www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Botswana

Praktické informace na cestu do Afriky

Důležitá telefonní čísla:
Policie: 499 nebo 999
Záchranná služba: 997
Hasiči: 998
Policie v Gaborone: 351 161
Private Hospital v Gabarone: 301 999

Velvyslanectví České republiky:
Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia 0083, Pretoria, South Africa
tel.: 002712/ 4312380, 4303601, 4302328
fax : 0002712/ 4302033
e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz
vedoucí úřadu: Ing.Blanka Fajkusová, Phd.
Provozní hodiny úřadu: po - Pá: 07:45 - 16:15 hod.

Časové pásmo GMT +2

Hlavní město: Gaborone

Botswana je realtivně drahá destinace, takže nejlevnější způsob jak se sem dostat je zúčastnit se tzv. Overland safari nebo mobilního safari. Ceny jsou nižší v nízké sezoně.
V Botswaně se lze zúčastnit také různých dobrovolnických akcí.
Je třeba mít originály dokladů o zaplacení vstupů do parků a kempů, vždy předem. Tuto službu zajišťujeme a originály dokladů vám můžeme před odjezdem předat, vstupy nelze platit na mistě v žádném případě.

Bezpečnostní situace:
S ohledem na značně velké vzdálenosti mezi jednotlivými obydlenými místy je nutné při cestách autem vozit sebou zásobu pitné vody a pohonných hmot. V Botswaně se jezdí vlevo. Botswana má stabilní demokracii od roku 1966 a země je bezpečná.
Z hygienických důvodů se nedoporučuje pít vodu z veřejných vodovodů (kávu a čaj připravovat pouze po důkladném převaření). Rovněž se nedoporučuje koupání ve stojatých vodách - nebezpečí bilharzie.

Voda a elektrický proud:
Voda je pitná v městských oblastech, ale ne na venkově. Každá voda z neznámého zdroje musí být převařená a filtrovaná. Doporučuje se mít balenou vodu vždy s sebou, pokud cestujete do odlehlých oblastí včetně národních parků a rezervací. Elektrický proud 220/ 240 V. Je nutný zásuvkový adaptér (anglická norma).

Provozní doba:
Hlavní banky mají otevřeno Po - Pá: 9.00 - 15.30 hod., So: 8.00 - 10.45 hodin.
Pošty Po - Pá: 8.15 - 16.00 hodin.
banky Barclays bank of Botswana, Standard Chrtered Botswana Limited, Stanbic, First national bank a Bank of Baroda.

Časové pásmo GMT+2

Měna měnová jednotka Pula (BWP) 1EUR cca 12 Pula., zahraniční měny lze vyměnit na PUla v bance,bankomaty přijímají zahraniční kreditní karty a jsou ve většině měst.

Státní svátky:
01.01. Nový rok
02.01. Státní svátek
Pohyblivé Velikonoční svátky
01.05. Den práce
09.05. Státní svátek
01.07. Státní svátek
13.07. Presidentské dny
30.09. Den nezávislosti Botswany
01.10. Státní svátek
25.a 26.12. Vánoční svátky

Ubytování:
V Gabarone, Francistownu a Maunu je široký výběr ubytování. V odlehlejších částech země jsou ubytovací kapacity velmi omezené.

Tradiční jídlo:
Většina obyvatel země jsou farmáři, a proto většina tradičních jídel pochází z jejich produkce - proso, kukuřice a fazole, hovězí a antilopí maso. Maso však jedí pouze při svátečních příležitostech.

Co si koupit:
Dřevořezby, ručně vyráběnou bižuterii, košíkářské a tkané výrobky.

Co vzít s sebou:
Pohodlné oblečení a obuv, pokrývku hlavy, brýle proti slunci, krém na opalování s vyšším ochranných faktorem, repelent.

Do Botswany je zakázáno dovážet maso a jakékoliv výrobky živočišného původu. Probíhají přísné kontroly a veškeré tyto výrobky jsou zabavovány.

Oficiálním jazykem je zde angličtina, ta se používá všude, národním jazykem je Setswana+další místní jazyky.
Podle sčítání obyvatelstva v roce 2001 zde žilo 1,7 miliónu obyvatel, asi 43% je mladší než 15 let. Místní se nazývají Batswana (Motswana v jednotném čísle).

Zdravotnictví je vybaveno na vysoké úrovni ve vetších centrech, v některých oblastech se vyskytuje malárie, ale ne na jihu a západě Kalahari. Je třeba si dávat pozor na nákazu HIV/ Aids. Nebezpečí malárie hrozí v některých oblastech v období dešťů, ale ne ve městech. Další riziko je velké horko a slunce, HIV/AIDS a bilharzie. Voda z kohoutku je pitná ve městech, kde ji dobrá zdravotní péče.
Telekomunikační spojení je velmi dobré a je rozšířeno používání mobilních telefonů. Je tu 11 poskytovatelů internetu, televizní a rozhlasové společnosti (8). V zemi jsou 3 mobilní operátoři, kteří mají i smlouvy s našimi operátory, ne všichni. Většina hotelů má připojení k internetu, ale např. na safari s přípojením nepočítejte.
Elekřina 220/240 V, 50 Hz. Zásuvka se třemi kulatýmu kolíky.
Voda je pitná ve městech a vesnicích, v odlehlejších oblastech jako je Kalahari má voda příchuť.
Místní měna je pula (P) BWP - 100 thebe, SA ZAR, USD, EUR a GBP jsou přijímány, stejně tak jako kreditní karty v mnoha lodgích. 1 EUR je cca 10.32 Pula, USD -8,50 BWP, Lze vyměnit v místních bankách. V lodgích se přijímají platby v USD. Bankomaty jsou ve městech. Přijímají se kreditní karty Visa. Mastercard, Diners Club a American Express, směnárny jsou na všech hraničních přechodech, bankomaty jsou v nákupních centrech a hotelích.

Ceny
Ceny v Botswaně jsou vysoké, vláda zavedla politiku ochrany životního prostředí, tzv. high - value - low volume, tedy drahá místa a méně návštěvníků. Ale získáte exkluzivní zážitky. Nejdražší kempy stojí od 350 USD do 1000 USD na osobu a noc (nízká / vysoká sezona). Nejlevnější způsob je půjčit si auto 4x4 a využít kempy.
I Když jsou zde ceny vyšší než kdekoliv jinde,také standarty jsou zde vyšší, V nejlepších lodgích se ceny pohybují od 500 -1000 USD na noc. Nejnižsí ceny jsou v ízké sezoně
Botswana je velmi bezpečná země.
Pro dopravu na místě lze použít i auto 2x2, ale nedostanete se do nejlepších míst v zemi, proto se doporučuje pronájem auta 4x4 s kempovým vybavením, ale je třeba mít zkušenosti s řízením auta a chováním v buši. V Botswaně je DPH 10%.


Předvolba + 267

Botswana je vhodná pro lidi každého věku, avšak některé lodge mají věkové omezení a nepřijímají děti mladší 12 let. Vzhledem k odlehlým místům se doporučuje, aby cestovatelé byli vždy fit. Na mnoha místech lze zařídit safari i pro děti. Největší atrakcí je pozorování divoké zvěře, lze si vybrat z mnoha možností - od helikoptéry, malých letadel, lodí, mokoro, jízdy na slonech, v autech 4x4 a pěší safari. Botswana je rájem pro pozorovatele ptáků. Kolem měst se dají koupit řeměslné výrobky. Pro milovníky vodních sportů nabízí vyžití jezero u Gabarone, kde se dá jezdit na plachetnici, na surfu nebo rybařit.
Botswana profituje z bohatých přírodních zdrojů, z efektivní vlády a velmi nízké zalidněnosti. Již více než 50 let se hospodářství země stále zlepšuje a v zemi je klid. Botswana patří k největším producentům diamantů a důlní průmysl přispívá k vytvoření moderní infrastruktury, včetně dálnice přes Kalahari. Všude v Botswaně jsou obrovské prostory, hustota obyvatel je asi 3 obyvatelé na km2. Co se týče turismu, země si vybrala model - méně turistů za více peněz a menší dopad na krajinu. Botswana je relativně drahá destinace, avšak jsou možnosti, jak ji navštívit bez toho, abyste zruinovali své konto, lze navštívit Tuli block nebo jet se skupinou truckem - expedice. Také v některých obdobích jsou ceny nižší. Další alternativou je Magkadikgadi Pans, navíc jsou zde výzkumné projekty, které potřebují dobrovolníky.

Kdy zemi navštívit ?
Hlavní turistická sezóna je od června do října v africké zimě, je to období sucha, teploty jsou mírné, pozorování zvěře výborné a delta Okavanga je zaplavena vodou a vytváří se mnoho kanálů. Od listopadu do května je nízká sezóna, deště začínají v listopadu a trvají do března, krajina je zelená, pozorování ptáků je nejlepší v tuto dobu. Místa jako Magkadikgadi Pans a Central Kalahari je nejvhodnější navštívit v nízké sezóně. Většina míst je klidnější a je zde méně turistů. Pokud vás zajímají zvířata, pak byste měli Botswanu navštívit od května do října, je zde slunečno a sucho a zvířata se soustřeďují u napajedel, v této době lze také snáze pozorovat zvířata, ale zimní období je také chladnější v noci, takže je třeba se i řádně obléknout, v poušti mohou teploty padat až pod nulu. Nejvíce deště spadne od prosince do února, voda může spláchnout cesty pro auta 4x4, mnoho lodgí během této doby je uzavřeno, ty otevřené mají mnohem lepší ceny. Pozorování zvěře je obtížné, buš je hustá a zelená, ale oblasti delty přitahují mnoho ptactva, dokonce i pánve Makgadikgadi a Nxai. V březnu a dubnu je méně deště, trvá však než voda vyschne a je opět možné lépe pozorovat zvířata.
Období sucha -polovina května -listopadu
Období dšťů -prosinec-březen
Nejvyšší teploty -září,říjen
Nejnižsí teploty -červen-srpen
Nejlepší doba v Chobe - Savuti Marsh -březen- květen
Nejlepší Doba Chobe-pobřeží řeky -červen - říjen
Nejlepší doba Kwando-Linyanti -červen-říjen
Nejlepší doba v Okavango-květen . listopad
Nejlepší doba Nxai Pan -prosinec-březen
Nejlepší doba na zvířata v Makgadikgadi-srpen - říjen
Nejlepší doba Centrální Kalahari -prosinec - květen
Nejyvšší ceny jsou od července do října.

Botswana se rozkládá na ploše 600.370 km2, hranice jsou dlouhé 4.013 km, nejnižší místo je 513 m nad mořem, nejvyšší 1.489 metrů nad mořem, průměrná nadmořská výška je 1000 m nad mořem. Botswana je 45.největší země. Delta Okavanga je největší vnitrozemská delta na světě, kromě delty je většina země suchá a rozkládá se na ní Kalahari. Směrem na sever a západ je vegetace bujnější - NP Chobe, i když je poničena velkým množstvím slonů. Hlavní turistická výchozí místa jsou Kasane a Maun.
Stejně jako v jiných afrických zemích, je třeba mít normální očkování. Doporučujeme, abyste se před cestou poradili se svým lékařem. Botswana je malarická oblast, hlavně v severních oblastech během období dešťů, doporučujeme profylaktika.
Kromě severní části leží země v subtropickém pásmu, léto trvá od října do března, teploty mohou dosáhnout až 40°C. Deště přicházejí mezi listopadem a dubnem každoročně. Období sucha je v zimě, nejsušsí měsíce jsou červenec a srpen.
Podnebí: polosuché, velmi horké a deštivá léta, mírné a suché zimy. Léto - listopad - březen 19-33°C, zima květen - srpen 5 -23°C.
Období dešťů se sporadickými srážkami od listopadu do března.
Nejlepší doba na safari od dubna do října.

Zdravotnictví:
Doporučená očkování jsou proti žluté zimnici, tetanu a hepatitidě A i B. Je nutné vzít si s sebou antimalarika, pokud se budete pohybovat v okolí Francistownu. Pozor na výskyt bilharzie, vztekliny a spavé nemoci. Pojištění léčebných výloh je nutné.

Doprava:
Air Botswana létá přímo z Johannesburgu do Maunu. Air Namibia létá z Windhoeku do Maunu. Návštěvu Botswany lze také kombinovat se Zambiií a Zimbabwe.
Jsou zde dobré asfaltové silnice spojující Botswanu s JAR, Namibií a Zimbabwe a mezi většími městy v zemi. Letecká doprava spojuje i Gabarone, Maun, Francistown a Kasane.
Je zde velmi dobře rozvinutá doprava malými charterovými letadly.
Letiště - Sir Seretse Khama International /GBE/ 15 km SZ od Gaborone, menší letiště jsou ve Framcistown, Ghanzi, Jwaneny, Kasene, Pont Drift a Selebi-Phikwe, Maun. Nejsou zde pravidelné autobusy z letiště v Gaborone.
Všechna města jsou spojena dálnicemi s dobrou kvalitou, jezdí se vlevo, mimo hlavní silnice mají cesty různou kvalitu od štěrkových po hluboké písky. Jsou povinné bezpečnostní pásy a dodržování rychlosti. Mezi hlavními centry jezdí autobusy a železnice. V Botswaně si lze půjčit auto od známých půjčoven. Jezdí zde i minbusy.
Hlavní města jsou spojena dobrými silnicemi a lze použít auta 2x2,můžete projet velké vzdálenosti relativně rychle,dostat se můžete na kraj delty a do Tuli Block a do částí Kgalagadi Transfrontier Park z Upington v JAR,ale do parků budete potřebovat auta 4x4 a abyste se dostali do divočiny, musíte být zcela vybaveni jídlem, pohonnými hmotami,kempovou výbavou,ale také vědět,jak používat auto 4x4 v buši.

Typický den na safari:
Den začíná časným budíčkem kolem 5. až 6. hodiny ranní podle ročního období, následuje lehká snídaně v centrální části lodge, pak odjezd na ranní safari, krátká zastávka v buši na zákusek a kávu. Návrat do kempu kolem 10.30, vydatná svačina v 11.00, odpoledne volno na odpočinek, v 15.30 se podává odpolední čaj a káva, potom následuje odpolední safari, zastávka při západu slunce, pak návrat do kempu na večeři o třech chodech kolem 20 hodiny.

Pokud jedete sami do parků a rezervací je nutno mít uhrazeno vstupy předem. Lze zajistit v naší CK.

Botswana se pyšní velmi úspěšným hospodářstvím, 80% země je pokryto pouští Kalahari, země je to plochá, jen na východě jsou kopce a hluboká údolí.
Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Telefon +27 12 431 2380,
Fax +27 12 430 2033, +27 12 431 2398 - konzulární úsek
Nouzová linka +27 824 160 016
E-mail pretoria@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek consulate_pretoria@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_pretoria@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/pretoria
Vedoucí úřadu JUDr. Pavel ŘEZÁČ
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angolskou republiku, Madagaskarskou republiku, Mozambik /Mozambique/
Časový posun 0 hod v době letního času
+1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost - KO: pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

www odkazy

http://www.botswanatourism.co.bw/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz