycházejí na lov. Jejich smečky se nacházejí v Moremi, Okavango deltě, Linyanti,Kwando,Selinda, Savute a Chobe NP, příležitostně i v Nxai Pan a CKGR.
I v Botswaně stojí za to jít na pěší safari, kdy se stáváte součástí přírody a pozorovat můžete i nejmenší detaily, které z auta neuvidíte. Přírodu tak můžete vnímat všemi smysly.

Tradiční pozdrav v Bptswaně je Dumela, je to také slovo pro souhlas, vše zde konzultuje vždy projít souhlas většiny. Slovo pro peníze -madi, také znamená krev, národní měna Pula- znamená i déšť

Kulturní místa kolem Gaborone
Oodi tkalci -místní družstvo tkadlen -20 km severně od města, vyrábí závěsy ,tapisérie, potahy a další výrobky, které si sami navrhují
Národní museum a umělecká galerie - je tu více než 100.000 artefaktů
Tlokweng Kgotla - kgotla je tradiční soud, kde se scházejí v polokruhu lidé v čele s náčelníkem a diskutují o místních problémech a řeší se zde spory,vkaždý může mluvit a nikdo nesmí být přerušen
Main Mall - rušný trh, kde se prodávají kožené výrobky ,oblečení, košíky a jídlo
Manyana Rock Paintings - pět skalních maleb ,které byly vytvořeny lidmi Khoi od 1100 -1700
Thamaga vesnice - známá svými hrnčířskými výrobky, kulturní centrum s tradiční hudbou a kuchyní Tswana
Three Chiefs Monument - památník tří náčelníků Khama, Bathoen a Sebele,kteří cestovali do UK v roce 1895 a přesvědčili vládu,aby zamítla pokus Cecila Rhodese anektovat Botswanu.
Khawa Dube Challenge a kulturní festival - se koná ve vesnici Khawa nabízí vše od velbloudů po čtyřkolky.

Za návštěvu stojí Kuru Art Project v D´Kar asi 2,5 hodiny jízdy od Maunu u Ghanzi. žije tu 20 umělců Sanů, kteří vytvářejí umělecká díla,která oslavují zvířata, rostliny a víru Botswany. Živé malby a dokonce i krajky uchovávají historii Sanů Naro. Tato skupina vystavuje svá díla i po světě- včetně Japonska (15 zemí). Je tu malé museum kultury Sanů.


Praktikálie
Ubytování - Botswana si udržuje nízký počet návštěvníků, tak aby si užili samotu a jedinečnost.
Pevné kempy a lodge jsou malé s osobním servisem. obvykle jsou tvořeny velkými stany často na dřevěné podlážce, s elektřinou, splachovací toaletou a teplou vodou .Často jsou tu malé bazénky, jacuzzi a lehátka venku pro odpočinek. Nejsou oploceny, takže zvířata mohou procházet kempem, kvůli jejich odlehlosti je přístup často možný pouze letecky.
Mobilní stanové kempy jsou reminiscencí na staré časy, spaní pod celtou ,v pohodlné posteli, toaletou a sprchou, tyto kempy jsou semi-permanentní a sledují zvíření migraci, často v privátních koncesích. Kempy jsou plně obsluhované, jídlo se podává v odděleném stanu a často se večeří pod hvězdami u ohniště. je to magický zážitek.
Botswana je drahá a je zaměřena na pokročilé cestovatelé s vyšším rozpočtem, mimo masovou turistiku. Možná že zaplatíte hodně, ale zážitek je to k nezaplacení. Váš kemp může bát jediný na 40.000 hektarech, luxus je tu více o zážitku. Náklady na udržení lodgíí jsou obrovské, vše musí být dopraveno letecky, lodge podporují místní komunity a jsou zapojeny do ochrany místní přírody. To vše vyžaduje velké investice. Kempy mají pronajaté místo od místní komunity. Nižší ceny jsou kolem NP Chobe, kde jsou větší hotely, ale ztrácíte zde již jedinečnost. Další možnosti jsou mobilní safari, které se dělají v národních parcích ,ale jsou tu jistá omezení- nesmí se jezdit off road, žádné noční vyjížďky. Další možnost je po vlastní ose a kempování, ale musíte být zcela soběstační. Co se týče aktivit tak jsou zde možnosti od letů balonem, helikoptérou, setkání s vědci a výzkumníky.
Většina itinerářů se dělá na míru, obvykle týden zahrnuje 2 noci na Vic Falls, pak následuje safari v Deltě. Dobré je kombinovat tzv. mokré a suché kempy, navíc můžete navšítvít Kalahari , Nxai pan a Makgadikgadi, kde v březnu a dubnu lze zažít migraci zeber, Kombinace míst záleží na sezoně. Typický letní itinerář zahrnuje Kalahari, Nxai a Makgadikkadi, v období dešťů od ledna do dubna jsou rájem pro zvířata, hejna plameňáků a další vodní ptáci, stáda zeber a pakoňů. Během zimy od června do října je důležité se zaměřit na místa ,kde je voda. Okavango delta je plná. zvířat celoročně.

Tipy pro self -drive
Jízda je zde náročná a je třeba se dobře připravit. Cesty jsou od zpevněných asfaltových s dírami až po ty s hlubokými písky a bahnem. Ztratit se nebo píchnout je je reálnou možností. Hlavní cesty v národních parcích jsou značené, ale mohou tu být i přejezdy vodou a ty nepodceňujte. Pohonné hmoty tu nelze skoro získat kromě Kasane a Maunu, navigace a mapy nejsou spolehlivé ,takže je lepší využít místní znalost a zeptat se na místní podmínky, Soběstačnost je zde základem. Nejoblíbenější kempy je třeba rezervovat hodně předem, ceny jsou vyšší než v sousedních zemích. Pokud kempujete je třeba se dostatečně zásobit i dřevem. Nejlepší jsou krátké vzdálenosti, vypněte motor ,když jste u napajedel.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz