www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Zimbabwe

Zajímavosti z Afriky

Po delší době se Zimbabwe opět vrací na mapy cestovatelů. Zde je vyjmenováno pouze několik míst, která se opět navštěvují a stojí i za Vaši pozornost.
Zimbabwe bylo dříve známo jako Jižní Rhodésie, současné jméno bylo odovozeno od města z 11.století Great Zimbabwe - Dzimba dza mabwe - znamená v jazyce Shonga - velké kamenné domy.

Boma - je vynikající místo na Victoria Falls, kde se výborně najíte, ale také si můžete poslechnout místní hudbu.
Lokuthula lodges - luxusní ubytování na Victoria Falls.
Victoria Falls safari lodge - legendární místo u vodopádů.
Ilala lodge na Victroria Falls s výbornou kuchyní.
Shearwater - safari na koních po řece Zambezi.
Gorges lodge na Victoria Falls - nádherný výhled na strž.
Imbabala Zambezi safari lodge - kouzelmé místo v divočině u řeky Zambezi. Safari na slonech s Wild Horizons.

The Hide - kouzelné místo pro ubytování v Hwange NP, kde se pořádají i safari na koních.
Somalisa camp v srdci Hwange - obrovská stáda slonů.

Luxusní houseboaty na jezeře Kariba, Bumi Hills safari lodge - krásné ubytovácí zařízení u jezera Kariba. Chengeta safari lodge a houseboat na jezeře Kariba.
Musango safari camp - leží na ostrově na jezeře Kariba, exkluzivní místo.


8 nejlepších míst v Zimbabwe:

Great Zimbabwe
Dzimba - Dza - Mabwe - velké domy z kamene
Předkové kmene Shona vystavěli tuto civilizaci mezi lety 1250 až 1500, velice zruční řemeslníci pracovali se zlatem, slonovinou, železem a mědí, zde nalezené artefakty dokládají obchodování se zeměmi tak vzdálenými jako byla Persie a Čína. Tato osada byla objevena až portugalskými obchodníky v 16.století, určitě byli ohromeni masivními hradbami. Sochy ptáků nalezené ve Velkém Zimbabwe inspirovaly emblém zimbabwské vlajky a odtud také pochází jméno země. Světové místo dědictví UNESCO od roku 1986. V polovině 19. století, když Livingstone navštívil Lake Ngami oplývala Afrika příběhy o zlatě, Šalamounové království a Královně ze Sáby. Ruiny objevil Adam Renders v roce 1867, ale zájem o Zimbabwe vznikl,až když Cecil Rhodes zamířil do Rhodesie- nyní Zimabbwe a začalo sem pak přijíždět mnoho kolonizátorů. Kdo postavil Great Zimbabwe ? V roce 1891 porovedl Theodore Bent průzkum za podpory Cecila Rhodese a Royal Geographical Society a seznámil pak širší veřejnost s tímto místem ve své knize The Ruined Cities of
Mashonaland. Na konci 19. století vypukla zlatá horečka a údajně zde bylo objeveno až 650 uncí zlata. Rhodes nakázal,aby se toto místo u Masvingo nerozebíralo, takže díky jemu se zachovalo. V roce 1902 byl určen kurátoren novinář,neprováděly se zde žádné vědecké výzkumy,ale budovy se chránily. Dnes se uznává, že budovy byly postaveny starou civilizací Shona. Na konci 13.století vzniklo Velké Zimbabwe, osada tvořená dvěma body Acropolis a Great Enclosure a stala se sídlem království,které dříve bylo 270 na jih v Mapungubwe. Království vzkvétalo více než 200 let a rozkládalo se od Mozambiku přes centrální Zimbabwe až na SV Bltswany a našlo se tu více než 360 opevněných staveb,které veřejnost nezná. V Acropoli sídlil král se svou rodinou a vysokými úředníky. Pod horou žilo až 18.000 lidí na 7 km2. Akropolis byla určena pro královskou rodinu , Great Enclosure- byla zde vytvořena velká zeď -250 dlouhá a 5 metrů silná - místo pravděpodobně sloužilo k různým rituálům a obřadům, kónická věž je symbolická. Studium kamenické práce odhalilo různé dekorativní techniky, Stát udržoval obchod se zlatem,ale také solí,slonovinou,mědí,železem a možná i otroky. Bavlna,hedvábí,skleněné korálky a glazované nádobí pocházelo ze Středního Východu, Egypta, Indie, Číny. V polovině 15. století věhlas království pohasl. Dnes jsou ruiny národním poklade,dobře chráněné, Great Zimbabwe je místo tajemství a historie.
V blízkosti je několik ubytování - od kempů v Lake Mutirikwi recreational parku po Lodge At Ancient City a Great Zimbabwe hotel. V zimě je tu chladno,od listopadu do dubna můžete zmoknout. Na prohlídku je třeba celý den a muzeum je zde také dobře vedené.

Východní vysočina - mystické hory
Oblast vysočiny, která tvoří součást Velké příkopové propadliny lze rozdělit do tří částí: Bvumba, na jih od Mutare, Chimanimani - 50 mil odtud, a oblast resortů Nyonga 120 mil severně s dominantou hory Mt.Nyngani 2.592 metrů - nejvyšší hora v Zimbabwe. Všechny tři oblasti jsou rozdílné.

Národní park Hwange
kouzelné místo na pozorování zvěře v přirozeném prostředí, velké množství slonů, psů hyenovitých a dalších zvířat. V roce 2019 bylo napočítáno v tomto parku 63219 zvířat,

Matobo Hills - spirituální domov
kolonizační ideály Viktoriánské Anglie zosobňoval Cecil Rhodes, místo bojů a setkávání se starých kultur s novými, tisíce skalních maleb dokazují přítomnost člověka již v dávných dobách. Matobo Hills jsou duchovním srdcem Zimbabwe, místo, kde se odehrálo mnoho bojů, ale i smíření.

Victoria Falls - kouř, který hřmí
16.listopadu 1855 Dr. David Livingstone dorazil na toto místo, které bylo místním známo jako Mosi-Oa-Tunya - kouř, který hřmí - v místním jazyce Tonga, to co uviděl změnilo jeho život navždy.. řekl: tak krásná místa musela uchvátit i anděly při jejich letu.

Jezero Kariba - vodní zázrak
krásné místo pro dovolenou na houseboatu, vodní zvířata, zvuky z národního parku Matusadona v noci. ( operace Noah - přemístění zvířat při budování přehrady).

Mana Pools - nezkrocená divočina
krásná krajina u řeky Zambezi, zelené pahorky zambijského pohoří na jedné straně a na druhé straně záplavové pláně, krásná plavba na kanoe po řece Zambezi mezi hrochy a krokodýly.
Od roku 1984 je Mapa Pools na seznamu UNESCO, oblast včetě Sapi a Chowore má rozlohu 6766 km2 a je nádherná, divoká. Možností ubytování je tu několik od rustikálních kempů až po luxusní, je tu i tábořiště Nyamepi. Skvělé místo je Kanga Camp, Rukomechi u Zambezi, zde také nabízejí sleep out na platformě Parachute Pan,plavbu na kanoe, pěší safari. V Mana pools není mnoho turistů ani v období sucha od července do října. od ledna do března bývají některé lodge zavřeny kvůli vedru a dešti.

Národní park Gonarezhou patří k nejdivočejším v Zimbabwe,má dramatickou krajinu a piskovcové skály,písek. Výhledy od řeky Runde River na Chilojo Cliffs jsou nádherné. Název parku znamená: místo mnoha slonů a je to druhý největší park v Zimbabwe,.V parku jsou návštěvníci pouze během prázdnin, ale jinak je park prázdný. Gonarezhou je park bohatý na habitaty .Gonarezhou je velmi odlehlý park,ale infrastruktura se zlepšuje,je zde přistávací plocha Bufallo Ridge,lze sem tedy doletět jak z Victoria Falls,tak z Johannesburgu.U Gonarezhou leží Malilangwe Wildlife Reserve s úžasným ubytováním pro ty nejnáročnější,ranč má rozlohu 53.000 hektarů. Ubytovat se lze dá v Chilo Gorge Safari lodge a v Singita Pamushana Lodge, Ant Kaschula z Private Guided Safari a Gonarezhou Bush camp provozují mobilní pěší safari v národním parku. Kromě safari lze zde strávit den s místní komunitou, nejlepší doba pro návštěvu je od června do září,kdyje sucho a zvířata u napajedel. Gonarezhou NP leží v odlehlé provincii Masvingo na JV Zimbabwe. Gonarezhou znamená v jazyce shona místo slonů, v parku o rozloze 11.120 km2 jich žije asi 11.200. další zajímavostí je, že park přežil 60 let bez toho,aniž se o něj někdo staral. Dvakrát se dostal do středu bojů Rodéské války a bojů o nezávislost Zimbabwe. Ani později se park nevyhnul nepokojům během občanské váljy v Mozambiku,která začala v roce 1977. Proto byl park nebezpečný pro návštěvníky a uzavřen a hodně se tu pytlačilo. Park byl konečně otevřen v roce 1994 a nyní je krásný, klidný,divoký, nedotčený. Je charakterizován písečným břehem řeky a 30 km červeného pískovce, známého jako Chilojo Cliffs,které se tyčí do výšky 170 metrů nad řekou. Gonarehou Bush camp leží na břehu řeky proti skalám. Jen těžko tu potkáte další auta a je to velký zážitek strávit tu několik dní i při pěším safari. Pokud máte zájem o safari,pak nejlepší je sem pžijet od dubna do října, během období dešťů se krajina mění a je to výborná doba pro pozorování ptáků. Je to oblast s nízkým rizikem malárie.

Zajímavou aktivitou je plavba na kanoe 5 dní z Mana pools k hranicím s Mozambikem do Kanyemba. V řece je mnoho nebezpečných hrochů a krokodýlů,ale průvodce Vás spolehlivě provede po celé trase.Podél řeky žije více než 400 druhů ptáků.. Lze jet po vlastní ose z Harare 388 na Mana Pools, ale ne v období dešťů od listopadu do dubna, Rádi Vám vše zajistíme předem. Nejlepší období na plavbu po Zambezi je od dubna do října,od června do srpna může být v noci chladno. na výlety na kanoe nesmí zavazadlo vážit více než 10 kg, hlavně si vezměte baterku, repelent,dalekohled, krém na opalování,vodě odolný vak, sluneční brýle,plavky,šortky, trička neutrálních barev,dlouhé kalhoty, sandály,boty na chození a kikoi.


Jméno hlavního města Harare vzniklo zkomolením Shona slova-dialektu Zezuru-což znamená : oni nespí. Zřejmě vzniklo v souvislosti s Brity, kteří zde poprvé vztyčili vlajku. Harava bylo také jméno místního náčelníka Shonů.
Druhé největší město Bulawayo má pojmenování z jazyka etnika Ndebele - což znamená místo porážky. Král kmene Lobengula místo tak pojmenoval behěm vzpoury, Ndebele okupovali město ve 40.letech 19.stpetí,lae pak jej dobyli Britové v roce 1893 a městem bylo vyhlášeno v roce 1943.

Největší umělé jezero na světě je Lake Kariba,nejlépe jej poznáte z houseboatu, jezero hraje padesáti odstíny modré barvy a mění svou náladu , každý den se probudíte na jiném místě. Má rozlohu 5400 km2 a v každou denní dobu mění své barvy,kolem jezera žije velké množství zvířat. Zatopené lesy nejsou jediným hlídačem jezera, Nyaminyami - ˇříční bůh Zambezi" napůl ryba napůl had,zde také vládne.Tento duch se velmi rozzlobil,když byl zatopen jeho domov při stavbě přehrady Kariba a místní legenda kmene Batonga říká, že jednoho dne zničí jezero a bude hledat pomstu.
Když se jezero dokončovalo v roce 1958, zemřelo zde 80 lidí při stavbě,od roku 1950 do roku 1958 postihly oblast čtyři pohromy - hlavně záplavy. od té doby je Nyaminyami klidný. Jezero Kariba bylo postaveno pro získání hydroelektrické energie pro Zimbabwe a Zambii. Proběhla zde operace Noah na záchranu zvířat,bylo jich zachráněno více než 6000,když se začala zvedat voda oddaným rangerem Rupertem Fothergillem. Lodě odjíždějí z městeček u jezera - Kariba,Binga nebo Mlibizi v Zimbabwe, na straně Zambie z poklidného Siavonga. Plavby obvykle trvají 4-6 nocí,pokaždé zakotví někde jinde. Prohlédnout si můžete městečko Kariba, navštívit park Matusadona,kam se lze dostat pouze letadlem nebo lodí a autem 4x4. Vidět tu můžete lvy,gepardy,slony,nosorožce. Lodě jsou perfektně vybavené jako luxusní lodge a výborně zde vaří. Lake Kariba byla vždy rájem pro rybáře ,hlavně je jezero známé tygří rybou, která je nejaktivnější od září do dubna. V městečku Kariba je k dispozici několik houseboatů různé kategorie. Teploty jsou příjemnější od února do září, v říjnu a listopadu je horko, od listopadu do dubna je období dešťů, je tu pak bujná vegetace a odpolední přeháňky.

Mana Pools patří k nejlepším parkům v Africe na pěší safari, zde se probudí všechny vaše smysly, když se zaměříte i na detaily. Úžasným místem je Kanga camp ve vnitrozemí, u kempu je napajedlo, kam se scházejí každý večer zvířata se napojit. Je úžasné pozorovat je přímo z lodge. Zambezi Expeditions je další kemp v Mana pools u řeky a můžete se vydat na průzkum i po vodě,jet na ryby. Plavby na kanoe mohou být i na několik dní od Kariby do Chirundu nebo na východ do Kanyemba. Zvířata zde chodí přímo za Vámi,není lepšího místa na safari. Jsou tu velice zkušení a erudovaní průvodci. Hlavní sezona je tu od června do října-období sucha, kdy se zvířata scházejí u záplavových plání. Říjen a listopad jsou velmi teplé, deště přicházejí od prosince do dubna, některé kempy jsou nepřístupné a proto zavírají,jinak je však park otevřen celoročně. Kempovat se dá v kempu Nyamepi. a i u řeky jsou místa na kempování.

Harare
Pokud máte rádi dobré jídlo, umění, nákupy a přírodu, tak Harare je dobrým začátkem vaší cesty po Zimbabwe.
U Enterprise road je mnoho stánků s řemeslnými výrobky, V Harare najdete mnoho výborných restaurací, tradiční kuchyni lze ochutnat v Gava (skopový guláš ,sadza,kuře a mnoho dalších). Jídla stojí od 6 do 12 USD,restaurace se nachází ve sportovním klubu Balgravia. Navštivte také Domboshawa na okraji města, krásná vyhlídka nad městem. V Chitungwiza uměleckém centru se můžete seznámit s vynikajícími díly zimbabwských sochařů, kterých tu pracuje asi dvě stě, jejich díla jsou známá po celém světě. V Národní galerii je vystaveno 6000 sbírek, je zde i originál Rembranta a další evropští mistři ,galerie se nachází v CBD. Navštívit také můžete Chivero rekreační park, který leží asi hodinu jízdy od centra Harare, tady můžete vidět i nosorožce ,žirafy, zebry, pakoně, tsessebe a další. Wild is life je sirotčinec zvířat, kterí leží 5 minut od letiště,založen byl v roce 1998 na farměa vidět tu můžete mnoho druhů zvířat.
Pokud máte rádi histroii,navštivte Národní archiv,kde je uloženo mnoho maleb a knih. Pokud si chcete koupit výrobky ze zlata a stříbra, zajděte do Green Haven- Patrick Mavros studio,pokud chcete jiné výrobky, pak stojí za návštěvu Kiki´s Gallery na Haslemere Lane, Umwinsidale. V Harare je mnoho možností ubytování např. Amanzi lodge, tradiční stavby, ikonický Meikles Hotel a Bronte Hotel ve středu města. Nejlepší je jet sem od dubna do srpna, pokud Harare navštívíte od poloviny srpna do října, uvidíte nádherně rozkvetlé stromy jacarandy lemující ulice.

Lake Kariba
Není záhodno si rozhněvat boha Nyaminyami- říčního boha řeky Zambezi, napůl had, napůl ryba, když se rozzlobí, před ničím se nezastaví. Místní věří, že zabil až 80 lidí při ochraně údolí při stavbě přehrady. Let z Victoria falls sem trvá 90 minut v nalé Cessně. Jezero je dlouhé 128 km, jsou na něm ostrůvky. Na průzkum jezera se lze vydat na houseboatu,který je plně vybaven. Jezero Kariba vzniklo v 50.letech 20.století a to byla doba, kdy se bůh Nyaminyami velmi rozčílil, chránil 57.000 místních obyvatel kmene Batonga, kteří museli opustit svůj domov, když byla postavena přehrada, bůh se rozhněval a prorazil zeď, která zahubila dělníky na stavbě. Západy a východy slunce na Lake Kariba jsou překrásné, na pobřeží lze také vidět mnoho zvěře. Zastavit se lze v NP Matusadona na jižním pobřeží jezera, kde žije Velká pětka. Ranger Rupert Fothergill zorganizoval záchranu 6000 zvířat- operace Noah, když se jezero napouštělo vodou, trvalo mu to pět let než je dostal do parku Matusadona, byl to místní hrdina a je po něm pojmenován jeden ostrov. Jsou tu dvě možnosti ubytování na houseboatech nebo v lodgích. Lodě jezdí z Kariba, Binga a Milibisi a většina z nich na noc kotví v blízkosti Matusadony, Na ostrovehc jsou lodge - Bumi Hills Safari lodge např. Minimum je asi 3 noci na houseboatu a lze kombinovat s Mana pools. Houseboaty se liší velikostí ,ale jsou vždy plně vybavené jako malé hotely.

Mavhuradonha patří ke skrytým pokladům Zimbabwe, tato divočina leží severovýchodně od Harare, asi 180km. Jsou tu jen dvě možnosti ubytování,dostanete se sem jen po prašné cestě autem 4x4. Jsou tu porost miombo a žulové skalní útvary, řeky, jezírka, podzemmní prameny., asi deset řek a tři vodopády. Žijí tu antlipy losí, pakoně, vodušky, kudu, zebry, buvoli.sloni,,lvi, l90 druhů ptáků,20.000 kalońů. jsou tu i tisíc let staré skalní malby,posvátné jeskyně a staré pevnosti říše Monomatapa. Ubytování Kopje Tops nebo Mavuradona Eco Wilderness Lodge.


Mana Pools
střední část údolí se rozkládá mezí Karibou a Cabora Bassa, údolí je ohraničeno pohořími vysokými přes 600 metrů, severní část pohoří leží na zambijské straně, na zimbabwské straně leží asi 50 km jižněji. Celá tato plocha má rozlohu asi 14.000 km2, avšak turistické aktivity se soustřeďují tam, kde je nejvíce zvířat na 40 km2 - záplavové pláně Mana pools. Než dojedete k pláním, projíždí se suchým lesem ,který se zde nazývá jess bush, který je velmi nepropustný, ale velmi důležitý pro místní zvířata. Od června záplavové pláně vysychají a zvířata přicházejí stále více k řece. V dob ě sucha sem také přijíždí nejvíce návštěvníků. Záplavové pláně nabízejí jedinečnou kombinaci porostů stromů, vody a nádherné scenérie. Důležité je si vybrat správné ubytování, s pohořím za zády a výhledem na vodu, pak je zaručeno jedinečné pozorování zvěře. ZimParks bohužel prodalo mnoho pozemků u břehů řeky a tábořišť zde zůstalo málo. Mana pools je jedinečné v tom, že zde můžete chodit pěšky a v parku jezdit po vlastní ose bez průvodce. Avšak pokud se chcete dozvědět více, je vždy dobré si průvodce najmout.
Zde jsou možnosti ubytování v Mana Pools a v přilehlé Sapi Wilderness, většina kempů u řeky je sezonních - tedy uzavřených od prosince do března, během období sucha od dubna do října je přístup možný buď letadlem, autem 4x4 nebo po vlastní ose. Kempy organizují kromě safari i plavby na kanoe. Ubytování u řeky : Rukomechi na privnátní koncesi, Vundu Camp, Mana Pools safari lodge, Nyamatusi camp,Chikwenya Camp, Sapi Explorers Camp. Kempy ve vnitrozemí v privátních koncesích : Kavinga safari Camp,Kanga Camp. Další možností jsou kempy u řeky, které se zavírají v období dešťů a stěhují pryč: Camp Mana, Zambezi Expeditions, Mwinilunga safaris,Goliath Camp, John´s Camp. Mobilní kempy jen pro 8 klientů se staví na různých místech u řeky nebo u Chitake Springs na iihu parku (Naturways safaris -mobilní safari na kanoe, James Varden Safaris- pěší safari a safari na koních,
Ubytování patřící Zimparks - levné ubytování u kanceláře v Myamepi a u Chitake Springs. Mají dvě lodge a chatky v Nyamepi ae základním vybavením, dále pak Stanové kempy a tábořiště v Gwaya Camp a Nyamepi tábořiště asi 30 míst, kemp není oplocený a je tu voda a pouze základní vybavení, Další možností je exkluzivní použití tábořišť,které nemají žádné vybavení jsou na různých místech podél řeky Zambezi New Ndungu, Mucheni 2 a 3 a u Chitake Springs.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz