www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Srovnání NP Serengeti x NP Kruger

Zajímavosti z Afriky

Oba dva parky mají velkou rozlohu, liší se však v několika aspektech. Pro srovnání uvádíme jen několik bodů, které Vám pomohou při rozhodování, který park navštívit.

Rozmanitost divokých zvířat:
V obou parcích najdete paviány, hyeny, šakaly, žirafy, zebry, pakoně, hrochy, krokodýly a další zvířata, gepardy lze vidět v jižním Serengeti a ve středím Krugeru. Co se týče antilop, v Krugeru je mnoho velkých kudu, antilop vraných, nyal, ale Serengeti je lepší na antilopy losí. V Krugeru najdete i ohrožený druh psa hyenovitého, v Serengeti servala. Malá noční zvířata lze lépe pozorovat v NP Kruger. (Serengeti 4, Kruger 5)

Velká pětka:
Oba dva parky patří k nejlepším v Africe pro návštěvníky, kteří jsou zde poprvé. V obou parcích uvidíte bůvoly, slony a lvy. Lvy lze však lépe vidět v Serengeti, díky otevřenému terénu, slonů je však více v Krugeru. Co se týče nosorožců černých je Kruger nejdůležitějším místem na světě, ale lze je také vidět v kráteru Ngorongoro po cestě do Serengeti. Seronera River (Serengeti a Sabi River) Kruger jsou dobrým místem na pozorování levhratů. Nejlepším místem na pozorování zvířat zblízka jsou soukromé rezervace u NP Kruger. (Kruger 4, Serengeti 5)

Množství zvířat:
Serengeti je známé každoroční migrací více než dvou miliónů pakoňů a zeber v ekosystému Serengeti - Mara, je to jedinečná podívaná, ale vyžaduje to správné načasování a výběr místa. I když nemáte štěstí, vždy zde najdete množství zvířat na pláních Serengeti, zatímco v Krugeru můžete často jet i 30 minut, aniž byste nějaké větší zvíře uviděli. (Serengeti 5, Kruger 3)

Ptactvo:
S více než 500 druhy jsou obě místa rájem pro pozorovatele ptáků. (Kruger 5, Serengeti 5)

Nezávislé cestování:
Zde zcela vítězí Kruger, návštěvníci nepotřebují auto 4x4 a na vstupních branách a v kempech si lze koupit různé mapy a literaturu, tak abyste se mohli sami pohybovat po parku, všude je velmi dobré značení, navíc si lze ubytování i kempy zajistit přes webové stránky a kempy jsou dobře zásobeny, jsou zde i restaurace. Naopak pro jízdu po Serengeti se musíte připravit jako na expedici a mít auto 4x4 je základ, kempující musí být zcela soběstační co se týče jídla, je zde špatné značení a velmi málo informací. (Kruger 5, Serengeti 1)

Scenérie:
Cesta z Arushe do Serengeti, která nabízí pohledy přes kráter Ngorongoro je opravdu spektakulární a samotný park - travnaté pláně s žulovými pahorky. To nelze říci o Krugeru, avšak přesto pohoří Lebombo tvoří pěkné pozadí východního Krugeru a Olifants rest camp nabízí výhled na řeku. (Kruger 3, Serengeti 5)

Kontrola návtštěvníků:
Oba dva parky jsou obvykle obviňovány z komercializace. Serengeti může vypadat, že je zde více lidí než ve skutečnosti, protože většina turistů se pohybuje v radiusu 10 km od Seronera. V Krugeru je rozložení turistů na více místech, v sekci jižně od Sabi River je více turistů (nejbližší část od Johannesburgu), asfaltové silnice se nemusí mnoha lidem líbit. Ale lze uniknout davům v obou parcích. V Serengeti to obvykle znamená zaplatit mnohem více a bydlet v exkluzivních lodgích v buši v odlehlých částech, v Krugeru se stačí vydat na vedlejší prašné cesty a odjet do kempů severně od Olifant River. (Kruger 3, Serengeti 4)

Cenová dostupnost:
Východní Afrika je celkové dražší než Jižní Afrika a Serengeti a Kruger nejsou výjimkou. Denní vstupy: 50 USD na osobu do Serengeti, asi 20 USD - Kruger. Stejně tak ubytování v kempech v Krugeru stojí za pokoj od 50 USD, zatímco lodge v Serengeti stojí přes 300 USD. Cestovatelé, kteří mají nízký rozpočet nebo ti, kteří raději cestují nezávisle bez průvodce mohou strávit dva týdny za stejnou cenu jako tři dny v Serengeti. (Kruger 5, Serengeti 1)

Na závěr:
Kruger zvítězil na body 33 - 30. K rozhodnutí mohou pomoci i další faktory. Safari v Krugeru je nejlepší během období sucha od července do začátku října, když je vegetace nízká a zvířata jsou u vodních zdrojů. Zatímco Serengeti je nejlepší od prosince do května, kdy jsou pakoně na jihu. Pokud však Vám jde o tzv. wow faktor - Serengeti je divočejší a pozorování zvířat je zde lepší.

Srovnání:

Serengeti NP Kruger NP

země Tanzánie Jižní Afrika

velikost 14.763 km2 18.989 km2

založení 1951 1923

UNESCO ano ne

roční
návštěvnost 90.000 1,3 milionů


Odhadované počty zvířat

Lev 3000 1500
Slon 2100 11500
Bůvol 16000 27000
nosorožec
černý 31 350
nosorožec
bílý 0 7000
levhart 1000 1000
gepard 1000-2000 200
pakůň 1,2-1,5 milionů 9600
žirafa 12000 5100
hyena 7200 2000
druhy ptáků 500 500

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz