www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Kdy jet na safari do Afriky

Rady na cesty po Africe

V jižní Africe se rozdělují na období sucha a období dešťů. Takže i podle toho je třeba rozhodnout kam a kdy jet.
Rozdíly teplot nejsou až tak drastické,ale krajina se dramaticky mění.

V létě je horko a prší a v zimě je chladněji a sucho. Léto je tu od listopadu do dubna a zima od května do října. Samozřejmě obráceně než na severní polokouli.
Když deště na konci dubna končí, je všude zeleno,ale za měsíc už savana podléhá hladu býložravců. Každý slon zkonzumuje stovky kil vegetace denně, hroši vypásají trávu , buvoli spásají krajinu, Každý tvor, který od kobylky po nosorožce se snaží najíst se do sytosti. Na konci období sucha je všude hnědý barva,ale když začnou v listopadu deště, vše se zazelená a zbarví květy, rodí se mláďata. Doporučuje se jet na safari na konci období sucha, kdy je zvířat vidět nejvíce a je lepší viditelnost, tráva roste minimálně. Každý měsíc však má své kouzlo. Chladnější počasí na začátku období sucha,ale i krásné oblohy v období dešťů.
Zde jen na ukázku několik tipů:
Botswana - Linyanti Wildlife reserve - na severu Okavnga tvoří řeka Kwando hranioe mezi Botswanou a Namibií, kwando se pak mění v řeku Linyantia hlavní kanál vytváří bažiny. Zvířata se tu shromaďují během období sucha , velká stáda buvolů, zeber a hlavně slonů. Tajuplná kanál Savuti který spojuje bažiny Linyanti a Savuti Marsh byl vyschlý skoro třicet let,ale neočekávně se objevil v roce 2008. Nový tok přilákal ptactvo,hrochy a krokodýly, ale v roce 2016 zase skoro vyschl,omezené množství vody přilákalo množství zvířat.

Malawi - Majete Wildlife Reserve - v údolí řreky Shire,izde se období dělí na suché a dešťové., přeháňky jsou v létě časté,buš je zelená,ale je složité pozorovat zvířata. Od dubna začíná období sucha,el noci jsou chladnější,je tu jen několik napajedel,řeky Shire a Mkulumadzi vytváření zelený pás pro stále žíznivá zvířata. V říjnu a listopadu dosahují teploty až 45st, je to výborná doba na pozorování zvířat,pto některá z nich ej to obtížná doba.

Zambie a Zimbabwe - Victoria Falls - průtok vody se dramaticky mění během roku, záleží na deštích ale efekt je opožděný, řeka nedosáhne nejvyššího průtoku na konci období dešťů :v březnu ,ale v květnu, kdy však nelze vodopády dobře vidět, když je průtok nižší od října do listopadu lze si vodopády prohlídnout zblízka a lze jít i na rafting. V období nejvyššího průtoky vody je sprej vidět až do dálky 15 km.

Botswana - Okavango delta - každý měsíc nabízí něco jiného, delta je obrovská 15.000 km2 uprostřed Kalahari. Řeka Okavango sbírá vodu z Angolské výšiny vzdálené 1000 km. Každý květen přicházejí záplavy do tzv. Panhandle- rukověti pánve a pak se pomalu roztéká do Delty,zaplňuje laguny a kanály. Zbytek země vysychá,ale hlavní proud vody přichází od června do srpna,podle místa. To tedy trochu komplikuje pochopení období sucha a dešťů v Botswaně, zvířata jako sloni abuvoli se soustřeďují na okraji delty, vodomilné sitatungy, lechwe a vodní ptáci jsou v zaplavených oblastech. Mnoho oblastí delty lze prozkoumat pouze na lodi. V listopadu letní deště osvěží krajinu,přilétají sem migrující ptáci, některá zvířata opouštějí deltu a putují do vnitrozemí.

Zambie - South Luangwa - zde je zima suchá a prašná od května do října.dny, jsou příjemné,noci chladnější,teplota začíná stoupat v srpnu,laguny začínají vysychat, zbytek trávy zezlátne a zvířata se shromažďují u zbytků vody řeky Luangwa,velká stáda buvolů .ale i smečky lvů. levharti, jsou tu také v tuto dobu často vidět. Vlhy si budují hnízda v březích řeky před začátkem dešťů. V listopadu deště ochladí krajinu. a buš se znovu oživuje. Období dešťů je v Luangwě označováno jako smaragdová sezona, vegetace je hustší,ale krásná,není tu prach a západy slunce jsou překrásné. Blátivé cesty často používají i zvířata. Řeka se rozvodňuje a vytváří laguny a kanály. projet je na lodi je jedinečným zážitkem.

Namibie - Národní park Etosha , sem přicházejí deště na koci října do dubna. 400 mm srážek v období dešťů má velký vliv na vyschlý ekosystém. Stromy se zazelenají , rozkvetou květiny, které přitahují hmyz, zvířata se rozprchnou za vodou a vidět jsou hlavně u napajedel,malých pánví a proláklin hlavně u Fisher´s Pan. Když jsou deště dobré,dokonce i celá pánev Etosha o rozloze 4760 km2 se naplní vodou. a vytvoří mělké jezero,které přitahuje plameňáky. Naopak období sucha je pravý kontrast, pánev Etosha vyschne a vytvoří se tu popraskaná hlína, prach se honí krajinou. stromy jsou opadané a zbarvené bílým prachem, i přesto, že krajina vypadá nehostinně, zvířata se scházejí u mnoha napajedel zárověň mnoho druhů pije vodu - slon, nosorožci,žirafy,přímorožci, antilopy ,zebry a predátoři.

Shrnutí kam a kdy jet na safari v jižní Africe :
Období dešťů od listopadu do dubna
Jet : kamkoliv
Období sucha od května do října
Jet : kamkoliv
Victoria Falls a vysoký průtok od března do května.
Okavango Delta v době nejvyšších záplav od června do srpna
Říje impal od února do května - kdekoliv
Tah parmiček v deltě Okavanga od září do října
Hnízdění vlh karmínových od října do listopadu
Okavango delta, Linyanti, South Luangwa, Majete
Migrující ptáci od listopadu do dubna - kdekoliv
Mláďata od listopadu do února - kdekoliv
Zvířata u napajedel od srpna do října - kdekoliv
Hejna plameňáků od února do června - NP Etosha
Hnízdění čápů a volavek od března do června Luangwa od srpna do března Okavavango
Psi hyenoví - doupata od června do září - Okavango, Linyanti, South Luangwa
Fíky, maruly a jiné stromy- plody od ledna do března, kdekoliv
Aktivní žáby od listopadu do dubna- po hibernaci se obrovské žáby probudí po deštích

Vše záleží na deštích.

 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2021:
Copyright © 2021 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz