www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Angola

Praktické informace na cestu do Afriky

V zemi žije asi 13.068.000 obyvatel.

Oficiální měna: 1 nová kwanza = 100 lwei AOA
Banky: 8.45-12.30 a 14.00-15.00 pondělí - pátek

Časové pásmo: GMT +1
Předvolba: +244
Podnebí se liší podle nadmořské výšky, období sucha od května do prosince, deště začínají v listopadu a prosinci, trvají do dubna. Nejteplejší měsíce jsou září a říjen, červenec a srpen nejchladnější.
Průměrná teplota v říjnu 22°C.

Největším mobilním operátorem v zemi je Unitel.

Kvůli dřívější občanské válce jsou bezpečnostní kontroly velmi přísné. Cestovatelé musí mít u sebe stále cestovní doklady, kriminalita není problém ve městech, ale krádeže na silnicích mimo města jsou poměrně časté.

Elektřina: 220 V/50 Hz

Státní svátky:
1.ledna, 4.února - začátek ozbrojeného boje, 27.března - Den vítězství, 14.dubna - Den mládeže, 1.května, 1.srpna - Den ozbrojených sil, 17. září - Národní den hrdinů, 11.listopadu - Den nezávislosti, 1.prosince - Den pionýrů, 10.prosince - Založení MPLA strany pracujícícch, 25.prosince - Den rodiny - Vánoce

Zastoupení ČR v zahraničí:
936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek, +27 12 431 2397 - obchodní a ekonomický úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu Ing. Blanka FAJKUSOVÁ, Ph.D.
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Velvyslanectví Angolské republiky, Wallstrasse 58, Berlin, 10179, tel: 004930-240 89 70, fax: 004930-2408 9712, e-mail: botschaft@botschaftangola.de, web: www.botschaftangola.de

... a co vzít sebou do Afriky

Letenka
Pas
Vízum
Kreditní karty
Hotovost cca 20 USD / den / osoba - záleží na náročnosti cestovatele
Cestovní pojištění
Udělat si fotokopie dokumentů a uložit je odděleně.

Toaletní potřeby a prací prostředek, náplasti, repelent, krém na opalování s vyšším ochranných faktorem, jelení lůj, cestovní šití, hadřík, toaletní papír, papírové kapesníky, adaptér do zásuvky, skládací deštník, sluneční brýle, nůž, nůžky, cest. fén (v mnoha ubytovacích zařízeních je k dispozici, stejně tak varná konvice + káva + čaj), dalekohled, dostatečné množství filmů nebo karet do fotoaparátu nebo videokamery, náhradní baterie, svítilna.
Léky, které užíváte doplnit tabletami proti střevním potížím, zácpě, bolesti, teplotě, dále očními kapkami a přípravek na dezinfekci kůže. Pokud cestujete do míst se zvýšeným výskytem malárie (oblasti přiléhající k hranicím s Mozambikem a Zimbabwe, Krugerův NP), užívat antimalarika. V období sucha v zimě je však výskyt malárie nepravděpodobný. Před cestou letadlem, která je poměrně dlouhá, se doporučuje zejména starším lidem užít tabletu Acilpyrinu, který snižuje riziko trombózy.

Oblečení
Volte prodyšné oblečení v safari barvách (je ochranou proti hmyzu a zároveň neprovokujete při safari místní zvěř přílišnou barevností svého oděvu).
Při expedicích konaných v chladnějších měsících tzn. v našich letních a podzimních volte teplé oblečení na noc, protože ve výše položených oblastech klesá teplota v noci i pod bod mrazu.

Upozornění:
Před cestou letadlem si neukládejte do příručních zavazadel ostré kovové předměty. V případě zjištění na rentgenu Vám budou bez náhrady zabaveny!

Angola sousedí s Kongem a D.R.C.(ZAIR), Zambií - hranice jsou uzavřeny, jediné hranice, které jsou momentálně průchozí je přechod do Namibie.
Rozpočet: min.100 USD na den
Hlavní město: Luanda
Jazyky: portugalština a různé bantuské jazyky - 6 oficiálních jazyků Kikongo, Kimbundo, Umbundu, Chokwe,Mbunda a Oxikuanyama
Měna: kwanza (vysoká inflace),je nejlepší si vzít s sebou EUR, peníze nelze vyměnit mimo Luandu a Lubango, takže doporučujeme vyměnit si peníze v hotelu po příletu. Ceny v Angole jsou jsou velmi vysoké, za jídlo dáte 600-800 CZK, město je jedno z nejdražších na světě, mimo Luandu jsou ceny nižší. Oficiálně se nesmí místní kwanza vyvážet a mohou vás kontrolovat na letišti, takže je lepší je utratit nebo vyměnit zpět.

Obyvatelstvo: 14 miliónů - z toho asi 43% mladších 14 let, asi 75% tvoří Ovimbundu, Kimbundu a Bakongo kmeny, 1% Evropané

Podnebí: období sucha od června do srpna
období dešťů říjen až květen
V Luandě jsou mnohem menší dešťové srážky než ve zbytku země.

Předvolba: + 244

Časové pásmo: GMT + 1

Víza: 50 USD na 30 dní - musí být předem

Doporučuje se očkování proti choleře, TBC, obrně a žluté zimnici, také je třeba brát antimalarika, je tu i bilharzie a meningitida. Vždy je dobré poradit se svým lékařem. Doporučuje se používat replent s vysokým obsahem DEET.

Doprava po silnicích, železnici a omezeně po vodních tocích. Je tu 243 letišť, z nichž 32 má asfaltové přistávací dráhy.

Komunikace: existuje mobilní síť, telefony však jsou spíše zřídka a používají je státní úředníci a vláda. Je tu 6 televizních stanic, rozhlasové vysílače a jeden poskytovatel internetu.
Eletřina 220 V/60 Hz.
Voda není bezpečná na pití, nutno převařit nebo vyčistit chemicky.
Místní měna kwanza /KZR/ se dělí na 10 iwei, všude se přijímají USD, další měny se musí vyměnit ve směnárnách, kreditní karty se obvykle nepřijímají, angolské banky účtují vysoké poplatky za cestovní šeky. Jsou zde omezené možnosti vyměnit si peníze, je dobré si je vyměnit v Luango nebo v Luandě, navíc se přijímají USD v některých hotelích v Luandě a Flamingo lodge. Kreditní karty a cestovní šeky je nesnadné použít.

Nejlepší doba na cestování
Pro jižní Angolu je nejlepší období pro cestování od května do listopadu - je sucho a není tak horko. Mimo toto období může být na pobřeží velmi vlhko. Na severu jsou obvykle chladnější a sušší měsíce od června do září, ale cestovat tu lze po celý rok, nejvlhčí měsíce v Luandě jsou od února do dubna.

Hlavním jazykem je portugalština a několik bantuských jazyků, angličtina je málo rozšířena (kromě turistického ruchu).

Hlavní náboženství je křesťanství, asi 53% obyvatelstva, zbytek obyvatelstva praktikuje původní víry.

Jídlo a pití
Během našich cest je strava evropská, jsou zde k mání výborné mořské plody ve Flamingo lodge. Ceny jídla a pití jsou zahrnuty v našich cestách, 1l vody stojí cca 2 USD, jednoduchá večeře 10-15 USD.

Doprava
Naše cesty jsou auty 4x4 Landcruiser.

Místní podmínky
Jsou často daleko od evropských standardů, je tu velmi nízce rozvinuta infrastruktura, turistický ruch je zde v plénkách, hlavně ubytování.

Oblečení
Během dne lehké a teplejší na noc, doporučuje se klobouk, ale také nepromokavá bunda, pohodlná obuv.

Místní zvyky
Často se setkáte po cestě se žebráním, nedoporučuje se dávat peníze, bonbóny atd. To děti odrazuje od chození do školy. Všude se smlouvá, ale jakmile si domluvíte cenu, je třeba ji zaplatit. Než začnete někoho fotografovat, je třeba si vyžádat povolení, ženy a starší lidé v ohledlých končinách často nechějí být fotografováni, někdy chtějí peníze. Fotografování oficiálních budov a letiště je zakázáno. Spropitné je běžné - několik dolarů.

Bezpečnost
Stále sledujeme, zakázané oblasti jsou nyní některá místa v East a Cabinda Provincii.

Z letiště v Luandě máte tři možnosti dopravy, letiště leží 4 km od centra, pro dobrodružnější jsou zde místní veřejné taxi - candongueiro - cena asi 50 AOA 0,5 EUR, taxík - Afritaxi taxis stojí 2,60 EUR + 016 za minutu - nebo Vám zařídí hotel transfer.
Výborné ryby mají v Embaixadir (72 Rua Clube Maritimi African), mají zde i výbornou pizzu. Rialto Cervejaria nabízí italskou kuchyni. Dobrou hudbu a nápoje si můžete užít v Kings´Club (Villa Alice), brazilská restaurace Jango Veleiro patří k nejoblíbenějším v Luandě. Turisté jezdí do hospod na Ilha de Luanda, ale můžete se vydat i do Chicala, kde mají dobré ryby. Výborné místo na nákupy je Benfica Handcrafts Market. Na jihu města Rua da Samba - zde mají dřevěné sochy a další poklady.

Dobrou kávu s mlékem (galao) si lze dát v Arabica, najíst se pak dá v Mangais, kde je velký buffet, který stojí asi 46.30 EUR / AOA 6.000 /, další místo, kde se dá najíst je O Kintal da Tia Guida na Ilha de Cabo.
Hlavní kulturním centrem Kinshasy je stále Elinga Teatro v koloniální budově.

Více se dozvíte o zemi v muzeu Museo de Esclvatura (muzeum otroků) na jihu města nebo Natural History Museum.

Místní řemeslné výrobky lze nakoupit v mnoha centrech, jsou z ebenu, malachitu, bronzu atd., najdete zde i keramické výrobky, dřevěné masky a tradiční nástroje jako je marimba, kissanges, xingufos, bubny.

Existují 4 překážky cestování do Angoly: velmi špatná siť cest/ silnic, nedostatek pohonných hmot na východě, kontroly policie a miny. I když se infrastruktura pomalu zlepšuje, cestování po Angole je stále velmi náročné na západ od Humabo a jižně od Luandy jsou silnice relativně dobré, ale jsou stále horší směrem na jih k hranicím Namibie. Na lepších silnicích je třeba mít auto s větší světlostí, lepší je auto 4x4. Na východě dvě auta 4x4 jedoucí v konvoji. Můžete očekávat od policie " vydírání " - např., že nemáte reflexní vestu apod., vždy buďte slušní a trpěliví, vždy mějte kopie všech dokladů, pozvání, doklad o očkování proti žluté zimnici a doklady k autu. Na kontrolních místech se zkoumá itinerář. Minová pole jsou značena podél silnic betonovými bloky nebo páskou. Opouštět silnici kdekoliv je riskantní.
Angola je zatím nerozvinutá destinace a je třeba se připravit na drsné podmínky, mimo hlavní město je jen málo hotelů nebo nejsou žádné, je málo možností nakoupit zásoby, takže vše vezeme s sebou a doplňujme jen zeleninu a ovoce v malých městech, kde je to možné. Nejsou tu koupelny ,toalety, když se kempuje ,ale dáme vám vodu na umytí podle možností. Než se vydáte do Angoly počítejte s nepohodou a těžkými podmínkami, pokud očekáváte luxus a komfort, pak není Angola pro vás, je to velké dobrodružství v nedotčené Africe. Vždy sledujeme aktuální bezpečnostní situaci.
Cestovní pojištění je povinné.

Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu JUDr. Pavel ŘEZÁČ
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku, Mozambik /Mozambique/
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

www odkazy

http://www.angola.org.uk/facts_tourism.htm

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz