www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Jihoafrická republika

Safari v Africe - 25 nejlepších míst

Ze všech zemí v této oblasti je JAR nejrozmanitější, protože nabízí i jiné atrakce než pouze safari. Počínaje kosmopolitním Kapským Městem a vinicemi, plážemi Garden route a konče kouzelnými vrcholky Dračích hor. JAR je však vynikající destinace na pozorování zvířat s velkou ekologickou diversitou. Její veřejné rezeravce vyhovují i lidem s nízkým rozpočtem, ale jsou zde i soukromé rezervace, které nabízejí luxus. V JAR je dobrá síť silnic, vlajkovou lodí pro návštěvníky je NP Kruger a vedlejší soukromé rezervace. Addo a okolí leží výhodně u Port Elizabeth při cestě po Garden Route.

1. Národní park Kruger
Je nejznámější park v jižní Africe a je také nejlépe vybaven pro turisty, je tu 21 kempů a desítky lodgí v koncesích na 19.000 km2. V Krugeru je veškeré vybavení od bankomatů po dobře zásobené supermarkety v kempech a informačního materiálu. Proto je návštěva Krugeru vhodná pro ty, co jedou na safari poprvé a jsou tu i příznivé ceny. Je tu hodně zvěře - Velká pětka, podle posledního sčítání tu žije asi 37.500 bůvolů 13.700 slonů, 1.750 lvů a 1.000 levhartů, 600 nosorožců černých a 12.000 nosorožců bílých. Celkem zde bylo napočítáno 517 druhů ptáků.
Nejlepší období pro návštěvu: od června do září - savci, listopad - březen - ptáci
Délka pobytu: 3-5 dní pro jih a střed, asi 14 dní na prozkoumání celého parku
Ubytování: v kempech jsou levná tábořiště a chatky, lodge v soukromých koncesích jsou dražší. Kempy na jih od řeky Sabie jsou nejlepší na pozorování zvířat, ty, které jsou severně od řeky Letaba jsou více v divočině.

2. Privátní rezervace
Zatímco NP Kruger je přístupný široké veřejnosti, mnoho soukromých rezervací ležících západně od hranic NP nabízí velice luxusní ubytování a prestižní safari kempy - MalaMala, Londolozi a Sabi Sabi. Tyto rezervace neodděluje od Krugeru žádný plot, takže se zvířata mohou volně pohybovat. Rozdíl je v tom, že soukromé rezervace nabízejí balíčky all-inclusive - s výbornou kuchyní a servisem a vynikajícím safari zážitkem v doprovodu kvalifikovaných rangerů.
Nejlepší období: červnen - srpne
Doba pobytu: minimálně dvě noci, ideálně 3-4 noci
Ubytování: většinou luxusní, ale existuje i za přijatelné ceny střední třídy
Mnoho rezervací má domluvu se sousedy a mohou si vzájemně jezdit na svá území. Pokud Vám to rozpočet dovolí, ubytujte se např. v MalaMala, Londolozi nebo Singita a pod.

3. Zvířecí rezervace Hluhluwe - Imfolozi
Celoročně nabízí vynikající pozorování zvěře z 50 provinčních rezervací v KwaZulu Natal, tento park hrál zásadní roli v ochraně nosorožců, každý bílý nosorožec je potomkem místní populace, ve 20.století tu jich tu zbylo jen 20 a nyní je to jedna z nejlepších rezervací na pozorování těchto zvířat. Krajina je tu zvlněná se zelenými údolími, žije zde Velká pětka a také pes hyenovitý a nyala.
Nejlepší období: od června do září - savci, listopad - březen - ptáci
Délka pobytu: 2-3 noci
Ubytování: kempování, levné a střední kategorie
Pěší safari s průvodcem na dvě hodiny se dá rezervovat na místě, předem je nutno zajistit 4 denní trek v divočině o rozloze 300 km2.

4. Zvířecí rezervace Pilanesberg
550 km2 bez malárie, nejbližší rezervace od Gautengu (Johannesburgu a Pretorie), v sousedství leží Sun City, rezervace se nachází v kráteru a je zde výborné pozorování zvěře - Velké pětky, žije tu 350 druhů ptáků.
Nejlepší období: červen -září, listopad-březen - ptáci
Délka pobytu: 1-2 noci
Ubytování: kempování, střední a vyšší kategorie
Možnost nočního safari v autě 4x4.

5. Zvířecí rezervace Madikwe
Bez malárie, podobný ekosystém jako Pilanesberg, ale odlehlejší, mnohem větší a jsou zde hlavně exkluzivní lodge, buš kempy, zkušenost podobná jako ze soukromých rezervací u Krugeru. Rezervace vznikla z neproduktivního ranče v roce 1991 a bylo sem dovezeno 8.000 zvířat, 28 druhů velkých savců. Je tu výborná možnost pozorovat lvy, slony nosorožce, bůvoly a levharty.
Nejlepší období: červen - září
Délka pobytu: 2-4 noci
Ubytování: většinou luxusní i střední kategorie
Nepřítomnost malárie, výborní průvodci - doporučuje se pro rodiny s dětmi.

6. Přeshraniční park Kgalagadi
Byl vytvořen v roce 1999 s Botswanou, odlehlá rezervace s dunami a občasnými řekami Auob a Nossob s akáciemi, pouštní scenérie s mnoha predátory, hlavně lvy s černou hřívou, levhraty a menšími druhy (surikaty, karakalové), dravými ptáky. Lze projet po vlastní ose.
Nejlepší období: v mokrých letech se zvířata shromažďují u řek od února do dubna, denní teploty jsou příjemnější od května do září
Délka pobytu: 3-6 nocí
Ubytování: několik kempů, kempování a chatky, luxusní lodge na straně Botswany.
Pokud pojedete z Kapského Města v srpnu-září můžete projet Namaqualandem s koberci květin.

7. ISimangaliso mokřadový park
Dříve Greater St Lucia Wetland - Světové místo dědictví UNESCO, chrání 200 km nedotčeného pobřeží od St.Lucia jezera do Kosi Bay, žije zde 2.000 druhů obratlovců (pozemních, vodních), jsou zde nejvyšší zalesněné duny, nejjižnější korálové útesy, 5 jednotlivých oblastí Ramsar, plavby na lodi - pozorování hrochů a krokodýlů, vodních ptáků, sezonně pozorování velryb a želv. Oblíbená je část Mkuze - pozorávání ptáků, sousedící soukromá rezervace Phinda je nejlepší v KwaZulu Natal.
Nejlepší období: květen - říjen
Délka pobytu: 2-7 nocí
Ubytování: od hostelů a kempů v St Lucia až 5* lodge v Phinda
Pro batůžkáře vhodná destinace - ubytování v St.Lucia a návštěva blízkého parku Hluhluwe.

8. Velký národní park Addo Elephant a okolí
Leží v nemalarické oblasti kousek na sever od Port Elizabeth, park vzikl v roce 1931 na ochranu posledních přeživších slonů, dnes se jejich počet zmnohonásobil a lze je zde výborně pozorovat, původní park je středem nynější chráněnné oblasti o rozloze 17.000 km2 a táhne se od Zubbergu až dunovým polím u Port Alfred, zahrnuje 5 ze sedmi pozemních jihoafrických biomů. Výborná destinace na self-drive, žije zde Velká pětka, je tu několik soukromých koncesí - Shamwari a Kwandwe zvířecí rezervace.
Nejlepší období: celoročně
Délka pobytu: 2-3 noci
Ubytování: kempy a chatky v NP až 5* ubytování Shamwari a Kwandwe
Ideální místo pro self drive z Kapského Města po Garden Route.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz