www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Největší řeky Afriky

Zajímavosti z Afriky

Tři čtvrtiny vodních zdrojů Afriky je soustředěnou pouze kolem 8 hlavních říčních toků. Čtyři z nich - řeka Congo, Niger, Zambezi a Nil patří k nejdelším z pěti na kontinentu. Další jsou Ogadugne (Gabon), Sanaga (Kamerun), Chari-Lagone (Čad) a Volta (Ghana).
Největšími zdroji vody v Africe jsou v Gunei Fouta Djallon a Mount Nimba pohoří, Etiopská vysočina, v Ugandě pohoří Ruwenzori, Angolská vysočina, v JAR pohoří Maloti - Drakensberg.
Afrika je tvořena 63 povodími řek ,ta pokrývají 2/3 země,která je domovm 77% obyvatelstva. řeky poskytují lidem vodu pro zemědělství ,domácnost , dopravu a elektřinu.

1. Nil
Délka toku 6.650 km, povodí 3.000.000 km2, hlavní místa na jejím toku jsou Khartoum, Aswan, Luxor, Cairo, je to nejznámější africký veletok a nejdelší řeka na světě, má dva hlavní přítoky Bílý Nil, který pramení v oblastí Velkých jezer a jeho nejvzdálenější pramen je v jižní Rwandě, Modrý Nil, který vzniká v Etiopii, stékají se u Khartoumu, hlavního města Súdánu, odtud pak řeka teče na sever v poušti Sahara po obou březích a vlévá se do Středozemního moře velkou deltou. Většina Egypťanů žije u Nilu. Nejdelší řeka na světě pramení jižně od rovníku a teče na sever až do Středozemního moře. Je tvořena dvěma hlavními toky: Bílý Nila Modrý Nil, je nazývána matkou afrických řek, její povodí se rozkládá asi na desetině rozlohy celého kontinentu.

2. Congo
Délka toku 4.700 km, povodí 4.100.000 km2, protéká Kisangani, Mbandaka, Kinshasa, Brazaville, řeka Congo protéká střední Afrikou v největším deštném pásu na kontinentu, je na druhém místě co se týče průtoku vody za Amazonkou, vlévá se rychlostí 34.000 krychlových metrů vody za vteřinu do moře. Má také největší povodí v Africe, díky několika kaňonům je to nejhlubší řeka na světě. Za pramen řeky se považuje Chambeshi River v severní Zambii, zbytek řeky teče v DRC a tvoří část její hranice. Povodí Konga a jeho přítoky tvoří největší síť splavných toků,jsou neprůjezdné na dolním toků mezi mořským přístavem Matadi a Malebo pool kvůli několika nepřekonatelným odopádům, včetně známých Inga Falls.

3. Niger
Délka toku 4.200 km, povodí 2.100.000 km2, protéká Siguri, Bamako, Ségou, Mopti, Timbuktu, Gao, Niamey, Lokoja, Onitsha. Je to hlavní řeka západní Afriky, pramení ve Fouta Djallon a Mount Nimba pohořích na Guinejské vrchovině a protéká Guineou, Mali a Nigerem, pak pokračuje do Beninu a Nigérie. Řeka Benue River, která pramení v Kamerunské vysočině a je dlouhá asi 1.400 km je jejím hlavním přítokem. Řeka Niger se vlévá do moře v Guinejském zálivu Deltou Nigeru, oblastí s hustým osídlením, která má velikost asi 70.000 km2. Dále pak v Mali je vnitrozemská delta Nigeru, neobvyklý úkaz, který vznikl náhlým snížením řeky. V oblasti se nacházejí jezera a záplavové pláně. Třetí největší řeka Afriky, každoročně se rozlévá ,ale voda je čirá, protože neobsahuje bahno. Pramení v Guiney a protéká Mali,Nigerem a po hranicích Beninu do Nigérie. V řece žije ohrožený kapustňák, který dosahuje délky až 4,5 metrů.

4. Zambezi
Délka toku 3.450 km, povodí 1.400.000 km2, protéká Katima Mulilo, Mongo, Livingstone, Victoria Falls, Kariba, Songo, Tete. Je to největší řeka v Africe, která se vlévá do Indického oceánu, její povodí je asi poloviční ve srovnání s povodím Nilu, teče od svého pramene v Angole přes Zambii, podél hranic s Namibií, Botswanou a Zimbabwe a nakonec se vlévá do moře v Mozambiku. Nejznámějším místem jsou Victoria Falls, ale je také součástí největšího přeshraničního parku Kavango-Zambezi Transfrontier Conservation Area, rozkládající se na rozloze 280.000 km2. Dvě hlavní jezera na Zambezi Kariba a Cahora Bassa, dodávají elektřinu několika africkým zemím. Na řece Zambezi se nachází dvě největší hydroelektrárny Afriky Kariba a Cahora Bassa. Jméno v překladu z jazyku kmene Tonga znamená velká řeka.

5. Orange
Délka toku 2.200 km, povodí 1.000.000 km2, protéká Upington. Pramení v Lesotho a teče na západ JAR, tvoří hranice mezi JAR a Namibií a vlévá se do Atlantického oceánu. Hlavním přítokem je řeka Vaal, která teče od severovýchodu. Řeka Orange je hlavní hydroelektrickou silou a zavlažovací vodou. Bylo zde postaveno asi 29 přehrad, z nichž Gariep je největší. Dodává vodu do Východního Kapska 83 km tunelem Orange - Fish, druhé největší vodní potrubí na světě. Dešťové srážky se snižují směrem na západ a na březích jsou polosuché oblasti, včetně Kalahari a pouště Namib na severu. Nazývá se také řeka diamantů, některé vzácné kameny byly splaveny řekou až na pláže. Důlní společnosti zde zavedly striktní zákaz vstupu, i když se nyní více těží diamanty ve vnitrozemí, avšak velká část pobřeží je nedotčená.


Západní Afrika
řeka Senegal -1641 km, 2 ze 3 úramenů Falémé a Baging pramení ve Fouta Dajallon vrchovině ve Guiney, třetí hlavní pramen Bakoye začíná v západním Mali, když se tyto toky spojí , utvoří hranici mezi Senegalem a Mauretánií o délce 830 km.
Benue River 1083 km je nejdelším přítokem řeky Niger a pramení na severu Kamerunu a padá z výšky 600 m, pak teče do Nigérie. řeka je splavná celoročně, takže se používá pro transport pohonných hmot ,bavlny a oříšků.

Jižní Afrika
řeka Limpopo 1800 km, pramení v Krkodile River ve Witwatersrand,JAR, teče velkým obloukem a tvoří hranice asi 400 km mezi JAR a Botswanou a mezi JAR a Zimbabwe,pak teče přes hranice do Mozambiku, kde se vlévá do Indického oceánu,

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz