www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa
Národní parky a rezervace
Praktické informace na cestu
Podnebí a přírodní poměry
Vstupní formality
Víte, že ...?
Letenky
Aktuality - Afrika
Provincie, města
Obchod a hospodářství
Dějiny a lidé
Doprava
Fauna a flóra, příroda
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa a období v Africe
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Mozambik

Zajímavosti z Afriky

Vláda Mozambiku vyhlásila chráněnou oblasti 10 ostrůvků souostroví Primeiras a Segundas, je to největší pobřežní mořská rezervace v Africe o rozloze více než milionu hektarů, jež zahrnuje ložiska mořské trávy, hluboké podvodní kaňony, různé korálové útesy a mnoho vodních živočichů.

Žije zde 5 ze sedmi druhů mořských želv, rodí se zde dugong (mořská kráva) a mnoho vodních ptáků. Korálové útesy Segundas a Primeiras patří k nejproduktivnějším na světě.
WWF se snažila zřídit tuto rezervaci skoro 10 let, věří, že se podaří toto jedinečné území zachránit.

Pobřeží Mozambiku
Je určitě zajímavou plážovou destinací Afriky, pobřeží Indického oceánu je dlouhé 7000 km a neposkvrněné ostrůvky. Mozambické pobřeží je známé nejen díky svým plážím, ale také rybolovu a rozmanitosti mořského života. Nejen že tu lze odpočívat na pláži, ale také lze být aktivnější - šnorchlovat, potápět se (žraloci velrybí, dugongové, manty,delfíni a mořské želvy). Pobřeží je rozděleno na dvě části, rozdělené na jižní a severní pobřeží řekou Zambezi. Jižní pobřeží je dobře známé turistům, jsou tu resorty v Xai-Xai, Tofo a Vilankulo, kam jezdí převážně Jihoafričané. Sever je odlehlejší a najdete zde místa mimo všechny turistické trasy. Rozdílná jsou i souostroví Bazaruto a Querimba, obě dvě částečně v chráněných parcích, je tu jen pár luxusních lodgí.
Několik zajímavých míst severu:
Ilha de Mocambique - místo světového dědictví UNESCO - nejstarší evropská osada pod rovníkem, bylo to místo hlavního města Mozambiku od roku 1530 do roku 1898. Jsou tu pevnosti z 16. a 17.století, paláce, kostely, jedinečná portugalská architektura s islámským vlivem. Souostroví Quiria je tvořeno 32 ostrůvky táhnoucími se od severu od Pemba, toto souostroví je částečně chráněno národním parkem a je tu jen luxusní ubytování. Nádherné pláže, potápění a šnorchlování, ale i malý poklad - vesnice Ibo, založena byla před více než 600 lety a stále se tu nachází historické budovy, včetně kostela z 16.století a pevnosti z 18.století. Pemba hlavní město provincie Cabo Delgado, přístavní město s krásnou pláží Wimbe beach a mnoha resorty a je to také východisko pro lodí a leteckou dopravu na Quirimbas.

Zajímavosti jihu:
Maputo má zajímavou atmosféru - afro-mediterální, směsice různých architektonických stylů, mnoho kaváren, restaurací s mořskými plody a portugalským kuřetem peri-peri, zajímavé je nádraží navržené Gustavem Eiffelem.
Maputo speciání rezervace - založena v roce 1932 na záchranu starého migračního koridoru slonů, zde se ještě sloni procházejí po pláži.
Ponto do Ouro - malé pobřežní městečko s krásným nedotčeným pobřežím s porostlými dunami s ptáky a opicemi.
Tofo Beach - nejvíce rozvinuté resorty, hodně vybavení pro batůžkáře, mořská safari-šnorchlování, žraloci velrybí a manty.
Národní park Bazaruzo - chrání 3 písečné ostrovy asi 15 km od pobřeží, je to exkluzivní plážová destinace v jižním Mozambiku, je tu asi 6 luxusních lodgí, jsou tu vynikající možnosti na šnorchlování a potápění u Two Mile Reef, kam lze také jet na jednodenní výlet z Vilankulos.
Mozambické pobřeží je nejlepší od května do září, kdy je počasí teplé a suché, v létě je tu hodně horko a prší.
Do Maputa se dá dostat pravidelnými lety z Johannesburgu, domácí lety spojují hlavní cesntra, do luxusních lodgí létají malá charterová letadla. Většina míst mezi Maputo a Beira je přístupná po silnici z JAR. Na severu jezdí autobusy, ale jsou pomalé a nespolehlivé.
Nejlepší délka pobytu jsou dva týdny a rozdělit jej třeba na dva resorty. Levné kempy jsou ve městech, ale kromě Bazaruzo a Qurimbas, avšak v Ibo je několik levnějších ubytování. V Maputo je dobrý výběr hotelů a resortů.
Rada, když jedete do jižního Mozambiku - vyhněte se období jihoafrickýh prázdnin, bývá tu mnoho lidí.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2019:
Copyright © 2019 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz