www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Čad

Zajímavosti z Afriky

Známým kmenem v Čadu je kočovný kmen Wodaabe. Je stále v pohybu a hledá nové pastviny. Chovají dobytel Zebu s dlouhými rohy a putují na dlouhé vzdálenosti.

Je to velmi zajímavý kmen, přijali islám a oslovují Alláha v dobách obtíží nebo smrti ,ale jejich islámská víra se propojila s jejich animistickým náboženstvím. Věří v různé duchy buše ,kteří žijí ve stromech. Vyznačují se také sexuální svobodou, vdané ženy si mohou vybírat různé muže za své sexuální partnery, muži mají právo je odmítnout, ale to se často neděje,
Muži kmene Wodaabe jsou velmi domýšliví a myslí si, že jsou nejkrásnější na světě. Velký důraz kladou na svou krásu a často je vidíte se zrcátky ,ale když si mají vybírat ženu, nemají moc velkou váhu, žena si vybírá muže a vládne tak celému jejich společenství.

Podle zkušených cestovatelů patří návštěva Národního parku Zakouma v Čadu k nezapomenutelným zážitkům.Před pár lety byl ještě park devastován ozbrojenými vojenskými skupinami ze Súdánu Janjaweed a pytláctví v letech 2000-2010 vedlo k tomu, že se stáda slonů zmenšila až o 90 % a zby,o jich na 400 kusů. Nyní se však situace zlepšila a jejich počet roste. Nad parkem převzala dozor jihoafrická organizace African parks v roce 2010 za vlády presidenta Idrisse Déby. Tropické lesy -3049 km - pakru leží mezi dvěma klimatickými extrémy. Během období dešťů je zaplaveno 80% parku a zvířata se přesunují do vyšší částí parku, před tím než převzala organizace African Parks dozor nad parkem, bylo to ideální místo pro pytláky. nyní je zde 122 rangerů, kteří park hlídají. V období sucha od října do do května se řeka Salamat změní v jezírka okolní savana zezlátne. To je také období vhodné pro turisty. Hosté se mohou ubytovat v Tinga Campu nebo v kempu Nomade. Jsou tu vynikají průvodci a vzácné druhy zvířat severní polokoule- žirafa Kordofan, červenokrký pštros,středoafrický bůvol, serval, medojed, hyena,množství druhů ptáků u pánve Riguek. Ochrana zvířat hlavně slonů zde stála velké úsilí, Zakouma byla nebezpečné místo. Protipytlácké jednotky se tu nazývají Mamba team, Asi 37 slonů má radiobojky,takže stáda jsou stále monitorována. Zdejší sloni mají malé kly, protože ty s velkými kly, byli vždy jako první upytlačeni. Zakouma je obklopena vesnicemi, kde se pěstuje sorghum - berbere. V Blízkosti je městečko Kashkagsa,kde se konají v sobotu trhy, ani kočovníci nesmějí do parku a ochránci jsou velmi přísní. Ve vesnicích kolem Zakouma jsou nainstalovány vysílačky, aby se případně mohla dostavit letecká obrana během pár minut. Park vytvořil 256 pracovních míst, park sponzoruje místní školu a snaží se přesvědčit místní obyvatelstvo o důležitosti ochrany parku. Zakouma získává stále lepší reputaci i v mezinárodním měřítku. Organizace African parks zde založila dvě střední školy v Goz-Djerat s ubytováním, 14 základních škol a kočovnické školy ve stanech. Zaměstnávají 17 učitelů, děti musí být alespoň 50 /50 chlapci a dívky., Obvykle se místní dívky vdali ve 12 letech,ale nyní je jim umožněn přístup ke vzdělání a tak mohou lépe rozhodnout o své budoucnosti. Aby nedocházelo ke konfliktu mezi lidmi a zvířaty, byla vytvořena rezervace Siniaka- Minia, která je větší než Zakouma, migrující sloni využívají koridor a neničí tak úrodu vesnic. V roce 2018 se byli převezeni i nosorožci černí z JAR ,avšak 4 z nich uhynuli na virus, Dvě zbylé samice jsou ostražitě hlídány v boma.
Tinga Camp má dvacet chatek, dvakrát denně se vyjíždí na safari, Camp Nomade je dražší, je to 8 luxusních stanů, otevřeno je jen 16 týdnů v období sucha. V N´Dajeman se dá ubytovat v Hiltonu s výhledem na Lake Chad. Návštěvníci parku platí denní vstup cca 15 USD.. Dostat se sem dá přes N´Djamena s Ethiopian Airlines nebo s Air France, v Čadu se do Zakouma dostanete buď letecky nebo po zemi cesta trvá asi 12-14 hodin autem 4x4. Rychlejší možnost.tedy letecký charter létá obvykle v pondělí. Víza je teřba mít předem a také očkování proti žluté zimnici.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz