www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Jižní Súdán

Praktické informace na cestu do Afriky

Země Jižní Súdán je nejnovější zemí na světě a vznikla 9.6.2011, kdy byla vyhlášena nezávislost na severním Súdánu. Po 25 letech občanské války došlo k dohodě mezi muslimy na severu a křesťany/animisty na jihu. Dohoda byla podepsána již v roce 2005 a pak došlo k hlasování o nezávislosti.
Hlavní městem Jižního Súdánu je Juba, vláda se snaží přiblížit zemi modernímu světu za pomoci mezinárodních společností. Denně sem přijíždějí náklaďáky ze severu Ugandy.

Mezinárodní letiště Juba (JUB) je počátečním místem, kde začínají naše safari v zemi a kde Vás bude očekávat náš partner v Jižním Súdánu. Jižní Súdán se stal v roce 2011 193 zemí na světě.
Doporučuje se nejdříve doletět buď do Entebbe, Nairobi, Cairo, Kigali, Addis Ababa nebo Khartoum a pak letět do Juba. Z Nairobi sem např. létá Kenya Airways, z Addis Ababa Ethiopian Airlines, z Egypta Egyptair, z Dubaje Fly Dubai.

Ve 30.letech 20.století byla Juba doplňovací stanicí pro lety vzducholodí mezi Káhirou a Durbanem.

Jazyky a lidé
Oficiálním jazykem je angličtina a juba arabština, podle toho s kým jednáte. Odhaduje se, že zde žije 8,6 miliónu obyvatel a je to více než 400 dialektů založených na jazykových skupinách nubijské, Ta bedawie, nilotické, nilo-hamitické a súdánské. Vyučuje se v angličtině. Juba Arabic je nový jazyk, který vytvořili súdánští vojáci, kteří pobývali v jižních částech země v 19.století, je to kombinace kmenových jazyků Bari. Arabia Juba je lingua franca, jazyk, který se používá na dorozumění mezi kmeny, tam kde se nemluví anglicky.

Mnoho lidí se tradičně obléká, udržuje tradiční kulturu a jazyk, šamanství, chov dobytka, ceny za nevěsty, animismus a tajná společenství zde stále existují.

Hospodářství
Hlavně zemědělství, lov a sběr a dobytek jsou hlavním zdrojem obživy. Objevení ropy možná změní život mnoha lidí. Je zde nová škola pro výuku rangerů-ochránců parků a snaha zapojit se znovu do turistického ruchu.

Stále se zde dodržují staré zvyky, pokud se chce mladý muž oženit, musí otci nevěsty zaplatit 100 kusy dobytka.

Peníze
Jihosúdánská libra je oficiální měna, k 1.září 2012 4,5 jihosúdánské libry byl jeden USD. Raději se zde přijímají větší bankovky USD, vydané po roce 2006, starší nebudou přijaty a zkontrolujte, zda bankovky nejsou nějak označeny nebo poškozeny. EUR má špatný směnný kurs, takže lepší mít s sebou USD. Vstupní vízum 100 USD musí být placeno v USD. Nejsou zde bankomaty, pouze dva, ale ty obvykle nefungují a nepřijímají se kreditní karty, takže je třeba mít s sebou hotovost.

Počasí
Období dešťů je od května do konce října, období sucha od listopadu do konce dubna. V Juba je tropické mokré a suché podnebí, jelikož leží blízko rovníku, teploty jsou celoročně vysoké. Srážky jsou nejnižsí od listopadu do března, ale je to také období s nejvyššími teplotami dosahujícími až 38°C v únoru, od dubna do října spadne asi 100 mm srážek za měsíc, celoročně 1000 mm.

Divoká zvířata
V lednu 2007 biologové letecky sčítali divoká zvířata, po 25 letech občanské války zde byly obavy, že tu žádná zvířata nebudou, ale byli udiveni, našli zde velká stáda slonů, kobů, žiraf, pštrosů a mnoho dalších zvířat. Zvířata se během války stáhla do bažin a byla zde relativně v bezpečí.

V zemi je 5 národních parků a 14 zvířecích rezervací. Bílý Nil protéká severní Ugandou, pak se točí na východ a tvoří přírodní hranici mezi Ugandou a Jižním Súdánem. V hraničním městě Nimule se řeka prudce stáčí na sever, tvoří peřeje mezi ostrůvky, pak se stává Bahr al Jabal - Řekou z hor. Pak teče dále na sever, protéká Jubou do Bor, pak do mokřad Sudd neboli Barrier. Tato mokřada jsou součástí Ramsar - 200.000 km2 známých jako krajina Boma-Jonglei.

Před vstupem do země je třeba mít víza.(www.embrss-london.com).

Embassy of the Czech Republic

Kirkos Kifle Ketema Rd., Kebele 15, House No. 289, Addis Ababa
P.O.Box 3108
Telefon +251/11/5516382, +251/11/5516132
Fax +251/11/5513471
Nouzová linka +251/911222401 (Addis Abeba-pro všechny státy působnosti)
E-mail addisabeba@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/addisababa
Vedoucí úřadu PhDr.Pavel Řezáč
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost DIPLOMATICKÁ A KONZULÁRNÍ pro Etiopskou federativní demokratickou republiku, Džibutskou republiku, Jihosúdánskou republiku, Komorský svaz, Seychelskou republiku, Somálskou republiku
Časový posun +1 hod v době letního času
+2 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 12.00, 12.30 - 16.30
. úterý, čtvrtek 09.00 - 12.00
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 12.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2022:
Copyright © 2022 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz