www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zambie - místa, která nelze opomenout

Zajímavosti z Afriky

Zambie má dobrou sítˇ silnic a je vhodná i pro tzv. self drive, jsou zde i tábořiště. Pro každého připravíme itinerář na míru, pro dobrodruhy, rodiny, milovníky divočiny. Jednou z důležitou předností safari v Zambii je to, že jsou povolena noční safari v národních parcích.
Každý itinerář po Zambii by měl obsahovat následující:

Pěší safari
Národní pak South Luangwa je místem, kde se pěší safari zrodilo a nabízí jedno z nejlepších pěších safari na kontinentě, možnost jak se seznámit velmi zblízka s africkou buší. V NP Luangwa jsou nejlepší průvodci na pěší safari v Africe v nedotčené krajině.

Za návštěvu stojí i Livingstone Island na hraně mocných Viktoriiných vodopádů, které objevil David Livingstone v roce 1855.

Migrace kaloňů
Návštěva NP Kasanka, kde se odehrává největší migrace kaloňů/netopýrů na světě, více než 10 miliónů barevných jedinců pokryje celý park. Kaloni jsou přitahováni ovocem místních stromů, přes den sedí na stromech, v noci je obloha poseta netopýry.Migrace probíhá od konce října do poloviny prosince. Kaloni mají rozpětí křídel až 80 cm, vytvářejí velké kolonie, nejlépe jsou vidět při východu slunce a při západu.

Migrace pakoňů
V Liuwa Plains je druhá největší v Africe a je skrytým pokladem, Liuwa Plains je odlehlý park na západě země, stále je tu nedotčená divočina 3.660 km2, kde žije mnoho zvířat. Většina Liuwa Plains se zaplaví od prosince do dubna, zaplavené řeky přitahují pakoně a stáda se pohybují z lesů na sever na otevřené pláně za novou pastvou.

Safari na kanoe
Na Lower Zambezi je příjemným zážitkem plavba po klidné části řeky Zambezi po obou stranách ohraničené národními parky, vždy se tu vidí hroši, sloni, zebry, puku, impaly, bůvoli, vodušky, paviáni a krokodýli. Plavba na kanoe je zážitek jak z 19.století.

Safari na kole
Tafika Camp v South Luangwa nabízí safari na horských kolech v NP South Luangwa, safari je vedeno průvodcem, většinou majitelem kempu.

Hledání člunozobců
V Zambii žijí vzácní člunozobci, neobvyklý prehistroicky vypadající pták. Lze jej vidět kolem mokřad Bangwelu v severní Zambii, jeden z posledních habitatů, kde jej lze spatřit, nejlepší doba pro návštěvu je od března do srpna. Mělké mokřady jsou ideálním místem pro člunozobce, kromě toho tu lze vidět i antilopy lechwe, tsessebe a bůvoly.

Hledání levhartů v noci
Lze je vidět při nočních vyjížďkách v NP South Luangwa, asi nejvíce levhartů v Africe lze vidět v noci, často v noci loví. Během nočních vyjížděk můžete vidět i další noční zvířata - dikobrazy, mangusty, medojedy, civetky a další.

Obřad Kuomboka
Kuomboka v kazyce Lozi znamená - vyjít z vody a vztahuje se k tradičnímu obřadu, který se koná v Zambii na konci období dešťů, když horní Zambezi zaplaví pláně Západní provincie. Tento obřad přitahuje tisíce návštěvníků, předchází mu silné bubnování na královské bubny Maoma, bubnování zní kolem královského hlavního města den před Kuomboka, je jedinečným obřadem, není však nikdy přesně dáno datum, záleží na hladině vody.


Návštěva South Luangwa NP v období dešťů - cesty jsou těžko průjezdné a kempy nepřístupné,ale pro zkušené cestovatele je to nejlepší období pro návštěvu. Např. Nsefu Camp(Robin Pope safaris ) zůstává otevřený celoročně. Krajina je však tvořena v tuto dobu lagunami a širokými řekami,zvířata jsou plná energie a všude je slyšet mnoho ptactva,Zaplavený terén umožňuje se dostat více do centra parku a vidět tak neočekávané scenérie. Navšívít lze i Nkwali,kde zůstávají cesty otevřené. V každou roční dobuje zde velké množství zvířat. pro návštěvu v období dešťů je hlavní velké množství ptactva a více migrujících druhů. malí tvrové jako plazi,hmyz a obojživelníci jsou více vidět, mnoho savců má mláďata, zelená barva a dramatické nebe - krásné světlo na focení, řeka je plná vody a zvířata lze pozorovat z lodi. Proti je : mokro často způsobí, že některá místa jsou nepřístupná, velcí savci jsou rozprchnuti na mnoha místech, vysoká tráva zabraňuje dobré viditelnosti, je zde více hmyzu,když prší,můžete být mokří. Ubytovat se lze v období dešťů v Luangwa River Camp,Nsefu Camp a Nkwali Camp, smaragdová sezona začíná v lednu a končí v dubnu.

Pěší safari v Zambii je vyhlášené,jen tak můžete nejlépe poznat buš.Např. v NP North Luangwe můžete zažít nezapomenutelné dobrodružství v odlehlé divočině, kam zavítá jen málokodo., jsou tu jen dva sezonní kempy v parku o rozloze 4636 km2 - Mwaleshi každoročně se kemp znovu staví. I zde rostou obrovské stromy Kigelia africana- salámový strom,plody váží až 9 kg a jsou důležitou potravou místních býložravců. Hlavní páteř parku tvoří Mwaleshi River,i když v období sucha jsou zní jen mělká jezírka., blízká řeka Luangwa je místem, kde žije nejvíce hrochů na jednom místě. Při pěším safari můžete sledovat i stopy, identifikovat rostliny a vidět i malé živočichy, poslouchat zvuky buše a cítit její vůni. Při pěším safari se stáváte součástí přírody,kde každý živočich hraje svou nezastupitelnou roli.
Při pěším safari existuje určité riziko,ale průvodci jsou velmi dobře vyškoleni a zkušení a je třeba jejich pokyny poslouchat. Údolí Luangwa je kolébkou pěšího safari a jen při něm vidíte i ty nejmenší věci, hmyz,ptáky,trus,stromy a rostliny, Z Lusaky se můžete dostat malým letadlem do Mfuwe,odtud pak na přistávací plochu Lukuzi nebo transfer přes South Luangwa, další kemp,který zde je se jmenuje Buffalo camp, také na břehu řeky Mwaleshi. Oba dva kempy jsou přístupno od června do října,
Muchinga Escarpment - náročný výjezd
Mutinondo wilderness - v bízkosti Mpika

Kasanka je nejstarší park v Zambii je známý tím, že zde žije antilopa sitatunga, puku, je to také místo každoroční úžasné podívané na konci října, kdy se sem slétá 5 milionů kaloňů,aby si pochutnali na místním ovoci. je to největší migrace na světě,naštěstí ještě neobjevená turisty, Kasanka je divoká.

Dále na sever leží mokřady Bangwuelu -místní název pro místo, kde se voda setkává s oblohou. Zde žije vzácný pták člunozobec - shoebill - Shoebill Island. Pták je známý také jako velrybí hlava, velice vzácný a ohrožený druh žijící v mokřadech. Přijede sem velice málo turistů, kvůli nepřístupnosti,přenocovat se dá v městečku Mpika a doplnit zde také zásoby,Žije tu asi 60-100 člunozobců,park má rozlohu 6000 km2 a podobá se Okavangu. V okolí žije asi 90.000 lidí a jsou součástí tohoto jedinečného místa V roce 2008 pozvali místní náčelníci African parks,aby se postarali o mokřada Bangweulu Game Management Area, začali regulovat rybolov,který je obživou místních obyvatel. AP také vylepšili infrastrukturu a cesty, zavedli nové projekty ,které podporují místní. Člunozobce lze vidět v oblasti Bulanda, ale žijí tu i další zvířata -hroši, antilopy lechwe (Chimbwi Plains). Oblíbeným habitatem člunozobců jsou bažiny, jejich populace se odhaduje celkově na 5000 -8000 kusů, v Bangweulu je druhá největší populace po Sudd Wetlands v Jižním Súdánu. Z Lusaky do Bangwuelu trvá cesta po zemi asi 11 hodin Ubytovat se tu lze v Shoebill Island Camp nebo v kejdnoduchém komunitním kempu Nsobe na Chimbwi Plains u Chikuni. Od května jsou záplavové pláně suší a přitahují velká stáda lechwe a další savce,deště se vrací v listopadu a od ledna do února je krajina zaplavena. Aktivity záleží na sezoně - člunozobce lze pozorovat od dubna do června,ale také od srpna do října. nejvíce antilop lechwe je tu v květnu a červnu. Bengweulu je výborné místo pro jízdu na kole v období sucha,kdy potkáváte i místní lidi na kole.

North Luangwa NP- Bufallo camp ,ale jinak velká divočina a žádné cesty, nejlépe na safari pěšky.

Na dalekém západě Zambie leží park Liuwa Plain National park, park je kvůli své odlehlosti málo navštěvovaný a je to pravá divočina. Doletíte sem za 2,5 hodiny z Lusaky do Kalabo a pak přes ponton přes řeku Luanginga trvá cesta dvě hodiny do kempu Matamanene - jediném v parku. Liuwa má rozlohu 3660 km2 a leží v Západní provincii,je místem málo známé druhé největší migrace pakoňů,kterých zde žije 45.000. O park se stará od roku 2003 organizace African parks. Liuwa se obvykle zaplavuje od prosince do května. Záplavy ustupují v červnu, listopadu zase začíná pršet. Žijí zde hyeny ve smečkách až po padesáti. Lidé kmeny Lozi jsou součástí této oblasti,stejně tak jako pakoně a predátoři.
Liuwa získala status NP v roce 1972.leží v království Barotseland,král -Litunga vyhlásil tuto oblast královskou honitbou na konci 19.století. Žije tu asi 20.000 příslušníků kmene Lozi ve 432 vesničkách. Díky African parks, se podařilo ochránit park před pytláky a nyní tu kromě různých druhů antilop žije i 35 druhů ptáků. Známá je lvice Lady Liuwa,která tu byla dříve jediná v celém parku. Park je rájem pro fotografy, s otevřenými savanami a jezírky s liliemi.
NCS zde organizuje fotografická safari. Matamanene je jediná lodge v parku,otevře se i další Mambeti lodge, je tu pět kempů, z kterých profitují místní komunity. Matamanene má otevřeno od května do července a od října do prosince. Od prosince do dubna může být park nepřístupný kvůli dešťům,ale je to nejlepší doba pro pozorování ptáků Od května do srpna je chladno,ale slunečno, v říjnu se otepluje a pršet začíná v listopadu.

Zambie má subtropické nevyzpytatelné klima,deště přicházejí od prosince do března, větší sucho je v dubnu a květnu a teplé dny bez obláčků od června do srpna - nejvyšší sezona. Teplota stoupá v září a říjnu a deště začínají v listopadu,to je doba největší migrace kaloňů v Kasanka NP.


Luangwa Valley
tři národní parky South Luanga (9050km2),North Luangwa (4636 km2) a Luambe (254 m2) a sousedící GMA ( game managment areas) tvoří celkem 13.940 km 2 ekosystému,který se táhne od hranic s Malawi do střední oblasti Zambezi. První průzkumníci sem dorazili na konci 19.století. Luangwa je známá svými levharty,ale žije tu více než 60 druhů velkých savců, včetně psů hyenových, slonů,hrochů,endemické druhy žirafy a pakoně,430 druhů ptáků. Původní obyvatelstvo je tvořeno etnickou skupinou Kunda v oblasti Mfuwe a na jihu Nsenga, u North Luangwa a Luambe žije kmen Bisa. většina z nich byla tradičními lovci a mají povolení chytat ryby v parku. turismusm zde začal v 50-letech 20.století ( Norman Carr, Robin Pope,John Coppinger, Derek Shenton a Phil Berry.Lié zde žjií přátelští a jedinční jsou místní průvodci. Habitat -geologická historie Luangwy je stará více než 280 milionů let. Řeka pramení ve východní Zambii v Mafinga Hills a vytvořila údolí,které je 700 metrů hluboké a 100 km široké. Z jedné strany leží Muchinga Escarpment a na druhé straně Mphata Hills, teče na jihozápad a pak se vlévá do Zambezi. Muchinga escarpment je vysoké asi 700 metrů a tvoří jej žulové ostrůvky,porostlé miombo, ze severní Luangwy lze prozkoumat Mwaleshi River s mnoha hrochy. v Jižní Luangwě Mupamadzi,Luwi,Katete,Kapamba řeky poskytují vodu mnoha zvířatům. Procházka podél z jednoho z těchto kanálů je fantastická,voda je čistá. V South Luangwa řeka meandruje
a vytváří wafwas -jezírka. Lesnaté porosty Luangwy jsou staré, rostou zde vysoké ebeny,maruly,mopane,salámové stromy, divoké mango. Tmavá půda je kolem řeky např.Lion Plain. Půda je tvrdá v zimě a v létě měkká.
Vidět tu můžete v létě méně zvířat, protože je tu vysoká tráva zvířata jsou mimo místa s vodou,ale kolem Mfuwe a Chichele jsou celoročně, v létě je nejlepší pozorování ptáků V North Lungwa jsou velká stáda buvolů,žijí tu i nosorožci, sever je méně vyvinutý a jezdí sem málo lidí. žijí tu zebry, žirafy Thornicroft,pakoně,levharti,hroši,sloni,lvi,psi hyenoví,čápi,sovy atd. Norman Carr sem přišel v roce 1939, byl rangerem a v roce 1949 došlo k domluvě s místním náčelníkem Nsefu a postavil se zde první kemp,který je nyní historickým památníkem. V 70. a 80.letech 20.století byla Zambia isolovaná a docházelo zde k častému pytláctví,organizace jako North a South Luangwa conservation programme za podpory Frankfurtské Zoo se snaží zde intenzivně pracovat a chránit zvířata. Project Lungwa byl založen Robin Pope safaris na podporu výchovy a sponzorování místních dětí. Lungwu lze navštívit celoročně,ale některé kempy v období dešťů zavírají. Lze jet na safari i na naoční a nalodi v létě po údolí Lungwy. Na jihu se obvykle jezdí autem ,ale ne severu se chodí na pěší safari. Luambe leží mezi těmito dvěma parky. Ráno se začíná při východu slunce, odpoledne pak,když se trochu ochladí,když jsou zvířata aktivnější,při nočních vyjížďkách lze vidět noční zvířata jako cibetky, ženetky,lvy a levharty, Většina kempů nabízí i oběd v bu Ráno můžete jít na pěší výlet nebo lze jít na několika denní cestu podél řeky Mupamadzi a možnost je i mnoha dalších vycházek Průvodci jsou velmi zkušení a vždy chodí s ozbrojeným doprovodem. Robin Pope a Norman carr nabízí safari na lodi během smaragdové sezony (prosinec -březen),40 km sektoru Nsefu. Tafika camp nabízí jízdu na horských kolech. Většina zařízení podporuje školní projekty a nabízí návštěvu vesnic. Určitě se zastavte v Tribal textiles, továrna na batiku u letiště Mfuwe,která byla založena Gillie Lightfoot před 20 lety a zaměstnává 100 Zambijců.
Přístup do South Luangwa je jednoduchý po asfalové silnci z Malawi přes Chipata a pak do Mfuwe,je to asi 276 km -5 hodin včetně přechodu hranic. Cesta z Lusky do Mfuwe je 580 km a trvá celý den., jzedí zde i bus. North Luanwa je vzdálena od Lusaky 800 km a cesta trvá dva dny po Great North Road. Po jihovýchodní straně řeky vede prašná cesta
mezi Souath Lungwa, Luambe a North Lungwa. Je určitě nutné mít auto 4x4 a GPS. Přejezd řeky Luangwa je možný jen v období sucha a není snadný Rádi Vám zajistíme veškeré informace a případně doprovod. Minimum pobytu je 6 nocí na dvou místech, pokud zarezervujete přes nás, budete mít lepší ceny na ubytování., je to výběr od jednoduchých kempů v buši až po sofistikované lodge. Pokud cestujete s dětmi, tak doporučujeme ubytování v Chichele nebo mfuwe nebo privátní vilu Luangwa House,kde máte vlastního kuchaře a průvodce. Většina kempů je otevřena v období sucha od května do října, obvykle v listopadu se musí vše sbalit a další rok vybudovat vše znovu z místních materiálů. Avšak v South Luangwa jsou permanentní kempy,které jsou otevřeny celoročně. V North Luangwa je také několik kempů,ale žádný není otevřen celoročně. Doporučuje se tedy cestovat od května do října, v říjnu a listopadu zvířata zoufale hledají vodu a predátoři jsou velmi aktivní, v té době je velmi horko. Plavby na lodích jsou nejlepší od února do března,když je hladina vysoká,je možno vidět zaplavené laguny a lesy a mnoho ptáků. (ed.78).

Kafue národní park patří k nejstarším a největším parkům Afriky, ale zůstává nejdivočejší. Park má rozlohu 22.400 km2, lesy jsou zde však chudé na výživné látky a proto tu není tolik zvířat jako ve Východní Africe. Park byl vyhlášen v roce 1950, infrastruktura je tu slabá a málo návštěvníků. Dominuje zde porost miombo,opadavé rostliny. Hlavní páteř parku tvoří řeky Lufupa a Lunga,které se vlévají do řeky Kafue,která protéká parkem 250 km ,než se vlije do jezera Itezhi- Tehzi na východě.Nádrž byla postavena v 70.letech 20.století a vybudována zde byla hydroelekrárna. Miombo je přerušováno dombos- porosty u řek,které se rozlévají,hlavně na jihu kolem Nanzila Plains. V blízkosti rostou teaky a mopane, na jihu je mnoho termitišť. Na severu se nachází Busanga Plains,kde se rozlévá řeka Lufupa,jsou zde mokřada s ostrůvky a žije tu mnoho ptáků. V období dešťů lze projet Busangu jen na lodi. v Kafue žije 161 druhů zvířat, je tu největší diversita antiilop ze všech afrických parků- od nejmenších po největší druhy. 6ije tu šest druhů šelem kočkovitých ,sloni,bůvoli,zebry,hroši,hyeny atd. Najdete tu asi 500 druhů ptáků. Bohužel v Kafue se vyskytují mouchy tse-tse. Dalším velkým problémem je pytláctví a nedostatek rangerů. Z Lusaky je to 270 km k Hook Bridge, přístup do Kafue se zlepšil po otevření hlavní silnici přes centrální část na západ od Kafue River a od sveru na jih k Livingsrone přes Dundemwezi Gate, je třeba auto 4x4. Ubytování na jihu- Nanzilla Plains Safari Camp, Konkamoya je jediný kemp u nádrže Itezhi Tezhi. je tu něokolik kempů na březích řeky Kafue - Mukambi, KaingU,Kasabushi, Ila Safari lodge. Mukambi má kemp i na sveru v Busanga, kde funguej i Shumba Busanga Bush Camp. Nejlepší je návštěva v období sucha od června do listopadu,od prpsince do května je vlhko a záplavy a mnoho lodgí zavírá,protože cesty jsou neprůjezdné. Několik lodgí u Hook Bridge je otevřeno celoročně, v Busanga je otevřeno od června do října, když voda ustoupí.

Vodní obřad Kuomboka je každoroční stěhování krále Litunga kmene Lozi z Lealui do residence Limulunga. V Liuwa Plain NP je jediný stálý kemp King Lewanika Lodge,park je velmi odlehlý. V roce 2003 převzala organizace African parks záštitu nad tímto parkem, Lodge je pojmenována po prvním králo kmne Lozi,který vyhlásil tuto oblast chráněnou již v 80.letech 19.století. Po mnoha řekách v parku se dá jezdit na kajaku, nejsou tu hroši ani krokodýli, ale najdeme tu 300 druhů ptáků. U hranic parku se nacházejí vesnice kmene Lozi, žiji tu od nepaměti a chráni je duch lvice Lady Liuwa, Z Lvingstone se sem dá letět do Kalabo. -1hod45 min. Probíhá zde druhá největší migrace pakoňů v Africe od června do července plně vysychají a stáda se přesouvají na sever, zpět se vracejí od srpna do října, v listopadu a prosinci přicházejí první deště, King Lewanika lodge je zavřená od poloviny července do konce října. Obřad Kuamboka lze vidět během dubna,kdy jsou pláně zaplavují a král a jeho procesí se na lodi přesouvají do vyšších poloh po řece.

Při návštěvě Zambie nezapomeňte se také zastavit v Tribal textiles v Mfuwe,kde najdete originální výrobky ručně malované látky (www.tribaltextiles.com.zm).


Jedním z nejlepším místem na světě pro pěší safari je South Luangwa v Zambii. Pěší safari také patří k nejlepším zážitkům v Africe. Pěšky se dá přecházet za doprovodu rangerů z jednoho kempu do druhého ( Tafika-Chikoko-Mapazi).
Velkou ikonou je projekt Tribal Textiles v Mfuwe, zde se vyrábějí ručně malované látky, které kombinují tradiční africké vzory s moderními designy a je to také místo, které zaměstnává hodně v lidí, v oblasti ,kde je velmi vysoká nezaměstnanost.


Údolí Lower Zambezi
Národní park Lower Zambezi o rozloze 4092 km2 se nachází na severním břehu řeky Zambezi. Do roku 1983, než bylo území vyhlášeno národním parkem, to byla privátní rezervace presidenta. Park je obklopen mnohem větší chráněnou částí - Game Management Area ( GMA),ale nejsou zde ploty a zvířata se mohou volně pohybovat. GMA vytváří přechodnou zonu mezi národním parkem a osadami. Některé GMA umožňují lov zvířat, ale není tomu tak v této oblasti a je tu umožněno poue fotografické safari, Celkem tedy má celá oblast 20.000 km2. Zambie má celkem 8% rozlohy NP parky a 22% GMA. Přirozenou hranici tvoří pohoří a část parku je v hornaté krajině. Většina zvířata se nachází v údolí na záplavových pláních u řeky a proto jsou tu také postaveny lodge. Lower Zambezii je relativně nevyvinutý park, je tu malebná krajina ,mnoho různých druhů stromů - akácie, baobaby ,mahagony. V jezírkách rostou krásné vodní hyacinty. V parku se nabízí různé aktivity - plavby na lodi, na kanoi, rybaření, safari v autě i pěší.
Většina návštěvníků sem dorazí malým letadlem a pak je čeká transfer lodí nebo autem. Lodge v Lower Zambezi Valley se nacházejí na břehu řeky Zambezi buď v NP ne bo v GMA, ty co jsou v parku jsou dražší než ty co jsou v GMA. Pozemky v GMA jsou pronajmuty na 99 let , v parku na 10 let, některé lodge zavírahí v období dešťů od listopadu do dubna. V Chaiwa GMA - Gwabi River lodge - celoročně přístupná, Kiambi Safaris na soutoku řeky Kafue, Kanyema Lodge a Island Bush camp, Mvuu lodge, Baines River Camp, Zambezi Grande, Royal Zambezi, Chongwe River Camp and house ( zavřeno od ledna do dubna). V GMA jsou také chatky s kuchyňkou - self catering cottages, WIldtracks, Winterhorns.
Uvnitř parku se nachází Chiava Camp, Old Mondoro, Mwambashi River Lodge, Sausage Tree Camp a Potato Bush Camp, Tusk and Mane,Anabezi a Amanzi.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz