www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Senegal -Senegambijské kruhy,wrestling

Zajímavosti z Afriky

V Senegalu a Gambii byla objevena na území 21.000 km2 megalitická pohřebiště, je jich více než 17.000 ve 2.000 seskupeních. Byla tvořena postupně už asi 2.800 let od roku 1300 př.n.l.. Kruhy lze najít asi 4 hodiny jízdy od Banjulu, z Jangjanbureh se lze dostat taxíky do Wassu a Kerr Batch. V Senegalu lze kruhy velmi těžko najít, potřebujete auto 4x4, Kaolack asi 3 hodiny jízdy od Dakaru je dobrá základna.

Pohřebiště jsou tvořena monolity, které váží 7 tun, jsou opředeny mýty. Navštívit je lze od prosince do dubna, kdy je příjemnější klima. Ve Wassu v Gambii tvoří muzeum a jsou dobře chráněny.

Oblíbenou zábavou Senegalců je wrestling, je to národní sport - nazývá se zde la lutte traditionelle, je dokonce oblíbenější než fotbal.

Senegal je politicky stabilní země, jen 6 hodin letu z Paříže, má idylické pobřeží, najdete tu sedm míst ze seznamu UNESCO. Pozorování zvířat nelze srovnat s Východní Afrikou, ale žije tu 650 druhů ptáků, od barevných papoušků, vlh po miliony migrujících ptáků. Turismus je soustředěn na pobřeží, např. Petite Cote pláže s palmami, milovníky moderního života přiláká Dakar a historie Saint - Louis. Ti, co mají v oblibě dobrodružství, rádi navštíví vnitrozemí, které není tak zalidněné.
Hlavní atrakce Senegalu jsou :
Dakar -moderní frankofonní africké město, chaotické, velmi živé s všude pulsující hudbou ,kavárnami a bary, mixem staré a nové architektury, vynikajícím etnografickým museem. Jsou tu i příměstské pláže.
Ile de Gorée - trajekt z Dakaru trvá 20 minut, ostrov má temnou historii, byl znám svým Maison des Esclaves-Dům otroků ,je tu museum, restaurovaná pevnost a další historické budovy, Goréé se stalo poutním místem potomků diaspory, k prominentním návštěvníkům patřil Nelson Mandela, Papež Jan Pavel II a Barack Obama.
Lake Retba - Lac Rose růžové jezero o rozloze 3 km2 má 10x větší salinitu než Atlantik .Leží nedaleko Dakaru,ale doporučuje se zde přenocovat ,protože výhledy jsou nejkrásnější brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy barvy vytvářejí kontrast s okolními dunami. V jezeru se těží sůl a v mělčinách se shromažďují plameňáci.
Petite Cote - pláže s palmami a resorty, nyní se nazývá senegalská Riviera, je střediskem turismu Senegalu, větsšina lidí stráví svůj čas na 10 km pobřeží mezi Saly a La Somone,ale kulturní atrakcí je Ile de Fadiuoth,křesťansko-muslimská vesnice postavená na ostrově z mušlí.
Sine Ngayene - odpověď na Stonhenge, kamenné kruhy Senegambia zapsané na seznamu UNESCO,megalitické pole, kde bylo odhaleno více než 1000 obelisků postavených 52 kruzích. Ústní tradice říká, že je postavili bohové nebo že vznikly zkameněním nehodných lidí, ale archeologické vykopávky dokazují,že to bylo pohřebiště vytvořené asi před 1000 lety.
Parc National du Niokolo-Koba je rozdělen řekou Gambia je odlehlý park ,kde žijí sloni, lvi, šimpanzi a antilopy losí,330 druhů ptáků.
Saint-Louis oblíbené místo, je to nejstarší francouzská osada ,založená v roce 1659 na ostrově u ústí řeky Senegal a byla to základna pro západoevropské operace po dvě staletí, kdy jej nahradil v roce 1902 Dakar. Zaslouží si návštěvu a vidět tu můžete barevné koloniální a kreolské domy, celoročně má Saint Louis bohatý noční život, v květnu se tu koná jazzový festival, který přitahuje hudebníky z celého světa.
Parc National des Oiseaux de Djoudj - chrání deltu řeky Senegal na hranici s Mauretátiní severně od Saint Louis, je to místo mokřad Ramsar a rájem pro milovníky ptáků,350 druhů na 160 km2. jako první zdroj sladké vody po přeletu Sahary přitahuje 3 miliony migrujících ptáků každoročně, hnízní zde 5000 bílých pelikánů.
Senegal River Route - neprobádaná místa podél řeky u hranic s Mali a Mauretánií, s tradiční kulturou a pozůstatky kolonialismu, atrakcí je architektura Matamu a Ile de Morfil, staré francouzské pevnosti a museum POdor -místo narození zpěváka Baaba Maal a tradiční vesnice Tukulor ve vnitrozemí.
Casamance -podle řeky -město oddělené od zbytku Senegalu řekou Gambia, má rovníkový charakter a odlišuje se od ostatních míst v Senegalu, je tu jedinečná architektura -kruhové case a impluvium, jejichž střechy zavádějí dešťovou vodu do nádrží a dvoupatrové hliněné domy maison a etage, které připomínají stavby Dogonů v Mali.

Letiště Léopold Sédar Senghor International airport leží 15 km od Dakaru ,má dobré spojení s Evropou a Severní Amerikou, let z Paříže trvá méně než 6 hodin, hlavní turistická sezóna je od listopadu do března, kdy je tu relativní sucho ,je to také ideální doba na pozorování ptáků, duben -červen je tepleji, hlavní období dešťů je od července do září. Na pořeží je mnoho resortů, ve vnitrozemí spíše jen jednoduché bydlení. Hodí se znalost francouzštiny a je lépe se vyhnout období Ramadánu, kdy je doprava omezená.

Pays Bassari - je na seznamu UNESCO od roku 2012 ,tato oblast na jihovýchodě Senegalu, jejímž centrem je Kédougou, bylo dříve místem na středověké obchodní stezce mezi zlatými doly Malijské říše a říčním přístavním městem Sahelu.Bassari jsou jednou z přežívajících skupin s animistickou tradicí,která čelila jak islámu tak křesťanství. Hlavně ženy této etnické skupiny se vyznačují svými účesy a bižutérií. Z vesnice Iwol lze zajistit návštěvu , nejlepší doba je květen, kdy se koná Koré fiesta,iniciační obřad s maskami a obětmi, koná se v Ethiolo,tradiční vesnici pod posvátným vrcholkem Mount Patée. Obřady na oslavu sklizně se konají od listopadu do února. Často se navštěvuje také Niokolo-Koba největší národní park Senegalu. Do Kédougou se dá dostat z Dakaru - 620 km- za dva dny.

Cestovat je lepší autem s řidičem, podmínky se různí v jednotlivých místech, vhlavním městě jsou i pěkné hotely, do Západní Afriky je lepší jet mimo období dešťů od července do října.
Západní Afrika je nevyzpytatelná a je třeba počítat s překvapeními. Senegal a Gambie má pěkné plážové hotely.

Na severu Senegalu funguje projekt GGW- Great Green Wall - tisíce zasazených stromů přes Sahel, aby zabranili postupu pouště. V Senegalu projekt začíná ve vesnici Koyly Aplha,kde jsou vysazeny akácie, již od roku 2010 a změnily se zde i životní podmínky k lepšímu.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz