www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Keňa -25 důvodů proč navštívit tuto zemi

Zajímavosti z Afriky

Vybrali jsme pro Vás 25 důvodů, a více, proč navštívit Keňu a nezůstávat pouze na plážích, Keňa může nabídnout mnohem více, Také jsou tu méně navštěvované parky, které stojí za návštěvu.

25 důvodů, proč navštívit Keňu:
1. Masai Mara - místo největší každoroční migrace 1,5 milonu pakoňu a zeber, Masai Mara je nejznámější park Keni, zde jen za jedno dopoledne můžete vidět obrovské množství zvířat - slonů,lvů,žiraf,hrochů,gepardů,levhartů a dalších.Pěší safari v parku není povoleno, pouze v přilehlých soukromých koncesích.

2.Out of Africa - Dánská spisovetelka Karen Blixen a její kniha Out of Africa byla předlohou pro známý film,který zobrazuje celou generaci. Kniha začíná slovy : " Měla jsem farmu v Africe, na úpatí Ngong Hills". Můžete navštívit dům,kde Karen žila, byl změněn v muzeum. V blízkosti se nachází také žirafí centrum a sirotčinec slonů Davida Sheldricka ve čtvrti Karen.

3. Duchové z Gedi - severně od Watamu na svahilském pobřeží se nacházejí pozůstatky města Gedi ze 13.století, můžete navštívit zajímavé ruiny města s uličkami,mešitou,tržištěm, vše pohlcuje pobřežní les, po mnoha staletí se traduje, že po západu slunce řádí duchové. U vchodu do Gedi je motýli farma Kipepeo.

4. Na západě -je Keňa velmi odlišná, pěstuje se zde čaj a krajina je tu zelná až jezeru Victoria. čaj z této oblasti má vynikající chuť a aroma,

5. Důl se slony- vysoko v horách západní Keni, Mount Elgon je vulkán s jeskyněmi s netopýry. je tu labyrint jeskyň, kam chodí tzv. troglodyčtí sloni dolovat sůl. Nejznámější je jeskyně Kitum.

6. Navštivte odlišné jezero - Lake Bogoria National reserve - nejméně navštěvované jezero Velké příkopové propadliny, velmi dramatická krajina, často s mnoha plameňáky na jezeře,podél pobřeží lze najít až 200 vroucích gejzírů chrlících sirné výpary., v bublajících jezírkách si můžete uvařit vejce, pocit krásného pekla. Piknik na tábořišti 3 km od Emsos Gate - místo měl v oblibě president Jomo Kenyata.

7.Boj o Fort Jesus - pevnost ze 16.století v Mombase zosobňuje krvavou historii Svahilského pobřeží.Postavena byla Portugalci a stavba dominuje městu,je tu muzeum a večer světelná a hudební show, večeře v portugalském stylu pod hvězdami. Zkuste na večeři využít plavbu na lodi Tamarind dhow. jede k pevnosti a zpět k Nyali mostu,

8. Růžová- na Lake Nakuru žijí tisícovky růžových plameňáků, je tu i park, kde je útočiště nosorožců a také tu lze vidět levharty.

9. Cesta do minulosti - Olorgesailie - - vypadá jako před 1,2 miliony let ,keňská odpověď na Jurský park,prehistorické místo,kde předchůdce Homo erectus lovil mamuty. Místo na fascinující vycházku.

10.Pohled z výšky - let balonem v Masai Mara, let helikoptérou v Laikipia, Chalbi desert nebo Matthews Range, nebo se proleťte kolem zasněžených vrcholků Mount Kenya. V Keni si můžete udělat pilotní zkoušky za přijatelné ceny.

11. Na kole do pekla - V Keni je pouze jeden park,kde můžete jezdit na kole - Hell´s Gate, vulkanická krajina Velké příkopové propadliny,skalní útvary a dramatická krajina, v parku lze chodit i pěšky. V blízkosti Hell´s gate najdete Elsamere conservation sanctuary, kde žila Joy Adamson, je to nyní zvířecí útulek,kde se dělají prohlídky a nabízí tu výborný čaj.

12.Hledejte sitatungu - v nejmenším parku v Keni 3 km2 Saiwa Swamp, nejezdí zde auta, jsou tu jen dřevěné chodníčky, jedno z posledních míst, kde lze vidět antilopu sitatunga, která má velmi ráda vodu. Nejlepší čas na pozorování sitatung je za svítání.

13. Pozorujte západ slunce na rovníku - drink při západu slunce je povinností při safari, od 16 hodiny se začíná ochlazovat a a noční zvířata začínají být aktivní, vyberte si to správné místo na pozorování západu slunce v 18hodin, vezměte si nápoj do ruky a užívejte si.

14. Pozorování ptáků - v Keni žije více než 1070 druhů ptáků, nejlepším místem je Lake Baringo, pak Arabuko Sokoke Forest, Kakamega Forest national reserve a Masai Mara.

15. Golf s výhledem na sopku -v Keni je 40 golfových hřišť na překrásných místech - např. Heritage Great Rift Valley lodge u jezera Naivasha,

16.Divoký běh- Keňa je domovem nejlepších atletů na světě,je to místo slavného Lewa Marathonu,který se koná v červnu v Lewa Wildlife Conservancy, běh nedotčenou přírodou Laikipie s výhledem na Mount Kenya, Ve měste Iten -300 km severně od Nairobi - trénují ve vysokých nadmořských výškách všichni nejznámější běžci.

17. Safari ráno -.k večeři krokodýl - Hlavní město safari Nairobi, je jediné město,které má park 10 minut od centra,kde žije 100 druhů savců- včetně nosorožce,bůvola,lva,levharta,krokodýla a hrocha, snadno se sem lze dostat taxíkem- Nairobi National park a včer si můžete dát vyhlášené jídlo v Carnivore Restaurantu,kde můžete ochutnant vše od krokodýla po pštrosa.

18. Ppkořit Mount Kenya- krásná vyhaslá sopka- jedinečná mozaika lesů,mokřad,skal a ledu, dva hlavní vrholky Batioan 5199 a Nelion 5188 m. Třídenní trek na Point Lenana -4985 metrů,ale pětidenní trek je pohodlnější.

19.Setkání s Masaji - nejznámější etnická skupina Keni,která po staletí nezměnila svůj způsob života, můžete navštívit jejich tradiční vesnice manyatta.

20.Horko severu - Samburu National reserve je suchá a horká,leží na severu,kde je krajina tvořena útesy, hnědými řekami s množstvím krokodýlů a hrochů. V Samburu žijí druhy,které nenajdete jinde - jako např.mřížkovaná žirafa, gerenuk, oryx beisa a somálský pštros.

21. Potápění - pobřeží Indického oceánu s krásným pískem a celoročně teplou vodou,kokosovými palmami a nabídkou vodních sportů, včetně šnorchlování, plaveb na dhow-plachetnicích,rybaření,potápění s delfíny,žraloky velrybími a ochrany želv.

22. Cval přes pláně - historie jízdy na koni v Keni se datuje do doby osadníků. Jsou zde možnosti jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, V privátních rančích jako je Great Plains Conservation -Ol Donyo lodge v Chyulu Hills se dostanete blízko ke zvířatům v sedle koně. Další možnost je safari na velbloudech v Samburu.

23. Návštěva ráje -uprostřed krajiny barvy khaki severní Keni leží jezero Lake Turkana, největší pouštní jezero na světě se zelenomodrou vodou má jméno Jade sea. Na východním pobřeží najdete 3 miliony staré paleontologické místo Koobi Fora,které objevil v roce 1968 Dr.Richard Leakey. Sibiloi je považováno za kolébku lidstva.Lze navštívit Sibiloi muzeum,kde lze vidět kromě jiných fosilií i 3 miliony starou želvu.


24. Safari ve stínu Kili - Amboseli NP s bažinami,které přitahují stáda slonů a pohledem na zasněžený vrcholek Kilimanjara, inspirující místo, nejlepší při západu slunce pozorovat pasoucí se zvířata ve stínu Kili.

25. Eco- nákupy - pro milovníky nákupů se nabízí v Keni výrobky z korálků,látky,safari oblečení, různé dárky vytvořené ze semen rostlin, tašky, sandály ze starých pneumatik, papíry ze sloního trusu.( Banana Box Company).

26. každé ráno vycházejí z lese stáda slonů v parku Amboseli do bažin,kde nacházejí chtunou potravu ve stínu Kilimanjara

Během roku 2012 bylo v Keni upytlačeno nejméně 360 slonů, byla založena nadace Fly 4 Elephants, která má pomoci při ochraně těchto zvířat.

Nedaleko Mombasy vznikla také nadace na ochranu žraloků velrybích.


Laikipia má rozlohu 8000km2 a leží SZ od Mount Kenya- tvoří ji zlatá savana a můžete zde zažít nejrůznější dobrodružství.
1. Trek s velbloudy se Sambury, kteří v této oblasti žijí více než 300 let,velbloudi jsou odolnější proti suchu než dobytek,několika denní trek z Tumaren Camp
2. stopování psů hyenových na ranči Ol Donyo Lemboro- Laikipia Wildnerness camp
3.okolí jezera Rutundu-odtud vidíte vrcholek Mount Kenya, v jezeře si lze ulovit pstruhy
4. stopování slonů a hledání skalních maleb- Tassia lodge na skalnatém výběžku - Martin Wheeler - expert na paraglading, procházky s místním průvodcem za skalními malbami
5.v mnoha lodgích je mnoho stájí s výbornými koňmi - safari na koních ..např.Borana lodge
6. Pohoří Aberdare - v Solio Ranch na jihu Laikipia-stopování nosorožců,jízda na koních. výlet do pohoří Aberdare s vodopády a horskou krajinou
7. v Lewa Wilderness je základna, kde si můžete pronajmout letadlo jako z filmu Vzpomínky na Afriku-Lewa Downs
8.stopování lvů -360 km2 Ol Pejeta Conservancy -Kicheche Laikipia camp stopování lvů v buši,kde jich žije přes 60
8.Nosorožec černý, žije jich tu asi 200 ,maí zde i sirotčinec pro nosorožce -Lewa Conservancy
9. Masajské a Samburské dovednosti můžete vyzkoušet v mnoha kempech-Bush Adventure camp
10.jízda na kole v buši,lodge např. Borana půjčují kola vhodná do terénu a lze zajisitit i několikadenní vyjížďky
11. S průvodcem z projektu Uaso Ngiro Baboon se můete vydat na pozorování paviánů
12.Mnoho fotografických příležitostí nabízií západní část Lewa Conservancy, Sirikoi je vynikajísí základna pro safari
13.letecké safari z Ol Malo v helikoptéře nad řekou Ewaso Nyiro,letadlo přelétá nad pláněmi až daleko na sever
14. Na severozápadě Laikipia se nachází Sabuk lodge,odtud se pořádají jízdy na raftu po řece Ewso Nyiro ( Červená řeka), záleží na stavu vody
15. pozorování ptáků - il Ngwesi Eco lodge patří místní masajské komunitě,je to oáza pro ptáky, asi 250 sruhů zde pozorovat v této oblasti
16. snídaně v buši-POrini Rhino camp, když odjedete vrzy ráno z kempu, dáte si snídani v buši
17. Loisaba Conservabcy nabízí jízdu na čtyřkolkách v doprovodu zkušeného průvodce
18. Každý rok v dubnu se zde pořádá Lewa Safaricom Marathon
19. Setkání s posledními nosorožci bílými severními v Ol Pejeta / Sudan-zemřel,Najin jeho dcera a Fatu její dcera/- speciální útočiště
20.kouzelná krajina Laikipia,ochrana ohrožených druhů zvířat s polečně s místními komunitami,polovina nosorožců černých z Keni, žije v Laikipia oblasti a další ohrožená zvířata,podpora myšlenky soužití člověka s přírodou
21.spaní pod hvězdami na rovníku - Sosian lodge nabízí spaní v buši pod hvězdami u řeky Ewaso Narok River, večeře u ohně, za dozoru askaris -hlídačů
22.El Karama lodge / znamená v arabštině vzácný dar/ leží na břehu řeky Ewaso Nyiro, můžete tu vidět i hrabáče kapského, je to divoké místo
23. Do oblasti Laikipia se dostanete z Nairobi letem,který trvá 40-60 minut podle toho,kde přistanete,průměrná nadmořská výška je 2000 -2500 metrů,Laikipia má mírné klim,horké dny a chladné noci, nejvíce dešťů je tu v květnu a listopadu,malárie zde není.
24. Laikipia je oblast soukromých pozemků,kde se věnují komunitním programům a ochraně zvířat. Známé jsou Borana, Lewa Wildlife Conservancy , Ol Pejeta a Loisaba. Borana byla původně dobytkářská farma,a si před třiceti lety, se změnila a otevřela turistům,postaveny zde byly dvě lodge. V Laikipia je druhá největší koncentrace slonů v Keni a polovina nosorožců černých, Více než stovka jich potuje volně mezi Lewa a Borana, Dvacet čtyři hodin denně jsou zaměstnáni hlídači na ochranu nosorožců před pytláky. Ol Pejete, bývalá farma je nyní největším útočištěm nosorožců ve Východní Africe a zde žijí i poslední dva nosorožci bílí severní, Pro místní je turistika hlavním zdrojem financí i pro ochranu zvířat a přírody. V privátních chráněných oblastech se nabízí mnoho aktivit-jízda na koni, vycházky do buše, jízda na horském kole, na čtyřkolkách,paraglading, vyhlídkový let helikoptérou, tzv. fly camping - výlet do buše letecky a přenocování pod stanem, je možnost být součástí hlídek proti pytlákům, navštívit Ngare Ndare Forest reserve na východě Borana,kde je i canopy walk.
25. v oblasti Samburu můžete zažít dobrodružství na velbloudech mezi pohořím Mathews Range a Ndoto Mountains. Na severu žijí kmeny Samburu, Rendille a Gabra stále v souladu s přírodou na svém území. V malém pouštním městě Maralal se koná každoročně závod na velbloudech. Vycházka může vést podél luggas - vyschlé břehy řek- nebo do hor, podle přání někdy se dá ujít až 15 km denně , výlet na velbloudech může trvat 6-10 dní kolem Ndotos a až k jezeru Turkana , výlety na velbloudech organizuje Helen Douglas - Dufresne, dá se sem jet celoročně, je to pouštní krajina.


8 nezapomenutelných zážitků z keňského pobřeží :
1. microlight podél pobřeží
2.kite surfing
3.povečeřet v jeskyni - Ali Barbourś - na Diani beach -10 metrů hluboká korálová jeskyně
4.potápění - v Kisite Marine Park -jen 5 metrů pod vodou jsou krásné ryby
5.jet-ski - vodní skutr - možnost vidět i delfíny
6. různé možnosti ubytování na Diani Beach -luxusní butikové otely i levné ubytování
7.Pilli Pipa- plavby na dhow do Kisite Marine park, delfíni,šnorchlování, Wasini Island - mořské plody
Tsavo je rozděleno dálnicí z Nairobi do Mombasy a má rozlohu 22.000 km2. Tsavo East - červená hlína, žlutá tráva,lvi. Západní sektor je zelný, černá zem, mnoho slonů a levharti. Do Tsavo West se dá vstoupit několika branami,hlavní jsou v Mtito Andei a Chyulu. Navštvit zu můžete Mzima Springs obklopené lesem,kde je podzemní pozorovatelna odkud lze vidět z blízka krokodýly. V dálce se tyčí Kilimanjaro, jsou tu lávová pole Shetatni lava flow - 8 km dlouhá,
Tsavo lze navštívit celoročně,deště jsou v březnu-dubnu a listopadu -prosinci. Jsou zde různé možnosti ubytování kemp KWS až po luxusní Finch Hattons, V blízkosti jsou Chyulu Hills NP s výhledem na Kilimanjaro, Kinwezi Forest u Umani Springs,zde je dům Davida Sheldricka, Tsavo East NP - široké pláněs řekami Galana, Tiva a Voi přitahují zvířata, Lake Chala na hranici s Tanzánií - trekování, Amboseli NP, vidět lze Kilimanjaro SV Rongai route, Lumo Community Wildlife Sanctuary - Lions Bluff lodge a kemp. Kombinovat lze s pobytem u moře na Diani beach na jihu od Mombasy,

Keňské pobřeží nabízí různé možnosti výletů. Např. návštěva Mida Creek, zajímavý ekosystém s mangrovy,který se táhne 32 km od Arabuko- Sosoke Forest k pobřežnímu městečku Watamu. Watamu leží 105 km severně od Mombasy a 15 km jižně od Malindi. Bylo založeno před 600 lety jako malé obchodní centrum, zde nacházeli rybáři stín v lese,ale nyní jsou tu hotely, vodní sporty,restaurace. V zátoce Mida žijí zelené želvy. ve Watamu je mnoho hotelů, pro rodiny- pro osm lidí si lze najmout třeba Jabali House. Nejlepší čas pro návštěvu Watamu je od července do října,kdy je jasno a moře čisté. Na pobřeží lze navštvit : Kiwayu - pobřežní resort Cast Away, lze pozorovat velryby a delfíny. Shela Beach Lamu -12 km dlouhá pláž na ostrově. celkem nedotčená, Kilifi -malé místo,leží mezi přírodním přístavem, městme a zátokou. Kikambala - pěkná pláž s korály možností šnorchlování. Shanzu - mezi palmami nedaleko hlavní cesty z Monbasy do Malindi,kde je hodně hotelů u krásných pláží. Diani Beach - oblíbená turistická destinace -10 km bílých písečných pláží, pobřežní bary a restaurace,mnoho možností ubytování. Kisite Mpunguti Marine National park - leží v chráněné oblasti na jižním pobřeží, výborné místo na šnorchlování, projet se lze na tradiční dhow a pozorovat různé druhy ryb,korály.
Tradiční jídlo v Keni - Nyama Choma a ugali najdete v Narobi všude i v tzv. vibanda/stánky s jídlem). Nejznámější restaurace v Nairobi je Carnivore,kde si můžete dát maso všeho druhu, V Nairobi jsou i méně luxusní restaurace,kde si dáte třtinový džus, chapati delikatsu Kikuyu githeri.
Masajové vás obvykle uvítají svým tradičním tancem adamu a oblečeni jsou ve svým zářivých jasně červených shukas.

Lze zorganizovat i safari za ohroženými druhy a setkání s vedením místních nadací na ochranu. / Masai Mara - gepardi, Elephant Watch camp - Samburu, Sosian nebo Laikipia - psi hyenoví, Lewa Wildlife conservancy - nosorožci/Chyulu Hills je domovem jedné z posledních divoce žijící populace endemických nosorožců černých.

NRT - Northern Rangeland Trust - je nadace,která se stará o velké území v severní Keni,byla založena v roce 2004 koalicí místních náčelníků,politiků a ochranářů přírody. Nyní zaměstnává 480.000 lidí z 15 etnických skupin. Je to místo, kde se nachází Sera Rhino Sanctuary - první komunitní útulek pro nosorožce ve Východní Africe. NRT oblast zasahuje do 5 správních oblastí, je rozdělena do 16 chráněných částí, každá má svůj cíl. Každá této správní území má své účetnictví a je transparentní. Mezi rokem 2012 -2014 kleslo pytlačení v oblasti NRT o 43%. 1,8 milionu hektarů je pod správou NRT, nadace se stará i o uspořádání konfliktů mezi jednotlivými etnickými skupinami v boji o pastvu. Mount Ololokwe,posvátná hora Samburů je v oblasti NRT.
Do této oblasti se lze dostat letecky do Nanyuki, Lewa a Kalama, i po vlastní ose sem lze dojet s povolením NRT, Ubytovat se lze v Saruni Rhino v Sera Conservancy - výborné místo na pozorování nosorožců, ze Sarara Campu je výborným místem na průzkum Namunyak Conservancy, II Ngwesi Lodge v II Ngwesi Conservancy a Tassia Lodge v Lekurruki Conservancy,nebo self-catering lze objednat přes The Big North. Nejlepší pozorování zvířat v této oblasti je od června do října, v období dešťů jsou scenérie krásně zelené. Deště nejsou silné a tak lze tuto oblast navštívit celoročně.


Méně navštěvované parky Keni :
Národní park Meru - sem se dostanete když objedete Mount Kenya na Centrální vysočinu, projedete malebnými městečky ,místa s malými pozemky - shambas, krásná krajina s lesy a políčky na úpatí hory. Po A2 přes nyeri a Nanyuki do Isiolo,pak na sever zpět na B6 přes Meru a Embu a znovu na A2 v Thika. Po cestě lze navštívit Ol Pejeta, Lewa. Na úpatí Mt. Kenya se pěstuje zelenina, čaj, káva a bavlna, ale také stimulační rostlina miraa. Do NP Meru se dostanete přes bránu Murera gate, park má rozlohu 870 km2.ale je součástí větší chráněné oblasti Meru,která zahrnuje i park Kora na jih od řeky Tana a tři národní rezervace na jihu a východu Bisanadi,Mwingi a Rahole, ty však nemají žádnou infrastrukturu. kromě 3 velkých řek - Tana na jihu, Ura na jihozápadě a Rojewero,která protéká středem, Meru protéká dalších 13 toků ,které pramení v Nyambene Hills. Meru se stal známým na konci 50.let 20.století díky Georgeovi a Joy Adamson - Lvice Elsa,která byla vypuštěna do divočiny. Příběh této lvice přitáhl mezinárodní pozornost díky Joy a její knize Born Free a díky filmu z roku 1966. Po smrti Ely v roce 1961, Joy vypustila do divočiny geparda Pippa v Meru a pak levharta Penny v NP Shaba. Zde také byla Joy zabita v roce 1980. Mezitím se George přesunul do Kora,ktde pokračoval v práci s osiřelými lvy, zde byl tragicky zabit pytláky v roce 1989. Sloni v parku Meru jsou velmi dobře vidět, žijí tu samozřejmě i kočkovité šelmy,427 druhů ptáků, hroši, různé druhy antilop i gerenuk, Grevyho zebry ,je tu i útočiště nosorožců. I přesto je tento park i kvůli nepokojům na severu( somálští shiftas), málo navštěvován.Historie parku byla velmi pohnutá a dokonce vláda Keni uvažovala o zrušení parku. V roce 1999 sem přijelo jen 3500 návšěvníků, ale Richard Leakey se zasadil o to, aby se tu začalo bojovat proti pytláctví, vroce 1999 tu byla postavena lodge Elsa´s Kopje, v roce 2000 začala i reintrodukce zvířat do parku( asi 1400 zvířat bylo dovezeno z jiných parků). Pro srovnání Masai Maru navštíví 2.700 lidí denně. U Meru žijí kmeny Meru a Borana, a rangeři z těchto kmenů se snaží o renesanci parku. Doletět se sem dá z Nairobi za 50 minut, cesta po zemi je dlouhá 345 km k bráně Murera, Poslední benzinka je 26km od brány v Maua. Cesty jsou sjízdné autem 4x4. Ubytovat se dá v Elsa ´s Kopje nebo Leopard Rock lodge, u parku je pak Rhino River camp, Offbeat Meru Camp, Ikweta safari camp. Meru lze navštívit celoročně ,ale suché měsíce jsou lepší od června do září, období dešťů je od března do května a od října do listopadu, park je umístěn na rovníků a proto je tu celoročně teplota kolem 32st.


Amboseli NP byl založen v roce 1974 a je druhý nejnavštěvovanější park v Keni a obraz dotváří Hora Kilimanjaro -5894 m v pozadí, pod ní lze vidět obrovská stáda slonů a mnoho dalších zvířat.Ekosystém Amboseli v okrsku Loitokitok má rozlohu 5700 km2 a rozkládá se Kilimanjarem na hranicích a Chyulu Hills, park má rozlohu jen 392 km2 a je obklopen 6 skupinami rančů a 19 chráněnými oblastmi. Park byl v minulosti přelidněn a proto se snaží soukromé části také přitáhnout turisty, i když jsou dražší.Jméno Amboseli pochází z masajského - slaný prach, je tu velmi prašno kvůli vulkanickému prachu z hory. V parku žije kromě mnoha jiných zvířat 1700 slonů, jedinečný podruh pakoňů, 420 druhů ptáků. Noční safari jsou možné jen v soukromých chráněných oblastech, stejně tak i pěší safari ( OL Tukai) ,mnoho lidí vystoupí na Observation Hill,odkud je dobrý výhled na park. V parku jsou i permanentní bažiny napájené podzemní vodou.Lake Amboseli se naplní vodou pouze v období dešťů, jinak je to vyschlá prašná pláň, velká část jezera lží v Conservancy Kitirua, V NP se nesmí jezdit off road, ale v soukromých rezervacích ano a je vyhrazena jen pro ty,kteří zde jsou ubytováni např.(Tortilis), dělají se tu i pěší safari a snídaně v buši. Ideální je kombinace ubytování v parku a v soukromé rezervaci,abyste mohli porovnat. Amboseli má svůj zvláštní charakter díky Kilimanjaru a rozmanitým ekosystémům. Z Naorobi je to sem 240 km přes Namanga nebo 228 km přes Emali. Dá se sem i doletět za 35 minut z Wilson airport nebo jet vlakem do Emali a pak autem. Vstup do parku je 60 USD. V parku jsou možnosti ubytování např. Amboseli Serena lodge, ale jsou tu kempy a chatky KWS. Mimo park jsou soukromé luxusní lodge. Hlavní sezona pro návštěvu je od července do září a od ledna do března, kdy se zvířata shromažďují u bažin, v mezisezoně od října do prosince je tu méně lidí, v době dešťů duben. květen, listopad je oblast krásně zelená, Nejblíže ke Kilimajaro je Satao Elerai camp.
Keňa leží kolem rovníku a má složité sezónní změny, většina oblastí kromě severu a suchého JV vnitrozemí- má deště skoro každý měsíc, průměrně jsou větší deště od konce března do začátku června - dlouhé deště a krátké deště v listopadu a prosinci.

NAIROBI
je moderní pulsující město, většina návštěvníků Keni jen městem projede, Zde je několik míst, kdterá lze v Nairobi navštívit. Své jméno dostalo město z masajského výrazu Enkare Nyrobi - studená voda, podle řeky. Od roku 1963 se tu hodně změnilo, i když je tu stále velký provoz, ale infrastruktura silnic je hodně vylepšená. Funguje tu i Uber a Little Cabs,83 % míst v Keni má internet, 41 milionů z 52 milionů Keňanů má mobil, z toho 3/4 jsou chytré telefony, 90 % obyvatel Nairobi má smartphony, E-commerce je zde životní styl. V Nairobí žije 4,5 ,ilionu obyvatel na 696 km2, lidé jsou tu velmi podnikaví. Nairobi nikdy nespí. Najíst se můžete velmi dobře i mimo hotel, oblíbené je maso na grilu- nyama choma. Nyama Mama restaurant - dobré africké jídlo s živou hudbou, Nyama Choma . Kenyatta Market, J´S Fresh Bar and Kitchen - burgery,Crave kitchen and Bakery - v malém townshipu Kikuyu -autentické africká jídelna, Hashmi Indian Restaurant, Sevens Seafood and Grill - známý kuchař Kiran Jethwa, Carnivore Restaurant - zábava a jídlo na grilu, La Pallet -vynikající jídlo,Kiza African restaurant - oblíbený Kiza club,jídla z celé Afriky, K´Osewe Ranalo Foods - místní jídla-výborné, Bo-Ho eatery- veganská,Road House Grill - nyama choma a polévky,hlučná, Dari Restaurant -zahradní restaurace s gazelami. Shade Hotel - stromy tráva všude,klid, 3-Dee hotel - čerstvé tilapie se zeleninou, Nyumbani Restaurant - výborné ryby,The Shamba Café - farma s restaurací, 1824 Bar and Restaurant - noční party pro mladé, vepřové přes den je výborné, Java Coffee house - výborná káva, Afta Eats - menu je dobré, Diamond Plaza Food Court - najíst se a nakoupit, The Captain´s Terrace - s výhledem na NP Nairobi- na oběd.
Pití a tanec - oblíbené je pivo Tusker. J´S Kitchen and Bar - ve čtvrtek s hudbou, vždy je tu plno, K1 Klubhouse - reggae,Brew Bistro Lounge-vlastní ivo,tanec,The Alchimist Bar -rustikální, open air stage,Kengeles Bar (zvonky ve svahilštině),Mercury Lounge - v pátek disco,hodně lidí, Deep West Bar - hudba rumba z Konga,Forty Forty Club- všichni tu tančí,Bao Box-poklid na balkoně a stolní hry, Tapas Bar -tequily, Galileo Bar and Restaurant - každou středu hudba, Gypsy bar - populární gay bar,Geco Cafe Bar - malý útulný bar s hudbou v pátek.
Kultura- abyste lépe pochopili město,je třeba navštívit i jiná místa než hotel
Museum železnice -Lunatic Express -železnice mezi Keňou a Ugandou postavená Brity mezi lety 1895 -1901, lidožraví lvi v Tsavo, zde se dozvíte více o historii této železnice
Kenya National Archives - je tu 40.000 výtisků seřazených podle zájmu
Godown Art Centre -je tu studio, středisko umělecké tvorby v Nairobi
Kuona Trust Art Centre- visuální umělci z Keni
Banana Hill Art Galllery - současní umělci , vyšší ceny,kolem jsou čajové plantáže
Mamba Village -krokodýlí farma se 70 krokodýly, jsou tu i pštrosi
Wasps and Sprouts - ručně vyráběné africké výrobky, dražší
Nairobi National Museum- zde se dozvíte více o Keni,je tu i hadí park
Kioko Mwitiki Art Gallery - výrobky z recyklovaného kovu, vystavují tu i jiní umělci
African Heritage House - nejvíce fotografovaný dům - umělecká sbírka.

Nákupy - i v Nairobi je mnoho nákupních center s obchody
Two Rivers Mall , The Village Market-pprostorné, ultra moderní,je tu i kino, The Hub -v blízkosti Karen ,zajímavé obchody, Maasai Market-každý víkend za velmi dobré ceny,smlouvá se tu,Flea Market K1-každou neděli,najdete tu vše, Kitengela Hot Glass - ruční výroba skla, Utamaduni - výběr řemeslných výrobků, suvenýrů

Příroda a zvířata přímo v Nairobi
Sheldrick Wildlife Trust Elephant Orpanage, otevřeno jen hodinu denně ve 11 hod,,lze vidět krmění slonů
The Giraffe Centre -krmění žiraf z ruky ,otevřeno od 9 -17 hod.
KWS Nairobi Safari Walk, Nairobi National park -jeden z mála parků přímo ve městě,žijí tu lvi,nosorožci,gepardi, a další, Oloolua nature Trail-krásné místo na piknik
Goat Social Club-milá zahrda,výborné víno a pivo,klid
Entim Sidai Wellness sanctuary- v původním lese,lázeňské procedury
River Café -v Karua Forest -malá kavárna, poklidnáleden ( sucho) - sloni dolují vodu v suchých korytech řek- Samburu, pakoně a gazely mají mladé
únor ( sucho) je možné plavat se žraloky velrybími na Diani.
březen ( sucho) nejlpší podmínky na potápění před dešti
duben (jihovýchodní monzun kusi -dlouhé deště) -stěhovaví ptáci se chystají na odlet na sever,bůvoli a zebry mají
mláďata,krokodýli kladou vejce - Central Island Lake Turkana
květen (jihovýchodní monzun,dlouhé deště) - rodí se želvy v Arabuko Sokoke forest, rodí se pakoně,impaly nebo jsou
v říji, Kilimanjaro vypadá nejlépe, když prší a na vrcholku je sníh
červen (konec dlouhých dešťů) Taru desert mezi Tsavo West NP a pobřežím rozkvete mnoha květinami
červenec (" zima " a období sucha), migrace pakoňů začíná v Masai Mara, Simbi Lake u Kisumu a kráterové jezero
Naivasha přitahují tísícovky plameňáků
srpen (sucho) vrcholí migrace pakoňů do září
září (sucho) -přírodní ohně vyhánějí hmyz a mění zvířata - draví ptáci
říjen (sucho) - vrací se migrující ptáci, do listopadu kladou vejce želvy Watamu, bažiny Amboseli přitahují žíznívá
zvířata včetně velkých stád slonů
listopad (severovýchodní monzunový vítr -kaskazi - krátké deště), dobré plavání s delfíny u Lamu do dubna, u Ngulia
lodge v Tsavo West se shromažďují milovníci ptactva
prosinec (konec monzunů,krátkých dešťů) začíná sezona magna,která milují primáti a sloni


Vlak,který jezdí z Nairobi do Mombasy má zastávky v parku Tsavo, v Mtito Andei na severu a Voi na jihu.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2023:
Copyright © 2023 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz