www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

KAZA - největší přeshraniční park na světě

Zajímavosti z Afriky

Park má tvar obrovského motýla, s obrovskou biodiversitou, v jejímž srdci leží Viktoriiny vodopády, pokud se vydáte na všechny světové strany, všude najdete nádherné parky. Jako výchozí bod si můžeme vzít Livingstone nebo Vic Falls a kombinovat místo, kterému se říká Kouř, který hřmí s mnoha parky. KAZA má rozlohu Španělska a zahrnuje i málo navštěvované odlehlé parky a části jihovýchodní Angoly,kde je ještě turismus v plenkách.

Přeshraniční park KAZA má rozlohu 520.000 km2, žije tu skoro 75% slonů jižní Afriky,polovina z nich v Botswaně a v Zimbabwe, je také domovem čtvrtiny populace psů hyenových a další ohrožených druhů. Park zahrnuje 36 národních parků a chráněných oblastí. Jsou tu tři místa ze seznamu UNESCO - Victoria Falls, Tsodillo Hills a Okavango Delta. Projekt KAZA podporuje mnoho místních komunit, hlavně pro zmírnění konfliktu mezi obyvateli a zvířaty. V pánvi Okavanga žije 15.000 slonů a stejný počet obyvatel, kteří soupeří o vodu, potravu a půdu. Organizace Ecoexist pomáhá místním farmářům chránit jejich úrodu ( např. použitím chilli), nebo používání závěsných úlů v projektu Sijwa permakulturní zahrady u řeky Kavango v Namibii. Náčelník Mayuni z oblasti Zambezi stojí za iniciativou zpracování odpadů v řemeslná dílka. Úspěch těchto projektů se objeví až za mnoho let, zapojují se do nich Namibie, Zimbabwe, Zambie, Botswana a Angola. Bylo podepsáno Memorandum pochopení v roce 2006. Zvířata nerespektují hranice a brzy bude zavedeno i jednotné vízum snad pro všech pět zemí - KAZA Univisa, které nyní platí pro Zambii a Zimbabwe. Díky financování Německé rozvpjové banky má tento projekt velkou naději být úspěšný.

Zde je 16 hlavních míst, které zahrnuje projekt KAZA.
1. Sioma Ngwezi NP Zambie - 200 km od Livingstone,3,5 hodiny jízdy do Sesheke -83 km velmi špatné cesty a 12 km dobré silnice do Sioma HQ. V parku žijí obrovké tygří ryby u vodopádů Ngonye, je tu jen několik cest a zvířata jsou plachá, zatím tu není ubytování,ale v blízkosti parku ano.. lodge a kemp.

2.Khaudum NP - Namibie - 140 km od Popa Falls na západním konci Bwabwata NP, náročný offroad v hlubokém písku, Khaudum je odlehlý a není tu infrastruktura, pouze autem 4x4 a minimálěn v konvoji dvou aut. Zažijete nedotčený park,divočinu, slony, zebry,žirafy,možná lvy,gepardy a psy hyenové. Je tu jen tábořiště Khaudum.

3.Bwabwata NP - Namibie - asi 3 hodiny jízdy od Livingstone do Katima Mulilo a přes několik řek. Málo navštěvovaný park se záplavovými pláněmi mezi řekami Okavango a Kwando, výborné pozorování ptáků, noho hrochů,krokodýlů, slonů, lechwe,ale žijí tu i lvi a psi hyenoví. je tu několik lodgí u řeky Kwando a kempů.

4. Zambezi- Chobe River soutok , Namibie - život na ostrově, asi hodinu z Vic falls do kasane a pak lodí asi 40 minut, překročení dvou hranic po cestě. Impalila Island - na soutoku řek ,pozorování ptáků,rybaření, plavby na lodi, lodge u vody, návštěva místních vesnic, ubytování Kaza Safari lodge a Cascade Island lodge.

5. Okavango Delta - Botswana - vodní divočina Kalahari - výchozím místem je Maun 1,5 hodiny letu z Vic falls nebo 8 hodin jízdy, charterové lety do delty a pozemní transfery do Moremi Game reserve a privátních koncesí. Okavango ,které je napájeno vodou z Angolské vysočiny je tovřeno mozaikou kanálů,lagun,rákosím a ostrůvky,kde jsou různé kempy a lodge,které nabízejí safari, plavby na mokoro,pěší vycházky. Nepřeberné množství zvířat.

6.Okavango Panhadle - Botswana - ráj pro ornitology a rybáře, celodenní jízda z Vic Falls nebo Livingstone přes Namibii oblast Zambezi, přechod tří řek a hranic, divoká zvířata rybaření, než se řeka rozlije do delty ,protéká záplavovými pláněmi rukověti pánve,kde jsou laguny s papyrusy , kde žije mnoho druhů ptáků Sušší část zahrnuje Tsodillo Hills s křováckými malbami. Ubytovat se dá na houseboatech nebo v několika lodgích a kempech.

7.Národní park Chobe - Botswana - ráj slonů- největší koncentrace slonů v Africe-podle posledního sčítání tu žije asi 126.000 slonů. Většina ubytování je kolem Kasane -6 km od brány do parku, Chobe leží asi 80 km od Victoria falls. Jediná lodge uvnitř parku je Chobe Gamel lodge u řeky. Vyhlášená jsou lodní safari ráno nebo odpoledne, ale i safari v autech je nezapomenutelný zážitek díky velké koncentraci zvířat. je to ráj pro fotografy.( Chobe Game lodge má elektrické nehlučné lodě).

8. Livingstone, Zambie -brána do oblasti Kaza a Vic Falls - nové letiště Harry Mwanga Nkumbula,ubytování u řeky na horní Zambezi nebo v rustikálním kempu na ostrově - pozorování otáků,kanoe, plavby na lodi při západu slunce, adrenalinové aktivity přelet nad vodopády - Flight of Angels, rafting, bungee jumping z mostu, nákup suvenýrů, návštěva místních vesnic, museum Livingstona.

9. Kafue NP - Zambie země antilop -asi tři hodiny jízdy z Livingstone nebo let na malé přistávacví plochy u lodgí. Park je vyhlášený antilopami- od antilop losích a až po malé antliopy travní( duiker). Na severu leží Busanga Plains, kde žijí červené vodušky lechwe v záplavových pláních, lvi, levharti a gepardi, v bažinách sitatungy a mnoho ptáků. V Busanga jsou sezonní kempy, na jihu stálé kempy. Na jihu se nacházejí pláně Nanzilla a Lake Itezhi Tezhi. Infrastruktura zde není hustá a ročně sem nezavítá mnoho návštěvníků, je to nedotčená krajina. Chráněnou oblastí bylo toto místo vyhlášeno v roce 1924 a status NP získalo v roce 1950, má obrovskou rozlohu asi 9% celkové rozlohy země,Žije tu 161 druhů savců- obrovská diversita -6 druhů kočkovitých šelem,21 druhů antilop a 500 druhů ptáků. Krajinu tvoří bažiny a lesy a řeka Kafue river tvoří páteř parku od severu k jihu 256 km. Park lze rozdělit do tří částí :
Jih _ Lake Itezhi - Nanzilla Plains -otevřené pláně s porosty mopane a dambos, přístupné od května do listopadu, skoro 3000 km2 máte je pro sebe, Jižní oblast se rozjládá od Dundumwezi Gate po Lake Itezhi- Tezhi . asi 370 km, nádrž byla postavena v 70.lteech 20.století pro vodní elektrárnu,je to krásné misto pro ornitology a rybáře.V blízkosti se nachází Game Rangers International Kafue release facility, Camp Phoenix byl vybudován pro záchranu osiřelých slonů,kteří se pak vrací do divočiny.
Centrální oblast -podle řeky Kafue na sever po Spinal Road se dostanete do středu parku mezi severním okrajem Itezhi- Tezhi a severně od Hook Bridge a M9 - hlavní cesta do Lusaky, řeka Kafue tvoří kaskády a ostrůvky, jezdí se tu na kanoích, více na sever se řeka rozšiřuje až na 400 metrů a je klidnější. Místní lodge jsou přístupné z Lusaky,
Sever - Busanga Plains - přístupné od června do listopadu - tato část je tvořana záplavovými pláněmi, krásný je přelet balonem při východu slunce. Doporučujeme tři noci v každé sekci parku, z Livingstone je to 120 km do městeška Kalomo a dalších 74 km po štěrkové silnici k jižní bráně. a dalších 80 km k Nanzilla Plains. Podél Spinal road - 100 km je několik lodgí a kempů, pak od Hook bridge do Busanga asi 120 km, ale 6 hodin. Spinal Road je udržovaná cesta. Pokud jedete z Lusaky - 3 hodiny po asfaltu do středu parku. Dá se sem letět i malými letadly.

10.Matusadona NP - Zimbabwe . jezero, domov Velké pětky - od jižních břehů Lake Kariba po pohoří, park známý strží Sanyati Gorge s vodopády, západy slunce nad jezerem jsou kouzelné, žijí tu velká stáda buvolů, lvi, nosorožci černí nebo lze pozorovat zvířata z houseboatu, které kotví na jezeře v noci a je tu i několik lodgí hlavně u břehu.

11.Kazuma Pan NP- Zimbabwe - divoké pláně pro neohrožené cestovatele - odlehlý a nepřístupný, pro soběstačné cestovatele, žije tu mnoho lvů,gepardi a psi hynoví, stáda buvolů a slonů, systém pánví přitahuje mnoho ptáků.

12.Chizarira NP - Zimbabwe - vstup do divočiny, odlehlý a málo navštěvivaný park,není zde ubytování, vhodné pro pěší safari, divoká zvířata - antilopy,kudu,sloni,buvoli,lvi a hyeny.

13.Makgadikgadi- Nxai Pans NP - Botswana -nic zde znamená vše- daleká cesta od Vic Falls nebo 30 minut charter let nebo 3 hodiny jízdy z Maunu, nekonečné solné pláně,kde vidíte i zaoblení planety Země, návštěva Kubu island a pozorování Mléčné dráhy, málo známá migrace zeber, surikaty, na severozápadě jsou lodge, soběstační mohou kempovat na Kubu Island.

14.Victoria Falls - Zimbabwe - další výchoí místo pro KAZA na jih od řeky, nové letiště na Vic Falls, Victoria Falls a Zambezi NP - prohlídka vodopádů z deštného pralesa a park se Velkou pětkou, městečko Vic Falls s mnoha hotely, tržištěm, mnoho možností ubytování.

15. Lake Kariba - Zimbabwe -plavba na lodích, Mlibisi je asi 3 hodiny jízdy od Victoria Falls, létají i letadla do města Kariba. Přenocování na lodi při úplňku při plavbě z Mbilisi do Kariba je nádherné, jezero má délku 280 km a je cílem mnoha rybářů, milovníků ptáků a vodních sportů. Ubytování na houseboutu je jedinečná zkušenost.

16.Hwange NP Zimbabwe - jedinečný park se zvířaty ,jsou tu vybudovány pumpy na vodu, aby se zde zvířata udržela celý rok, žijí tu obrovská stáda slonů , lvi, gepardi,levharti, park leží asi 3 hodiny jízdy od Vic Falls. Dělají se tu nejen safari v autech,ale i pěší, jsou tu podzemní čihadla, možnosti spaní venku, jízda na koni,na kole. V parku žije 108 druhů savců a 400 druhů ptáků. Elephant Express - tramvaj mezi Ngamo a Impofu, ubytování v Hwange od kempů po lodge, buď v parku nebo v blízkém okolí.


Ve středu KAZA leží Livingstone a Victoria Falls, to jsou také místa ,kde Vás očekává mnoho aktivit :
1. nejširší vodopády na světě 1,7 km ,voda padá z výšky 108 metrů, vodní tříšť llze vidět až z dálky 50 km. Vodopády si lze prohlédnout z obou stran jak ze Zambie ,tak ze Zimbabwe, vidět Main Falls, Devil´s cataract a Rainbow Falls. Victoria Falls NP je otevřen i v noci a lze vidět vodopády při úplňku- Moonbow. Nebo přes den přeletět nad vodopády v helikoptéře, tzv. Flight of the Angels.
Rafting na řece s peřejemi 5.stupně, bunjee jumping 111 metrů do Batoka Gorge, Gorge Swing a mnoho dalších adrenalinových aktivit, ale i poklidnější aktivity jsou možné.. stopování nosorožců, setkání se slony, plavba na kanoe, plavba na lodi při západu slunce. Na straně Zimbabwe se nachází socha dr.Livingstona u Devil´s cataractu. Museum Livingstone nejen přiblíží historii ,ale také geologii, archeologii a předkoloniální dobu této oblasti. Gateway Jewish Museum dokumentuje historii židovské komunity Livingstonu, je tu i Railway Museum.. železnice z 19.století,
Je tu mnoho stánků se suvenýry v Livingstone Mukuni Parku od maleb po bižuterii v Elephant Walk Mall na straně Zimbabwe, Návštěvy vesnic umožní náhled do života místních obyvatel. také si tu užijí milovníci dobrého jídla a pití, je tu pivovar ve Victoria Falls, noho restaurací The Three Monekeys, Shearwater Café, Lookout Café, Lola´s a Mama Africa, Boma Experience. Legendární je High tea v hotelu Victoria Falls. V Victoria Falls safari lodge v 1 hod.po poledni lze vidět krmení supů.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz