www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Madagascar

Zajímavosti z Afriky

Na Madagascaru se necestuje snadno, jen několik hlavních silnic je asfaltových,ale každoroční deště od ledna do března jejich povrch velmi ničí a mnoho částí ostrova se stává nepřístupnými. I v období sucha, je třeba mít auto 4x4. Lze použít lety Air Madagascar, ale jsou nespolehlivé a často mění nebo ruší lety.

Pro základní poznání si vyberte RN7 z Antananarivo do Tulear a RN2 do Andasibe. Pokud chcete vidět více, vydejte se na západ, sever a daleký jih.

Národní park Ankarana je tvořen vápencovými skalami, erodovanými do nejpodivnějších formací,, které se nazývají tsingy , je tu mnoho jeskyň a místo bylo objeveneo až v 60.letech 20.století Dostanete se sem z letiště Diego Suarez. Místní do jeskyně nesmějí, protože zde byla zabita celá komunita místní lidí útočníky kmene Merian. Na Madagascaru se potkáme s mnoha fádí - tabu. Na Madagascaru žije více než 100 druhů lemurů, někteří z nich i v Ankarana NP. Jméno tsingy je ze slova mitsingi, což znamená chodit po špičkách. Je tu několik visutých mostů,po kterých vedou stezky mezi tsingami, je tu velké horko.

Andasibe - Madagascar spadá do 3 základních ekologických zón, suchý les na západě,trnitý les na jihu a tropický prales na na východě, jehož je příkladem Andasibe. Žije tu mnoho zvířat a cesta z Tany trvá jen tři hodiny. Žijí zde g ještěřii, lemuři ,gekoni, mnoho ptáků ,plazi. Nejznámější endemické druhy jsou samozřejmě lemuři, zde žije Indri - největší a nejhlasitější lemur. Blízký park Mantadia NP je větší a divočejší a i zde žije mnoho druhů lemurů(sifaka). V noci můžete pozorovat malé chameleony, na Lemur Island se můžete s lemury vyfotit. V soukromé rezervaci Mitsinjo Reserve se hojně zalesňuje, žijí zde zajímaví brouci - nosatci,kteří mají červenou barvu,

Na severu leží Nosy, kde lze strávit plážovou dovolenou, je tu ubytování všech kategorií, výborné jídlo , mořské plody. Za návštěvu stojí korálový ostrov Nosy Tanikely, je to překrásné místo na šnorchlování.
V Antanarivo se dá ubytovat třeba v luxusním hotelu Le Pavillon de L´Emyrne u letiště, v Andasibe- Mantadia- Vakona Forest lodge a Andasibe hotel, v Ankarana NP- Ankarana lodge v zápdní části park nebo Iharana Bush Camp. Na pláži pak třeba v The Nosy Lodge-malý hotel u moře.
Nejlepším obdobím pro cestu na Madagascar je od konce března do začátku prosince, Na konci prosince začínají deště a trvají do začátku března, období cyklonů je v únoru.

Antananarivo- znamená v místním jazyce kmene Merina - město tisíců, bylo jejich hlavním městem v roce 1610 a tisíce.. se vztahuje k vojákům a strážcům, kteří jej hlídali. během francouzské kolonizace na konce 18.století bylo přejmenováno na Tananarive, ale původní jméno bylo obnoveno po získání nezávislosti v roce 1960.


Jihovýchodní část Madagascaru je utajené místo pro milovníky divoké přírody, je to suchá oblast, kde žijí vzácné druhy zvířat - např. ring-tail lemur. Nejznámější místo je Berenty Reserve, několik hodin jízdy na východ od Ifotaka po prašné cestě. je tu stanice amerického primatologa Alisona Jolly, v parku je lodge, kde se kolem volně lemuři pohybují. V Ifotaka Cummunity Forest jsou tito lemuři divocí. Místní kmen Antandroy neloví lemury ,jako jinde na Madagascaru, jejich les je posvátný, jsou zde pochováni jejich předci, ničit ekosystém je fady - striktní lokální tabu, které určuje morální kodex každého kmene na Madagascaru. Kromě lovu lemurů ,je dalším problémem na Madagascaru masivní odlesňování a prodej dřeva, ilegální odchyt lemurů, chameleonů a žab. Podle červené listiny ohrožených druhů -90% ze 103 druhů lemurů na Madagascaru je ohroženo. SOS Lemur nadace organizuje pomoc.
Madagascar patří k nejchudším zemím na světě, je třeba aby si místní obyvatelé uvědomili,j aký zde mají přírodní poklad. Zatím do Ifotaka nejezdí mnoho lidí , do vesnice 1000 km na jih od hlavního města. Ale s respektem k přírodě a díky místním fady, se snad podaří místní ekosystém udržet. Kolem Mandrare River Campu rostou sisalové plantáže, tamaryšky a akácie. Vegetace je tu velmi suchá a trnitá. Sesterská lodge Manafiafy beach and Rainforest lodge leží v místem komunity Anosy nakolik hodin jízdy na východ od Ifotaka. Hlavní městem jihu je Fort Dauphin, zde je také sídlo nadace SEED,která se stará o záchranu křehkého místního ekosystému. Do Fort Dauphin se dá letět z Antananarivo a ubytovat se lze v Mandrare River Camp. Nejmokřejší měsíce jsou leden- březen a je dobré se vyhnout období cyklonů v únoru. Nejlepší čas pro návštěvu jihu je od května do října ,je sucho a nepříliš horko, letní měsíce listopad až leden jsou horké. Pokud chcete jet za dobrovolnickými pracemi, je třeba kontaktovat SEED Madagascar ( dříve Azafady UK ).

Isalo
dostanete se sem z hlavního města přes Antsirabe,Fianarantsoa,Ambalavao, nejsou tu lesy, zelená se mění ve žlutou s pak červenou.. to je Isalo NP, s kaňony,kde žije několik druhů lemurů. Krajina vypadá nadpřirozeně. La Fenetre de l ´Isalo je přírodní okno odkud vidíte západ slunce. V parku žije 6 druhů lemurů, tři noční a tři denní druhy. Dobré místo na jejich pozorování je Namaza kemp,v Canyon des makis a Canyon des Rats. Dostanete se sem za dva dny z hlavního města s přenocováním do Ranohira, brány do Parku Isalo a je to 4 hodin jízdy z Tuleáru nejbližšího letiště. je tu několik míst na ubytování všeho druhu, nejluxusnější je Le Relais de la Reine a Isalo Rock Lodge. je tu několik stezek pro pěší od 2 do 80 km a náročné trasy pro auta 4x4. Nejlepší čas pro návštěvu je od června do října.

Národní park Masoala je největší chráněná oblast ostrova na severovýchodě země. Ubytovat se dá v Masoala Forest lodge,v oblasti chráněného deštného pralesa, kde žije 50% druhů rostlin a 50 % druhů živočichů Madagascaru. Na tomto poloostrově 1300m nad mořem se táhne deštný prales do Indického oceánu na východě až do zátoky Antongil na západě. Park byl založen v roce 1997 a v roce 2007 se dostal na seznam UNESCO. Masoala NP tvoří 2300 km2 deštného pralesa a 100 km2 mořského parku. Park je nepřístupný a proto se mu také vyhnulo nelegální kácení stromů kvůli tvrdému dřevu rosewood - bolabola. Avšak na okraji se nevyhnul čínskému plundrování a proto je park od roku 2016 pečlivě hlídán a návštěvníci zde platí vstup místním průvodcům. Stromy zde mají velmi hluboké kořeny, aby odolávaly cyklonům ( od prosince do března). V parku žije 10 druhů lemurů, 8 z nich je nočních , mnoho druhů dalších živočichů, ptáků. Z lodge se dá vyjet na piroze po řece Tampolo a vidět mnoho ptáků, v noci se dají dělat z lodge vycházky za nočními tvory. Také můžete navštívit místní vesnici, šnorchlovat, plavat v horském jezírku ,
pozorovat velryby. U Parku se dá ubytovat i v Tampolo lodge v Ambodiforaha,nebo Chez Arol. Nejlepší doba pro návštěvu je od května do prosince, od srpne je období velryb, nejslunečnější období je v listopadu a prosinci.

Madagascar je kouzelná plážová destinace, tyrkysová voda, bílé pláže,korálové útesy, 10.000 km pobřeží. Více než 800 druhů obratlovců je endemických na Madagascaru. Ostrov je také důležitým místem diversity primátů, žije tu asi 100 endemických druhů lemurů a 290 druhů ptáků. Co se týče bezobratlých a rostlin najdete jich tu asi 10.000 druhů. Co se týče pláží, tak za návštěvu stojí Miavana, Nosy Be ,Ile Sainte Marie a Ifaty-Mangily, pobyt na pláží je třeba kombinovat s návštěvou parků, kterých tu je asi 50 a kulturními místy jako je Antananarivo a Pays Zafimaniry.

Historické Antananarivo - město leží v centrální vysočině, bylo vždy politickým centrem od doby krále Andrianjaka,který z něj udělal hlavní město Království Imerina asi v roce 1610. Jeho historické jádro tvoří Haut-Ville, s alejemi a předkoloniálními budovami jako je např. třípatrový palác Manjakamiadana,postavený v letech 1839-40 pro královnu Ranavalona I. Ještě monumentálnější je mimo město ležící Rova Ambohimanga -dlouho považované místo za spirituální hlavní město království Imerina a nyní je to místo UNESCO ,je tu několik královských paláců a hrobek, včetně dobře zachovalé tradiční dřevěné residence postavené pro krále Andrianampoinimerina v roce 1788.

Andasibe-Mantadia národní park
Leží jen 4 hodiny jízdy na východ od Hlavního města a je dobře přístupný, žije zde ohrožený druh lemura indri, je to nejen největší lemur ,ale také nejhlučnější. Pro milovníky ptáků je tu Circuit dr Tsakoka,park je také známý mnoha žábami, asi 100 endemických druhů bylo zaznamenáno na 30 km rádiusu.

Isalo národní park
asi nejpopulárnější pro pěší, jsou tu masivy erodovaných pískovcových skal a formací ve hlubokých kaňonech na jihozápadě země. Nejoblíbenější je 12 km dlouhá trasa k přírodnímu jezírku s palmami ,kde se dá plavat. často je tu vidět lemury sifaka a další druhy.

Mandrare River valley - trnitý les na jihozápadě, kde rostou sukulenty ,které se adaptovaly na suché podnebí, včetně Didiereaceae - endemická skupina stromů a keřů s mnoha trny a malými lístky. U řeky Mandrave je několik lodgí, žijí zde endemičtí ptáci a lemuři.

Pays Zafimaniry - zalesněná vrchovina na jihovýchodě pohoří, kde žije kmen Zifimaniry, který je vyhlášený svými řezbami a jejich díla jsou na seznamu UNESCO. Tito lidé si stále staví své domy jen ze dřeva a zdobí je geometrickými vzory, které dokazují staré indonéské kořeny a nedávné vlivy arabské. Ideální je projí pěšky mezi vesnicemi po prudkých stezkách a přenocovat v tradičních obydlích.

Tsingy de Bemaraha národní park
Místo ze seznamu UNESCO - největší tsingy na světě - skalní les s vápencovými formacemi, věžičkami a labyrinty údolí se táhne asi 100 km od severu k jihu, i zde žijí lemuři sifaka, endemičtí ptáci 72 druhů a rostou tu sukulentní rostliny. Bemaraha je dost odlehlé místo a dostat se sem dá i lodí při několika denním výletu přes Manambolo River Gorge. Menší tsingy a přístupnější se nacházejí v Ankarana Special reserve - z Nosy Be.

Allée des Baobabs
velmi často fotografované místo u Morondava, kde jsou dvě desítky baobabů Granddidier, největší z nich má výšku asi 30 metrů a je asi 800 let starý, krásné jsou snímky při západu slunce.

Nosy Be
vystupuje z mělkých vod na severozápadě Madagascaru, tento krásný tropický ostrov je oblíbenou destinací a má vlastní mezinárodní letiště. Hlavní atrakcí Nosy Be jsou krásné pláže, nejoblíbenější jsou Ambatoloaka a Ambondrona a koloniální město Hell- Ville -pojmenované podle francouzského guvernére Réunionu admirála Hella. Na ostrově jsou možné různé aktivity -procházky kolem kráterových jezer - vulkanický Mont Passot nebo zalesněná rezervace Lokobe Nature reserve, žijí tu i lemuři na blízkém ostrově Nosy Komba, navštívit se dají ruiny tajemného středověkého islámského přístavu Mahilaka, nebo šnorchlovat a potápět se n a útesech Nosy Tanikely.

Amber Mountain národní park
Nejstarší národní park Madagascaru u přístavního města Diego Suarez na severu země, je tu vulkanická hora 1477 metrů vysoká, jejíž zalesněné svahy jsou posety jezery a je tu několik okruhů pro pěší. V parku žije devět druhů chameleonů, endemických i ten nejmenší, který byl nalezen na přilehlém ostrůvku Nosy Hara, žijí tu i gekoni a fossa, největší ostrovní masožravec, lemuři a ptáci.

Ranomafana národní park
Jeden z nejpřístupnějších parků Madagascaru, dobře vybavený s velkou biodiversitou. Je tu deštný prales, kde žije 12 druhů lemurů a 115 druhů ptáků. Je tu několik stezek pro pěší a na řece se dá plavat na kajaku. Dá se udělat celodenní výlet do blízké výzkumné stanice Kianjavato Research Station, kde lze vidět nočního démonického lemura aye-aye.je třeba rezervovat předem.

Ile Sainte -Marie
přezdívku Ostrov Pirátů ( Ile aux Forbans) dostal v 18.století, tento ostrov poskytoval útočiště mnoha pirátům Na hřibitově pirátů je mnoho lebek a zkřížených kostí, které zdobí hroby u hlavního města Ambodifotatra. Dnes je však ostrov odpočinku, kde se dá opalovat ,plavat,šnorchlovat, potápět a pozorovat velryby, je tu mnohem méně turistů než na Nosy Be.

Období dešťů na Madagascaru je od prosince do března, od dubna do listopadu je dobrá doba pro návštěvu. Vzdálenosti na Madagascaru jsou velké a silnice velmi špatné, je třeba alespoň dva týdny na prohlídku ostrova ,ale dá se tu strávit i měsíc. Hlavní vstupním místem na ostrov je letiště Antananarivo Ivato mezinárodní letiště. Madagascar se špatně projíždí nezávisle, síť silnic je omezená a často ve špatném stavu, místní lety jsou drahé a často je ruší, nejlepší je si najmout u nás auto 4x4 s řidičem, zarezervujeme i ubytování a aktivity. Ubytování je od malých lodgí,hotelů,plážových resortů, pensionů, luxusních lodgí je tu málo.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz