www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Mozambik

Zajímavosti z Afriky

Vláda Mozambiku vyhlásila chráněnou oblasti 10 ostrůvků souostroví Primeiras a Segundas, je to největší pobřežní mořská rezervace v Africe o rozloze více než milionu hektarů, jež zahrnuje ložiska mořské trávy, hluboké podvodní kaňony, různé korálové útesy a mnoho vodních živočichů.

Žije zde 5 ze sedmi druhů mořských želv, rodí se zde dugong (mořská kráva) a mnoho vodních ptáků. Korálové útesy Segundas a Primeiras patří k nejproduktivnějším na světě.
WWF se snažila zřídit tuto rezervaci skoro 10 let, věří, že se podaří toto jedinečné území zachránit.

Pobřeží Mozambiku
Je určitě zajímavou plážovou destinací Afriky, pobřeží Indického oceánu je dlouhé 7000 km a neposkvrněné ostrůvky. Mozambické pobřeží je známé nejen díky svým plážím, ale také rybolovu a rozmanitosti mořského života. Nejen že tu lze odpočívat na pláži, ale také lze být aktivnější - šnorchlovat, potápět se (žraloci velrybí, dugongové, manty,delfíni a mořské želvy). Pobřeží je rozděleno na dvě části, rozdělené na jižní a severní pobřeží řekou Zambezi. Jižní pobřeží je dobře známé turistům, jsou tu resorty v Xai-Xai, Tofo a Vilankulo, kam jezdí převážně Jihoafričané. Sever je odlehlejší a najdete zde místa mimo všechny turistické trasy. Rozdílná jsou i souostroví Bazaruto a Querimba, obě dvě částečně v chráněných parcích, je tu jen pár luxusních lodgí.
Několik zajímavých míst severu:
Ilha de Mocambique - místo světového dědictví UNESCO - nejstarší evropská osada pod rovníkem, bylo to místo hlavního města Mozambiku od roku 1530 do roku 1898. Jsou tu pevnosti z 16. a 17.století, paláce, kostely, jedinečná portugalská architektura s islámským vlivem. Souostroví Quiria je tvořeno 32 ostrůvky táhnoucími se od severu od Pemba, toto souostroví je částečně chráněno národním parkem a je tu jen luxusní ubytování. Nádherné pláže, potápění a šnorchlování, ale i malý poklad - vesnice Ibo, založena byla před více než 600 lety a stále se tu nachází historické budovy, včetně kostela z 16.století a pevnosti z 18.století. Pemba hlavní město provincie Cabo Delgado, přístavní město s krásnou pláží Wimbe beach a mnoha resorty a je to také východisko pro lodí a leteckou dopravu na Quirimbas.

Zajímavosti jihu:
Maputo má zajímavou atmosféru - afro-mediterální, směsice různých architektonických stylů, mnoho kaváren, restaurací s mořskými plody a portugalským kuřetem peri-peri, zajímavé je nádraží navržené Gustavem Eiffelem.
Maputo speciání rezervace - založena v roce 1932 na záchranu starého migračního koridoru slonů, zde se ještě sloni procházejí po pláži.
Ponto do Ouro - malé pobřežní městečko s krásným nedotčeným pobřežím s porostlými dunami s ptáky a opicemi.
Tofo Beach - nejvíce rozvinuté resorty, hodně vybavení pro batůžkáře, mořská safari-šnorchlování, žraloci velrybí a manty.
Národní park Bazaruzo - chrání 3 písečné ostrovy asi 15 km od pobřeží, je to exkluzivní plážová destinace v jižním Mozambiku, je tu asi 6 luxusních lodgí, jsou tu vynikající možnosti na šnorchlování a potápění u Two Mile Reef, kam lze také jet na jednodenní výlet z Vilankulos.
Mozambické pobřeží je nejlepší od května do září, kdy je počasí teplé a suché, v létě je tu hodně horko a prší.
Do Maputa se dá dostat pravidelnými lety z Johannesburgu, domácí lety spojují hlavní centra, do luxusních lodgí létají malá charterová letadla. Většina míst mezi Maputo a Beira je přístupná po silnici z JAR. Na severu jezdí autobusy, ale jsou pomalé a nespolehlivé.
Nejlepší délka pobytu jsou dva týdny a rozdělit jej třeba na dva resorty. Levné kempy jsou ve městech, ale kromě Bazaruzo a Qurimbas, avšak v Ibo je několik levnějších ubytování. V Maputo je dobrý výběr hotelů a resortů.
Rada, když jedete do jižního Mozambiku - vyhněte se období jihoafrických prázdnin, bývá tu mnoho lidí.

Gorongosa NP - je divoká a krásná, velice málo navštěvovaná. Má rozlohu 4067 km2 a leží ve středním Mozambiku, v 60.letech 20. století patřil k nejoblíbenějším parkům Afriky, avšak když začaly boje mezi RENAMO a FRELIMO a pak získání nezávislosti v roce 1975,pak se stal epicentrem občanské války,která trvla 16 let, během ní zemřelo milion lidí a miliony jich bylo přemístěno. Válka a následný nekontrolovaný lov a pytlačení zanechaly v parku nesmazatelnou stopu. Dříve tu žilo 6000 slonů,14.000 bůvolů a vice než 500 lvů, v roce 1994 tu zbylo jen 90% zvířat. Díky projektu Gorongosa Restoration Project se začal park vzpamatovávat v roce 2010. Ale o dva rky později seozbrojené síly RENAMO vrátily a Gorongosa se opět ddostala do problémů. Po volnách v roce 2014,kdy zvítězilo hnutí FRELIMO se konečně situace v parku zklidnila. Jediná lodge v parku Chitengo, byla obnovena a taé se sem vracejí zvířata. Kromě safari lze i pozorovat ptáky u vodopádů Muronbodzi a jezera Urema. V parku bylo nalezeno i mnoho nových druhů živočichů,které vědci dříve neznali. Může tu žít až 35.000 -75.000 druhů hmyzu, do vědeckých výzkumů se zapojuje i místní obyvatelstvo,hlavně ženy se zapojují do sběru hmyzu. Nejbližší letiště je Beira, spát v parku se dá v luxusní lodge Chitengo Girassol, 60 km od parku je hotel Kapulana odkud je výlehd na Gogogo pohoří a Mount Gorongosa. Národní park Gorongosa je zavřený od prosince do března, v květnua červnu je teplo a vlhko, v říjnu a listopadu horko s přeháňkami, takže nejlepší období je od července do září. Kromě safari lze navštívit vesnici Vinho, jet na kanou a pozorovat ptáky. Je to místo pro opravdové znalce a miilovníky Afriky.


Důvody,proč jet do Mozambiku : nejen pobyt na pláži a odpočinek,ale i potápění a prohlídka ostrovů.
1) odpočinek u Lake Niassa -Lake Malawi - krásné pláže a tyrkysová voda - Nkwichi lodge . šnorchlování
2)procházka v pohoří Chimanimani - porost miombo, afro.alpské pláně,mnoho ptactva,antilopy a sklaní malby staré
2000 -10000 let
3)potápění na souostroví Bazaruto-tvoří jej 5 hlavních ostrovů : Bazaruto,Benguerra,Magaruque, Santa Carolina a
Bangué, je to chráněná oblast,vidět tu můžete korálové útesy,žraloky velrybí,manty,delfíny,želvy a 2000 druhů ryb
4)cesta na sever -neprozkoumané trasy - Quirimbas souostroví, odlehlý ráj s bílými plážemi,azurovou vodou,mangrovy. Tři z hlavních ostrovů - Vamizi, Rongui a Macaloe -privátně financované, na jihu leží Ibo, Quirimba a Matemo. Využít tu lze katamarány, tradiční dhow z ostrova Ibo.
5) noční život v Maputo-maningue nice - večer venku,procházka městem,kde voní grilovaná kuřata,hraje hudbea marrabenta v africko-latinském stylu, návštěva rybího trhu
6) návštěva ostrova Ibo - Ibo Island lodge tradiční architektura, korálové útesy, prašné uličky a zajímavá
Fort of Sao Joao,pevnost postavena portugalskými kolonialisty na konci 18.století.
7)mozambická kuchyně je ovlivněna různými kulturami -šťavnaté mořské plody,výborný chlěba a zákusky
8) 2500 km krásného pobřeží, top místa jsou Xai-Xai, Praia do Tofo,Pemba,Barra a Quirimbas a Bazaruto , krásné ostrovy např. Benguerra,ubytování všeho druhu
9)safari - Gorongosa NP se rehabilituje,jsou tu krásné záplavové pláně,savanya lesy,kde žijí sloni,lvi,zebry, buvoli,pakoně a více než 300 druhů ptáků - ztracený ráj.
10) Ilha de Mocambique -malý ostrov,kde lse lze setkat s místním kulturním prostředím, žijí zde rybářské komunity a je tu spousta historických míst včetně Fort of Sao Sebastiao, nejstarší stále stojící pevnost v Subsaharské Africe a Zelená mešita, jsou tu i kostely,chrámy a musea.

Není vhodné období od ledna do dubna- období dešťů.

Po safari v JAR určitě oceníte pobyt u moře na poloostrově Machangulo. Machangulo beach lodge je pravý ráj,leží na dunách u moře, pláže jsou zde prázdné a nádherné. Maputo leží jen 100 km od NP Kruger a poloostrov Machangulo je vzdálen hodinu plavby lodí.Je to výborné místo na potápění a další vodní aktivity.Navštívit můžete sousední rybářskou vesnici Santa Maria,projít se tam můžete po pobřeží, ve vesnici vás uvítá marrabenta - všude přítomná mozambická hudba. Ve vesničce jsou obchůdky -loja -, kde se prodává vše, ale hlavně capulanas - tradiční ženské oblečení z bavlny nebo hedvábí.Ve vnitrozemí najdete Maputo Elephant Reserve, kde žije asi dvě stě slonů antilopy na 50.000 hektarech. Do Machangulo beach lodge se můžete dostat lodí z Maputa za 150 USD nebo z Krugeru autem. Levnější varianta ubytování je Bemugi´s Place u Santa Maria,kde jsou chatky s kuchyňkou. Nejlepší doba na potápění je od ledna do září, pozorování velryb je nejlepší od července do listopadu, pozorování želv od listopadu do března.
Místní obyvatelé, kteří žijí v tzv.barracas, jsou plaší.

Krásné ostrovy Mozambiku mají nádherné pláže,bohatou historii a vynikající podmořský život. Mozambické pobřeží má délku 2500 km je lemováno ostrovy a potápění je zde jedno z nejlepších na světě,ale i rybaření,kitesurfing a adlší vodní sporty.
1.souostroví Bazaruto - nejlepší pro rodiny
dostanete se sem lodí nebo helikoptérou z Vilanculos. Souostroví tvoří pět ostrůvků s písečnými plážemi a tyrkysovou vodou, dnes jsou chráněnou oblastí a domovem tisíců druhů ryb, potápěčská místa jako Two Mile Reef jsou rájem pro začátečníky i pokročilé, Děti tu mohou vidět želvy,velryby,delfíny dugongy, ptáky, mimo pláže řžijí antilopy suni, opice samango,mnoho lodgí nabízí hlídání dětí a dětské kluby (Anantara Bazaruto )
2. Inhaca Island - nejlepší pro nízký rozpočet
dostanete se sem trajektem ,leží 40 km od Maputa, velké oblasti ostrova byly chráněny od roku 1976,jsou tu krásné pláže, korálové útesy a bohatý podmořský život, stálezeleý les a buš. Ostrov je základnou pro potápěče,na jihu od Inhaca přes úzký kanál na konci poloostrova Machangulo leží Cape Santa Maria, s klidnými plážemi a vodou vhodnou pro šnorchlování. Za návštěvu stojí i neobydlený ostrov Ilha Portuguesa, asi 3 km na SZ, je součástí mořské rezervace. Ostrov je opředen mnoha mýty,jako např. příběh Nhaca,který přežil potopění lodi a na ostrov doplaval na dřevěném raftu,přejel kanál Santa Maria a dostal do Machangulo,ale poté co se oženil, vrátil se na Inhaca. /ubytování - Nahyeeni lodge např.)
3. Ibo Island - nejlepší na historii
Dostat se sem dá pouze lodí z Pemby,Ibo je jeden z 32 ostrůvků souostroví Quirimbas na severu Mozambiku, v 19.stletí byl ostrov hlavním městem oblasti a prosperující obchodní zastávka.,ale když jej Portugalci opustili v roce 1975,začalo upadat. Hlavní náměstí je stále ještě dokladem bohatství ostrova, zdá se jako by se zde čas zastavil,ale žije zde 3000 lidí , většina z nich v hliněných domech a jsou to rybáři,děi běhají bosé po prašných cestách. Na ostrově jsou tři pevnosti - jedna z nich bílá Sao Joao Batista, bývalá francouzská věznice. Dnes tu sídlí kovář, který vyrábí šperky z mincí. / ubytování Ibo Island lodge,aktivity kromě šnorchlování,kajaku,plavbě na dhow,kempování na pláži /.
4. Ilha de Mocambique - nejlepší na kulturu
malý ostrov 3 km dlouhý a široký sotva 600 metrů byl bývalým hlavním městem Portugalské Východní Afriky byl důležitým obchodním centrem pro lodi naloežené zlatem,slonovinou a otroky po cestě do Indie, nyní je na seznamu UNESCO, nejstarší část ostrova připomíná arabskou,indickou a portugalskou kulturu, najdete tu v prašném městečku Stone Town mnoho historických budov,některé jsou postaveny z korálů a pocházejí z 16.stpletí, včetně impozantní pevnosti Fort of Sao Sebastiao,kde žilo až 2000 mužů,malé kaple Nossa Senhora do Baluarte. Restaurovaný palác Palace de Sao Paolo v srdci Stone Townu je bývalá rezidence guvernéra je nyní muzeum,které ukazuje život vyšších vrstech v době rozkvětu,( ubytování 10 vil v Coral lodge, aktivity návštěva místní komunity Macua - Cabeicera Pequena,Cabeicera Grande a Chocas).

5.Vamizi Island nejlepší pro exkluzivní pobyty
Vamizi je součástí souostroví Quirimbas - je to luxusní místo.kde jsou vily na pláži,každá má svého kuchaře,bazén a vše ,co si dovedete představit. Máte svého sluhu,který se stará pouze o vás.,lze plavat na kajaku, navštívit místní komunitu,potápět se v Indickém oceánu, kde najdete 180 druhů korálů a 400 druhů korálových ryb. Neptune´s Arm patří k nejlepším potápěčským místům na světě. Hnízdí zde také želvy, za kterými se lze s průvodci vydat.
( ubytování and Beyond Vamizi Island villas)), aktivity rybaření -Lazarus Banks)
Nejlepší doba pro návštěvu je od května do října,kdy je sucho a teploty jsou nižší, můžete sem cestovat od listopadu do ledna,ale je vlkho a teploty vyšší, od února do dubna je mnoho cest nesjízdných.

Gorongosa zaznamenala po letech občanské války nárůst počtu zvířat podle posledních sčítání zde bylo napočítáno asi 80.000 zvířat.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz