www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Maroko

Zajímavosti z Afriky

Maroko je vhodné i pro cestování s dětmi. V Maroku je množství ubytování ,které je vhodné i pro děti např. Club Med nebi Fellah Hotel v Marrakeshi, L´Ma lodge in Skoura, Ouarzazate, AzalaI desert lodge v Zagoře a Lamaison Bleue ve Fesu.

Mnoho míst je tu opravdu pohádkových a děti se budou mít stále na co dívat, od prohlídky souků,po jízdu na velbloudech, přespání v poušti. Nejlepší doba pro návštěvu je únor a říjen, listopad,kdy je nejpříjemnější teplota . V Maroku si můžete půjčit auto a jezdit i po vlastní ose po pečlivém naplánovaní trasy a zajištění ubytování. Určitě vyzkoušejte ubytování v riadech, ke snídani si dejte msemen- tradiční palačinky s medem. Přespání v beduinských stanech v poušti je také velkým zážitkem pro děti. Na některých místech si můžete vypůjčit i kolo.

Berberské vesnice s terasovými políčky,zahradami,mešitami a hammamy ( lázněmi) existovaly po tisíciletí v Pohoří Atlas
Vrcholky pohoří dosahují 4000 metrů a jsou pokryté sněhem Celé pohoří je tvořeno několika hřebeny, nejvyšší jsou v Maroku.

V Maroku můžete ochutnat místní speciality : datle Medjoul,khobez,offal, tagine. Místní se oblékají to djellaba, tradiční marocké hnědé šaty.

Maroko patří k největším producentům šafránu na světě. Toto koření se pěstuje v Ourika Valley a v dalších oblastech,ale více než 90 % šafránu se pěstuje kolem Talioune,malého města s 6.000 obyvateli,které leží v srdci hornaté oblasti Sirwa na jihu od Marrakéše,kde se často mění počasí a půda je zde bohatá na minerály,ve vysokých nadmořských výškách. Místní obyvatelé jsou zcela závislí na pěstování tohoto koření,které se může sbírat jen 15-20 dní v roce,obvykle na konci října do konce listopadu. Vesničané,kteří žijí ve vyšších polohách, vidí nejdříve rozkvetlé fialové květy. Tato květina patří neodmyslitelně do marocké kuchyně a kultury. Rozsáhlé pohoří Sirwa vypadá neobydlené a infrastruktura je zde omezená, Ale půda je zde velmi úrodná na vulkanické planině a koření se zdě pěstuje specifickými technikami. Farmáři musí vstát přes rozbřeskem v 5 hodin ráno a sbírat květy, asi 2-3 hodiny je sbírají, aby se květy na slunci neotevřely a zachovaly si potřebné vlastnosti. každé ráno nasbírají farmáři dva košíky během krátkého období sklizně,často pracují za tmy a v chladném horském počasí. Po sklizni se musí vybrat plevely a pak se pěstuje kukuřice, v červenci se zase šafrán sází. V této oblasti se pěstuje také argan,mandle. Místní berberští obyvatelé v Tailouine se oblékají do tradičních djellab, které jsou vždy přizpůsobené sezóně. Blízké vesnice a trhy jako třeba Assaiss produkují a obchodují s nejlepším šafránem na světě a proto se šafrán pěstuje i na těch nejmenších políčcích,protože je důležitým zdrojem obživy. Po sklizni se otrhávají okvětní lístky a blizny se oddělují,aby se sklizeň nezkazila. Soukatana je nejstarší družstvo v Taliouine, to i určuje ceny šafránu a obchoduje s ním, peníze pak rozděluje mezi farmáře podle výdělku a množství,které odevzdal.

Nejvyšší horou severní Afriky je je Jebel Toubkal, o 99 metrů nižší je Ighil n´Oumsoud (4068 m), výchozím ímstem je Imelghas - berberská vesnice velmi isolovaná.

Velmi zajímá je hudba Gnaoua- velmi spirituální, pocházející z dob, když západoafričtí otroci byli posíláni do Magrebu před 400 lety. Písně opakují stejnou-strukturu a fráze po několik minut někdy i hodin. Vystupující vedou Maaĺemové, vysoce respektovaní hudebníci v Maroku.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz