www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa
Národní parky a rezervace
Praktické informace na cestu
Podnebí a přírodní poměry
Vstupní formality
Víte, že ...?
Letenky
Aktuality - Afrika
Provincie, města
Obchod a hospodářství
Dějiny a lidé
Doprava
Fauna a flóra, příroda
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa a období v Africe
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Jihoafrická republika

Zajímavosti z Afriky

Něco pro děti:
1. uShaka Marine World Durban - vodní park s mnoha aktivitami, akvárii, zábavní park, velké hřiště pro děti také možnost pořádání dětských oslav.

2. Two Oceans Aquarium Kapské Město - krásné akvárium v V+A Waterfrontu, kde děti mohou objevit rozmanitost dvou oceánů, lze zde pozorovat krmení pedátorů, ale také udělat dětské party a je tu mnoho her.

3. World of Birds, Hout Bay
Ptačí svět je největší v Africe, je tu více než 3.000 ptáků a malých zvířat 400 různých druhů a 100 průchodů přes voliéry.

4. Monkeyland Primate Sanctuary, Plettenberg bay
Domov mnoha volně se pohybujících primátů a možnost vidět primáty zblízka (i lemury).

Nejfotogeničtější krajina v JAR
1. Stolová hora - nejčastěji fotografovaná z pláží Table View nebo Blouberg
2. Blyde River Canyon - patří k největším zeleným kaňonům na světě
3. Karoo - malé domky v otevřené krajině, místní na oslících
4. Vodopády Augrabies při záplavách - leden - únor
5. Dračí hory Amphitheatre - 5 km dlouhá skalní stěna pod Mont aux Source - pramen řeky Thukela River - patří k nejvyšším vodopádům na světě.

Cesty pro jízdy autem 4x4
1. Klibokkop Mountain Reserve u Worcesteru je snem pro milovnky offroadu. Písek a skalnatý terén, nejlepší doba pro vyjížďku v tomto náročnému terénu (25 km) je od srpna do listopadu, kdy kvete fynbos. K dispozici je i ubytování.

2. Baviaanskloof - krásná divočina nabízí několik možností pro jízdy autem 4x4, doporučujeme začít v Uniondale a pak po náročné cestě do Patensie, kempovat můžete v Doringkloof na farmě Rust en Vrede. Po cestě se několikrát přejíždí voda a průsmyky, kde jsou neuvěřitelné skalní formace. Cesta se mění podle počasí a je náročná, nejezděte sem sami.

3. Matroosberg - jedinečná jízda v Africe na sněhu, soukromá rezervace Matroosberg Private Nature reserve 1000 hektarů horské krajiny 35 km od Ceresu. Terén je skalnatý ve výšce 2.249 metrů nad mořem. Když sněží, je to náročné, ale jsou tu krásné výhledy na Witzenberg, Cederberg a Du Toitskloof pohoří.

4. Attaquaskloof - odlehlá cesta v pohoří Outeniqua mimo signál telefonů, Bonniedale je farma o velikosti 1.650 hektarů a mají zde trasu 35 km dlouhou, s přejezdy vody náročným terénem po cestě do Sunbird Campu.


Golfová hřiště v JAR
V JAR je velké množství golfových hřišť, která jsou proslavena na celém světě.

Zde je malý výběr:
1. Champagne Sports Resort - v Dračích horách s výhledem na Champagne Castle a Cathkin peak, hřiště navržené Hughem Baiocchi, nezapomenutelný zážítek, green fee 195-295 ZAR.

2. Pinnacle Point Golf Estate - nejdramatičtější golfové hřiště v zemi, které připoutalo pozornost hned od svého otevření v roce 2006, vybudované na útesech u Mossel Bay, 5 jamek se hraje přes Indický oceán - nic podobného na světě není, green fee zahrnuje i vozík, který je třeba mít. Green fee 495 ZAR.

3. Skukuza Golf Club a v Mpumalanga ještě další známé hřiště Leopard Creek, ale Skukuza je nepřekonatelná v kombinaci se safari, nachází se v NP Kruger a pozorují vás zvířata a je to jedno z mála hřišť, kde musíte podepsat revers. Green fee 150 - 220 ZAR.


Potápěčská místa - od korálových útesů Sodwana Bay po kapské chaluhové lesy...
1. Sodwana Bay leží v parku iSimnagaliso Wetland Park v severním KwaZulu Natal, místa různé náročnosti, barevné korály, šance vidět žraloky, manty a želvy - 7 mile Reef je nejoblíbenější.

2. Aliwal Shoal - komplikovaný útes u Umkomaas na jižní pobřeží KZN, v létě se zde potápí za tygřími žraloky bez klece a v zimě za žraloky v Raggie´s Cave a Cathedral. Jsou tu i vraky lodí Produce a Nebo.

3. Protea Bank u Shelly beach, 160 km jižně od Durbanu nabízí jedinečnou zkušenost pro potápěče, silné proudy přitahují žraloky a další ryby. Probíhá zde tah sardinek v květnu a červnu.

4. Gansbaai - velkého bílého žraloka lze pozorovat z klece bez potápěčské výbavy, z lodí lze pozorovat velryby, delfíny, tučňáky a lachtany.

5. Kapský poloostrov - celoroční potápění, je třeba ochrana proti chladu, útesy Justin´s Caves, lachtani Partridge Point, Smitswinkel bay - vraky a chaluhy.


Výstupy na hory - v JAR lze najít různé obtížnosti
1. Rocklands - Mecca horolezců leží asi 20 min jízdy od Clanwilliam v Cedrových horách. Je to nejlepší destinace na bouldering na světě, krajinu tvoří světle oranžové valouny a útesy mají různý stupeň obtížnosti. Je třeba mít povolení pro všechny oblasti.

2. Stolová hora - národní památník nabízí stovky cest od nejsnazších po nejnáročnější. Nemusí se zde zatloukat skoby, ale jsou tu již na místě a také řetězy.

3. Waterval Boven
Skalní útesy Kome Waterval Boven v Mpumalanga patří k nejlépe vybaveným. Je zde více než 600 cest různé náročnosti. Scenérie je nádherná s vodopády a lesy.

4. Oudstshoorn - v této oblasti je jediný vápencový útes v JAR 30 km od města u kempu De Hoek resort. Zde se také dostanou povolení, je tu asi 30 cest, většinou převisy 35 m dlouhé.

5. Východní Kapsko - několik dobře vybavených míst u Port Elizabeth, Grahamstown a East London a méně známé v Baviaanskloof, Langkloof, na bouldering zkuste Alicedale mezi Grahamstown a Port Elizabeth.


Cyklistické trasy v JAR - jsou od snadných po nejnáročnější /www.mtbroutes.co.za /
1. Lebanon u Grabouw trasy pro každého, 4 trasy od 6 km snadné až po 25 km. Necyklisté mají k dispozici další aktivity od jízdy na koni po ochutnávky vín.

2. Harkerville - trasa začíná od Garden of Eden u Knysny, jsou zde 4 trasy různé obtížnosti.

3. Muldersdrift
Northern Farm v Muldersfrift - jsou zde snadné trasy pro celou rodinu v přírodní rezervaci 2.500 ha na březích řeky Jukskei River.

4. Groenklof nature reserve
ve Founatin Valley, Pretoria, 13 km trasy od technických po snadné, zvířata v parku.

5. Hartebeespoort
Van Gaalens MTB trasa podél řek Magalies a Skeerpoort, od 6 do 12 km v krásném terénu a dva přejezdy řek.

6. Newcastle - cesta kolem hory - 35 km trasa a výhledy na Dračí hory, cesta začíná od Pint and Pigout Pub.

7. East London
Four Legged Fish - mnoho tras kolem Kidd´s Beach - podél pláže do Gulu a Tyolomnqa nature reserve nebo do vnitorzemí přes farmy - trasy od 10 - 100 km.


Fantastické muškaření
1. Jezera u Dullstroom - pstruzi
2. Mooi River - Kamber Valley pstruzi od září do května v řekách, celoročně v jezerech
3. Vaal River pod barrage mezi Parys a Potchefstroom celoročně
4. Jezera Stormberg - Dordrecht oblast - pstruzi celoročně
5. Elandspad River severně od Huguenot Tunnnel, Du Toitś Kloof - pstruzi
/www.flyfisher.co.za/

Stezky pro pěší
1. Otter Trail - Vydří stezka prochází podél pobřeží NP Garden Route a patří k nejlepším v JAR. Není snadná a 5 dní je náročných, i když jste fit, vybavení je výborné, je třeba rezervovat hodně předem.

2. Klipspringer Trail - se nachází u Augrabies Falls NP, otevřena jenom v zimě, v létě jsou zde obrovská vedra, třídenní nebo dvoudenní trasy na západ od vodopádů ke strži Augrabies.

3. Wild Coast Meander - známá trasa, jedna z prvních v JAR, je to velice zajímavá cesta.

4. Olifants River Hiking Trail v NP Kruger jedna z mála na několik dní - 4 dny, 3 noci v zemi Velké pětky, není zde vybavení, takže je třeba nést si stan, jídlo, vařič atd.

5. Fanie Botha - jedna z hlavních tras v hornatém terénu Mpumalangy, mnoho variant od dvou po 5 denní trasy, pětidenní je velmi náročná.

6. Shingwezi Trail v NP Kruger - 4 denní trasa začíná v kempu Shingwedzi každou středu a neděli od 1.2. do 30.11., je třeba mít s sebou tablety na čištění vody. Nejlepší doba v zimě - sucho, cena je 1760 ZAR na osobu, věk od 12-65 let, výše pak certifikát od lékaře.


Nejlepš surfařská místa
Více než 2.000 km různorodého pobřeží, fantastická místa na surfování
1. Dungeoans u Hout Bay nejlépe přístupné lodí, silné západní a jihozápadní větry a vlny, patří k nejlepším v JAR, obrovské vlny..

2. Eland´s Bay - 3 hodiny jízdy od Kapského Města, vesnice, kde jsou perfektní vlny.

3. Jeffreys Bay je nejlepší místo pro surfaře v JAR, ale i z celého světa. Dobře vybavené místo, podle značek Supertubes po Pepper street, kde je vyhlídka..

4. Vic Bay - na Garden Route mezi Knysna a George, je tu i pláž, hlavně sem jezdí surfaři s dlouhými prkny, jsou zde i závody.

5. Durban a Kapské Město
Vody kolem Golden Mile v Durbanu - 6 km jsou místem pro surfaře všech kategorií, hlavní centrum je Diary beach, tyto pláže jsou dobře chráněny před žraloky. Méně zkušení surfaři by se měli vydat do Muizenbergu, kde jsou menší vlny, na obou plážích jsou surfařské školy.


Výlety do divočiny - některé rezervace v JAR jsou přístupné i vlastním autem
1. NP Kruger - někteří lidé říkají, že je zde příliš mnoho aut a že je park příliš komerční, kde jinde na světě však můžete pozorovat velkou pětku při pohodlné jízdě po asfaltové silnici, pokud se chcete vyhnout davům, vyjeďte na prašné cesty na sever.

2. Zvířecí rezervace Pilanesberg - leží v kráteru vyhaslé sopky jen pár hodin od Johannesburgu, žije tu Velká pětka, psi hyenovití a gepardi, nedaleko Sun City a mnoha míst pro ubytování.

3. Addo Elephant NP - jediné místo na světě, kde můžete sledovat Velkou sedmičku - bílé žraloky a velryby navíc k Velké pětce, park zahrnuje sedm biomů, je zde velká hustota populace slonů.

4. Hluhluwe-Umfolozi - nejstarší park v Africe a místo, kde se poprvé začali chránit nosorožci bílí i černí..., krásné scenérie, Velká pětka.

5. Kgalagadi Transfrontier Park - červené duny Kalahari a zvířata adaptovaná na pouštní podmínky, není tu celá Velká pětka, ale krásná krajina, hlavně lvi a gepardi.


Botanické zahrady
devět národních botanických zahrad na více než 7.500 hektarech:
Kirstenbosch Kapské Město, Harold Porter Betty´s Bay, Hantam - Nieuwoudvill, Karoo desert Worcester, KwaZulu- Natal Pietermaritzburg, Free State Bloemfontein, Pretoria, Walter Sisulu Roodepoort

Místa pro rodiny s dětmi:
Umnagazi River Bungalow u jezera s výhledem na moře na Wild Coast, Trennery´s u Centane na Wild Coast - chatky a aktivity, Wavecrest hotel na Wild coast u Centane, Sun City - Valley of Waves a Lost City, Cathedral Peak Hotel v Dračích horách - vycházky, jízdy na koních, golf, helikoptéra atd. Keurbooms Lagoon Caravan park v Plettenberg Bay u jezera.


Pěkná místa pro karavany a kempování
Storms River Mouth a Nature´s Valley, Cederberg, Kruger NP, Mahai v Royal Natal NP, Cape Vidal u Indického oceánu.

Šest nejstarších hospod v JAR

1. De Akker - Stellenbosch - první licenci získala tato hospoda v roce 1872.
2. The Fireman´s Arms - Kapské Město, založena byla v roce 1864, má historické prostředí, dobré jídlo a výběr piv.
3. Radium Beerhall - Johannesburg, založena v roce 1929, nejstarší přežívající hospoda v Johannesburgu, historický charakter.
4. Star of the West - Kimberley, založena v roce 1870, zvenčí vypadá lehce zanedbaně, ale uvnitř na vás dýchne stará atmosféra.
5. Perseverance Tavern, Kapské Město, licenci získala v roce 1836 a už 30 let před tím fungovala neoficiálně, dnes přitahuje mladé.
6. The Historic Pig and Whistle Inn - Bathurst, počátek v roce 1832 a je to hospoda s nejstarší licencí v zemi.

V blízkosti Verlorenvlei na západním pobřeží JAR, kde se nacházejí mokřada, je plánováno otevření dolů. V této oblasti však žije 20.000 ptáků včetně pelikánů a dalších ohrožených druhů. Ochránci přírody bojují o to, aby zde těžba byla zakázána.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2019:
Copyright © 2019 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz