www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zanzibar

Zajímavosti z Afriky

Souostroví Zanzibar je rájem , krásné pláže,teplá voda, fascinující arabsko-svahilská kultura. Zanzibar neboli Unguja a Pemba jsou dva hlavní ostrovy z 50 ostrovů,které tvoří souostroví Zanzibar, ležící 25 -50 km od Tanzánie. Zanzibar je největší ostrov, Pemba má rozlohu asi 2/3. Každý ostrov je jiný.

Zanzibar je většinou rovinatý a písečný, Pemba je kopcovitý ostrov úrodný a porostlý mangrovy. Na Zanzibaru žije více než milion obyvatel a je tu více než 200 hotelů, na Pembě 300.000 obyvatel a hotely se dají spočítat na prstech jedné ruky. Ostrovy jsou součástí Tanzánie,ale mají autonomii, kromě zahraniční politiky a obrany.
Zanzibar a hlavně Mnemba -korálový atol - nabízí to nejlepší potápění,ale Pemba je ještě zajímavější, obklopuje jej korálový útes,kde žije mnoho mořských živočichů. Je tu 25 potápěčsakých míst, většina z nich je u Mesali, ostrůvek na JZ výběžku a s baobabem více než 500 let starým. Potápěčká místa mají jména jako např. Coral Mountain,Coral Gardens, Table Mountain,Kokota Overhangs, Purple Baobab např. Je to ráj pro pokročilé potápěče. U Mesali leží Fundu Lagoon lodge, dojede se tam lodí za 15 minut, krásné místo. Rybaření kolem ostrovu Pemba je také vynikající. Rybáři na ostrůvcích nežijí, jen Panza má vodu, Uvinje a Fundo musí vodu odsolovat, na Njao se voda vozí. Hotely na Pembě Aiyana a Manta jsou na severu ostrova. Manta je známý hotel svým podvodním pokojem (1200 USD za noc).
Asi 50 km na JZ od Pemba leží Zanzibar , Stone Town ej na seznamu UNESCO,měszto tvořeno křivolakými uličkami,palaáci,mešitami,terasami a věžmi, Beit el Ajaib ( Dům zázraků),který postavil sultán Sayyid Barghash na konci 19.století je nádherná stavba s vyřezávanými dveřmi s texty z Koránu,mramorovou dlažbou a stříbrnými dekoracemi. Bylo to první místo na ostrově,které mělo zavedeno elektřinu. Jsou tu butikové hotely- Baraza na JV, The Palms -jen šest vil mezi kokosovými palmami. Levnější pak je Breezes Beach club, Zanzi Resort na JZ, Výhled na moře má Changuu Island, bývalá věznice pro uprchlé otroky,která se níkdy nepoužívala, žijí tu obrovské želvy. Za zmínku stojí také the Residence -66 opulentních vil u vesnice Kizimkazi, kde se děljí výlety na lodi za delfíny. Na severu lze jmenovat třeba Kendwa Rocks, je tu krsáná pláž a maí příliv/ odliv.
Ve Stone Town je asi 2000 tradičních budov v křivolakých uličkách. Pobřeží je lemováno starými plachetnicemi dhow a hlídá jej Old fort, stará pevnost,která byla původně v roce 1598 portugalským kostelem a pak opevněna o století později ománskými Araby.. Město bylo ovlivněno africkými,arabskými, asijskými a evropskými vlivy a je tvořeno labyrinty uliček, kde se lze snadno ztratit.
Maruhubi Palác - v okolí Stone Townu stojí historické budovy. Kizimkazi na jihu Zanzibaruje mešita založena v roce 1107 a stále se používá, také na Pembě je stará mešita Ras Mkumbuu. Nejatraktivnější ruiny na ostrově jsou jen 3 km od Stone Townu na jihu- Maruhubi Palace,postavený v roce 1882 sultanem Barghashem, harem asi pro sto královských konkubín to byl do roku 1899, když tu vypukl požár, zůstaly tu perské lázně ,bazén a sloupy.
Jozani Forest - je domovem Kirk Red collobus monkey, endemický druh Zanzibaru. Tyto opice žijí v tlupách a lze je vidět v Jozani- Chwaka Bay NP,který vznikl v roce 2004 a jejich tu asi 3000. Vidět je lze také na Pembě v Ngezi Forest reserve kromě eedemickýh ptáků.

Výlet za kořením - v roce 1827 zde založil sultán Said z Ománu plantáže hřebíčku( sklizeň od září do listopadu), roste tu i dalších mnoho druhů koření.

Na Zanzibaru je mnoho různých druhů ubytování, na Pembě Fundu Laoon, Aiyana, Manta resort. Zanzibar je celoroční destinace.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz