www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Uganda

Zajímavosti z Afriky

Nedávné sčítání goril v Ugandě prokázalo, že jejich počet se zvýšil, v roce 2006 jich zde žilo 340, nyní jich tu přebývá již více než 400, takže více než polovina goril horských z celkového poštu na světě, žije právě zde.

Tajemné Měsiční pohoří Ruwenzori je téměř nedotčené. Třetí nejvyšší vrcholek Afriky Mount Stanley 5109 m leží n rovníkovém pohoří Ruwenzori. Do Np Ruwenzori o rozloze 100.000 hektarů přijde ročně pouze několik tisíc návštěvníků Je na seznamu UNESCO. Trasa Kilembe trvá 9 dní, je to hlavní okruh se stálými kempy a stezkami, po cestě nepotkáte skoro nikoho. Výstup začíná v Kilembe (1450m), vegetace se mění podle nadmořské výšky Další zastávka na přespání je v Mutinda camp (3700m) Třetí den se dostanete do afro-alpské zóny,kde rostou obrovské lobélie, další kemp Bugata leží ve výšce 4062 metrů. Poté se prochází průsmykem Bamwanjara (4450m) kolem jezer. Sníh padá,když dojdete do Margherita Camp (4485 m), odtud se již vydáte na nejvyšší bod Margherita peak. Vychází se brzy ráno ve dvě, je to velmi náročný výstup a je třeba mít dobrou výbavu, výstup trvá pět dní a sestup 4 dny.Řečtí a římští učenci předpokládali, že pramen Nilu se nachází někde v Měsíčních horách, sem se dostal jako první Evropan Henry Morton Stanley v roce 1870, pohoří je pokládáno za nejvyšší pramen Nilu. V roce 1906 se vedl první expedici italský princ Luigi Amedeo,kníže z Abruzzi a také vystoupal jako první na nejvyšší vrchol a pojmenoval jej Margherita podle své královny. Z letiště Entebbe se sem dostanete autem do Kilembe -asi 7 hodin jízdy nebo busem do Kasese.
Pro výstup doporučujeme Ruwenzori Trekking Services, kromě nejdelší trasy na Margherita Peak, existují i kratší a méně náročné. Po cestě se spí v permanentních kempech. Pro návštěvu jsou nejvhodnější leden, únor a červenec ,srpen. Je tu však zima a deštivo celoročně. Mount Stanley je považován za mnohem náročnější výstup než je Kilimanjaro a Mount Kenya, je třeba se na výstup řádně připravit.

Pod pohořím Ruwenzori se nachází park Kibale Forest national park,kde lze stopovat šimpanze nebo se zúčastnit Chimpanzee Habituation experience - celodenní sledování šimpanzích rodin.Park má rozlohu 795 km2 a žije tu 13 druhů primátů,největší hustota primátů na světě na jednom místě. Habituovány byly dvě velké skupiny Kanyantale- Kanyanchu a Buraiga rodiny,každá má asi 80 členů. V parku žije i 370 druhů ptáků a 250 druhů motýlů. Celkem tu žije asi 1450 šimpanzů, v Ugandě asi 5000, můžete je také vidět v Budongo Forest, Kyambura Gorge, NP Semuliki a Ngamba Island Chimpanzee Sanctuary, V Kibale se lze ubytovaat v Ndali lodge s výhledem na Nyinambuga crater lake, Lze si vybrat mezi aktivitou Chimpanzee tracking na 2-3 hodiny nebo celodenní Chimpanzee habituation experience. V blízkosti lze jít na vycházku do mokřad Bigodi,-komunitní projekt,kde lze vidět 8 druhů primátů,200 druhů ptáků, seznámit se způsoby pěstování matoke, ,vanilky, banánů, čaje atd. Stopování šimpanzů lze celoročně, nejlepší je to když je sucho od prosince do února nebo od června do července.Bwindi Impenetrable National Forest - je často zahalen v mlze, několik hodin můžete jít a hledat gorily v hustém pralese,jindy se objeví zcela blízko u brány do parku S gorilami strávíte hodinu, je to nezapomenutelný zážitek. Jejich DNA je z 97-98 % shodné s lidským DNA. George Schaller řekl : Nikdo,kdo se podívá do očí gorily -inteligentní,mírná,zranitelná- nemůže zůstat nezměněn.


Kráterová jezera Ugandy
Lake Mutanda - patří k nejkrásnějším jezerům- v pozadí se tyčí pohoří Virunga, má křišťálovou vodu a uprostřed malý ostrůvek nedotčenými lidmi. Ubytovat se lze v Mutanda Lake resort.
lake Bunyonyi - se nachází u městečka Muko, ubytování Birdnest
Lake Mburo NP,rostou tu jen malé akácie, ubytování Mihingo lodge,park se dá projet na kole, park má rozlohu 370 km2 a leží na cestě do Bwindi,jediný park v Ugandě, kde můžete jezdit na koni, žije tu 68 druhů savců. Park měl pohnutou historii, ve 30.letech 20.století tu řádila spavá nemoc, kontrola much tsetse vyřešila problém.
Lake Victoria- třetí největší sladkovodní jezero na světě, prázdné pláže ,84 Ssese Islands -84 ostrůvků
Lake Albert -7. největší jezero v Africe, odtud si můžete prohlédnout NP Murchison Falls
Lake Edward -byl pojmenován na 7 led od roku 1973 podle ugandského diktátora Idi Amin Dada, tvoří součást NP Queen Eiizabeth
Lake George- celé jezero leží v NP Queen Elizabeth a další malá kráterová jezera
Lake Kyoga - leží v málo navštěvovaném středu Ugandy, velké mělké bažinaté jezero s vodními liliemi,papyry a vodními hyacintami.

Queen Elizabeth
na severu parku je pouze savana s akáciemi, velkými kaktusy a stády buvolů,topi,kobů, scenérie se mění ,když se jede na jih do sektoru Ishasha,-zde je hustý les se slony,opisemi, pak jezero Lake Edward - Mwitanzigye - což znamená zabiják sarančat - Ishasha pochází ze slova pláně. QE byl pojmenován po britském monarchovi po jeho návštěvě v roce 1954, leží v srdci Albertine Rift Valley, kde kanál Kazinga spojuje Lake Edward a Lake George.
Park má rozlohu 1978 km 2, roste tu pět druhů vegetace -tropický les,dřeviny, savana,bažiny a houští., žije tu 95 druhů savců,9 druhů primátů,35 druhu plazů a 614 druhů ptáků. Na jihu parku se vyskytují stromoví lvi, žije jich tu asi 30, chrání se tak před horkem a mouchami tsetse. Kromě lvů tu žije i národní antilopa Ugandy - kob, hyeny,buvoli,sloni, v hraniční řece Ishasha hroši. Aktivity v NP Queen Elizabeth - safari - více než 200 km cest, noční vyjížďky, vycházky do přírody, plavby na lodi na Kazinga Cjhannel, průzkumné cesty, pozorování šimpanzl u Kyambura Gorge, rodina se 13 jedinci, opzorování ptáků - Kazinga Channel, Kasenyi, Mweya Peninsula? Maramagambo forest, Ishasha sektro, Lake Kikorongo, Katunguru Bridge a Katwe, safari v balonu. Luxusní ubytování Ishasha Wilderness Camp. Je to celoroční destinace. Byla tu otevřena lodge Elephant Plains asi 10 minut od parku s výhledem na jezero Goerge a Kasenyi Plains, v parku je zatím lodge Mweya.

Raftování na Nilu patří k nejdobrodružnějším aktivitám ve Východní Africe. jednodenní trasa je dlouhá asi 30 km s osmi zásadními peřejemi, je možnost i dvoudenní plavby na raftu. Jinja a Bujagali leží jen několik hodin cesty od Kampaly -zde je dispozici na řece Nilu mnoho dobrodružných aktivit.
Jinja je příjemné městečko na severu Jezera Victoria,založeno bylo v roce 1901 Brity jako přístav pro parní lodě, terminál železnice z Momabsy, Turistické aktivity zde začaly v polovině 90.let 20.století díky Bujugali Falls-místo,kde Nil vytváří vodopády,ideální místo pro rafting,Avšak Bujagali falls byly zaplaveny kvůli hydroelektrárně postavené 3 km po proudu. Elektrárna začala fungovat v roce 2012 a Nil nyní teče přes nové jezero v Bujagali. Raftování a plavba na kajaku probíhá za přehradou,je tu možnost i dalších aktivit -paddleboarding, rybaření a plavby na lodi při západu slunce, pozorování ptáků, v Ugandě žije až 1100 druhů. V Bujagali také najdete bungee jumping -44 metrů z 12 metrové věže nad útesem u Nilu. další aktivitou je jízda na koni po březích řeky Nilu 9 km severně od Jinja na západním břehu. Horská kola si můžete půjčit v Bujagali, jezdit na kajaku a paddle boardu jsou další možné aktivity. Jinja leží asi 80 km na východ od Kampaly,cesta trvá asi dvě hodiny, Bujagali vesnice se nachází 8 km od Jinja na sever, dá se sem dostat místním matatu nebo boda boda nebo lze zajistit transfer. Průměrná teplota zde je 23 st. Je tu několik penzionů v koloniálních domech a také hostelů. Je tu i luxusní Wuldwaters lodge, levnější pak Nile Porch a The Haven. Kempovat se dá v kempu Explorer River Camp,Nile River camp a Adrift Rivaer Base.

V Ugandě stejně jako jinde v Africe dochází ke konfliktu mezi divokými zvířaty a místními komunitami. Existují různé programy, které se snaží tento konflikt zmírnit, jako např. u Lake Mburo,kde můžete i vidět dobytek Ankole a seznámit se s možností soužití dobytka a divokých zvířat.
Nejteplejší měsíce jsou leden,únor, nejvíce prší v dubnu a květnu, říjnu a listopadu. Uganda leží na rovníku.

Uganda je rájem pro pozorovatele ptáků, žije tu asi 1030 druhů ptáků a je na 4.místě v Africe v jejich počtu(po DRC,Tanzánii a Keni)ale na rozlohu je jich tu nejvíce, např. jen v parku Queen Elizabeth na 2000km2 bylo napočítáno 600 druhů. Je to díky dvěma biomům -savaně a deštnému pralesu, k nim se přičlení suchý sever a hory Ruwenzori a tím se vysvětlí obrovská rozmanitost druhů. V Ugandě žijí i vzácní člunozobci.
V Ugandě je velký výběr ubytovaní , jet se sem dá celoročně ,od března do května a od října do listopadu prší více,ale od listopadu do března je tu nejvíce ptáků.

Pro většinu turistů cestujících do Ugandy je primárním zájmem trek za gorilami. V Ugandě máte dvě možnosti stopovat tyto primáty - V Bwindi Impenetrable national park, kde je 18 skupin habitovanch gorli a denně se vydá 144 permitů a Mahinga Gorilla National park,kde je jen jedna habituovaná skupina a vydá se tu jen 8 permitů denně, tuto skupinu tvoří 4 samci. V Bwindi jsou čtyři základní stezky - Buhoma -4 habituované skupiny-32 permitů denně,

Stopování šimpanzů je zcela odlišná zkušenost od stopování goril. Šimpanzi jsou hluční, stále se pohybují i ve vysokých stromech a tvoří je skupiny až o 100 jedincích, které se stále dělí. Nejspolehlivější míst na pozorování šimpanzů je Kibale NP, klidnější místa jsou Budongo Forest u Murchison Falls NP a Kyambura Gorge v Queen Elizabeth NP, ale i dobře přístupná je rezervace Kalinzu Forest, kde je velká úspěšnost ve stopování šimpanzů.

Diversita primátů . kromě goril a šimpanzů žije v Ugandě -v Kibale NP dalších deset druhů opic, také ve Bwindi a v Kidepo NP patas monkeys, v Mahinga NP -zlaté opice typické pro Virungu.

Pozorování ptáků - Uganda je top destinace - žije tu více než 1000 druhů ptáků, začít můžete s pozorováním už v Entebbe, Queen Elizapeth NP, Murchison Falls, Kibale, Bwindi Ptáci jsou v Ugandě všude a žije tu i mnoho endemických druhů - Semliki NP, Lake Mburo,Kidepo.

Další zvířata - v NP Lake Mburo žije asi nejvíce býložravců - zebry,antilopy losí,voduška Defassa a mnoho dalších,ale zvířata lze vidět i v dalších parcích v Ugandě. V NP Queen Elizabeth mlůžete vidět lvy, v jižním sektoru Ishasha i stromové lvy. Lvy také lze vidět v Kidepo NP a Murchison Falls NP. Co se týče slonů a buvolů,tak ty lze také vidět v těchto třech parcích, levharty lze někdy vidět v NP Lake Mburo. Malá skupina nosorožců žije v Ziwa Rhino Sanctuary,lze jít za nimi pěšky. V Ugandě lze také vidět člunozobce africké,kteří váží až 6 kg - nejpřístupnější na pozorování člunozobců jsou Maramba Swamps - jednodenní výlet z Entebbe nebo pak v parku Murchison Falls a Semliki Wildlife reserve,kde žije v rákosí u jezera Lake Albert.

Skrytá místa Ugandy jsou např. Semliki Wildlife reserve jen dvě hodiny jízdy od Kibale NP, Kidepo NP u hranice se Súdánem v divoké oblasti Karamoja je velmi odlehlý a ještě odlehlejší je Pian Upe Wildlife Reserve,kde lze vidět i gepardy. Málo navštěvovaná místa jsou také Mabira,Mpanga a Kalinzu Forest Reserve.

Speciální aktivity
plavby na lodi v parcích např. v NP Queen Elizabeth - Kazinga Channel - vidět můžete slony,buvoly,hrochy, antilopy, vodní ptáky. Plavby na Nilu,který protéká NP Murchison Falls s prohlídkou vodopádů, zde se také nabízí lety balonem. MNoho parků také nabízí kulturní výlety - např. Batwa Trail ve spolupráci s Pygmeji Batwa v Mahinga NP, náročný celodenní terk a návštěva komuniy Ik- sběrači lovci na hoře Morungole u NP Kidepo. Lake Mburo - jízda na koni,plavby na lodi,pěší vycházky a noční vyjížďky za levharty.

Horské výstupy
NP Ruwenzori Mountains 996 km2,kde leží zasněžený vrcholek Měsíčních hor na hranici s Kongem. Místo UNESCO od roku 1994 - měsíční krajina,mokřada,bažiny,obrovskéé lobelie, ledové vrcholky sahající do výšky 5109 m. Jsou tu trasy od dvou do devíti dnů, která obchází horní Ruwenzori ,ale lze se pohybovat i dolních částech pohoří při jednodenním treku. Méně náročný je výstup na Mount Elgon, vyhaslá sopka, která dosahuje výšky 4321 m u hranic s Keňou. Zajímavý je výstup na Mount Sabyinyo -nejstarší ze všech osmi vulkánů, které tvoří pohoří Virunga a leží na hranici s DRC a Rwandou, na vrcholku ve výšce 3669 m se střetávají hranice těchto zemí.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz