www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Sierra Leone

Zajímavosti z Afriky

I přes dlouhotrvající občanskou válku, která skončila v roce 2002, patří ekonomika Sierry Leony k nejrychleji rostoucím v Africe. Začíná se zde i probouzet cestovní ruch, i když země potřebuje ještě mnoho investic pro vybudování infrastruktury.

V hlavním městě Freetownu dochází k malým krádežím, je třeba se vyhnou demonstracím a protestům. Je třeba být na pozoru u hranic s Guineou a Libérií, vedou zde stezky pašeráků. Hrozba terorismu v Sierra Leone je nízká, cestování mimo město není snadné, chybí mobilní síť a infrastruktura je na nízké úrovni. Připravte se na policejní kontroly na silnici a dejte si pozor na gangy, které žádají peníze od turistů.

Od doby kdy 380 emancipovaný otroků zde přistálo v roce 1787 a položilo základy této západoafrické země. prošel tento národ tvrdým osudem. Otroctví bylo zrušeno v roce 1807 a poté britský kolonialismus zachoval rozdělenou společnost. Po roce 1961 po získání nezávislosti bojovali místní politici ve válce za diamanty, a v roce 1991 propukla krutá občanská válka, která trvala až do roku 2002. V roce 2014 so zde ebola vyžádala 4000 životů. Nyní zde ebola už není a president Julius Maada Bio a jeho vláda se snaží podporovat turistiku.

Freetown je město obklopené kopci, bylo tak pojmenováno v roce 1792, když Afroameričan Thomas Peters připlul s 15 loďmi osvobozených otroků. Otrokářská minulost je hmatatelná ve Freetownu všude, i pod 400 let starým stromem,kde se osadníci scházeli, aby si vyměňovali zboží. Ve městě je mnoho mezinárodních hotelů, turismus by měl přispět vytváření pracovních místm jsou tu krásné pláže, před válkou byla pláž Tokeh beach velmi oblíbená, starý hotel Africana je v ruinách, v době rozkvětu zaměstnával až 600 lidí. V roce 2013 zde vyrostl hotel The Place, který je jediným luxusním resortem, který je ekologický a velkým přínosem pro místní komunitu. Bunce Island pevnost ve Freetownu bylo místo, odkud bylo odvezeno 50.000 Afričanů do otroctví mezi roky 1668 -1807. Na Bunce ostrově ožívá minulost, většina otroků pocházela ze 16 etnických skupin z vnitrozemí. Na severu v Kabala převažuje islám, jsou zde náčelníci,kteří tu vládnou již od doby Britů z 90.let 19.století. Bohužel v Sierra Leone dochází k velké deforestraci, od roku 1998 až 2010 zmizelo12.6% lesů. Šimpanze najdete v Gola Rainforest národním parku o rozloze 71.070 hektarů primárního pralesa. Tady žije 330 druhů ptáků ,mnoho z nich endemických a primáti. Do parku přijíždí ročně zatím jen asi 200 návštěvníků, velkou atrakcí jsou i pygmejští hrochové, v parku jich žije asi 80 % celé populace 200 jedinců v Sierra Leone. Vlajkovou lodí turismu v Sierra Leone je Tiwai Island, 4 hodiny jízdy do Kambama, malé vesnic kmene Membe u řeky Moa. Tato komunita profituje z rezervace s primáty , hosty vítají bubnováním a tanci, vše je velmi autentické i iniciační obřad nboli jowei,který podtrhuje i krásu dívek kmene Mende,
Na řece Moa se nachází ostrov o rozloze 12 km2,kde je největší koncetrace primátů na světě, 11 druhů včetně 6 rodin šimpanzů, jsou tu i pygmejští hroši. Celkem bylo v Sierra Leone objeveno 645 druhů ptáků, mnoho z nich endemických. Tiwai je rozděleno mezi dva náčelníky, v Kamabamba se již nepytlačí, ale druhá skupina stále pokračuje v hubení primátů. Hned u Freetownu se nachází rezervace Tacugama Chimpanzee sanctuary. Ztráta habitatu a pytláctví vedlo k tomu, že počet šimpanzů snížil z 20.000 na 5.000. Dnes poskytuje Tacugama útočiště - založené v r roce 1988 - místo pro život 89 šimpanzům a je to jedna z největších atrakcí země, Toto středisko také pracuje na osvětě mezi školáky a místními komunitami.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz