www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Etiopie

Praktické informace na cestu do Afriky

Etiopii můžete navštívit celoročně, avšak červenec a srpen je období dešťů na severu, ale deště jsou slabé a neovlivňují cestování.
Doporučuje se začít návštěvu Etiopie na severu -Lalibela, Axum, Gondar, Bagir Dar, Simien Mountains.
Nedoporučuje se cestovat samostatně. V Addis Ababa jsou k dispozici hotely všech kategorií, na historických místech hotely 3/4* a nižší, na jihu 3* hotely, lodge, kempy se základním vybavením.

Doporučuje se lehké zavazadlo do 20 kg, přírodní barvy oblečení, teplejší mikina nebo bunda do severní části a hor.

Celní a devizové předpisy
Platí zákaz vývozu přírodnin, církevních a kulturních památek a uměleckých děl. Je povolen dovoz 20 balíčků cigaret, 250 gr. tabáku, 2 litry tvrdého alkoholu, 6 ks kosmetiky a textil a ošacení pro osobní potřebu (ne k obchodním účelům). Elektronika (např. počítač nebo videokamera se při příjezdu přihlašuje a zpětný vývoz je kontrolován).
Dovoz valut není omezen. Národní měnou je etiopský birr (ETB). Vyvézt ze země smíte ne více než 150 ETB. Návštěvníci by měli deklarovat dovezenou měnu v devizovém prohlášení (Currency Declaration Form).
Banky mají otevřeno Po - Pá nejčastěji od 8:00 – 11:00 hod. a od 13:00 – 15:00 hod., v So od 8:00 - 11:00 hod. Oficiální kurz se v květnu 2005 pohyboval kolem 8,65 ETB/1 USD. Kreditní a debetní karty přijímá jen omezený počet hotelů v metropoli. Cash advance proti těmto kartám není až na výjimky možný.

Zdravotnictví
Povinné je očkování proti žluté zimnici. Doporučuje se i očkování proti břišnímu tyfu, meningitidě, tetanu a žloutence typu A, při delším pobytu i proti žloutence typu B. Při zhoršení situace v regionu nebo při plánovaném delším pobytu v odlehlých oblastech se doporučují i další očkování, např. proti choleře nebo vzteklině.
Malárie se vyskytuje v nížinách hlavně v obdobích velkých dešťů (od června do září), nad 2.000 m n.m. už prakticky ne.
S vodou souvisí i nebezpečí bilhariózy, kterou způsobují vodní červi. S výjimkou jezera Langano je prakticky vyloučeno koupání v přírodních vodách. I tekoucí vodu je nutno převařovat nebo nahrazovat balenou vodou, případně místní minerální vodou zn. Ambo. Pozor na led v nápojích. Balená voda je levná.
Při pobytu v nejvyšších horách, které přesahují 4.000 metrů nad mořem, hrozí nebezpečí výškové nemoci. Její příznaky nejsou vyloučeny ani při počátečním pobytu ve městě Addis Ababa, jehož nadmořská výška je 2.400 metrů, kopce na katastrálním území mají výšku až 3.000 metrů. Může to být příčinou i jiných zdravotních komplikací například bolestí hlavy.
AIDS zasahuje už přes pět procent etiopské populace. Jedním z důvodů je značně rozšířená prostituce.
Mnohé zavedené mezinárodní léky jsou v Etiopii dostupné, personál lékáren je kvalifikovaný a znalý symptomů běžných chorob. Domluvíte se s nimi anglicky. Lékařský předpis se většinou nevyžaduje.
V hlavním městě jsou přiměřené podmínky pro poskytování akutní lékařské péče na drahých klinikách, např.
Swedish Clinic, P.O.Box 1142, Addis Ababa
Tel.: (00251 1) 71 07 68, tel/ fax: 71 33 63
Mobilní tel. (z Addis Ababy 09) 20 62 91
e-mail: swedish.clinic@telecom.net.et
Existuje několik etiopských soukromých klinik i nemocnic různé úrovně, ale nejlépe dostupné pro Evropany jsou stále nemocnice ruského Červeného kříže:
Dejazmatch Balcha Memorial Hospital, P.O.Box 94, Addis Ababa
Tel.: (00 251 1) 51 61 17, 51 32 05, Fax: 51 62 63
British Clinic: British Embassy, tel.: (00251 1) 62 14 33/ 18 84 78
Hayat Hospital: tel.: (00251 1) 61 36 22
Black Lion Hospital: tel.: (00251 1) 51 12 11/ 51 12 12
Myung Sung International Development Plc Medical Center – General Hospital: tel.: (00251 1) 62 84 28/ 29 29 63
e-mail: etmmc@nate.com, etmmcamachine.net
Ošetření na klinikách se platí v hotovosti.

Důležitá telefonní čísla
Policie: 91
Záchranná služba: 92
Hasiči: 93

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Etiopie je lidnatá země s velkým turistickým potenciálem - přírodní krásy i historické památky, ale s ne příliš vyvinutou infrastrukturou, takže většina návštěvníků jsou spíše dobrodružně založení jedinci. Doporučujeme necestovat do některých oblastí země, zejména na hranici mezi Etiopií a Eritreou a do oblasti Gambella. Hranice s Eritreou je uzavřena. Turisté by měli být obezřetní zejména na veřejných a turisty hojně navštěvovaných místech a v hotelích. Využívání železnice mezi Etiopií a Džibutskem není v současné době možné. K drobným krádežím a pouličním loupežím dochází zejména v Addis Ababě ve středu města, na Piazze a v Merkatu. Lze jim však předejít nezbytnou opatrností - nechodit sám po ulicích zejména v noci, nenechat věci bez dozoru, šperky a jiné cennosti nechat raději doma. Málo navštěvovaná hranice s Eritreou je dost nebezpečná, ale turistické oblasti bezpečné jsou.V Addis Ababa můžete potkat kapsáře, ale násilné činy jsou zcela vzácné.
Cizinci bývají překvapeni odlišným označením času. Etiopie stále používá juliánský kalendář (podobný ruskému), v textech značený jako Ethiopian Calendar (E.C.). Ve srovnání s naším kalendářem je zpožděn zhruba o sedm let a osm měsíců.
Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy v Addis Ababě (tedy prakticky celé centrum města) a veškeré mosty a přehrady a jejich okolí je výslovně zakázáno (zabavení filmu je nejmenším trestem). Zdvořilost vůči ozbrojencům a jiným autoritám je na místě, což samozřejmě nevylučuje pevný postoj např. při snaze zachránit zabavovaný fotoaparát. Za používání videokamery se na řadě turisticky zajímavých míst vybírají vysoké poplatky, často několikrát převyšující vstupy do objektu. Fotografování a filmování lidí je lepší domluvit předem a počítat se symbolickým bakšišem pro „objekt“. Po případně projeveném nesouhlasu raději dále nepokračovat.
Je nutné zachovávat minimální bezpečnostní standardy, jako nejezdit po setmění, vyhýbat se liduprázdným místům, v případě výletu do odlehlých končin předem konzultovat místní policii. Policie mimo hlavní město celkem dobře funguje jako zdroj informací, zda cesty jsou zrovna bezpečné ve dne. V noci jsou prakticky všechny nebezpečné.
Doporučuje se konzervativní oblečení, raději tedy žádné šortky, ani trička bez rukávů. Místní ženy například nerady ukazují nohy na veřejnosti. Krátké sukně nad kolena, stejně jako velké výstřihy nosí prakticky výhradně ženy lehčích mravů.
Kouření na veřejnosti není příliš rozšířené. Alkohol místních i zahraničních značek je volně k dostání, na venkově převládají tradiční místní nápoje např. tella (slabé pivo z ječmene nebo z kukuřice) a medovina zvaná tej (tedž). Na vzestupu je žvýkání lehce stimulující drogy listů kátu.
Z hygienického hlediska je nezávadné stravování ve slušných restauracích. Jinak je dobré řídit se starou koloniální moudrostí, že se nemá jíst nic, co se nedá uvařit nebo oloupat.
Voda z kohoutku se nedoporučuje pít, ale všude se dá sehnat balená voda a je levná.
Tradiční jídlo se jmenuje injera (místní chleba) a jí se rukama ne příborem, další jidlo je jehněčí tibs s pálivou omáčkou shiro. Oblíbeným místním pivem je Dashen, dají se pít i místní citronové likéry a gin. Tej je víno z medu, je poměrně dost silné.

Velvyslanectví České republiky v Etiopii
Embassy of the Czech Republic

Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa
P.O.Box 3108
Telefon +251/11/5516382, +251/11/5516132
Fax +251/11/5513471
Nouzová linka +251/911222401 (Addis Abeba-pro všechny státy působnosti)
E-mail addisabeba@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/addisababa
Vedoucí úřadu PhDr. Pavel Mikeš
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Etiopskou federativní demokratickou republiku, Džibutskou republiku, Jihosúdánskou republiku, Komorský svaz, Seychelskou republiku, Somálskou republiku
Časový posun +1 hod v době letního času
+2 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 12.00, 12.30 - 16.30
. úterý, čtvrtek 09.00 - 12.00
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.

Obchody: pondělí - pátek 8:00-12:30 a 15:30 -19:30, sobota 9:00 -13:00 a 15:00 -19:00


Oblečení
Většina míst na severu se nachází ve vysoké nadmořské výšce 1.800 - 3.000 metrů, ráno a večer je chladno, přes den je teplo a sucho (25-30°C). Od října do dubna je období sucha.

Internet
Je možné připojení v hlavním městě a na historických místech, na jihu až po město Arbaminch.

Měna: 1 birr = 100 centů, výměnu lze provést pouze v bankách a hotelích, hotovost je nejlepší mít v USD, některé kreditní karty jsou přijímány v hotelích.
Za 1 USD je cca 18 birr.

Banky otevřeny pondělí - čtvrtek 8.00-12.00 a 13.00-17.00, pátek 8.30 -11.30 a 13.00-17.00

Doprava: z Evropy sem létá KLM, BA a Ethiopian Airlines.
Nejlepší způsob místní dopravy jsou domácí přelety s Ethiopian Airlines mezi hlavními městy.
Je jedna železniční trať z Addis Ababa do Dire Dawa, vlak může být přeplněný.
Autobus - doprava je státní, pomalá a nespolehlivá, časté nedostatky pohonných hmot, což komplikuje dopravu, ale i stopování.
Pokud si chcete půjčit auto, musíte mít dočasný etiopský řidičský průkaz, auta lze půjčit v Addis Ababa. Silnice jsou však ve špatném stavu, cesta je zdlouhavá, doporučuje se auto 4x4.

Svátky
7.ledna - Etiopské Vánoce, 19.ledna - Svátek tří králů, 2.března - Bitva u Adowa, 6.dubna - Den vítězství, 6.května - May Day, 9.září - Nový rok + pohyblivé muslimské svátky

Elektřina
220 V/50 Hz

Jídlo
Zvyky - jezte pouze pravou rukou, snažte se také neolizovat prsty a dotýkat se rukama úst. Obvykle Vám před jídlem přinesou džbán s vodou na umytí rukou. Jídlo se obvykle dělí mezi rodinou a přáteli, když u stolu slyšíte Enebla !, znamená to, abyste se přidal a někdo Vám obvykle dá jídlo přímo do úst, zdvořilé je přijmout tuto nabídku (tomu se říká gursha). Když se dělíte o talíř, berte si pouze z vaší strany. Nedojídejte jídlo zcela, znamenalo by to, že nejste zcela spokojeni. Nikdy nedávejte jídlo zpět na talíř. Obvyklá jídla jsou Injera - placka z obilniny tef, ta se podává téměř ke všem jídlům. Kitfo - hovězí maso pouze ohřáté, když chcete mít maso vařené musíte požádat: betam leb leb. Wat je etiopská verze guláše, doro wat je kuřecí, bege wat skopové, figel wat kozí a bure wat hovězí. Ve středu a v pátek se obvykle podávají vegetariánské wat. Minchet abesh - hovězí maso v pálivé omáčce (kai) se sýrem aib (tvrdý sýr). Berbere je speciální směs s 16 druhy bylinek, do které si můžete injera namáčet.

Jazyk
70 původních jazyků, Amharigna - aymarština, arabština, hebrejština, mezinárodní jazyk angličtina

Časové pásmo GMT + 3

Bezpečnostní situace
Málo navštěvované hranice Somálska a Eritrei jsou poněkud nebezpečné, v Addis Ababa je třeba si dávat pozor na kapsáře, ale násilné činy jsou vzácné. Zbytek země je bezpečný.

Peníze
Oficiální měna je etiopský Birr ETB, v roce 2009 1 USD=9.95 ETB, 1 EUR=13.30 ETB, v Addis Ababa jsou bankomaty, ale nikde jinde ne, výměnu peněz lze provést v turistických centrech v bankách.

Ceny
Etiopie je známá diskriminujícími cenami pro cizince (faranji prices), přesto však patří k nejlevnějším destinacím v Africe, nezávislí cestovatelé, kteří používají místní dopravu a hostely utratí asi 10-20 USD na den, denní rozpočet 50-75 USD umožní mnohem větší komfort, organizované cesty jsou obvykle dražší, protože zahrnují lety a použití aut 4x4, ale relativně levné ubytování a vstupy do parků je nesrovnatelně výhodnější než v ostatních zemích jižní a východní Afriky.
Dostat se sem dá s Ethiopian Airlines, British Airways, KLM, Kenya Airways, South African Airways.
Doprava na místě - na sever domácí lety operované Ethiopian Airlines, jih je více přístupný autem 4x4, zemi však lze také prozkoumat místní dopravou, ale to je časově velmi náročné.

Vhodná doba pro návštěvu
Nedoporučuje se během období dešťů od května do září - hlavně ve vysoko položených oblastech, ale to platilo spíše v dřívejších dobách při cestách do Lalibela, kdy se přistávací dráha v období dešťů uzavírala, nyní jsou všechna zajímavá místa přístupná celoročně, avšak během července a srpna bývají vysoké srážky v horách až 200 mm měsíčně, září a říjen jsou optimální pro návštěvu hor.

Křesťanské festivaly
Jedinečná etiopská ortodoxní církev - festival Timkat - oslavující pokřtění Krista 19.ledna se koná v Gondaru nebo Lalibela, pestrobarevný dvoudenní Meskel Ceremony - 27.září v Aksum nebo Addis Ababa, hlavní svátky jsou etiopské vánoce 6.a 7.ledna a Nový Rok 11.září.

www odkazy

http://tourismethiopia.org/

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz