www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Gauteng

Provincie, města Afriky

* navštivte historické Gold Reef City
* nakupte si v bohatém Sandtonu nebo Rosebanku
* navštivte ZOO v Johannesburgu
* poslechněte si poselství bývalých věznů z věznice Number Fourt, nyní známé jako Constitution Hill, kde nyní sídlí ústavní
soud
* navštivte Museum Apartheidu
* vraťte se zpět do minulosti - Světové místo dědictví UNESCO Sterkfontein Caves

Od doby zlaté horečky v roce 1886 se nynější Johannesburg eGoli, stalo městem zlata. Je to největší africké město, je finančním a obchodním centrem země, je zde burza. Jsou tu také bohatá předměstí Sandton, Hyde Park, Rosebank, Marble Arch a Fourways s opulentími nákupními centry, exkluzivními butiky, výbornými restauracemi a zábavními komplexy. Další nutností je navštívit Museum Apartheidu, fascinující vzpomínka na minulost, a Ústavní soud, ochránce základních lidských práv a svobod.

Odlišný způob života najdete v Soweto, kde lze navštívit i shebeeny a potkat se s místními lidmi, poslechnout si místní hudbu.
Kromě předměstí, Randburg a Bruma mají vlastní nákupní střediska a restaurace u vody, hodinu jízdy z města najdete krásnou a klidnou oblast pohoří Magaliesberg. Gauteng se pyšní světovým místem dědictví UNESCO - Sterkfontein Caves, Kolébka lidstva, kde byly učiněny na 15 místech důležité archeologické objevy, v Maropeng. O několik kilometrů dál je výstavní centrum, kde se seznámíte s objevy ze Sterkfontein.

Pretoria - administrativní hlavní město JAR, město extrémů, kde sochy a památníky připomínají minulost. Krásné město Pretoria je nedílnou součástí jihoafrické historie, ale jsou zde i moderní obchody, restaurace (Hatfiled). V srdci města se nachází Chrchu Square s bronzovou sochou Oom Paul Kruger, považováný za otce afrikánců. Na kopci najdete Vortrekker Monument. Nejvýznamějším bodem v Pretorii jsou Union Buildings, v roce 1994 zde byl Nelson Mandela inaugurován jako první černý jihoafrický president. Navštivte Pretorii na jaře a všude uvidíte krásnou fialovou barvu, roste zde 70.000 stromů jacaranda, je to nádherný pohled.

V jazyce Sesotho znamená Gauteng Místo zlata. Na méně než 2% rozlohy země, ale více než 20% obyvatelstva žije v této provincii. Rychle rostoucí města - Johannesburg a hlavní město Pretoria. Ekonomické centrum vybudované na bohatství přírodních zdrojů, před objevením zlata byl Gauteng jen neobydlená travnatá pláň, zlato zde bylo objeveno v roce 1886, dnes provinicie produkuje 10% celého afrického hrubého produktu. Johannesburg nazývaný také eGoli, Joburg nebo Jozi místními, je bankou země. Nejmenší provincie má mnoho historický a kulturních míst.

Nejzajímavější místa
Kolébka lidstva (Cradle of Humankind)
Paleontologické poklady zkamenělin dokumentující vývoj člověka za 3 miliony let. Hlavním místem je Maropeng Visitor Centre, kde prohlídka začíná plavbou na lodi podzemními cestami. Blízká Jeskyně Sterkfontein Cave je místem nálezu 2,5 milionů staré zkameněliny v roce 1947, dokazuje Darwinovu teorii, že člověk se zrodil v Africe.

Soweto
Dříve zde žil Nelson Mandela a arcibiskup Tutu, Soweto je nejznámější černý township vytvořený v době apartheidu. Dnes se navštěvuje s průvodcem, začíná se na náměstí Walter Sisulu Square, kde 3000 zástupců různých odbojových skupin podepsalo Chartu svobody v roce 1955, pak se navštíví muzeum Hectora Pietersona, jehož 13ti letý jmenovec byl zabit policií během povstvání proti apartheidu v Soweto v roce 1976.

Newtown nákupní zona
V 90.letech 20.století se kvůli vysoké kriminalitě hlavní obchodní centra přestěhovala na předměstí Jozi. Newtown je ukázkou umělecké kreativy a bylo i místem antiaparteidovských aktivit v 70.letech. Staré tržiště bylo změněno v Market Theatre, dalším místem zde je Museum Africa a vynikající živá hudba - The Bassline.

Tswaing nature reserve
Asi před 200.000 lety, 30 km severně od nynější Pretorie, spadl meteorit, který měl energii asi 30 atomových bomb a zabil vše v okolí 35 km. Náraz vytvořil 200 metrů hluboký, 1,4 km široký kráter, který nyní tvoří rezervaci Tswaing. Dno kráteru je částečně zatopeno malým slaným jezerem, je tu okružní trasa na 3 hodiny, lze tu vidtě zvířata a ptáky.

Gold Reef City
Poslední památky velké zlaté horečky, tématický park, který leží na místě, kde bylo vydolováno 1,4 milionu kilogramů zlata dříve než byl důl v roce 1971 uzavřen. Prohlídka s průvodcem do hloubky 220 metrů ve výtahu, prohlídka vytváření zlatých ingotů a představení tance horníků v holinkách Isicathulo. Pro děti je tu mnoho atrakcí.

5 nejlepších restaurací
Gramadoetas - založena v Newtown, Johannesvurgu, všechny můžné druhy stravy Jižní Afriky.
Wandle´s Place - bývalý shebben v Soweto je nyní populární africký restaurant - africký buffet
Le Canard - vynikající, i když drahá francouzská kuchyně u hotelů v Sandtonu
Moyo - elegentní restauarce v JNB a Pretorii - kuchyně z celé Afriky od Kapska po Středomoří
Nando´s vynikající kuřata piri-piri v mozambickém stylu, restaurace tohoto řetězce jsou všude v provincii.

5 nejlepších muzeí
Apartheid Museum - bohatá sbírka fotografií, novinových výstřižků dokumentuje období apartheidu
Origins Centre - otevřeno v Joburgu v roce 2006, seznámení s počátky lidstva
National Museum of Natural History - trochu přeplněné muzeum v Pretorii - zkameněliny a skalní malby.
Mandela House - dům Nelsona Mandely v Soweto, kde žil do roku 1962
Kruger Museum - pečlivě zrestaurovaný dům z 19.století bůrského lídra Paula Krugera.

Nejméně známá místa jsou The Wetland Marievale Sanctuary - místo Ramsar, kde žije asi 280 druhů ptáků, málo navštěvovaný je důl Cullinan Diamond Mine, kde byl nalezen největší diamant 3106 karátů, nabízí 90 minut prohlídky na povrchu a pětihodinovou prohlídku podzemí. Rozmazlit se můžete v hotelu Saxon Boutique hotel, prvotřídní kuchyně, obrovské pokoje, pro méně náročné se nabízí 90ti minutová prohlídka SAB - Svět piva je inspirativní (dvě piva v ceně). Vyhlídková jízda - klikaté silnice v přírodní rezervaci Suikerbosrand, zbytek nedotčené travnaté krajiny.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz