www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Mali

Zajímavosti z Afriky

Mali patří ke kulturním centrům Afriky, Grand Mosque v Djenné je největší hliněná budova na světě,koná se tu i trh každý týden. Animističtí Dogonové a jejich zvláštní stavby na úpatí pohoří Bandiagara. Legendární město Timbuktu,tajemná středověká stavba mezi řekou Niger a Saharou. Mali se také může pochlubit nádhernou hudbou.

V Mali byla do roku 2012 stabilita , ale pak přišel vojenský převrat, Tuaregští extrémisté obsadili Timbuktu a zavedli právo sharia. Vláda znovu obsadila město, ale Mali není doposud bezpečné. Před rokem 2012 bylo Mali připraveno pro turisty, ale vše se změnilo po vojenském puči.

Mali je osmý největší stát v Africe v počtu obyvatel. Řeka Niger vždy umožňovala přesuny po Mali, i dnes je hlavním zdrojem obživy pro mnoho kmenů a etnik. ( Bozo - kočovní rybáři).
Významným etnikem Mali jsou Dogoni, kteří žijí v drsném terénu podél pohoří Bandiagara Escarpment ,které odděluje tuto oblast od zbytku Mali. Je to velmi mimořádný kmen, Dogoni opustili svůj domov na jihovýchodě Mali před 600 lety ,protože odmítli konvertovat k Islámu. Útesy je zde chrání od okolního světa a tak mohou praktikovat své náboženství. I když dnes je většina Dogonů muslimy, staré náboženství je stále součástí jejich životů. Mnoho jejich vesnic je nepřístupných a dá se k ním dostat jen pěšky nebo na oslu. Jsou tu krásné scenérie, polosuché travnaté porosty, pouště, baobaby a skalnaté útvary s malými vesničkami. Život se zde nezměnil po staletí, ženy drtí kukuřici dřevěnými palicemi, jídlo se skladuje v hliněných budovách postavených ve výšce, aby se do nich nedostali termiti a hmyz. Dogoni mají své jedinčné rituály, jako např. Dama obřad ,když někdo zemře a všichni v čele s náčelníkem ( marabout) se s ním loučí a doprovází jej k jeho místu odpočinku,

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz