www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Jihoafrická republika

Zajímavosti z Afriky

Něco pro děti:
1. uShaka Marine World Durban - vodní park s mnoha aktivitami, akvárii, zábavní park, velké hřiště pro děti také možnost pořádání dětských oslav.

2. Two Oceans Aquarium Kapské Město - krásné akvárium v V+A Waterfrontu, kde děti mohou objevit rozmanitost dvou oceánů, lze zde pozorovat krmení pedátorů, ale také udělat dětské party a je tu mnoho her.

3. World of Birds, Hout Bay
Ptačí svět je největší v Africe, je tu více než 3.000 ptáků a malých zvířat 400 různých druhů a 100 průchodů přes voliéry.

4. Monkeyland Primate Sanctuary, Plettenberg bay
Domov mnoha volně se pohybujících primátů a možnost vidět primáty zblízka (i lemury).

Nejfotogeničtější krajina v JAR
1. Stolová hora - nejčastěji fotografovaná z pláží Table View nebo Blouberg
2. Blyde River Canyon - patří k největším zeleným kaňonům na světě
3. Karoo - malé domky v otevřené krajině, místní na oslících
4. Vodopády Augrabies při záplavách - leden - únor
5. Dračí hory Amphitheatre - 5 km dlouhá skalní stěna pod Mont aux Source - pramen řeky Thukela River - patří k nejvyšším vodopádům na světě.

Cesty pro jízdy autem 4x4
1. Klibokkop Mountain Reserve u Worcesteru je snem pro milovnky offroadu. Písek a skalnatý terén, nejlepší doba pro vyjížďku v tomto náročnému terénu (25 km) je od srpna do listopadu, kdy kvete fynbos. K dispozici je i ubytování.

2. Baviaanskloof - krásná divočina nabízí několik možností pro jízdy autem 4x4, doporučujeme začít v Uniondale a pak po náročné cestě do Patensie, kempovat můžete v Doringkloof na farmě Rust en Vrede. Po cestě se několikrát přejíždí voda a průsmyky, kde jsou neuvěřitelné skalní formace. Cesta se mění podle počasí a je náročná, nejezděte sem sami.

3. Matroosberg - jedinečná jízda v Africe na sněhu, soukromá rezervace Matroosberg Private Nature reserve 1000 hektarů horské krajiny 35 km od Ceresu. Terén je skalnatý ve výšce 2.249 metrů nad mořem. Když sněží, je to náročné, ale jsou tu krásné výhledy na Witzenberg, Cederberg a Du Toitskloof pohoří.

4. Attaquaskloof - odlehlá cesta v pohoří Outeniqua mimo signál telefonů, Bonniedale je farma o velikosti 1.650 hektarů a mají zde trasu 35 km dlouhou, s přejezdy vody náročným terénem po cestě do Sunbird Campu.


Golfová hřiště v JAR
V JAR je velké množství golfových hřišť, která jsou proslavena na celém světě.

Zde je malý výběr:
1. Champagne Sports Resort - v Dračích horách s výhledem na Champagne Castle a Cathkin peak, hřiště navržené Hughem Baiocchi, nezapomenutelný zážítek, green fee 195-295 ZAR.

2. Pinnacle Point Golf Estate - nejdramatičtější golfové hřiště v zemi, které připoutalo pozornost hned od svého otevření v roce 2006, vybudované na útesech u Mossel Bay, 5 jamek se hraje přes Indický oceán - nic podobného na světě není, green fee zahrnuje i vozík, který je třeba mít. Green fee 495 ZAR.

3. Skukuza Golf Club a v Mpumalanga ještě další známé hřiště Leopard Creek, ale Skukuza je nepřekonatelná v kombinaci se safari, nachází se v NP Kruger a pozorují vás zvířata a je to jedno z mála hřišť, kde musíte podepsat revers. Green fee 150 - 220 ZAR.


Potápěčská místa - od korálových útesů Sodwana Bay po kapské chaluhové lesy...
1. Sodwana Bay leží v parku iSimnagaliso Wetland Park v severním KwaZulu Natal, místa různé náročnosti, barevné korály, šance vidět žraloky, manty a želvy - 7 mile Reef je nejoblíbenější.

2. Aliwal Shoal - komplikovaný útes u Umkomaas na jižní pobřeží KZN, v létě se zde potápí za tygřími žraloky bez klece a v zimě za žraloky v Raggie´s Cave a Cathedral. Jsou tu i vraky lodí Produce a Nebo.

3. Protea Bank u Shelly beach, 160 km jižně od Durbanu nabízí jedinečnou zkušenost pro potápěče, silné proudy přitahují žraloky a další ryby. Probíhá zde tah sardinek v květnu a červnu.

4. Gansbaai - velkého bílého žraloka lze pozorovat z klece bez potápěčské výbavy, z lodí lze pozorovat velryby, delfíny, tučňáky a lachtany.

5. Kapský poloostrov - celoroční potápění, je třeba ochrana proti chladu, útesy Justin´s Caves, lachtani Partridge Point, Smitswinkel bay - vraky a chaluhy.


Výstupy na hory - v JAR lze najít různé obtížnosti
1. Rocklands - Mecca horolezců leží asi 20 min jízdy od Clanwilliam v Cedrových horách. Je to nejlepší destinace na bouldering na světě, krajinu tvoří světle oranžové valouny a útesy mají různý stupeň obtížnosti. Je třeba mít povolení pro všechny oblasti.

2. Stolová hora - národní památník nabízí stovky cest od nejsnazších po nejnáročnější. Nemusí se zde zatloukat skoby, ale jsou tu již na místě a také řetězy.

3. Waterval Boven
Skalní útesy Kome Waterval Boven v Mpumalanga patří k nejlépe vybaveným. Je zde více než 600 cest různé náročnosti. Scenérie je nádherná s vodopády a lesy.

4. Oudstshoorn - v této oblasti je jediný vápencový útes v JAR 30 km od města u kempu De Hoek resort. Zde se také dostanou povolení, je tu asi 30 cest, většinou převisy 35 m dlouhé.

5. Východní Kapsko - několik dobře vybavených míst u Port Elizabeth, Grahamstown a East London a méně známé v Baviaanskloof, Langkloof, na bouldering zkuste Alicedale mezi Grahamstown a Port Elizabeth.


Cyklistické trasy v JAR - jsou od snadných po nejnáročnější /www.mtbroutes.co.za /
1. Lebanon u Grabouw trasy pro každého, 4 trasy od 6 km snadné až po 25 km. Necyklisté mají k dispozici další aktivity od jízdy na koni po ochutnávky vín.

2. Harkerville - trasa začíná od Garden of Eden u Knysny, jsou zde 4 trasy různé obtížnosti.

3. Muldersdrift
Northern Farm v Muldersfrift - jsou zde snadné trasy pro celou rodinu v přírodní rezervaci 2.500 ha na březích řeky Jukskei River.

4. Groenklof nature reserve
ve Founatin Valley, Pretoria, 13 km trasy od technických po snadné, zvířata v parku.

5. Hartebeespoort
Van Gaalens MTB trasa podél řek Magalies a Skeerpoort, od 6 do 12 km v krásném terénu a dva přejezdy řek.

6. Newcastle - cesta kolem hory - 35 km trasa a výhledy na Dračí hory, cesta začíná od Pint and Pigout Pub.

7. East London
Four Legged Fish - mnoho tras kolem Kidd´s Beach - podél pláže do Gulu a Tyolomnqa nature reserve nebo do vnitorzemí přes farmy - trasy od 10 - 100 km.


Fantastické muškaření
1. Jezera u Dullstroom - pstruzi
2. Mooi River - Kamber Valley pstruzi od září do května v řekách, celoročně v jezerech
3. Vaal River pod barrage mezi Parys a Potchefstroom celoročně
4. Jezera Stormberg - Dordrecht oblast - pstruzi celoročně
5. Elandspad River severně od Huguenot Tunnnel, Du Toitś Kloof - pstruzi
/www.flyfisher.co.za/

Stezky pro pěší
1. Otter Trail - Vydří stezka prochází podél pobřeží NP Garden Route a patří k nejlepším v JAR. Není snadná a 5 dní je náročných, i když jste fit, vybavení je výborné, je třeba rezervovat hodně předem.

2. Klipspringer Trail - se nachází u Augrabies Falls NP, otevřena jenom v zimě, v létě jsou zde obrovská vedra, třídenní nebo dvoudenní trasy na západ od vodopádů ke strži Augrabies.

3. Wild Coast Meander - známá trasa, jedna z prvních v JAR, je to velice zajímavá cesta.

4. Olifants River Hiking Trail v NP Kruger jedna z mála na několik dní - 4 dny, 3 noci v zemi Velké pětky, není zde vybavení, takže je třeba nést si stan, jídlo, vařič atd.

5. Fanie Botha - jedna z hlavních tras v hornatém terénu Mpumalangy, mnoho variant od dvou po 5 denní trasy, pětidenní je velmi náročná.

6. Shingwezi Trail v NP Kruger - 4 denní trasa začíná v kempu Shingwedzi každou středu a neděli od 1.2. do 30.11., je třeba mít s sebou tablety na čištění vody. Nejlepší doba v zimě - sucho, cena je 1760 ZAR na osobu, věk od 12-65 let, výše pak certifikát od lékaře.


Nejlepší surfařská místa
Více než 2.000 km různorodého pobřeží, fantastická místa na surfování
1. Dungeoans u Hout Bay nejlépe přístupné lodí, silné západní a jihozápadní větry a vlny, patří k nejlepším v JAR, obrovské vlny..

2. Eland´s Bay - 3 hodiny jízdy od Kapského Města, vesnice, kde jsou perfektní vlny.

3. Jeffreys Bay je nejlepší místo pro surfaře v JAR, ale i z celého světa. Dobře vybavené místo, podle značek Supertubes po Pepper street, kde je vyhlídka..

4. Vic Bay - na Garden Route mezi Knysna a George, je tu i pláž, hlavně sem jezdí surfaři s dlouhými prkny, jsou zde i závody.

5. Durban a Kapské Město
Vody kolem Golden Mile v Durbanu - 6 km jsou místem pro surfaře všech kategorií, hlavní centrum je Diary beach, tyto pláže jsou dobře chráněny před žraloky. Méně zkušení surfaři by se měli vydat do Muizenbergu, kde jsou menší vlny, na obou plážích jsou surfařské školy.


Výlety do divočiny - některé rezervace v JAR jsou přístupné i vlastním autem
1. NP Kruger - někteří lidé říkají, že je zde příliš mnoho aut a že je park příliš komerční, kde jinde na světě však můžete pozorovat velkou pětku při pohodlné jízdě po asfaltové silnici, pokud se chcete vyhnout davům, vyjeďte na prašné cesty na sever.

2. Zvířecí rezervace Pilanesberg - leží v kráteru vyhaslé sopky jen pár hodin od Johannesburgu, žije tu Velká pětka, psi hyenovití a gepardi, nedaleko Sun City a mnoha míst pro ubytování.

3. Addo Elephant NP - jediné místo na světě, kde můžete sledovat Velkou sedmičku - bílé žraloky a velryby navíc k Velké pětce, park zahrnuje sedm biomů, je zde velká hustota populace slonů.

4. Hluhluwe-Umfolozi - nejstarší park v Africe a místo, kde se poprvé začali chránit nosorožci bílí i černí..., krásné scenérie, Velká pětka.

5. Kgalagadi Transfrontier Park - červené duny Kalahari a zvířata adaptovaná na pouštní podmínky, není tu celá Velká pětka, ale krásná krajina, hlavně lvi a gepardi.


Botanické zahrady
devět národních botanických zahrad na více než 7.500 hektarech:
Kirstenbosch Kapské Město, Harold Porter Betty´s Bay, Hantam - Nieuwoudvill, Karoo desert Worcester, KwaZulu- Natal Pietermaritzburg, Free State Bloemfontein, Pretoria, Walter Sisulu Roodepoort

Místa pro rodiny s dětmi:
Umnagazi River Bungalow u jezera s výhledem na moře na Wild Coast, Trennery´s u Centane na Wild Coast - chatky a aktivity, Wavecrest hotel na Wild coast u Centane, Sun City - Valley of Waves a Lost City, Cathedral Peak Hotel v Dračích horách - vycházky, jízdy na koních, golf, helikoptéra atd. Keurbooms Lagoon Caravan park v Plettenberg Bay u jezera.


Pěkná místa pro karavany a kempování
Storms River Mouth a Nature´s Valley, Cederberg, Kruger NP, Mahai v Royal Natal NP, Cape Vidal u Indického oceánu.

Šest nejstarších hospod v JAR

1. De Akker - Stellenbosch - první licenci získala tato hospoda v roce 1872.
2. The Fireman´s Arms - Kapské Město, založena byla v roce 1864, má historické prostředí, dobré jídlo a výběr piv.
3. Radium Beerhall - Johannesburg, založena v roce 1929, nejstarší přežívající hospoda v Johannesburgu, historický charakter.
4. Star of the West - Kimberley, založena v roce 1870, zvenčí vypadá lehce zanedbaně, ale uvnitř na vás dýchne stará atmosféra.
5. Perseverance Tavern, Kapské Město, licenci získala v roce 1836 a už 30 let před tím fungovala neoficiálně, dnes přitahuje mladé.
6. The Historic Pig and Whistle Inn - Bathurst, počátek v roce 1832 a je to hospoda s nejstarší licencí v zemi.

V blízkosti Verlorenvlei na západním pobřeží JAR, kde se nacházejí mokřady, je plánováno otevření dolů. V této oblasti však žije 20.000 ptáků včetně pelikánů a dalších ohrožených druhů. Ochránci přírody bojují o to, aby zde těžba byla zakázána.

V Kapské Městě fouká v létě hlavně jihovýchodní vítr,který kondenzuje kolem rovného vrcholku hory a vytváří tzv. ubrus.


KwaZulu - Natal patří k nejoblíbenějším provinciím JAR, jsou tu překrásné pláže, subtropické lesy, zalesněné duny. Nejsou zde typické plážové resorty,ale je to místo,které nabízí spousta aktivit od kajaku po šnorchlování až po dlouhé procházky po pláži,kde žije množství zvířat.
ISimangaliso znamená v překladu kouzelné místo,bylo tak nazváno králem Shakou Zulu před dvě stě lety a nyní je to chráněná oblast, která se táhne od jezera St Lucia až k hranicím s Mozambikem, Park iSimangaliso má rozlohu 3320 km2 a je na seznamu UNESCO,zahrnuje nejen 220 km subtropického pobřeží,ale také systém 3 sladkovodních jeze,bažinné lesy,nejjižnější korálové útesy,žije zde 130 druhů savců a 526 druhů ptáků.
Nejlepší místo na ubytování je St Lucia vesnice, místo pro milovníky pozorování ptáků, výborný výběr restaurací a ubytovacích možností a nabídky aktivit. Cape Vidal-pozorování velryb, trasy pro pěší,kemp asi 30 minut od St Lucia.
Sodwana bay -rozné typy ubytování, nejlepší místo pro potápění a rybaření. Thonga beach lodge -luxusní místo na pláži, šnorchlování,plavba na kajaku po jezeře Lake Sibaya -největší sladkovodní jezero JAR.Kosi bay zahrnuje asi šest jezer,je tu krásná scenérie a divoká zvířata, známé pasti na ryby, které umožňují lidem kmene Tsonga živobytí již 700 let. Je tu luxusní lodge a komunální kemp.
Pozorování zvířat: velryby - od června do října,delfíni -plavby na lodích, potápění a šnorchlování -barevné korály a dravé ryby, želvy .jedno z posledních míst v Africe na pozorování želv od listopadu do března. Umlalazi Nature Reserve -procházka mezi mangrovníky a pozorování živočichů zde žijících. Další atrakcí jsou plavby lodí po jezeře St Lucia o rozlože 400 km2, kde můžete vidět mnoho hrochů a krokodýlů a ptactva. jen 45 minut od St Lucia leží park o rozloze 96 km2 Hlhluhluwe Umfolozi,kde žije Velká pětka a nejvyššíí populace nosorožců na světě, Pro milovníky ptactva je vhodný Ongoye Forest,kde žijí i endemické druhy. Tembe Elepahnt Park,kde žijí obrovští sloni,málo navštěvovaný park u hranic s Mozambikem, Dlinza Forest reserve v malém městečku Eshowe, 125 metrů vysutých lávek. Shakaland je postaven na místě původnícho kraalu Krále Shaka Zulu,kde se lze seznámit se zvyky a kuluturou kmene Zulu.
Do provincie KwaZulu Nata se nejlépe dostanete po N2 a je to výborná zastávka po cestě z Durbanu do Krugeru. Jet sem lze celoročně a strávit nejméně 3 noci v St Lucia se doporučuje,
Maputaland tvoří většinou iSimaangaliso Wetland parkem- první místo JAR na seznamu UNESCO,oblast se táhne od hranic s Mozambikem až po ústí řeky Imfolozi u St Lucia. Když park otvíral Nelson Mandela roku 1999,řekl, že je to jedniné místo na světě, kde vedle sebe žije nejstarší savec - nosorožec,největší pozemní savec-slon,nejstarší ryba -coelatant a největší vodní savec - velryba. V Parku je 21 ekosystémů. Mabibi leží mezi Sodwana Bay a Kosi Bay v Maputaland Coastal forest a Marine reserve,lze tu vidět pobřežní les,pozorovat velryby,delfiny, šnorchlovat, rybařit a potápět se. Teplý Indický oceán je zde domovem více než 1200 druhů ryb,mant, delfínů a žraloků celoročně. Od června do srpna se tu rodí velryby, žije tu několik druhů žraloků, želvy ,je to vynikající místo na potápění.
4 místa na potápění v KwaZulu Natal : Sodwana Bay -25 km jižně od Mabibi, je tu hodně útesů vhodně pro začátečníky i pokročilé, jsou možné i noční ponory. Kosi Bay - na severu u Mozambiku, krásné korálové útesy a bohatý mořský život, vhodné i pro začátečníky. Aliwal Shoal -50 km jižně od Durbanu u Umkomaas, potápění za žraloky i vraky. Protea Banks -ráj potápěčů u Shelly Beach 160 km jižně od Durbanu, mnoho druhů žraloků je tu v létě, běžné jsou tu celoročně baracudy ,tuňáci a další ryby. Je to celoroční destinace, z Durbanu do Mabibi trvá cesta 5 hodin, Thongaś Dive centre nabízí kurzy potápění. Od listopadu do února lze vidět želvy na břehu, červen - srpen - velryby.

To nelepší z Kapského Města :
1) přijet sem Blue Trainem nebo na lodi do nového přístavu V+ A Waterfront. Vlakem sem trvá cesta 2 dny z Pretorie luxusním vlakem Blue Train -27 hodin jízdy. Každé jídlo je servírováno v restauračním voze, vaše kupé má veškerý komfort hotelového pokoje. Není to levné,ale výhledy po cestě jsou nádherné, např. ve vinicích.Letět se sem dá za podstatně nižší cenu.
2) Stolová hora -počasí v Kapském Městě se stále mění, takže pokud přijedete a je dobré počasí, hned se sem vydejte lanovkou. Z vrcholu můžete vidět Robben Island a Cape Flats, u pobřeží Clifton a Camps Bay. Na plošině žije mnoho damanů.
3) Robben Island a Footsteps to Freedom - dozvíte se mnoho o historii osady a o Nelsonovi Mandelovi, na ostorvě je jeho cela.Ve městě navštivte Adderley Street, St. George Cathedral a Company´s Garden a South African Museum,South African National Art Gallery.
4) etnické vaření a pouliční život - Bo-Kaap je malebná barevná čtvrť, zde si zajistit i školu vaření v malajském styl,ale i jiná místa v Kapském městě ,mají svá kouzla a tajná zákoutí s květinami,minerály,pochutinami (urban forager).v okrsku Woodstock najdete pouliční moderní umění. V Atlas Trading Company najdete množství koření , vodu si můžete nabrat z pramene v Newlands Spring.
5)největší změnou ve Waterfontu je velké silo, vznikl zde luxusní hotel a muzeum současného umění Zeitz MOCAA ( museum of contemporary art Africa. Dále je tu i nová galerie MOMOv Bo-Kaap.
6) velmi dobře se dají nakoupit místní řemeslné výrobky ve V+ A Waterfront´s Watershed, každou poslední středu v měsíci,také na Good Night Market s živou hudbou a uměleckými výstavami.
7) Najíst se s místními můžete po celé ulici Bree Street, kde jsou nejrůznější restaurace všech kuchyní světa a místní pivo si můžete dát v Beerhouse na Long street, The Dogs Bollocks v Gardens, Garagista - Woodstock, Devilś Peak Brewing Company - The Traproom, Salt River, Banana Jam Café- Kenilworth.
8) Victoria and Alfred Waterfront- místo na nákupy a občerstvení. Watershed- bývalý sklad byl předělán na centrum řemesel, Ve Waterfonru také najdete luxusní nákupní centrum.
10)Kirstenbosch Botanical Garden -leží na úpatí Stolové hory,je tu postavena nová visutá lávka Centenary Tree Canopy Walkway -Boomslang. V létě sem můžte jít do přírodního kina Galileo Open Air Cinema nebo jít na koncert při západu slunce. V parku je mnoho ptáků.
11) Nové místo pro komedie je The Rockwell,moderní hotel ve Waterkantu,kde se hraje divadlo. Coffeebeans Routes nabízejí také zábavní akce v townshipech.
Nejlepší doba pro návštěvu Kapského Města je od října do dubna.

Vinařské oblasti - kromě známých jako je Stellenbosh, Franschhoek,Constantia, víno se pěstuje i u Plettenberg Bay -16 farem, v provincii Severní Kapsko je asi 800 výrobců - Orange River Cellars, Klein Karoo , víno se pěstuje i Kwazulu Natal Midlands - Abingdon Wine Estate.


10 měsíců v roce je vesnice Nieuwoudtville v Severní provincii malá a ospalá,chovají se tu ovce, pěstuje rooibos, ale toto místo je legendární, roste tu 1350 druhů rostlin, z nich je 80 endemických pro tuto oblast. Vše zde rozkvete tak, že na jednom čtverečním metru můžete najít až 2500 rostlin 50 druhů, i v městečku to všude kvete od srpne do září.
Na jaře otvírají mnohé místní fary brány turistům, kromě toho lze navštívit speciální rezervaci a botanickou zahradu. Biodiversita květin se vysvětluje 20 různými druhy půdy na 20 km. Např. farma Papkuilsfontein má stezky pro návštěvníky, najdete tu skalní malby a vodopád. Asi tři hodiny jízdy na sever leží Namaqua National park, další květinové království- sekce Skilpad,kde je i možnost ubytování v kempech., park je známý oranžovými kopretinami. Rezrevace leží asi 700 metrů nad mořem a je zavlažována mlhami a deštěm, Namaqualand je místem,kde roste 3499 druhů květin ,asi 1000 druhů je endemických,kromě kropětin vykvětou gazánie a další květina mnoha barev. Asi 15 km od města Springbok leží rezervace Goegap Nature reserve.kde můžete kromě krásných jarních květin vidět i toulcové stromy. Self-drive květinové safari může začít v Kapském Městě po N7 do Namaqualandu, hlavní zastávky jsou West Coast National Park, Cederberg, Calvinia, Nieuwoudtville, Namaqua NP a Springbok. Ubytování je třeba si zajistit předem během sezony, květiny kvetou od poloviny července do konce srpna,

Hlavní místa anglo -zulských a anglo- burských bitev lze vidět na tzv. Battlefields route. Dvě legendární bity byly u Isandlwana a Rorke´s Drift. Ta první bila největší porážkou pro Brity,kterou utrpěli v Africe,asi 20.000 zulských bojovníků překvapilo 1800 britských vojáků, zemřelo asi 1300 Britů a 1000 Zuluů, pak následovala bitva u Rorke´s Drift, kde jen 150 Britů bojovalo proti 4000 Zuluům, kteří byli vyzbrojeni pouze luky a šípy. Po cestě je mnoho památníků připomínající bitvy a padlé. Další bitevní pole jsou Blood River -prosinec 1838,kde 468 Búrů podlehlo 3000 Zulů a řeka Ncome se změnlal v krvavou. Bitva Ulundi -poslední rohodující bitva v roce 1879 mezi Zuly a Brity, Anglo búrská bitva na Spioenkop 1900,které se zúčastnili i Winston Churchil, Mohandas Ghandi a Louis Botha,
Kwa Zulu Natal nabízí i jiné aktivity -pobřeží s krásnými plážemi,potápění a rybařením, safari, kulturu včetně návštěvy autentických obydlí, jízdu na koni a procházky buší.

Deset nejlepších míst JAR,které byste měli navštívit. Není zde je Kruger,ale dalších 18 národních parků, 100 provinčních rezervací a nespočetné množství soukromých útočišť. Každá z rezervaci má svou ekologickou hodnotu.

Zvířecí rezervace Pilanesberg- leží ve vyhaslém vulkánu asi 200 km od Johannesburgu, v savaně zde žije Velká pětka, cesty jsou tu dobře upravené a vhodné pro self drive. Lze zajistit noční vyjížďky s průvodcem, žije tu 360 druhů ptáků, vidět tu můžete i lvy.levharty,slony,nosorožce,žirafy, zebry,kudu,impaly.

Addo Elephant národní park -, vytvřen v roce 1921 na ochranu slonů, vyrostl v parku s největší biodiversitou,je tu 5 ze sedmi biomů JAR, žije tu velká pětka,kromě kudu, také surikaty, velryby. V parku roste spekboom - sukulent. Leží asi hodinu jízdy od Port Elizabeth.

Augrabies Falls národní park jméno odvozeno z jazyka Khoisanů - místo vlekého hluku - řeka Orage zde padá z výšky 56 metrů do 18 km dlouhého kaňonu. je tu trasa nad vodopády,po cestě můžete potkat žirafy a různé antilopy,rostou zde toulcové stromy.

Table Mountain národní park
majestátní monolit nad Kapským Městem, lanovka do výšky 1067 metrů, Cape of Good hope, lachtani,delfíni. V sekci Cape of Good hope rosttou endemické rostliny, žije tu kapská zebra horská. Boulder´s Beach je místo,kde je kolnie tučňáků.

De Hoop přírodní rezervace
ráj pro pěší a cyklisty, roste tu chráněný pobřežní fynbos a žijí zde mořští živočichové. stezky jsou od 2 hodin až pěti denní po pobřeží,kde žijí zebry,elandi a 200 druhů ptáků, je tu dunové pole v Koppie Allen odkud lze pozorovat velryby,které se tu páří v druhé polovině roku. Endemické rostliny jsou protea královská a je to důležité místo hnízdění dravých ptáků. V blízkosti je Střelkový mys, druhý největší maják v zem ia nejjižnější bod Afriky..

Madikwe zvířecí rezerevace
založena na hranici s Botswanou v roce 1991,750 km2, bylo sem na bývalé ranče zavedeno asi 8000 zvířat, park bez malárie. I zde žije Velká pětka a mnoho dalších zvířat, Madikwe je nejlepší místo v JAR na pozorování psů hyenových,

Mountain Zebra národní park
leží na kraji pohoří Karoo, založen byl v roce 1937 na ochranu posledních zeber horských kapských.,žijí tu i desítky
druhů antilop a endemičtí ptáci, také gepardi a další zvířata.

Kgalagadi přeshraniční park
druhý největší a nejodlehlejší park JAR na hranici s Namibií a Botswanou,krásná,křehká krajina s červenými dunami a nekonečnou oblohou, ohraničen je řekami Auob a Nossob. Stálá napajedla přitahují zvířata, lvy, gepardy,levharty,šakaly,lišky,surikaty, žijí zde draví ptáci a snovači,kteří vytvářejí obrovská hnízda. V blízkosti je Namaqualand s květinami v srpnu a září

Hluhluwe -Imfolozi zvířecí rezervace
založena v roce 1893 na ochranu nosorožců,je to top destinace na Velkou pětku v provincii Kwa Zulu Natal o rozloze 960 km2,dříve to bylo loviště krále Shaka. V Hluhluwe je největší koncentrace nosorožců na světě. Lze zajistiti pěší trek, bez aut v sektoru 300 km2.

iSimangaliso Wetland park ( mokřadový park)
na seznamu UNESCO, 200 km pobřeží od St Lucia Estuary k hranici s Mozambikem, zahrnuje 5 míst mokřad seznamu Ramsar, z městečka St Lucia se dělají lodní výlety po jezeře za hrochy a krokodýly nebo na moře za delfíny a velrybami. V sektoru Mkuze žijí suchozemská zvířata - velká pětka, pláže na sever od městečka jsou místem,kde kladou želvy vajíčka, v Sodwana bay jsou nejjižnější korálové útesy na světě, žije tu 525 druhů ptáků. Kosi bay je místo na šnorchlování a najdete tu asi 150 druhů ryb.


Kwa Zulu Natal
Ezemvelo KZN Wildlife se stará p více než 120 chráněných oblastí v provincii,která je ekologicky nejrozmanitější v JAR. Na východě je ohraničena 800 km pobřeží Indického oceánu , na západě pohořím Maloti- Drakensberg 200 km dlouhým pásmem,jehož třítisícovky jsou často pokryté v zimě sněhem. Mezi těmito dvěma extrémy se nacházejí lesy, pastviny,savana,parky s největší koncentrací nosorožců (Hluhluwe-Imfolozi Park),Ithala, uMkuze hrály hlavní roli v ochraně těchto ohrožených zvířat. Ezemvelo se stará o více než 2500 lůžek v jejich ubytovacích zařízeních,o kempy - s celkovou kapacitou 10.000 míst na noc. Všechny kempy jsou cenově přístupné Nejsou to jen místa,kam se jezdí na safari,ale také hory se stezkami a skalním uměním,chráněné pořeží v parku iSimangaliso Wetland Park a další místa. Pozorování ptáků je tu výjimečné, žije tu více než 700 druhů. Organizace je také důležitým zaměstnavatelem v provincii, z platů žije více než 30.000 lidí. Hlavními parky a rezervace pod správou Ezemvelo KZN Wildlife jsou :
1) Tembe Elephant park - odlehlá rezervace u Kosi Bay,s Velkou pětkou, 250 slonů patří k největším v JAR
2)Ndumo game reserve - místo pro ozorování ptáků, zahrnuje Phongolo a Usuthu záplavové pláně a sezonní vodní toky, na seznamu je 430 druhů ptáků
3)Phongolo game reserve - založena v roce 1895,patří k nejstarším chráněným oblastem v Africe,klasická buš se slony,nosorožci,bůvoly,hrochy,levharty,krokodýly,antilopami a 350 druhy ptáků.
4)Mkhuze game reserve - fotografická čihadla pro možnost fotografování,kromě Velké pětky i množství ptáků.
5)Ithala game reserve- staré kopce na severu-Ngotshe cliffs a řeka Phongolo, inspirativní scenérie, vynikající pozorování zvířat, nosorožci a z Ntshodnwe resortu lze pozorovat i noční zvířata (komby apod.)
6)Chelmsford nature reserve - endemické antilopy ,včetně oribi
7)Spioenkop nature reserve - jezero na úpatí Dračích hor, pěší stezky a jízda na koni,možnost potkat se s nosorožci,žirafami a antilopami,nad rezervaci je Soioenkop Hill,důležité místo anglo-búrských bojů.
8)Wagendrift nature reserve . na úpatíuKhahlamba- Drakensberg,s pěší stezkou, různé antilopy a 200 druhů ptáků
9)Midmar nature reserve -kolem jezera Midmar mezi Howick a Pietermaritzburgem, rekreakční oblast s vodními sporty
10)Himeville nature reserve -malá rezervace pro pěší na úpatí Dračích hor s endemickými antilopami a jeřáby.
11)Mount Currie nature reserve -pozorování ptáků,rybaření, travnaté pláně, afrohorský les a protey na svazích 2224m vysoké hory Mount Currie
12)Umtamvuna nature reserve -na východní hranic na jihu provincie, strž řeky Umtamvuna s dravými ptáky
13)Oribi gorge nature reserve - krásný kaňon vxhloubený řekou Mzimkulwana, přístupný po cestě,zalesněné útesy,kde žijí opice a antilopy
14)Vernon Crookes nature reserve - nejdůležitější chráněná oblast na jihu KwaZulu Natal - travnaté pláně,les a mokřady,pěší stezky, žijí tu antilopy,zebry a 300 druhů ptáků.
15)Harold Johnson nature reserve - na jižním břehu řeky Thukela,druhé nejdelší řeky JAR, zde žijí zebry,antilopy, 200 druhů ptáků a 100 druhů motýlů
16)Amatigulu nature reserve- leží mezi Tugela a Amatigulu ústím řek, lze tu vidět žirafy,zebry a různé antilopy na zalesněných dunách s výhledem na moře,jsou tu pěší stezky, možnost plavby na kanoe a pozorování ptáků.
17)Umlalazi nature reserve - pobřežní rezervace s mangrovníky, obojživelníky, rybami
18)Dhlinza forest reserve - v srdci města Eshowe, les s antilopami lesními
19)Ongoye forest reserve - pozorování ptáků i endemických

Ezemvelo KZN Wildlife nabízí rozmanité ubytování,snadno přístupné. Rozděluje se do několika kategorií : prázdninové resorty.luxusní lodge,lodge v buši a kempy a tábořiště. Ideálním místem pro začátek cesty po provincii je Durban, do většiny míst se dá dojet normálním autem,ale pro některá místa se hodí auto s větší světlostí nebo 4x4. Horské a pobřežní oblasti je nejlépe prozkoumat pěšky podle dobře značených tras. Nejznámější jsou pěší stezky v Hluhluwe- iMfolozi parku, kde 300 km2 určeno jen pro pěší. Trasy jsou na 3-5 dní v Imfolozi sektoru,ale také v Dračích horách.
Hory - Maloti- Drakensberg -200 km dlouhé pohoří, dosahující výšky až 3500metrů ( Giant´s Castle resort, Tendele camp a Didima camp. Zulové nazývají pohoří uKhahlamba - Bariéra z kopí. Prochází tudy jediná silnice - přes Sani Pass, park má rozlohu 2500 km2 a je to největší chráněná horská oblast, je to místo,kde pramení dvě velké řeky Orange a Tugela, je zapsáno na seznamu UNESCO od roku 2000. je to největší prehistorická galerie na světě,pod více než 500 převisy se nachází 40.000 skalních maleb dávných obyvatel oblastii. Neprostupnost horní části parku Maloti-Drakensberg je oblíbeným místem milovníků outdooru, je park je rozdělen do desítky sekcí s vlastními přístupy. V parku bylo identifikováno 2153 druhů rostlin, z nichž je 30% endemických (protea),žijí zde i různé druhy ptáků, paviáni, antilopy losí.
Safari- Hluhluwe- Imfolozi park je nejznámější svými nosorožci,ale žije tu celá Velká pětka - ubytování Hilltop camp -nejlepší místo, Mpila camp a tři neoplocené kempy v buši v Imfolozi sektoru (Gqoyeni Buch lodge,Hlatikhulu Bush lodge a Masinda Luxury lodge) Park má rozlohu 960 km2, žijí zde oba druhy nosorožců, krajina je zvlněná, s akáciemi a zelenými údolími . Žije tu Velká pětka,ale také psi hyenoví,žirafy,hroši a mnoho druhů antilop, 400 druhů ptáků Hluhluwe-Imfolozi je asi nejstarší park v Africe, bývalá lovecká oblast Zuluů, vznikl v roce 1895 na ochranu nosorožců. Kromě safari po vlastní ose se můžete zúčastnit i nočních vyjížděk s průvodcem nebo pěších safari. Z 20.000 nosorožců tuponosých na světě jich žije 90 % v JAR. V roce 1916 jich bylo jen 30,ale jejich populace se rozrostla a tento park se stal nejznámějším právě díky nim.
iSimangaliso Wetland park - nejrozmanitější park - korálové útesy, jezera,řeky,lesy, krásné pláže a divoká zvířata
2500 km2, na seznamu UNESCO od roku 1999, s místy Ramsar, největší sladkovodní jezero v JAR. Nejjižnější korálové útesy na světě, písečné pláže s dunami až 170 vysokými porostlé lesy. Kromě 129 druhů vodních a suchozemských savců žije v parku 525 druhů ptáků,128 druhů plazů,50 druhů obojživelníků,994 druhů mořských a 48 druhů sladkovodních ryb. Nejlepší na sfarai je část uMkhuze game reserve, nejoblíbenější je vesnice St.lucia a plavby na jezeře,kdy uritě uvidíte hrochy a krokodýly,ptáky. Severní sektor je tvořen plážemi,kde hnízdí želvy, je tu Sodwana Bay - Seven Mile Reef - krásné místo na potápění, dále na severu leží Lake Sibaya, dále pak Kosi Bay -mokřady spojující jezera a kanály. Tradiční způsob lovu ryb do košů místního etnika Tonga. Jedinečné místo na světě, které sdílí nejstarší savec -nosorožec,nejvetší suchozemský savec -slon, nejstarší ryba na světě -coelacanth a největší vodní savec velryba. Ubytování Cape Vidal resort, maphelana camp, Sugarloaf and eden park campsites, Mantuma camp, Sodwana bay resort, Kosi bay resort.
9 nejlepších aktivit v KwaZulu- Natal :
1)safari Velká pětka ( Hluhluwe-Imfolozi,Ithala, Tembe,Pnongolo,uMkhuze)
2) noční výlet za karetami od listopadu do března,kdy kladou vejce
3) trek v soutězce -denní výlet na 5-6 hodin- Thukela Falls a Amphitheatre v Royal Natal Parku
4)šnorchlování u nejjižnějších korálových útesů na světě- Sodwana Bay
5(prehistorické malby v parku Maloti- Drakensber ( Kamberg Game pass shelter - Rosetta Stone)
6)Sani Pass jediná sjízdná cesta pouze autem 4x4.která vede horskou krajinou,v zimě je tu i sníh
7)pěší safari za nosorožci v Hluhluwe-Imfolozi a Ithala
8)plavba na jezeře St Luca mezi hrochy a krokodýly
9)pozorování velryb a delfínů od června do října,plavby na lodi
+ dvě navíc jízda na horském kole v Maloti-Drakensberg parku a jízda na koních

Pokud chcete vidět tradiční jihoafrickou vesnici a podívat se do minulosti, navštivte Bedford na jihu pohoří Winterberg Mountains v údolí Smaldeel.

Severní kout JAR u hranic s Botswanou bývá často opomínán, je řídce osídlen a má dobrou ekoturistickou infrastrukturu, hlavní dvě safari oblasti jsou Madikwe Game Reserve (75.000 ha) a Waterberg Biosphere. Madikwe neumožňuje vstup denních návštěvníků a jízdu po vlastní ose, je zde asi desítka soukromých pozemků. Nejlevnější je Mosethla Bush Camp a Eco lodge, k nejdražším patří Jaci´s lodge. Pozorování zvířat v Madikwe je vynikající. Waterberg je hornatý s několika parky a soukromými rezervacemi- např. Lalalala Wilderness a Marakele National park, je tu i výběr levného ubytování a kempy, stezky pro auta 4x4, vynikající golfová hřiště,možnost jízdy na koních.
V Madikwe se setkává Kalahari a buš, má rozlohu 760 km2,bez malárie, žije tu Velká pětka. Je to relativně nový prark, v roce 1836 lovec William Cornwallis popsal tuto krajinu jako plnou slonů a lvů. V roce 1991 bylo místo vyhlášeno parkem, dnes tu žije 16.000 savců asi 100 druhů. Díky Operaci Phoenix sem bylo přemístěno ,moho zvířat i ze Zimbabwe.
Waterberg je místo hor, potoků a zvlněné buše.žuje tu Velká pětka, biosféra má rozlohu 15.000 km2 a je zapsaná na seznamu UNESCO. Leří asi 180 km od Pretorie, tvoří jej na jihu pohoří Seven Sisters, ve středu jsou široké otevřené pláně a na severu jsou opět hory. Jetu hodně podzemní vody a oblast obývali sběrači .lovci Sanové. V 19.století to bylo místo lovců a prospektorů. Marakele Np je tvořen horami, porostlými žlutodřevy a cedry, žije tu Velká pětka a velká kolonie dravců. Je tu kemp Tlopi camp. Na severu biosferické rezervace leží Lapalala,malá oblast s krásnou přírodou a mnoha zvířaty, původně to byl ranč o rozloze 36 km2, je to opravdová divočina,tvořena buší,horami a nádhernými výhledy. Na východě rezervace Waterberg se nachází Welgevonden Game Reserve, zde najdete Makweti safari lodge např., v této oblasti žije mnoho nosorožců.
Do obou míst se dostanete za 3,5 -4 hodiny z Johannesburgu, v Madikwe nelze jezdit po vlastní se, takže se musíte ubytovat v privátních lkodgích Jaci´s safari lodge,Jaci´s Tree lodge, Madikwe hills a Tuniningi safari lodge jsou nejlepší. Ve Waterbergu je široká nabídka ubytování. Je to celoroční destinace, od listopadu do března nejlepší pro pozorovatele ptáků, od června do září pro milovníky safari.

Přeshraniční park Kgalagadi Transfrontier Park (KTP) - JAR/ Botswana
v lednu jsou tu vysoké teploty až 40 st. Parkem protékají dvě sezónní řeky Nossob a Auob. tento park je vyhlášení díky svým kočkovitým šelmám. Má rozlohu 37.000 km2. Nejbližší město Upington leží od hranice parku 250km. V parku byly vybudovány kempy od roku 2000 kdy byly spojeny,, v roce 2017 byly otevřeny chatky u břehu řeky Nossob Rest camp. jsou tu čihadla, trasy pro auta 4x4,napajedla Do KTP můžete vjet z Namibie přes přejezd Mata Mata na SZ, z JAR i z Botswany, Park je oblíbenou destinací pro milovníky self.drive,je třeba mít na mysli, že přejezd parku Vám bude trvat min. 3 dny/ 2 noci. Tento přeshraniční park vznikl v Africe jako první. Nyní existují v Africe i další Transfrontier Conservation Area - TCA - přeshraniční chráněné oblasti./ai/Ais Ristersveld Transfrontier Park, Kgalagadi Transfrontier Park, Maloti- Drakensberg Park,Lubombo Transfrontier Conservation and Resource Area, Great Limpopo Transfrontier Conservation Area, Kavango Zambezi Transfrontier Conservation Area, Malawi- Zambia Transfrontier Conservation Area, Do Kgalagadi se nejlépe dostanete z Upingtonu -250 km po asfaltové silnice, z Johannesbrugu je to 1000 km. V Upingtonu si můžete nakoupit zásoby, v parku si lze kopit jen základní potřeby. Ve Twee Rivieren je restaurace, Doporučuje se auto 4x4, neoplocené kempy jsou velmi jednoduše vybavené. Vybrat si lze z mnoha možností ubytování -od tábořišť po luxusní lodge, v JAR lze spát v buš kempu, ubytování v JAR je třeba předem rezervovat na sanparks, stejně tak v Botswaně je třeba mít rezervace předem i pro kempy. Soukromé lodge !Xaus Lodge- JAR a Rooiputs a Polentswa -v Botswaně. Kempy je třeba rezervova hodně předem, letní měsíce od listopadu do února tu panuje velké horky, v zimě padají teploty až na - 10 st. v noci. POzorování zvířat je celročně velmi dobré.

Parky v provincii Severní Kapsko
Je jich tu 6 a několik provinčním rezervací a soukromých rezervací.
Augrabies Falls národní park má rozlohu 820 km2 a rozprostírá se kolem řeky Orange a 60 metrů vysokého vodopádu. Strž pod vodopády prudce padá 240 metrů a je 18 km dlouhá. je tu stará krajina ,která vám připomene doby starých lovců-sběračů.
Tankwa- Karoo národní park -polopouštní šedozelená krajina, kterou tvoří stolové hory a pohorky čnící nad prašnou zemí . Kromě zvířat je park známý vzácnými druhy rostlin a želv.
Namaqua národní park - v srpnu a září tu rozkvetou překrásné květiny a lány květin se táhnou od písčitého pobřeží, je tu bohatá flora, dá se tu jezdit na kole. Najdete tu asi 3500 druhů rostlin, z nich 1000 endemických, žije tu i mnoho zvířata a ptáků.
Richterveld přeshraniční park - roste tu 30% jihoafricých sukulentů, jsou tu drsné hory a zvlněné pláně a domov mnoha druhů zvířat,která se přizpůsobila drsnému podnebí, park je na seznamu UNESCO.
Mokala národní park -rostou tu skácie a jméno je odvozeno od nich, park má rozlohu 196 km2, jsou tu kopečky, písečné pláně , na kanoe se dá jet po řece Riet,kterýá protéká parkem, vidět tu můžete kromě jiného i nosorožce a mnoho druhů antilop, dá se tu rybařit.
Kgalagadi přeshraniční park - neporušený ekosystém o rozloze 38.000 km2, na seznamu UNESCO, charakterizují jej červené duny a občasná křoviska,vyschlá koryta řek Nossob a Auob, je domovem endemických antilop a žijí tu známi lvi s černou hřívou,levharti,gepardi , medojedi a mnoho dalších zvířat,300 druhů ptáků, z toho asi 20 druhů dravců.

Panorama route
Patří k nejkrásnějším vyhlídkovým cestám na světě, nachází se v Dračích horách v provincii Mpumalanga. Na okraji leží městečko Sabie. Panorama route v severních Dračích horách asi 4 hodiny jízdy z Johannesburgu, zde vysočina padá do hlubokých údolí a pak do nížiny Krugeru a Mozambiku. Kromě krásných scenérií je to místo i bohaté na divokou přírodu a kulturní dědictví. Panorama route je několik cest, když přijíždíte od Johannesburgu jedete přes Lydenburg,přes Long Tom Pass do Sabie nebo přes Robbers Pass do starého důlního městečka Pilgrim´s Rest. Základní je silnice R532,kteá vede k Blyde River Canyon. Když jedete z druhé strany - tak přes Nelspruit, White River do Sabie, od tud vás pak značka dovede k Mac Mac Falls. Pilgrim´s Rest je skanzen z 19.století z doby dolování zlata.
Dále se zastavte na výborné palačinky v Graskopu v Harrie´s Pancakes. Cesta se dělí a máte možnost se zastavit na různých vyhlídkových místech _ Pinnacle, God´s Window, Wonder View, Bourke´s Luck Potholes, Three Rondavels. Stezka v Blyde River canyonu začíná v resortu Blyde River - Leopard Trail, dovede vás k nádrži Blyde Dam. Na sveru se pak nachází jeskyně Echo caves a Abel Erasmus Pass. Cesta konší u Hoedspruitu. Pokud se chcete stravovat sami, nakupte si v Nelspruitu v Riverside Superspar nebo v Lydenburgu v Pick an Pay nebo v Hazyview, v Sabie ve Sparu. Tato oblast leží v nadmořské výšce 1200 metrů a není malarická, nejlepší měsíce pro návštěvu jsou od května do srpna.

V roce 2018 oslavili Jihoafričané 100 let od narození jedné z nejvýzanměnjších postav dějin JAR - Nelsona Mandely. po celé zemi najdete mnoho míst, památníků, které oslavují tuto osobnost,
Apartheid Museum v Johannesburgu, Mandela House - Soweto, Nelson Mandela Museum - Mthatha, Robben Island - Kapské Město,Constitution Hill- Johannesburg, Liliesleaf- Rivonia,Donkin Reserve - Nelson Mandela Bay, Cradle of Humankind - Maropeng, Drakenstein Correctional Centre - Paarl,Nelson Mandela Sqauare- Sandton, Capture Site - Howick, Union Buildings- Pretoria, Fox Street - Johannesburg, NationalHeritage Monument - Tshwane, Regina Mundi Church - Soweto. Každý rok slaví Jihoafričané jeho narozeniny 18.července, Nelson Mandela se narodil v roce 1918 v klanu Madiba v malé vesničce v Transkei -Mvezo. Mandelův otec byl náčelník kmene Xhosa a královský poradce, Rolihlahla- Mandela byl první z rodiny, kdo navštěvoval školu. Jméno Nelson dostal od učeitelky ve škole.


Limpopo -kouzelné slovo, které známe z povídek Kiplinga , už od dětství přitahuje velkou pozornost. Řeka Limpopo tvoří hranici s Botswanou a Zimbabwe, před tím než proteče mozambickou nížinou a vlije se Indického oceánu, Krajina je zdobena obrovskými baobaby,akáciemi,skalnatými kopci, farmami ve tvaru kruhu. Žije tu mnoho slonů u řeky,ale také predátoři. Řeka se často rozvodňuje. V oblasti Limpopo se nachází národní park Mapungubwe,kraji podobná Tuli blocku v Botswaně,ale s pozůstatky staré civilizace. Na severu provincie Limpopo žije etnická skupina Venda, Sotho a Tsonga. Byla tu vytvořena Elim Arts a Culture Route, která má seznamovat turisty s místními umělci a řemeslníky. V provincii Limpopo lze toho vidět hodně- lesy,kolonie dravců. baobaby,posvátné obřady,komunitní koncese u Krugeru. Za návštěvu stoji i Kololo zvířecí rezervace a zvířecí rezervace Welgevenden ve Waterbergu, H12 Leshiba - vesnice Venda, Madi a Thava Mountain Lodge,Mogalakwena River Lodge,Mopane Bush Lodge, Pafuri Camp a v Botswaně Tuli safari lodge, zajet můžete do Sun City a NP Pilanesberg.Kapské Město
kromě nejznámějších atrakcí může Kapské město nabídnout i výborné restaurace, hudbu, umění ,ale také zde můžete nahlédnout do minulosti místa, které se v původním jazyce nazývalo ! Camissa ( místo sladké vody).
Najdete tu židli, na které v roce 1699 seděl Jan van Riebeeck. Pro náhled do historie města doporučujeme návštěvu
The District Six Museum- náhled do nedávné minulosti města zatíženého apartheidem,
The Slave Lodge - museum otroctví
Původní obyvatelstvo- památná lavička na St George Mall, vzpomínka na prominentní ženu kmene Khoi Kratoa Eva
Green Point Park - původní zahrada s bylinami a stavby Sanů a Khoi, setkání s původní kulturou místa lze na West Coast v ! Khwa Ttu San Culture Estate- San heritage centre- historie, jazyk,kultura Sanů
Za návštěvu stojí Zeitz Mocaa ( Museum současného afrického umění) - výtvarná díla z celého kontinentu
South African National Gallery v Company Gardens -koloniální i současné umění
Při návštěvě Khayelitsha se zastvate v Gangster Museum
Robben Island
Jewish Museum

Pláže v okolí Kapského Města
Camps Bay, Clifton, Lladundo -jsou krásné. Boulders Beach - tučňáci, oblíbená pláž místních je pak pláž Water´s Edge mezi Boulders a Seaforth. Fish Hoek je ideální pro rodiny, hned u Kalk Bay je Wooley´s Tidal Pool. Surfaři oblíbená místa jsou v Muizenbergu, St James Beach má tidal pool ( přílivový bazén). U Bantry Bay jsou Queens a Saunders Rock, voda je tu ledová. Oudekraal Beach - osvěžující chladní voda Atlantiku. Noordhoek beach, Buffel Bay s paviány.

A vyhlášená místa Kapského Města - trochu jinak - jiný pohled na Stolovou horu ze Signal Hill od muslimské svatyně kramat, kolem Kapského Města je takových svatyň asi 20 a jsou to příjemná místa na rozjímání. Pokud chcete na Stolovou horu, tak nejlépe hned po ránu, kdy je tam nejméně lidí nebo při západu slunce.
Kromě návštěvy poloostrova a tučňáků na Bouldrs beach ,jsou tu i méně známá místa jako např. Good Hope Gardens Nursery,kde se pěstují původní ledlé rostliny, místo plavby lodí na Seal Island se můžete vydat ze Sentinelu na výšlap, který končí hned proti Seal Island. V Hout Bay se vydejte na kulinářský výlet a ochutnejte poluliční jídla chisa nyama- grilovaná jídla. Ve Schratch Patch u Simon´s Town můžete vidět místní kameny a i si nějaké koupit.

Většina vinic nabízí pěkné zážitky při ochutnávkách pití a jídla v krásném prostředí. Trochu odlišné je to u Beker en Bord v Kylemore mezi Stellenbosch a Franschhoek, tady se podávají domácí jídla jako bredies,rossterbrood a melktert -desert. Vyzjoišet lze i Valley Culinary safari v Dwars River Valley. Navštivte vinice,patřící černochům- jako např. Seven Sisters a Kunjani ve Stellenbosh, Solms Delta a Black Elephant Vintners ve Franschhoeku. Vyzkoušet můžete Avondale Wine Estate v Paarl, Reyneke ve Stellenbosch, Haut Espoir in Franschhoek, Waterkloof v Somerset West, Spier. Také se zastavte v Lynedoch Eco Village u vinic. V centru města navštivte Bo-Kaap.

Pokud chcete navštívit Kapské Město po vlastní ose, tak většina půjčoven nabízí i GPS,silnice jsou tu pěkné a provoz je plynulý. V Kapském Městě si můžete půjčit kola u Up Cysles ma promenádě Sea POint, Silo District, Waterfront, Camps Bay nebo Breakaway Café ve městě. Dobře tady funguje Uber, ale také Tafify(Bolt) a Intercab. Můžete si koupit lístek na ho-on hop off busy, které projíždějí nejen městem ale i do vinic a na poloostrov. Systém autobusů MyCiti jezdí po okolí města a do centra. je třeba používat kartu na platbu MyCiti card,kterou si lze nabít na stanicích autobusu. Pouze hotově se platí u minibusu taxi,která vás dovezou kamkoliv.
Jako v každém městě je třeba si dávat pozor na kapsáře. Peníze z bankomatu si vybírejte na frekventovaných místech a nikdy si nenechávejte od nikoho pomoci. Také se na ulici setkáte s bezdomovci, kteří žádají o peníze, pár drobných jim dáte můžete. I když má Kapské Město problémy s vodou, v roce 2019 se situace zlepšila.
Kapské Město je celoroční destinace, nejvyšší sezona zde je od listopadu do března, v zimních měsících lze pozorovat velryby. Méně rušné měsíce jsou duben, květen a září, říjen. Kapské Město nabízí Marine Big 5-velryby,žraloky,tučňáky,lachtany a delfíny. Pravé safari najdete až na Garden route -5 hodin jízdy z města.

K místům s pravou divočinou patří i Lapalala Wilderness reserve, je to jedno nejdůležitějších útočišt´ nosorožců v Africe ,jak bílých , tak černých. Není to míso, kam běžně jezdí turisty a proto se tu zvířatům velmi dobře daří. V Lapalala není malárie a je to jen 3 hodiny jízdy od Johannesburgu. žije tu Velká pětka. Dbá se tu velmi na ochranu přírody, teprve nedávno tu byla otevřena jedna lodge Tinswalo Lapalala u napajaedla.Dále se tu postavila lodge Noka Camp u skály a řeky Palala, 7* kemp je součástí Lepogo Lodges. Projekt Lapalala se zapojuje i do budování místní školy, Dale a Clive zde vybudovali výukové středisko Lapalala Wilderness School, od roku 1981 tudy prošlo již více než 105.000 dětí.


Route 62
Po této silnici jezdí málo lidí a málokdo ji zná. Je Obdobou americké Route 66, lemovaná mnoha obchůdky a hospodami.Dát si tu můžete koeksusters ( zákusky) a mnoho místních farmářskýách produkt, biltong, droewors a Nik-Naks kukuřičné lupínky. Po cestě nahlédnete do Karoo. Pro tuto silnici jsou typické padstal- obchůdky u silnice s místními produkty. Dostanete se sem po cestě na východ od Kapského Města- vesta je dlouhá 620 míl až k East London. 10 mílí před městečkem Barrydale najdete Karoon Salon-místní oblíbené bikery, dát si tu můžete kudu pot pie. Na druhé straně Barrydale se nachází známý Ronnie´Sex Shop, nejstarší hospoda v Africe. Setkávají se tu bikeři, hippies a víkendoví návštěvníci. Mezi Calitzdorp a Oudtshoornem je Bella de Karoo-velmi zajímavý obchod, mají tu roibooibos a meltert, v dálce je vidět jedna z nejstarších farem u kopce Andrieskraal. Prodavají se tu výborné delikatesy, oděvy. bižuterie, hračky, věci do domácnosti. Dále pak cesta pokračuje do Graaff - Reinet zvlěnnou nedozírnou krajinou, dojedete k obchůdku Zebra-Licious,kde podávají zákusky s domacím džemem, teplá jídla z trouby, rusky. U Nieu- Bethesda malé vesničky je Tot Hier Toe Padstal -i tady najdete vše od zázvorového piva, tradiční zákusky,rusky. Za Cradockem se rozkládá také mnoho farem, oblíbený je obchod Daggaboear, tady si můžete dát roosterkoek-grilovaný dort, silnou kávu,domácí koláče,zázvorové pivo,biltong, koupit si věci z mohéru a levandule.
Po cestě po Route 62 se vrátíte do starých časů.


Nejlepší soukromé rezervace v Jihoafrické republice :
Od voleb v roce 1994 nastal boom soukromých rezervací v JAR, nejznámější jsou v oblasti Sabi Sands Game reserve - Sabi Sabi, Londolozi, Siingita. Ale v JAR je jich mnohem více a vyznačují se nejen perfektními službami, ale i krásným místem a ochranou vzácného ekosystému. Nejde tedy jen o Velkou pětku,ale o celkový dojem a prospěch pro své okolí. Zde tedy 15 nejlepších soukromých rezervací v JAR :

1.Dinokeng Game reserve - v provincii Gauteng - 230 km2 - Velká pětka, v provincii žije 15 milionu obyvatel. Dinokeng je rozdělen na část pro self drive -140 km prašné cesty a část pro lodge s organizovanými safari vyjížďkami.Nachází se jen hodinu jízdy na sever od Johannesburgu a máte zde pravý dojem z buše.

2.Sibuya Game reserve -velmi malebná a klidná rezervace, dostat se sem dá jen lodí po řece Kariega z Kenton -On Sea. V rezervaci je 10 km původního pobřežního lesa s cykádami a akáciemi,je to výborné pozorování ptáků -asi 400 druhů Žije tu Velká pětka, sloni často přecházejí řeku,ale lvi jsou v oploceném pozemku.

3. Madikwe Game reserve - největší chráněná oblast v Severozápadní provincii -,bez malárie, je tu asi 20 soukromých lodgí na 760 km2,ale není zde možnost self drive. POzorování zvěře je tu vynikající : lvi, gepardi,sloni, hyeny, psi hyenoví,nosorožci, biome Kalahari - ptáci.

4. Pongola Game reserve - v severní části provincie KwaZulu- Natal,je rozdělena řekou Pongola,bujná tropicxká vegetace,stopování nosorožců pěšky,plavby na lodi za krokodýly a hrochy ,mnoho vodních ptáků, dá se tu jezdit po vlastní ose v přilehlé Phongolo nature reserve,

5. Zimanga private game reserve -hornatá rezervace ne severu KwaZulu Natal-zajímavá pro fotografy,je tu mnoho čihadel ,včetně poloponořeného Lagoon Hide -ideální na focení vodních ptáků, Scavenger Hide- draví ptáci a mnoho nočních čihadel pro focení Velképětky, pěšky se dají stopovat gepardi, dá se tu i plavit na lodi.

6.Makulele Contractual park - známý také jako Pafuri Triangle - tropická buš mezi řekami Luvuvhu a Limpopo, byla přidána ke Kruger NP v roce 1969, v roce 1998 vrácena komunitě Makuleke, část je pronajmuta národnímu pakru a část soukromým lodgím, žije tu Velká pětka, hlavní místa jsou Lanner Gorge -bujný prales v Corroks Corner, vynikající pozorování ptáků a přístup k ruinám na kopci Thulamela - kamenná vesnice ze 16.století podobná Great Zimbabwe.

7.Malamala game reserve - je ikonická soukromá rezervace, má 19 km neoplocených hranic s NP Kruger na východě a protéká zde řeka Sand River 20 km. Již v 60.letech 20.století se zde začalo s foosafari a dopousd je jedno z nejlepších míst,málo lidí a hodně zvířat,vynikající rangeři, specialitou jsou levharti,ale samozřejmě i Velká pětka, vidět lze i gepardy,psy hyenové.

8.Sanbona Wildlife reserve -bejvětší privátní rezervace v Západním Kapsku -580 km2,krásná krajina Karoo, útesya fynbos, ústředním bodem je Bellair Dam, celoročně poskytující pitnou vodu v suché krajině. I zde žije Velká pětka, včetně žiraf,zebry horské,mnoha druhů antilop a bílých lvů.


9. Tembe elaphant park - komunitní park Tembe byl založen v roce 1983 na ochranu slonů na severu u hranic s Mozambikem, Nyní v parku žije Velká pětka, žijí tu velcí sloni,bůvoli, opice samango,nyaly,suni . Kemp zaměstnává 50 místních obyvatel a nabízí ballíčky včetně safari vyjížděk.

10.Kwandwe private game reserve - jedna z největších rezervací ve Východním Kapsku, byla vytvořena z farem v 90.letech 20.století a znovu sem bylo zavedeno 7000 zvířat, rezervace působí pocitem odlehlosti, je tu suché klima a teče tu občasná řeka Great Fish River 30 km. Xhosa jměno znamená : Místo modrého jeřába. Vidět tu ůžete slony, bůvoly,nosorožce,lvy ,gepardy.

11.Phinda private game reserve - nejprestižnější safari destinace KwaZulu Natal, je to západní rozšíření parkuiSimangaliso Wetland parku ( UNSECO) a naleznete zde 7 ekosystémů, včetně vzácného písečného lesa. Velká pětka je samozřejmostí a setkat se tu můžete is gepardy,antilopou suni a mnoha druhy ptáků.

12.Samara private game reserve - vytvořena z 11 farem v roce 1997 ve Východním Kapsku ,má rozlohu 283 km2, nejvíce hostů je tu 26. Znovu se tu obnovil místní ekosystém a zavedli hporské zebry, pakoně a další antilopy, v roce 2017 a 2019 sloni a lvi. Je to rezervace s Velkou pětkou, ozbrojení rangeři často stopují žirafy,nosorožce a gepardy pěšky, Krásnou scenérii tvoří písečné červenépláně, vysoké hory na d 2000 metrů a zvlněné travnaté pláně, zajímavé jsou noční vyjížďky, kdy můžete vidět vzácná noční zvířata.

13.Welgevonden game reserve- scénická a rozmanitá privátní rezervace je součástí UNNESCO Waterberg Bioosphere reserve, má rozlohu 360 km2 kopcovitý terén u parku NP Marakele. Vytvořena byla v roce 1993 majiteli pozemků, mezi nimiž nejsou ploty a bylo tu vytvpřeno 430 km interních cest, POzorování zvířat je vynikající, Velká pětka, 120 slonů, 60 bůvolů,nosrožci,lvi,gepardi I zde žije mnoha ptactva a u jezer hroši.

14.Klaserie private nature reserve - sdílí hranice s NP Kruger,má rozlohu 600 km2 a pojmenována je podle řeky Klaserie, terá protáká rezeravací od jihu na sever. U řeky rostou zajímavé stromy a v nejssuším období řeka vytváří malá jezírka,kde sloni dobývají podzemní vodu. V Klaserie žije mnoho slonů, lvů,levhartů, turistů je tu poměrně málo a safari vyjížďky velmi pohodové.

15. Lapalala wilderness area - založena byla v roce 1981 a pak sloužila jako chovná stanice pro nosrožce černé a antilopy koňské a vrané. Rozlohu má 485 km2, zvlněná krajina se soutěskou řeky Lephalale,která protéká rezervací 23 km. V roce 2019 jsme byli přemístěny dvě smečky lvů, Lapalala se stává stále oblíbenější i díky prehistprickým malbám a středověkým vykopávkám , včetně staré sošky nosorožce.

www odkazy

http://www.kznwildlife.com

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz