www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Jihoafrická republika od A do Z

Praktické informace na cestu do Afriky

Informace pro Vaši cestu, co vzít s sebou, jaké je počasí a další praktické informace, které je dobré před cestou vědět.

Důležitá telefonní čísla
Policie: 10111
Záchranná služba a hasiči: 10177
Všeobecné tísňové volání: 112 (operátoři přepojí na policii, záchrannou službu nebo hasiče)
Informace o telefonních číslech: 1023

Velvyslanectví České republiky v Jihoafrické republice
Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia 0083, Pretoria
P.O.Box 13671
Hatfield 0028

tel: 002712/4312380, 4303601, 4302328
nouzová linka: 0027/824160016
fax: 002712/4302033
e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/pretoria

Vedoucí úřadu: JUDr. Pavel Řezáč
Funkce: velvyslanec
Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku, Svazijské království, Angola, Madagaskar

Časový posun: 0 hod. v době letního času
+1 hod. v době zimního času
+2 GMT
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost-víza: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Od konce května 2010 začala jezdit kyvadlová doprava z letiště v Kapském Městě od ústřední budovy terminálu na autobusovou stanici Hertzog Boulevard. Cena je 50 ZAR na osobu. Autobus jezdí v intervalu 6 -30 minut. Zavádí se také doprava z letiště v Johannesburgu do Pretorie - vlaková - Gautrain. Vlak začal jezdit 8.6.2010. Cena ze Sandtonu na letiště ORTIA bude 100 ZAR, ze Sandton do Marlboro 22,50 ZAR, 27 ZAR ze Sandton do Rhodesfield, 24,50 ZAR z Rhodesfield do Marlboro. Parkování u stanice bude stát 9,50 ZAR na prvních 24 hodin, pouze pro uživatele vlaku, pro ostatní bude cena parkovného mnohem vyšší. Vlak bude jezdit ve špičce každých 12 minut, jinak po 20 minutách od 5.30 - 20.30.

Jihoafrická republika od A do Z

Ambulance
Volte číslo 10177

Autobusová doprava
Luxusní autokary spojují všechna hlavní centra a cestovní kanceláře nabízejí množství turisticky atraktivních tras. Podrobné informace Vám poskytneme na vyžádání.

Alkoholické nápoje
Alkoholické nápoje je povoleno prodávat osobám starším 18-ti let. Je zakázáno konzumovat alkoholické nápoje na veřejnosti s výjimkou barů a restaurací. Ceny alkoholických nápojů jsou zhruba stejné jako v ČR, doporučujeme hlavně ochutnat výborná jihoafrická vína nebo známý likér Amarula. V JAR lze již zakoupit i plzeňské pivo.

Banky
Všechny hlavní banky nabízejí směnárenskou činnost a najdete je ve všech větších městech. Turisté také mohou vybírat hotovost za použití bankovních karet z bankovních automatů, které jsou umístěny u každé banky. Již po příletu na letiště si můžete vyměnit peníze v několika bankách, které se nacházejí přímo v příletové hale. Pro směnu je vyžadován cestovní pas. Platebními kartami lze platit na mnoha místech při nákupech i v restauracích.
Bankovní automaty (ATM – Automatic Teller Machina) najdete na mnoha místech, počítejte však s vysokými poplatky za výběr. Bankomat Vám vydá na jednu transakci max. 1000 ZAR.
Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku cca od 9.30 -16.00 hodin.

Bezpečnost a bezpečnostní opatření
Jihoafrická republika je považována za turisticky bezpečnou zemi. S ohledem na obrovské počty turistů má pouze mizivé procento z nich nějakou negativní zkušenost se zločinem. South African Tourism vydal brožuru se základními pokyny pro turisty. Doporučujeme nenechávat zavazadla na sedadlech auta, vždy je dejte do zavazadlového prostoru. Vyhýbejte se méně osvětleným místům a bez doprovodu nevjíždějte do towhshipů.
Situace není příliš příznivá zejména v centrech větších měst (Johannesburg, Pretoria). Je lépe nenavštěvovat satelitní sídliště ve velkoměstech, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. Zvláště se nedoporučuje používat mikrobusy jezdící po pravidelných trasách, mimo jiné i s ohledem na jejich velmi špatný technický stav. Turisté však nejsou častým cílem násilné trestné činnosti, je vhodné na sebe neupozorňovat např. viditelně nošenou kamerou nebo nahlížením do turistických průvodců a map. Případné ztráty lze podstatně snížit používáním úvěrových karet a cestovních šeků. Vyhýbejte se pouličním demonstracím. JAR má stabilní konstituční demokracii. Avšak vyhýbejte se slumům a nechoďte sem bez doprovodu. Zůstávejte na hlavních cestách, pokud oblast dobře neznáte. Dodržujte základní pravidla bezpečnosti,nechte si zavřená auta, když chodíte po městě nevystavujte kamery a šperky, hlídejte si příruční zavazadla.

Ceny
Vzhledem k současnému výhodnému kurzu jihoafrického randu jsou ceny potravin a spotřebního zboží přibližně na úrovni cen v České republice nebo nižší. Kurz cca 2.00 -2.20 CZK za 1 ZAR. Za 1 USD dostanete cca 10 ZAR za EUR cca 14 ZAR.Ceny soukromých lodgí jsou dosti vysoké,ale zahrnují ubytování, plnou penzi a safari vyjížďky. Je tu také množství penzionů,ubytiování s vlastním stravováním, hotelů a hostelů.

Celní předpisy
Je povoleno dovézt a vyvézt 400 ks cigaret, 250g tabáku, 50 doutníků, 1 litr lihovin, 2 litry vína, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody. Také dárky a suvenýry v hodnotě nepřekračující 500 randů. V letadle dostanete formulář pro celní úřady, který prosím vyplňte a odevzdejte jej při východu z haly po vyzvednutí zavazadel (ne vždy).

Co vzít s sebou
Fotoaparát nebo videokamera jsou povinnost. Ve všech větších nákupních centrech koupíte jak film, tak i baterie, ale pokud odjíždíte do vzdálenějších oblastí, je lépe se zásobit předem.
Před odjezdem do přírodních rezervací je také dobré zakoupit repelent proti hmyzu. I dalekohled Vám umožní mnohem intenzivnější prožitek na safari. Ve večerních hodinách je vhodné mít u sebe baterku. Ve větších městech lze vše nakoupit v obchodních domech např. Spar, Woolworth apod. Nezapomeňte na to, že i v JAR může být chladnější počasí např. ve vyšších polohách nebo během tamní zimy (hlavně tedy červen, červenec, srpen).

Co si vzít na sebe
V letním období pouze lehké oblečení, v zimním období přijde vhod i bunda, hlavně ve večerních hodinách. Společenské oblečení vyžadují většinou pouze hotely vyšší kategorie, jinak vystačíte s běžným oblečením. Při cestách do přírodních rezervací se doporučuje barevně neutrální oblečení, tj. hnědé, béžové nebo khaki barvy, protože barvy jako červená, bílá atp. by mohly rušit zvířata. Pro ranní a večerní safari, kdy může být chladněji, se doporučuje svetr nebo bunda. Vzhledem k ostrému slunci je dobré mít s sebou klobouk nebo čepici a pro případ pěšího safari také pevnou obuv.

Dálniční poplatky
Nejen na některých dálnicích, ale i na vybraných silnicích se vybírají poplatky. Řidiči by u sebe měli mít mince a menší bankovky. Dálniční poplatky nelze platit kreditní kartou. Placené silnice jsou vždy viditelně označeny. Poplatky jsou nízké cca od 2 –10 ZAR, ale na některých úsecích jsou ceny i vyšší, tabule vždy informují předem o výši poplatku - Toll plaza je vždy viditělně značeno.

Elektřina
V Jihoafrické republice je elektrický proud 220/240 V 50 Hz. Pro běžné spotřebiče jako je holicí strojek nebo vysoušeč vlasů je nutno použít speciální adaptér, který Vám ve většině hotelů zapůjčí nebo si jej lze za malý obnos všude koupit. Většina zásuvek 15 amp nebo 5 amp s kulatými kolíky.

Golf
Jihoafrická republika má velké množství kvalitních golfových hřišť, často na velmi atraktivním místech, např. přímo na pobřeží Indického nebo Atlantického oceánu a také přímo v některých přírodních rezervacích. Podrobnější informace poskytneme. Velmi příznivé ceny za poplatky, vysoká kvalita hřišť.

Hraniční přechody
Turisté, kteří hodlají po vlastní ose navštívit sousední státy, by se měli předem informovat o podmínkách, které platí na hraničních přechodech a době, kdy jsou otevřeny. Vždy je lepší mít aktuální informace. Některé hraniční přechody mají omezenou pracovní dobu.

Jazyky
V JAR je 11 oficiálních jazyků. Angličtina je hlavní úřední jazyk a ovládá ji většina obyvatel.
Jazyky: afrikaans, angličtina, IsiNdebele, IsiXhosa, IsiZulu, Sepedi, Sesotho, Setswana, Siswati, Tshivenda a Xitsonga.V některých oblastech se domluvíte i jinými evropskými a asijskými jazyky. JAR má tři hlavní města: Pretoria/Tshwane (administrativní), Kapské Město (legislativní) a Bloemfontein (soudní). Johannesburg je obchodní a finanční centrum.
Většina Jihoafričanů mluví více než jedním jazykem.

Jízdy na koni
Specializované cestovní kanceláře nabízejí jízdy na koních do vybraných oblastí. Informace rádi poskytneme. Výlety mohou být několika hodinové, ale i na více dní.

Kreditní karty
Jsou přijímány všechny mezinárodní kreditní karty, avšak jejich použití v menších městech a na venkově je částečně omezeno. Bankovní automaty najdete u každé větší banky a fungují 24 hodin denně. Kreditní kartou není možno platit benzín, při platbě benzínu je potřeba mít u sebe hotovost.

Letecké spojení
Letový čas z Londýna do Johannesburgu je cca 11 hod. a 10 hod. z Frankfurtu. Lety z Evropy i zpět jsou převážně noční, ale např. KLM nabízí i denní lety. Letenky je třeba rezervovat vždy s velkým předstihem, protože linky jsou hlavně v letních měsících velmi obsazené. Letenky včetně vnitřních přeletů Vám zajistíme. Do JAR létá mnoho leteckých společností, národní letecká společnost SAA létá i do Evropy. Je tu mnoho domácích aerolinek i privátních charterových splečností, služby helikoptér. Tři mezinárodní letiště a letiště ve všech městech asi 90 + malá letiště a přistávací plochy i v národních parcích.

Měna
Místní měna je Jihoafrický Rand, jeho kurs vůči USD značně kolísá. Současný kurs je cca 2,00 Kč za 1 ZAR. V JAR je DPH 14% na většinu zboží a služeb, lze si vyžádat vrácení DPH při odletu.

Místní čas
Při příletu do JAR netrpíte časovým posunem, protože celoročně je místní čas stejný jako náš letní čas. GMT + 2 .

Náboženství
V zemi je zastoupena většina známých náboženství.

Nákupy
Výhodně se nakupují výrobky tradičních afrických řemesel, jako např. hrnčířské výrobky, keramika, vyřezávané předměty ze dřeva, etnické oblečení, safari oblečení, různé druhy šperků atd. Na tržištích se vždy vyplatí smlouvat. V nákupních střediscích lze nakoupit vše jako v Evropě, potraviny se výhodně nakupují např. ve Sparu nebo v Pick´n Pay.

Nejvhodnější doba na safari
Za nejvhodnější dobu na safari je považováno období od dubna do září, kdy je více sucho a vegetace není tak hustá jako v letním období, což umožňuje lepší pozorování zvěře. Na safari však můžete jet v kteroukoliv roční dobu, během prázdninových měsíců – prosinec-leden bývá velká obsazenost kempů a je třeba mít zajištěno ubytování předem.

Pláže
Jihoafrické pláže se rozprostírají po celé délce pobřeží, které měří 3000 kilometrů. Jsou nejen nádherné, ale i bezpečné a čisté. Mořská voda u pobřeží JAR patří mezi nejčistší na světě. Je zde i mnoho míst vhodných pro potápění – např. nejjižnější korálové útesy na světě. Avšak na západním pobřeží (Atlantik) je voda poměrně studená.

Pronájem aut
Pronájem aut je nejvýhodnější si zajistit již před cestou. Spolupracujeme s největšími mezinárodními firmami např. AVIS, EUROPCAR, BUDGET atd.
Řidič musí být starší 23 let a mít mezinárodní řidičský průkaz. Je také potřeba mít k dispozici kreditní embosovanou kartu, kterou ručíte. Půjčujete-li si auto např. v Kapském Městě a vracíte jej v JNB, pak si půjčovny účtují tzv. one way fee. Liší se podle jednotlivých půjčoven. Doporučujeme vypůjčení auta u renomovaných půjčoven a hlavně vždy s neomezenou kilometráží a 100% pojištěním. Můžeme zajistit rovněž i pronájem aut 4x4 s nástavbou a stany na střeše, tyto vozy se hodí zvláště do Namibie, Botswany atd. V JAR není potřeba auta 4x4. Dále pak nabízíme obytná auta.

Podnebí
Vnitrozemí má po většinu roku slunečné počasí, léta jsou horká a suchá, v zimě může být v noci i velmi chladno.
Kapské Město a okolí má tzv. středomořské podnebí s mírnými vlhkými zimami, zatímco letní počasí bývá zpravidla velmi teplé.
Durban a pobřeží provincie Kwazulu Natal mají subtropické podnebí, léta jsou velmi teplá a vlhká a zpravidla i zimní měsíce mají letní teploty.
Podnebí umožňuje návštěvu JAR celoročně,sever a východní vysočina má obvykle teplá léta s bouřkami a suché, polochladné, ale slunečné zimy. Sever má obvykle horká léta s bouřkami a chladnější, suché, slunečné zimy. Jihozápad má středomořské podnebí, jihovýchod má tropické podnebí, severozápad má pouštní klima. Letní teploty ve dne 25-34°C, noční 15-21°C. Zimní teploty 17-25°C ve dne, v noci -2 -12°C. Léto je od října do března, zima od května do srpna.

Průměrné teploty
Kapské Město a okolí - léto - denní teploty 25-30°C
zima - 10 – 18°C

Johannesburg a okolí - léto – denní teploty 25 - 30°C
zima – 10 – 17°C

Durban a okolí - léto – denní teploty 25 –35°C
zima – 15 - 22°C

Potápění
Potápění je možné podél celého pobřeží od Kapského Města až po provincii Kwazulu Natal. Infrastruktura pro potápění je velmi dobře vyvinutá. Ceny za pronájem potápěčské výzbroje jsou velmi příznivé.

Pěší turistika
Země je protkána množstvím turistických stezek různé náročnosti. V každé oblasti se můžete informovat o možnostech prozkoumat nejkrásnější místa pěšky.

Pasy, víza
Pasy musí být platné 6 měsíců od data návratu z JAR. Na letišti po příletu do JAR se předkládají zpáteční letenky. Vízová povinnost s JAR byla zrušena 9.4.2003. Je však potřeba mít dvě volné stránky v pase při vstupu do země - toto je velmi důležité. O vízových povinnostech do dalších afrických zemích Vám podáme vždy aktuální informace.

Parní vlaky
Jedna z velkých atrakcí pro turisty je cestování několika parními vlaky, které jsou v provozu hlavně pro ty, kteří chtějí vyzkoušet romantiku dřívějších časů. Všechny tyto vlaky mají své jméno např. Rovos Rail, Shongolongo, Outeniqua Choo Tjoe atd. Některé z nich jsou velmi luxusní.

Peníze
Místní měna je Rand,který se dělí na 100 centů. JAR a má sofistikovaný bankovní sektor a mnoha bankami.Bankomaty jsou všude + online a mobilní bankovnictví. Všechna kreditní karty, cestovní šeky, směnárny, převod hotovosti - vše zde funguje.

Průběh safari v soukromých rezervacích
Den je rozdělen tak, aby byla maximální možnost vidět co nejvíce zvířat. Typický den na safari vypadá asi takto: 5.00 - 6.00 se vstává a vyjíždí na safari, po probuzení bývá připravena káva čaj a typické sušenky. 6.00 - 9.00 průvodci vám ukáží to nejlepší, dejte jim vědět, máte-li nějaké zvláštní zájmy. 9.00 - 10.00 snídaně velice vydatná, 10.00 - 12.30 volný čas .. nelze však jít volně sám do buše, lze si však něco přečíst, pozorovat ptáky, odpočívat. 12.30 - 13.30 vás čeká oběd a obvykle se seznámíte s dalšími hosty lodge. 13.30 - 15.30 čas siesty, většina stanů a chatek má soukromou terásku, kde lze odpočívat. 15.30 - 16.00 odpolední káva, čaj, zákusky. 16.00 - 19.00 pozorování zvířat z auta nebo pěšky, průvodci najdou vždy krásné místo, kde si můžete dát nápoj při západu slunce. Západ slunce je krátký a brzy je tma, při cestě zpět do lodge se již používají lampy a můžete vidět odrazy očí zvířat ve světlech. 19.30 - 22.00 čas večeře, nejdříve aperitiv u ohně a pak následuje obvykle večeře při svíčkách, tři chody a víno je norma. 22.00 - až do pozdní noci probíhá konverzace kolem ohně, hosté dostanou baterky nebo jsou doprovázeni do pokojů. Spánek za zvuků buše, která vás obklopuje.

Přílet do JAR
Před přistáním vyplníte vstupní formulář, který Vám bude předán během letu. Po příletu projdete pasovou a celní kontrolou. Imigrační úředníci se Vás většinou ptají jaký je účel Vaší cesty, odpověď turistika je zcela dostačující. Chtějí také vidět zpáteční letenku. Po té si vyzvednete zavazadla. U východu Vás očekává naše služba, dívejte se po svém jméně na ceduli. Asistenční služba Vám pak předá veškeré doklady a půjčujete–li si auto doprovodí Vás k půjčovně aut, popřípadě Vám zodpoví vaše dotazy.

Rybaření
Rybaření je jedna z nejpopulárnějších sportovních činností. Ve vnitrozemí je mnoho přehradních nádrží, jezer a řek, ve kterých žije přibližně 250 druhů ryb. Ve vodách Atlantického a Indického oceánu u pobřeží JAR žije až 1500 druhů ryb. Je požadován rybářský lístek, může být vystaven na místě.

Rostliny
V JAR roste více než 24 000 rostlinných druhů, což je přibližně 10% světové flóry. Mnohé zájezdy jsou specializované přímo na návštěvu míst se zajímavou vegetací, např. Garden Route nebo Namaqualand.

Řízení motorových vozidel a doprava
Pro řízení motorových vozidel v JAR je zapotřebí mezinárodní řidičský průkaz nebo řidičský průkaz v angličtině. Jezdí se vlevo a rychlost je omezena na 120 km za hodinu na dálnici a 60 km za hodinu ve městě. Při koupi benzínu je vyžadována hotovost. Na silnicích bývají dopravní kontroly, které měří rychlost. Je zde velmi dobrá síť silnic i letecká spojení, dobré spojení po železnici. Jsou zde zastoupeny všechny velké půjčovny, fungují tu taxi s taxametrem a minibusy, taxi a busy z letišť. Mnoho pravidelných linek mezi městy, pronájem autobusů s řidičem, autobusy ve městech i na venkově. Bez zvláštního povolení můžete řídit auto pouze do 10 míst. Nad tento počet potřebujete tzv. PDP - personal driving permit a ten se kontroluje, pod přísnými pokutami, pokud jej nemáte. U měst jezdí Metrorail.
Do JAR létají skoro všechny velké aerolinky, národní dopravce SAA zajišťuje jak mezinárodní, tak regionální lety. Funguje se zde mnoho místních aerolinek a charterových společností.
Letiště - mezinárodní Johannesburg, Durban, Kapské Město. Letiště jsou ve všech provinciích, asi 90 regionálních letišť a mnoho malých letišť/přistávacích ploch.

Sporty
Nejpopulárnějšími sporty jsou rugby, fotbal, koňské dostihy, kriket a golf. V JAR je možnost mnoha adrenalinových aktivit - Bungee jumping, horská kola, jízda na čtyřkolkách, plavba na kanoích atd.

Stravování
V Jihoafrické republice existuje vyspělá síť stravovacích zařízení. Jídlo lze také nakupovat ve velkých supermarketech (Pick n´Pay, Spar atd.), ceny jsou podobné jako u nás, porce však bývají větší. Restaurace nabízejí klasickou i speciální kuchyni a podle jednotlivých oblastí v JAR si lze vždy vybrat místní speciality (mořské plody, malajská kuchyně, indická kuchyně atd.). Stravování v JAR je na vysoké úrovni. Voda z kohoutku je obvykle vyšší kvality než v ostatních zemích Afriky a není třeba se obávat jíst čerstvé plody.

Spropitné
Číšníci a taxikáři dostávají zpravidla 10% z účtované ceny, nosiči cca 5 ZAR za jedno zavazadlo. Spropitné na safari je cca 20 ZAR na osobu, ale vždy záleží na Vaší spokojenosti.

Telefony a telekomunikace
Mnoho hotelů má přímou mezinárodní volbu z hotelového pokoje. Veřejné telefonní automaty jsou buď na minci nebo na kartu. Karty je možno zakoupit na poštách, v hotelích, supermarketech atd. Mobilní telefony jsou velmi rozšířené a z českých operátorů má roaming 02, T-Mobile i Vodafone. Před odletem si zajistěte roaming na celý svět.
Země je pokryta 5 mobilními operátory: MTN, Vodacom, Cell C, Virgin a 8ta /Telkom/. Velmi dobré internetové spojení, většina hotelů má internet a je tu mnoho internetových kaváren, mnoho poskytovatelů internetu. Mezinárodní předvolba + 27. Vynikající digitální linky, bezdrátové připojení wi-fi a satelity. Dva operátoři pevných linek Telkom a Neotel. Všude je pokrytí mobilní sítí 5 operátory: MTN, Vodacom, Cell C, Virgin a 8ta /Telkom/. Lze si i pronajmout mobily s mezinárodním roomingem nebo si pořídit sim kartu.
Dobré státní a privátní poštovní služby, mnoho výborných kurýrních služeb.

Taxi
Je lepší nechat si objednat taxi hotelovou recepcí než jej shánět na ulici. Jsou relativně levné a při placení se dává mírné spropitné zaokrouhlením ceny.

Úřední a otevírací hodiny
Většina bank má otevřeno od 9 hod. do 15,30 ve všední dny a od 8,30 do 11 hod. v sobotu.
Obchody mají otevřeno od 8 hod. do 16,30 ve všední dny a 8,30 – 12,30 v sobotu. Velká obchodní centra mají většinou otevřeno déle.

Voda
Voda z vodovodní sítě je pitná a patří k nejkvalitnějším na světě. Nedoporučuje se pít voda na vesnici.

Zvířata
V JAR je několik desítek přírodních rezervací, kde zvířata žijí ve svém přirozeném prostředí.
Nejlepší doba na návštěvu přírodních rezervací je od dubna do září. V každé přírodní rezervaci je možnost zajistit si různé druhy safari vyjížďky.

Zábava
Ve městech JAR pulsuje čilý noční život, s kluby a diskotékami otevřenými do pozdních nočních hodin. Můžete také navštívit představení opery, baletu nebo koncerty pop music často se světoznámými hvězdami. Ve většině velkých měst jsou muzea a galerie.

Zdravotnictví
Pro oblast JAR není vyžadováno žádné speciální očkování, návštěvníci oblastí Mpumalanga, Krugerův národní park a severní oblasti provincie Kwazulu Natal by měli užívat antimalarické tablety, ale riziko malárie je velmi nízké. V jezerech a řekách některých severních a východních oblastí je přítomen parazit bilharzie. Doporučuje se nekoupat se v těchto vodách. Všeobecně lze říci, že Jihoafrická republika má vynikající lékařskou péči. Návštěvníci by neměli zapomenout na uzavření zdravotního pojištění, které jim pomůže uhradit náklady na případnou léčbu. Kliniky jsou zde jak státní, tak soukromé, ty mají vysokou kvalitu. Doktoři, zubaři, lékarníci a další praxe a služby jsou ve všech městech. V JAR jsou prvotřídní soukromé nemocnice a lékařské vybavení a záchranné služby, také státní nemocnice a kliniky - nepříliš vysoké kvality.

Lékaři, dentisti,
lékarníci a další zdravotníci jsou ve všech městech. Doporučuje se očkování proti tyfu, žloutence A, B. Většina JAR je bez malárie. Voda z kohoutku je pitná, kromě některých oblastí.

Železnice
JAR má poměrně hustou železniční síť spojující všechny části země. Specialitou je velké množství pojmenovaných vlaků např. Algoa, Amatola, Diamond Express, které jezdí vždy mezi určitými městy.

www odkazy

http://www.southafrica.net/satourism/

http://www.sa-venues.com/tourist_attractions_south_africa.htm

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz