www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Expedice - základní údaje

Expedice - základní údaje

Ostatní

Doklady
Účastník expedice musí mít platný cestovní pas (ještě minimálně 6 měsíců od předpokládaného návratu) a vyřízená vstupní víza do zemí, které navštíví. U některých expedic jsou nutná víza pro více vstupů (do země se během expedice může jet 2x). Informace o vstupních vízech, tzn. požadované doklady a výši poplatku Vám sdělí naše CK, která Vám vstupní víza vyřídí a dodá Vám příslušné formuláře.
Víza je třeba vyřizovat s velkým časovým předstihem, proto je třeba počítat s delší časovou přípravou plánované cesty.
Nezapomeňte si před cestou pořídit fotokopie pasu a víz a uložte si je odděleně od originálních dokladů.

Pojištění
Každý účastník expedice je povinen uzavřít před odjezdem cestovní a zdravotní pojištění. Nabízíme Vám uzavření pojištění u Evropské cestovní pojišťovny. Bližší informace Vám rádi podáme.

Zdraví
Expedice nejsou omezeny věkem zájemců, ale předpokládá se, že zejména klienti expedic kempových mají dobrý zdravotní stav a také počítají s určitým nepohodlím během dlouhých přejezdů a nocováním v kempech pod stanem.
Nezapomeňte si přibalit léky, které pravidelně užíváte.
Očkování a užívání antimalirik se řídí podle té které země, kterou navštívíte. Tuto informaci Vám také rádi poskytneme. O konkrétním očkování se potom domluvte se svým ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav. Pokud máte speciální dietní požadavky, popř. jste vegetarián, ohlašte nám to a my budeme informovat dodavatelskou cestovní kancelář.

Doprava během expedice
Je zajišťována tzv. trucky s kapacitou maximálně 20 osob. Poskytují nejenom komfort, ale i bezpečnost. Používané značky jsou Mercedes-Benz nebo MAN a mají jednotný design. Kromě osob a jejich bagáže se v nich přepravuje pitná voda, potraviny, kempové vybavení a plně vybavená kuchyně. Samozřejmostí je i lékárnička, náhradní díly a nářadí pro případ poruchy auta.
Pohodlí je zajištěno dostatečným prostorem pro nohy a dokonalý výhled zaručují velká okna, která se dají otevřít a tím Vám poskytnou skvělý pocit volnosti.

Ubytování a stravování
Po celou dobu expedice jsou klientům zajištěny čerstvé potraviny a samozřejmě i místní speciality zemí, kterými projíždíte. Vařit bude Váš vedoucí expedice, ale předpokládá se výpomoc ze strany klientů (střídá se vždy jedna dvojice z osádky vozu). Tato výpomoc ale není povinná a záleží pouze na Vašem rozhodnutí. Během expedice se čerstvé potraviny doplňují po cestě. Vaří se na plynových vařičích, popř. v kempech na otevřeném ohni.
Příklad menu:
Snídaně: Čaj nebo káva a džus. Chléb nebo toast, cereálie, čerstvé ovoce, vejce, slanina, párky, francouzský toast, palačinky, fazole.
Oběd: Saláty, těstovinové saláty, rýžové saláty, studené maso, sendviče, pečivo, čerstvé ovoce.
Večeře: Polévka, saláty, pečivo nebo česnekový chléb.
Zvykem je připravit si večer v kempu BBQ - grilovaná kuřata, steaky, ryby, zelenina, typická africká jídla apod.
Nápoje jsou v režii každého klienta. Balená voda se dá zakoupit ve většině měst, nezapomeňte se tedy zásobit, abyste nebyli dehydrováni.

Místní poplatky
Kromě platby za expedici uvádíme ještě tzv. „místní poplatky“, které jsou většinou v dolarech popř. v Jihoafrických randech. Tato částka se odevzdává v hotovosti při setkání před odjezdem Vašemu průvodci. Z těchto peněz se pořizují čerstvé potraviny během vaší expedice, vstupy do kempů a národních parků apod. Místní poplatky jsou zúčtovatelné.

Spolupráce
Nutnou spoluprací se rozumí postavení a složení Vašeho stanu, pomoc při vykládání a nakládání auta a asistence vašemu průvodci při nákupech potravin a úkolech v kempu. Většina členů expedice pokládá za samozřejmé, že v situacích, kdy Váš průvodce potřebuje pomoci, jsou mu k dispozici např. při přípravě oběda a mytí nádobí během cesty.

Kempy
Vybavenost kempů je během cesty různá, od pohodlných až k úplně základním. Buďte na to, prosím, připraveni. Někdy budete nocovat v kempu, kde je tekoucí teplá i studená voda, sprchy, plavecký bazén, ale někdy takové pohodlí nebude zajištěno. Stejně tak hotely, lodge nebo chatky, ve kterých budete nocovat, jsou v základním standardu.
Začátkem kempového safari dostane klient do užívání stan pro 2 osoby a tyče. Při manipulaci se zipem buďte, prosím, opatrní a neotvírejte ho násilím. Ztráta nebo zničení výbavy Vám bude naúčtována. Kromě stanu je to matrace na spaní, kempové křeslo, stolek a chladící box.

Ubytování pro „single“
Pokud si vysloveně nepřejete jednolůžkový stan nebo pokoj (je možné u většiny expedic za příslušný příplatek), budete ubytováni ve stanu nebo pokoji z další osobou stejného pohlaví.

Typický den
Pokud se jedná o den na cestě, vstávají klienti zpravidla v 7 hodin ráno a odjíždějí po snídani v 8 hodin. Ve dnech, kdy budete překonávat delší vzdálenost, budete vstávat i dříve. Zastávka na oběd bude dle rozhodnutí Vašeho vedoucího. Do místa určení přijedete zpravidla v pozdním odpoledni nebo později. V kempu se připraví večeře, večeří se zpravidla v 19 hodin. Ve dnech volna si program řídí klienti sami (fakultativně).

Spropitné
Výše spropitného samozřejmě záleží na Vaší spokojenosti, ale pro informaci uvádíme obvyklou výši:
Průvodce/ řidič expedice: 2 - 3 USD/osoba/den
Průvodce během safari v národním parku: 1 - 2 USD/osoba/den
Spropitné číšníkovi: 10% z ceny útraty

Osobní výdaje
I když máte v ceně expedice zajištěnu dopravu, ubytování a plnou penzi, je třeba mít s sebou hotovost na nápoje a další osobní výdaje, např. na jídlo v restauraci, na nákup suvenýrů, fakultativní výdaje apod. Obvyklá částka se pohybuje mezi 10 - 20 USD za den a osobu.

Bezpečnost
Nechte, prosím, cenné věci raději doma. V hotelech a lodgích je sice možné pronajmout si sejf, ale během kempové expedice nikoliv. Peníze noste stále u sebe, např. v opasku nebo podobně.

Peníze a měna
Výměna peněz nebo výběr z bankovních karet je možná ve velkých městech. Informujte se u svého průvodce během předodjezdové schůzky kdy a kolikrát budete mít možnost během cesty měnit peníze, abyste měli u sebe stále dostatečnou hotovost.
Akceptovatelnými kartami jsou Master Card a Visa, u ostatních by mohly při výběru hotovosti nastat potíže.
Cestovní šeky nejsou na expediční cesty praktické (velmi omezená možnost směny).

Měny jednotlivých zemí
Botswana: Pula (BWP)
Jihoafrická republika: Rand (R, ZAR)
Keňa: Keňa šiling (KSh)
Malawi: Malawijská kwacha (MKw)
Mosambik: Metical (Mets)
Namibie: Namibijský dolar (NS)
Tanzanie: Tanzanijský šiling (TSh)
Zimbabwe: Zimbabwský dolar (ZS)
Zambie: Zambijská Kwacha (ZKw)

Neočekávané výdaje
Může se stát, že z nějakého důvodu je třeba změnit trasu cesty, proto Vás prosíme, abyste měli s sebou finanční rezervu, např. v podobě platební karty.

Zavazadlo
Protože nákladní prostor trucku je limitován, doporučujeme zavazadlo o váze 15 - maximálně 20 kilogramů a to starší a ne příliš drahé. Kufr není vhodný, doporučujeme malý nebo středně velký batoh, ale bez vnější kostry.
Upozornění: zavazadlo s váhou nad předepsaný limit nemůže být umístěno v zavazadlovém prostoru auta.

Upozornění:
Doporučujeme Vám vzít si na palubu letadla do příručního zavazadla toaletní potřeby a spací pytel. V případě jejich ztráty je totiž v Africe obtížné je koupit.

Oblečení a osobní potřeby
Neberte si zbytečně mnoho oblečení! Zvolte si oblečení pohodlné, neformální, tzv. „vyper a jdi“. Oblečení v jasných nebo bílých barvách je nevhodné na safari. Také se, prosím, vyhněte oblečení ve stylu „army“.
Doporučený seznam oblečení:
1 kalhoty pohodlné, neformální
1 kalhoty slušnějšího vzhledu
1 nepromokavá větrovka
7 triček (různé druhy)
1 bavlněná mikina
1 pár sandálů, použitelných i do vody
3 šortky
1 teplé oblečení
1 pár pohodlných, uzavřených bot
spodní prádlo a ponožky
2 fleecové mikiny na večer
plavky
klobouk proti slunci
ručník
Seznam dalších potřeb:
Spací pytel a polštářek (v měsících květen až září si vezměte teplejší spací pytel)

Jednodenní příruční zavazadlo, které budete mít u sebe v autě během cesty
Opasek na peníze
Litrová láhev na vodu (nutná)
Bateriová svítilna (nutná)
Toaletní potřeby (mýdlo, zubní pasta + kartáček, šampon, deodorant, hřeben, potřeby na holení)
Opalovací krém
Balzám na rty
Krém na ruce a obličej
Vlhčené ubrousky
Repelent
Papírové kapesníky
Prostředek na praní
Umělohmotné sáčky (na čisté a špinavé prádlo)
Sluneční brýle + dioptrické brýle (pokud potřebujete)
Propisovačka
Zápisník

Osobní lékárnička:
Náplast + obvaz
Aspirin
Tablety proti průjmu
Tablety proti bolesti v krku
Dezinfekční prostředek na kůži
Oční kapky
a léky, které užíváte

Místní zákony a zvyky
V každé zemi budete hosty, prosíme Vás proto, abyste respektovali místní zákony a zvyklosti. Při porušení zákonů budete z expedice vyloučeni bez finanční náhrady.
Africké vesnice
Prosíme Vás o respektování domorodců, nevstupujte bez pozvání do jejich obydlí. Některé africké vesnice umožňují návštěvníkům prohlídku jejich obydlí za mírný poplatek.
Problémy během cesty
Nebojte se v soukromí upozornit na problémy, které se vyskytly během expedice, Vašeho vedoucího výpravy. Jeho rozhodnutím se může kritizovaná záležitost napravit.
Fotografování
Fotografický materiál si v dostatečném množství přivezte s sebou, v Africe je drahý a ne příliš kvalitní. Nefoťte domorodce bez jejich souhlasu a dále všechny strategické body, jako letiště, vládní budovy, mosty, policejní a armádní stanoviště, hranice nebo vojenské zátarasy. Pokud si nejste jistí, zeptejte se svého průvodce.

Ubytování před a po expedici
Zajistíme Vám pobyt před a po expedici dle Vašeho přání. Samozřejmostí je rezervace ubytování, letištní transfery, půjčení osobního auta a podobně.

Mapy a průvodci
Je dobré mít s sebou v zemi, kterou navštívíte, průvodce a mapu. Informujte se v naší CK, rádi Vám poradíme, jakou mapu si zakoupit.

Děti a věkové omezení
Dospělá osoba může doprovázet pouze dítě starší 14 let. Pouze v případě rodinných expedic a cest na míru mohou být děti v doprovodu rodičů mladší.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz