www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Ostrov St. Helena

Zajímavosti z Afriky

St.Helena má své první letiště,zatím se sem dalo dostat pouze lodí.
Svatá Helena je jeden z nejodlehlejších ostrovů na světě,leží 1950 km od Angoly a 2900 km od Brazílie.

Na Svatou Helenu jezdí z Kapského Města loď RMS St Helena. Obyvatelé ostrova jsou potomky britských osadníků, zaměstnanců Východoindické společnosti,otroci a čínští dělníci.Jejich angličtina zní archaicky. na ostrově žijí celkem idylicky, není tu kriminalita, drogy,znečištění,chudoba nebo přehnané bohatství. Děti si tu hrají bez dozoru, každý vás zdraví a vždy je čas na popovídání. Ostrov má vulkanické pobřeží a zelené vnitrozemí, proto je často nazýván smaragd v bronzu, Ulice Jamestownu lemují viktoriánské budovy.
Svatá Helena je malý ostrov -měří 10 km na 17 km a žije tu asi 4000 obyvatel.Objeven byl Portugalci v roce 1502 a stal se strategickým bodem pro plachetnice, byl utajován více než 80 let. Britové obsadili ostrov v roce 1659 a kromě krátké holandské invaze byl stále britský. Vstoupilo sem mnoho historických postav - kapitán Cook,Bligh , Welington, Darwin, světově se místo proslavilo, když sem byl deportován Napoleon Bonaparte po bitvě u Waterloo. Během jeho pobytu byl ostrov řádně opevněn. Polovina 19. století bylo propperující období pro Svatou Helenu,když zde přistávalo tisíce lodí každý rok. Ale když pára nahradila plachty méěn a méně lodí zakotvilov James Bay. Když Union Castle lodě přestaly plout z UK do Jižní Afriky v roce 1977, vypadalo to,jako by ostrov zmizel z map. RMS St Helena je poslední poštovní loď, první spojení začalo mezi Anglií a Indií v roce 1815, od roku 1857 jezdila z Kapského Města se zastávkami na Sv. Heleně a Ascensionu.

Jamestown je opevěné město,hlavní ulice je lemována architektonickými skvosty - hrad z roku 1659, St James kostel 1774 a řara domů z 18.století. Ostrov je vulkanického původu,pokud checte ostrov prozkoumat ,použijte místní firmu Magma Way, nejoblíbenější je Napoleonova cesta. Briars pavilon,kde žil Napoleon první měsíce u rodiny Balcombe. Pak je tu jeho hrob v Geranium Valles, i když jeho tělo bylo převezeno do Paříže v roce 1840. Poslední zastávka je Longwood, dům,kde žil až do své smrti. Je to ponuré místo,ale zahrada je pěkná.

RMS St Helena - britská loď- pro cargo i cestující, má kajuty pro 155 lidí + 56 pro posádku. Je tu bazén,tělocvična,knihovna,obchod, Ubytování pohodlné, jídlo dobré. Lodˇ jezdila z jihoafrických přístavů na St Helena a na Tristan da Cunha Island. Nnyí je její budoucnost nejistá. Cesta Z Kapského Města a zpět trvá 18 dní.
V Jamestownu se lze ubytovat v Consulate Hotelu-koloniální budova z 18.století.

Co tu leze vidět- procházky městem, po stopách Napolena, Arboretum půvpdních rotlin, Halleyova observatoř a Planation House hotel a restaurace, dům guvernéra a mnoho obrovských želv. Corkres Tour nabízí jízdy ve vyhlídkovém autobuse z roku 1929. Je tu možnost mnoha krásných vycházek Jacobś Ladder - 699 schodů z centra města k dělům. Není tu noho pláží na koupání, ale potápět se dá i rybařit. Nabízí se také plavby kolem ostrova.

Ostrov Sv. Helena je 16 km dlouhý a 10 km široký, je velmi isolovaný ostrov v jižním Atlantiku mezi jižní Afrikou s Jižní Amerikou, vystupuje ze dna oceánu 4000 metrů, nejvyšší bod má výšku 820 m nad mořem. Byl objeven Portugalci v 15.století a zůstal neobydlen až do doby, kdy zde Britská východoindická společnost založila Jamestown v roce 1659, dnes je ostrov druhým nejstarším teritoriem Británie po Bermudách. Cesta z Kapského města na palubě RMS St. Helena trvá pět dní, v roce 2017 tu bylo otevřeno letiště a let z Johannesburgu trvá 6 hodin. Nejlepší hotel na ostrově v Jamestown je Mantis, hlavní ulice Jamestownu je lemována gregoriánskými domy. Za pozornost stojí St James Church z roku 1772, nejstarší anglikánský kostel na jižní polokouli. Ikonou města je Jacob´s Ladder, schody postavené v roce 1892 ,je jich 699 a spojují Jamestown s pevností Ladder Hill Fort. Milovníky kávy potěší St Helena Coffee Shop, káva se pěstuje na ostrově na dvou plantážích a patří k nejlepším a nejdražším.
High Knoll Fot ve výšce 584 m je největší vojenskou základnou na ostrově. Plantation Hosue byl postaven v roce 1792a byl sídlem guvernéra, nejstarším obyvatelem je želva, stará asi 188 let.
Na ostrově je mnoho míst na potápění jak za vraky tak na útesy, kde žije mnoho endemických druhů. Od listopadu do března se tu soustřeďují žraloci velrybí, kteří dosahují délky až˛14 metrů, šnorchlování s nimi má svá pravidla, musí se dodržovat vzdálenost 3 metry a nedotýkat se jich.
Ostrov navštívilo mnoho známých osobností -Kapitán Cook,vévoda z Wellingtonu, Edmond Halley, Charles Darwin,ale nejznámější je Napoleon Bonaparte,který zde byl vyhnán do exilu po bitvě u Waterloo. Napoleonův hrob se nachází v Sane Valley, tělo bylo zde uloženo od roku 1821 -1844, pak byl exhumován a převezen do Paříže. Napoleon įl v Longwood House od prosince 1851 do své smrti 5.května 1821.
Zastavit se můžete v Millennium Forest, na plantáži kaučukovníku, ale také v polopuštní krajině u letiště a u Bell Rock. Sever ostrova je úrodnější, nejvyšším bodem je Diana´s Peak -818 mterů. Vidět tu můžete plantáže kávovníku a banánovníku, dvě skály Lot´s Wife a Lot. Sandy Bay má černý písek, důkaz vulkanického původu ostrova. Na ostrově nejsou bankomaty, fastfoody, billboardy, nákupní centra, život tu plyne pomalu. Loď sem jezdila jen jednou za tři týdny, pokračovala na Ascension a pak se sem zase vracela.

Místní obyvatelé nazývají sami sebe Saints, angličtina je tu oficiálním jazykem, ale místní dialekt se nazývá Saint a má své zvláštnosti.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz