www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Afrika a místa, která navštívit v budoucnu

Aktuality - Afrika

Nároční klienti vyhledávají stále jiné aktivity, někteří dávají přednost pěším safari ,jiní na koních nebo vyhledávají idylické resorty bez lidí. Poptávka po stále odlehlejších destinacích stoupá, vše však záleží na bezpečnostní situaci a také na tom, jak se jednotlivé země budou starat o ochranu životního prostředí, zlepšení infrastruktury a sladění turismu s místními komunitami. Zde uvádíme dvacet destinací budoucnosti.

1. Etiopie - Bale Mountains národní park
Pod horou Mount Tullo Deemtu (4377 m) na jihovýchodě Etiopie je horská krajina s planinami ,bohatá na zvířata. Je to
vynikající místo na treky a jízdy na koních, s možností vidět endemickou floru a faunu Etiopie (vlček etiopiský), od srpna do listopadu tu kvetou divoké květiny. Asi 8-10 hodin jízdy od Addis Ababa leží vynikající lodge Bale Mountain lodge.
15.1 km dlouhé jeskyně Sof Omar tvoří jednu z nejdelších podzemních jeskyň.Místní legenda vypráví o tom,jak Allah ukázal ve 12.století ukázal vstup šejkovi Sof Omarovi.

2.Gabon -Loango národní park
Asi 70% této malé středoafrické země je pokryto deštným pralesem, který ohraničuje Atlantický oceán, V roce 2002 president Bongo vyhlásil 10% země národními parky, ale nebyla připravena infrastruktura. Je to mimořádná destinace, vidět můžete surfující hrochy v Loango ,jít za gorilami nížinnými nebo pozorovat velryby. Do Loango lodge se můžete dostat letadlem do Omboué a pak trajektem přes Evengue,kde je útulek goril. Za návštěvu stojí i park Ivindo a Djidji River-Kongou Falls,přístup sem není snadný.

3.Čad - Zakouma národní park
I když je Čad vyprahlá země ,každoroční deště oživí ekosystém Zakoumy (3054 k2) s akáciemi a sezonními bažinami, Pokud se v zemi udrží klid, bude toto místo velmi vyhledávané milovníky safari. Lze tu stopovat vzácná zvířata - žirafy a lvy, park se znatelně mění od doby, kdy v roce 2010 organizace African parks převzala nad tímto místem správu. Cesta z N´Djamena trvá 12-14 hodin ,největší koncentrace zvířat je v období sucha od února do června. Park je ještě zcela divoký a měl by být na seznamu všech milovníků nedotčených míst, kromě žirafy Kordofan, tu je možno vidět množství jeřábů, buvolů, lvů, tsiang.

4. DRC - Virunga národní park
Park leží na hranici s Ugandou a Rwandou, je domovem třetiny zbývající populace goril horských, je to neskutečně krásné místo s vulkány, kde žije 703 druhů ptáků. Treky za gorilami jsou v malých skupinách a 30% z příjmu parku jde na rozvoj místních komunit. Z Kigali se transferem dostanete na hranice Gisenyi a je třeba si vybrat spolehlivého operátora z bezpečnostních důvodů. V parku se nachází i největší lávové jezero na světě ,pohled do 700 hluboké kaldery sopky Nyiaragongo (3740 m) je ohromující,

5.Kongo (Kongo- Brazzaville)
Leží mezi Gabonem a enklávou Cabinda na západ od mohutné řeky Congo,70% země je pokryto tropickým pralesem. Trek do hloubi pralesa za gorilami nížinnými se dělá v národním parku Odzala-Kokoua. Odzala Discovery Camps trasferuje pasažéry z Brazzavile do Odzaly(12 hodin jízdy). Je to bezpečné místo,který má velký potencionál, žije tu 409 druhů savců a 1000 druhů ptáků, roste tu asi 10.000 druhů rostlin. V Brazzaville si lze odpočinou nebo se vydat vlakem na pláže Pointe-Noire,

6.Jižní Súdán - Sudd
Největší mokřady na světě o rozloze 30.000 km2 protkaná kanály a bažinami a zatopenými pláněmi napájenými Bílým Nilem. Pokud bude v zemi klid, tak toto místo může být ekvivalentem Delty Okavango. Probíhá zde jedna z největších migrací zvířat - antilop tiang a kob v období sucha mezi Boma a Bandingilo národními parky a Suddem. Momentálně z bezpečnostních důvodů nelze Jižní Súdán navštívit. Sudd je jedna z posledních opravdových divočin Afriky a je to místo jen pro dobrodruhy.

7. Sředoafrická republika - Dzanga- Sangha národní park
Nachází se hluboko v Konžské pánvi na jihozápadě Středoafrické republiky Dzanga- Sangha je tvořena deštným pralesem a mýtinami - bai - bohatými na minerály, které přutahují velké množství zvířat. Park je součástí Sangha River Tri national komplexu rezervací sousedního Konga Kamerunu. tady můžete stopovat gorily nížinné a vidět pralesní slony na Dzanga Bai. Vaše přítomnost zde podporuje iniciativu WWF a přispívá místním komunitám pygmeju Ba´Aka. Z Bangui se sem dostanete charterovým letem a pak transferem do Sangha lodge. Více než 100 slonů se setkává na mýtíně,přicházejí i gorily, bongo antilopy a dalších 16 druhů primátů, papoušci. Fascinující je kultura kmene Ba´Aka. Dosud neznámá 17.600 km2 velká Chinko Nature reserve je domovem pěti druhů predátorů, včetně středoafrického lva a vzácné zlaté kočky.

8. Tanzánie - Ruaha národní park
Park má rozlohu 20.220 km2 a je pojmenován po Velké řece Ruaha.která protéká polosuchou krajinou a horami a porosty. Tato vzdálená oblast je alternativou k severnímu okruhu a má svou budoucnost, tady můžete vidět obrovskou koncetracii slonů, velmi zdravou populaci lvů a gepardů, 571 druhů ptáků. Z Dar es Salaamu je to 625 km,ale můžete letět na hlavní přistávací plochu v Msembe a dostat se tak do luxusní lodge Ruaha River lodge. Je tu málo lidí a velké množství kočkovitých šelem, spojit můžete s návštěvou parku Selous(Nyerere).

9. Uganda - Ruwenzori Mountains národní park
Park je tvořen pohořím 120 km dlouhým podél západní hranice Ugandy s DRC ,říká se mu Měsíční hory. Pohoří vzniklo před 3 miliony let a dominuje mu nejvyšší vrchol Stanley (5019 m),třetí nejvyšší hora Afriky. Výstup je technicky náročný ,ale biologicky velmi rozmanitý a krásný. Horská rašeliniště jsou jedinečná a zapsaná na seznamu UNESCO. Návštěvníci přispívají místnímu kmenu Bakonzo ,když zaměstnávají průvodce a nosiče. Z Entebbe sem trvá cesta 9 hodin nebo se dá letět do Kasese, trek může trvat i několik dní až týden. Park je přístupný pouze pěšky, proto je tu málo návštěvníků a je to opravdová divočina s mnoha endemickými a obrovskými rostlinami. V Ugandě pak čeká na objevení park Kidepo Valley, savana s mnoha šakaly a gepardy.

10. Mozambik
Mozambik má 2300 km pobřeží Indického oceánu s mnoha ostrůvky a krásnými parky. Nyní se Mozambik dostává po občanské válce na seznam cestovatelů. Na safari se lze podívat do parku Gorongosa, prvotřídní plážová místa jsou na souostroví Bazaruto, Většinou se letí do Maputa a odtud pak letecký transfer. Infrastruktura je zde ještě minimální,ale autem 4x4 se dostanete i do odlehlých částí jako je např. Ilha de Mocambique,kde se čas zastavil.

11.Madagascar
Je čtvrtý největší ostrov na světě ležící na východ od afrického kontinentu v Indickém oceánu. Mnoho biogeografických zón a evoluční izolace zde zachovaly jedinečnou endemickou faunu. Bohužel na Madagascaru bylo ztraceno více než 80% lesa, o to více si zasluhuje ochranu a uvědomění si důležitosti zachování místních habitatů. kromě chameleonů tady můžete vidět několik druhů lemurů(indri,aye-aye ),obrovské baobaby atd.. Po ostrově lze cestovat letadlem nebo autem s řidičem. Navštivtě Miavana -5* eco resort na ostrově Nosy Ankao.

12. Súdán - Pyramidy Súdánu
Severně od hlavního města Chartumu se prodírá Modrý Nil Nubijskou pouští opředenou historií faraónů. V Súdánu je více pyramid než v Egyptě. Meroe a zdejších 177 staven z tmavého kamene postavené kušitskými králi. Není snadné se sem dostat i z důvodu bezpečnosti, ale lze to. Sudan je jako Egypt před 60 lety, se zachovalou místní kulturou a zvyky - jako třeba nubijští wrestleři. tančící dervišové.

13. Zimbabwe - Gonarezhou národní park
Překlad názvu je místo slonů,druhý největší park Zimbabwe na jihovýchodě země, Písečné lesy a pánve,pískovcové strže, krajinu ocení nároční cestovatelé,kteří se tu mohou setkat se slony,ptactvem u pánve Tembahata a jsou tu krásné výhledy u strže Gilojo Goirge. Z Harare je to 550 km a je třeba mít auto 4x4,ubytování Chilo Gorge Safari lodge. Jezdí sem málo lidí, park má dramatickou zvlněnou krajinu a ikonické pískovcové skály, obrovské slony,stovky druhů ptáků a dvě řeky.

14. Benin
Leží mezi Togem a Nigérií v Guinejském zálivu, jižní pláně s pobřežními mangrovníky přecházejí do savany na severu. nejnámějším atributem Beninu je voodoo, zažít každoroční festival voodoo můžete v Oudah a lze navštívit Pendjari národní park,kde můžete vidět 4 z Velké pětky-levharta,lva,slona a buvola. Z Cotonou si najmete řidiče a dostanete se sem, Voodoo je oficiální náboženství. Kmen Tamberma na severu patří k nejzajímavějším etnickým skupinám Západní Afriky, žije v hliněných pevnostech a ženy si zdobí hlavu růžky antilop. Lze kombinovat s návštěvou Togo a navšíivit trhy s fetiši nebo se vydat na piroze po Lake Togo, projít na plantážích kakaa a kávy v oblasti Kpalimé.

15.Sierra Leone
Kromě pobřeží Atlantiku je Sierra rozdělena na rovinatou pobřežní část a hornaté planiny u hranic s Guineou,Za návštěvu stojí Bunce Island s tragickou otrokářskou historií, Tiwai Island na řece Moa a Gola Rainforest národní park. kde žijí pygmejští hroši. Krásný je plážový resort Tokeh Beach resort. Koná se tu každoročně maraton v Makeni,který generuje peníze pro místní komunity.

16.Keňa - Northern Rangeland trust
Severní Keňa je tvořena polosuchou krajinou a je domovem pastevců. Northern Rangeland TRust NRT pomohl místním komunitám díky udržitelnému turismu a ochraně zvířat.Můžete se potkat s místním kmenem Samburu, jet na safari,bydlet v komunitních kempech. V této krajině se nachází obrovské skalní formace ,polopoušť, řeka Ewaso Nyiro a hory s nedotčenými lesy ,prameny s palmami.

17.Angola
V zemi jsou stále vidět pozůstatky občanské války, objevují se povzbuzující zprávy, že v parcích lze vidět lvy, psy hyenové a antilopy vrané. Podél silnic jsou ještě vidět tanky, je třeba počítat s velmi dlouhými přejezdy,ale v parcích již jsou vidět i zvířata - Luengue-Luiana a Mavinga rezervace a Kissama. V Angole je velmi slabá infrastruktura mimo Luandu.Park Leungue-Luiana patří k nejnovějším parkům Afriky a nikdo sem nejezdí, leží mezi řekami Okavango a Kwando. Vidět tu můžete ještě i kmeny Himba v jejich přirozeném prostředí severně od řeky Cunene v Mucawana,Mucubal a mnoho dalších kmenů.

18. Zambie Liuwa Plain
tento park v západní Zambii je každoročně zaplavován, jsou tu místa porostlá lesem ,od roku 2003 spravuje park organizace African parks a snaží se zabránit pytláctví a odlesňování. Každoročně rtu probíhá migrace 40.000 pakoňů a populace lvů a hyne se také zvyšuje. V roce 2017 tu byla otevřena luxusní lodge King Lewanika, Před červnem se sem lze dostat pouze letadlem, jezdí sem velmi málo lidí obdivovat místní faunu a floru, je to park mimo hlavní trasy.
Za zmínku stojí každoroční obřad Kuamboka,když se Litunga - král kmene Lozi přesouvá na lodi z jednoho paláce do druhého aby unikl záplavám u Barotse.

19. Botswana - Tuli Block
Tento pás země u hranic s JAR a Zimbabwe, kolem řek Limpopo a Shashe je bohatý na zvířata, je tu zajímavá hornatá krajina ,červená půda a obrovské stromy. V Northern Tuli Game reserve žije asi 20.000 včetně velkých stán slonů,antilop losích, jsou tu i skalní malby Bušmenů staré více než 1000let. Je tu privátní přistávací plocha, vynikající pozorvatelny jako např. v Mashatu Game reserve, např. Materbole Hide je velmi oblíbená a lze tu pozorovat stáda slonů velmi zblízka. Každoročně se tu koná MTB závod Tour de Tuli -300 km/4 dny.

20. Sao Tomé a Príncipe
Ttyo dva ostrovy v Západní rovníkové Africe jsou kouzelné, na nich se nacházejí vulkanické vrcholky, deštný prales a tropické plantáže, Kreolské dědictví pocházející z portugalského kolonialismu umocňuje tato exotická místa, Navštívit můžete plantáže kakaovníku na Sao Tome, menší ostrov Principe se po staletí nezměnil. Létá se sem z Lisabonu. Jsou tu milí lidé, výborná hudba ,žádný stress, žádná kriminalita ,lesy, ptáci, ryby, šnorchlování, výborné jídlo. Kouzelný je resort Bom Bom u Principe aktivně jsou zapojeny místní komunity.

Méně navštěvovaná místa Afriky

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz