www.mojeafrika.czSTELLA TRAVEL
prvek 1
prvek 2
prvek 3
prvek 4
prvek 5
KontaktO společnostiDotazyRecenzeZájezd na míruKe staženíInformaceZájezdyUbytováníLetenkyAktualityÚvodní stránka
 
Služby naší CK
Kdy jet do Afriky?
Aktuality - Afrika
Zajímavosti z Afriky
Zajímavá místa Afriky
Národní parky a rezervace Afriky
Praktické informace na cestu do Afriky
Podnebí a přírodní poměry Afrika
Vstupní formality - Afrika
Krátký průvodce- Afrika
Víte, že ...?
Letenky
Provincie, města Afriky
Obchod a hospodářství Afrika
Dějiny , lidé a kultura Afriky
Doprava
Fauna a flóra, příroda - Afrika
Ostatní
Adrenalinové zážitky v Africe
Jazyky Afriky
Významná data, místa ,knihy - Afrika
Světová místa dědictví UNESCO
Safari v Africe - 25 nejlepších míst
Rady na cesty po Africe
 
 
zpátky

Keňa

Praktické informace na cestu do Afriky

V Keni žije asi 52.000.000 obyvatel, měna je keňský šilink, průměrná teplota v říjnu 19°C. Keňa je země rozkládající se na rovníku a na pobřeží Indického oceánu, je velmi rozmanitá od zasněženého vrcholku Mount Kenya, přes Východoafrický příkop, rozsáhlé savany, slunné písčité pláže. Keňa se proslavila nejen safari, ale i vynikajícími atlety, nádhernou krajinou a luxusními hotely.


V Keni Vám můžeme zařídit kempové safari, safari v lodgích, pobyt u moře, ale také pronájem auta s řidičem i bez řidiče. Auta jsou vybavena i stany na střeše a další kempovou výbavou.
Často se říká o Keni, že je to studená země s horkým sluncem, to je třeba mít na mysli, když si balíte s sebou věci na cestu.
Nejlepším obdobím pro návštěvu Keni je od prosince do března a pak od července do října.
Pozor - od 1.9.2015 je nutno mít víza do Keni předem. Vyřizují se on-line na www.evisa.go.ke.
Časové pásmo GMT + 3
Mezinárodní předvolba + 254

Čas
Keňa se nachází v jednom časovém pásmu, je tam o dvě hodiny více než v ČR, v době letního času pouze hodina rozdíl.

Měna
Oficiální měna je Keňský šilink, doporučujeme měnit peníze v bankách, směnárnách či autorizovaných hotelech. Přijímají se zde především USD, GBP a EUR. Mnoho hotelů přijímá i kreditní karty.
Národní měnou je keňský šilink (KES), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KES. Mince jsou dvojího typu: měděné mince o hodnotě 20, 10, 5 a 1 KES nebo dvě staré stříbrné mince, mnohem větší a těžší, v hodnotě 5 a 1 KES.
V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren, na letišti s nepřetržitým provozem. Banky si za směnu peněz na rozdíl od nich účtují poplatky. Cestovní šeky jsou přijímány pouze v bankách. Keňský šilink je volně směnitelný při příjezdu a odjezdu při kurzu cca 68 KES za 1 USD (únor 2006). Vyměníte samozřejmě i britské libry, euro a další hlavní světové měny, ale nejvýhodnější je mít u sebe americké dolary (nejlépe v drobných), musí být vydané po roce 2004. Starší bankovky nepřijímají ani směnárny. Vývoz keňské měny v hotovosti je trestný. Neměňte peníze na ulici, riskujete tak okradení. Většina bank je vybavena bankomaty (většinou Barclays Bank). Fungují na EuroCard/MasterCard, American Express, Visa, Plus a Cirrus. Problémem je nespolehlivé spojení Keni s ostatním světem, může se stát, že karta nebude fungovat a také často bankomaty nevydají požadovanou hotovost (protože jsou prázdné). Kartou nelze platit všude, nespoléhejte se jenom na ni. Z bankomatů si lze vybrat místní měnu ve městech.
Nejlépe je vyměnit si konkrétní částku rovnou na letišti. Kurzy v hotelích a lodžích jsou horší. Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 100-150 USD.
Ceny safari jsou vysoké, díky kombinaci auta 4x4, provozních nákladů, vstupů do parků a cenám ubytování v chráněných oblastech. Levnější je u Lake Naivasha a Baringo, které nejsou v systému národních parků, lze se sem dostat i veřejnou dopravou a jsou zde kempy. DPH 16% na zboží a 14% hotely a restaurace.


Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 -15.00, některé pobočky otvírají v sobotu od 9.00 -11.00. Mnoho bank je vybaveno bankomaty a bankovní pobočky na mezinárodním letišti mají otevřeno nepřetržitě (Jomo Kenyatta) Nairobi a Moi.

Pošta
Keňa má dobré domácí i mezinárodní poštovní služby. Známky se prodávají v obchodech, turistických ubytovnách a hotelích.

Telekomunikace
V Keni je dobrá síť, jak pro pevné linky, tak pro mobilní a satelitní spojení. Vetšina hotelů a ubytoven nabízí mezinárodní telefonní spojení a faxové služby. Ve větších městech nabízejí mezinárodní služby soukromá telekomunikační centra. Máte-li mobilní telefon s roamingem, můžete využívat vynikající keňskou mobilní síť, která pokrývá většinu velkých měst a turistických oblastí. Volací kód do Keni je 254+ místní číslo.
Mnoho hotelů nabízí i internetové připojení a jsou zde i internetové kavárny.

Pošta
Známky lze koupit na poště nebo ve velkých hotelích a obchodech se suvenýry. Pošta do ČR jde přibližně 14 dní.

Internet
V Keni jsou dobří internetoví provideři. Mnoho hotelů a ubytoven nabízí jak e-mail, tak internet a ve většině měst je spousta soukromých center a internetových kaváren.
Přístup na internet nabízí většina hotelů a lodge vyšší kategorie: buď přímo v lobby, v „internetovém koutku“ nebo v tzv. business centru. Některé hotely poskytují tuto službu svým hostům zdarma, v jiných jsou naopak ceny vyšší, než v internetové kavárně. Některé luxusní hotely umožňují připojení na internet on-line přímo z hotelového pokoje. Je třeba se informovat na recepci konkrétního hotelu. Ceny jsou obdobné, jako v ČR, minimální částka činí 50,- KES (1 min = 10,- KES).

Zdravotnictví
Keňa je země s endemickými oblastmi výskytu žluté zimnice a rozsáhlými malarickými oblastmi. V chudých oblastech na severu země i v městských slamech se turisté . Doporučuje se pít balená voda, vzít si s sebou vlastní léky.

Zdravotní péče, očkování, hygiena
V dostatečném předstihu před odjezdem kontaktujte hygienicko-epidemiologickou stanici a informujte se na potřebná očkování. Mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje, ale měli byste vědět, že v některých oblastech Keni se vyskytuje žlutá zimnice a malárie. Doporučená jsou očkování proti žloutence a tetanu. O užívání vhodných antimalarik se poraďte s odborným lékařem a nezapomeňte repelenty! V některých oblastech se vyskytuje schistosomiáza (dřívější název: bilharzióza), proto nedoporučujeme koupání ve sladkých vodách.
Samozřejmostí je kvalitní zdravotní pojištění, pokrývající náklady na ošetření, hospitalizaci, léčení, výlohy na léky, nezbytné převozy apod. Ověřte si před cestou rozsah vašeho pojištění a jeho platnost pro konkrétní zemi. Počítejte s požadavkem zaplatit v hotovosti, veškeré doklady o placení pečlivě uschovejte pro následné jednání s pojišťovnou po návratu domů.
Nezapomeňte osobní léky, nejlépe v originálním balení. Pokud obsahují látky považované za narkotika, tak samozřejmě i s lékařským předpisem. Pravidelně užívané léky zabalte do příručního zavazadla (pro případ zpoždění odbavovaných zavazadel).
Lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika (Ampicilin, Augmentin, Deoxymykoin), antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Opthalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten, Mykoseptin), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol gel na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.

Důležitá telefonní čísla:
Na dobré úrovni je zdravotnické zařízení v Nairobi, soukromá nemocnice Nairobi Hospital, tel. (02) 722 160,
V Mombase při pobytu na keňském pobřeží je možno využít Mombasa Hospital, tel.: (011) 312.
Při úrazech a nehodách mimo hlavní město Keni (ale i na území Tanzanie nebo Ugandy) je možné využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport, tel.: (02) 717 374.
Podmínkou přijetí pacienta do zdravotnického zařízení je jeho pojištění u zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů zdravotního zákroku. Doporučuje se tedy mít jak pojistku, tak i kreditní kartu.

Dne 22. dubna 2015 předal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky Pavel Řezáč své pověřovací listiny prezidentu Keni Uhuru Kenyattovi.
Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi
P.O.Box 25639
Telefon +254 204 348 163 (tel/fax), 072, 073
Fax +254 204 348 163
Nouzová linka +254 726 489 626
E-mail nairobi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/nairobi
Vedoucí úřadu Martin Klepetko
Funkce VZÚ
Diplomatická působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu a pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a Program OSN pro lidská sídla (UN-Habitat). Velvyslanec je stálým představitelem ČR pro Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a pří Programu OSN pro lidská práva (UN-Habitat)
Konzulární působnost pro Keňu, Burundi, Rwandu, Tanzanii a Ugandu
Časový posun +1 hod letní čas
+2 hod zimní čas
Poznámka

Krátkodobá schengenská víza jsou vydávána ZÚ Slovenska v Nairobi



Bezpečnostní situace
Vnitřní politická a bezpečnostní situace v zemi se uklidnila, pokud se chystáte na cestu, je dobré si vždy předem služby objednat u prověřených operátorů. Ve městech bohužel působí nebezpečné dětské gangy tzv. "street children", které mohou ohrozit i silného dospělého člověka. V poslední době se situace v Keni uklidnila a lze tedy běžně jezdit na safari a do přímořských resortů. Keňské úřady dělají maximum pro zajištění klidu a bezpečnosti v zemi.
Nebezpečnými oblastmi jsou severní oblasti provincie Rift Valley (řídce obydlené, endemická oblast žluté zimnice), severovýchodní oblast východní provincie, zejména parky Samburu, Buffalo Springs a Shaba (je zde možné projet pouze v koloně a za asistence místní policie). Do severovýchodních oblastí a na ostrov Lamu se doporučuje cestovat pouze letecky. Po setmění se jízda autem nedoporučuje, a proto je vhodné mít po trase zajištěné ubytování. Cestování automobilem je vhodné pouze za předpokladu, že pojedete v doprovodu dalšího automobilu kvůli bezpečnosti nebo možným poruchám.
Keňa je obvykle považována za bezpečnou zemi, avšak např. Nairobi a Mombasa nejsou příliš bezpečná místa např. pro noční vycházky, také sever země u Lamu. Nedoporučuje se chodit pěšky ve městě.

Kriminalita
Věnujte pozornost ochraně cestovních dokladů. Cenné věci (pas, letenku, hotovost) noste nejlépe přímo na těle, při pobytu je uložte do zamčeného hlavního zavazadla nebo do hotelového sejfu. V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení pasu je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu. Doporučujeme mít s sebou dvě pasové fotografie a fotokopii zadní dvoustrany pasu, což podstatně usnadní situaci, kdybyste o dokumenty přece jen přišli. Kopii pasu samozřejmě uložte odděleně od originálu. Bezpečnostním pravidlem číslo jedna je neopouštět skupinu a vždy se řídit pokyny průvodců.
Ve městech dávejte pozor na kapsáře. Nechoďte nikam sami, zejména večer a v noci. Pokud byste byli okradeni, i v případě, že se obrátíte na policii, není prakticky žádná naděje zloděje chytit. Kromě Nairobi je rizikovou oblastí také pobřeží a některé národní parky. Nikdy neukazujte, že máte při sobě větší obnos. Peníze mějte rozděleny na menší částky a ty uloženy odděleně. Malou částku mějte připravenu jako pohotovostní v kapse, můžete ji i ukázat, „že více nemáte“.
Hotel neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji. Pokud si kamery a fotoaparáty neberete s sebou ven, patří do trezoru. Na vycházce či na pláži nenechávejte své věci bez dozoru. Také příruční zavazadlo můžete opatřit malým zámkem. Kameru nebo fotoaparát, pokud zrovna nefotografujete, mějte uloženy v příručním zavazadle, nikoli volně na krku nebo dokonce přes rameno. Nedávejte peníze ani dětským bezdomovcům, mějte v kapse po ruce třeba bonbóny nebo tužku.

Elektřina a voda
Zásobování vodou je na dobré úrovni, voda z vodovodního řadu je pitná po převaření, ale pijte raději vodu v lahvích. Elektrické napětí je 220/240 V, zásuvky tříkolíkové, tudíž je nutný zásuvkový adaptér. Elektřina (proud, používaní redukcí)
Elektrická soustava v Keni je 230V/ 50 Hz. Zásuvky jsou „typu G“, dva ploché kontakty se zemnicím kolíkem. Pokud si s sebou berete spotřebiče s českým připojením, potřebujete adaptér. Většinou ho lze zakoupit na místě nebo zapůjčit v recepci.


Provozní doba
Státní úřady Po - Pá 8.30 - 17.00 hod.
Banky Po - Pá 9.00 - 14.00, některé i do 16,30 hod.

Státní svátky
V Keni je mnoho různých lokálních svátků (Muslimové a Ramadán - některá místa během této doby uzavřena)
01.01. Nový rok
Pohyblivé Velikonoční svátky
01.05. Den práce
01.06. Den Madaraka
10.10. Den Moi
20.10. Den Kenyatta
12.12. Den Nezávislosti
25. a 26.12. Vánoční svátky

Ubytování
V Keni je široká možnost ubytování, od kempů až po luxusní lodge. V národních parcích se může nocovat pouze ve vyhrazených kempech s chatkami, které jsou vybaveny lůžky s moskytiérami, vodou a elektřinou. Luxusní stanové tábory mají ve stanech vlastní koupelnu, pohodlná lůžka a nabízejí výborné stravování. Překrásné jsou chatky umístěné na stromech, odkud můžete pozorovat zvěř u napajedel.
Ve městech jako Nairobi a Malindi existují hostely. Hotely jsou zastoupeny od nejnižších po nejvyšší kategorie.
Na pobřeží Indického oceánu si můžete vybrat od luxusních hotelů až po chatky se střechou z palmového listí.
V Keni najdete veškeré typy ubytování - hotely, hostely, luxusní stanové tábory, kempy, resorty, tábořiště.

Stravování
Místní strava se skládá hlavně z kukuřice, brambor a fazolí. Národním jídlem je nyama choma - pečené maso. Místní restaurace mají jen omezený výběr jídel, na pobřeží je ale situace jiná - je zde bohatý výběr jídel. Nachází se tu mnoho indických restaurací, které nabízejí mimo jiné sambusas (indické zákusky) a mkate mayai (pečená vejce v těstě). Z masa se zde jí hlavně jehněčí, kozí a hovězí, jako příloha rýže, brambory, matoke a ugali. Kuřecí maso a steaky nabízejí pouze v lepších restauracích. Všude je veliký výběr ovoce a nápojů - jak nealko, tak alkoholických. Výborné je místní pivo i víno.

Kuchyně - jídlo a nápoje
Keňská kuchyně je rozmanitá. Ke snídani čaj a mandaazi (sladké koláče). Hlavním jídlem je maso, k němuž se podávají brambory, rýže, nekvašená chlebová placka (čapati), rozmačkané banány (matoke) nebo kukuřičná kaše (ugali), která je národním jídlem. Oblíbené je opečené maso (nyama choma), převážně skopové nebo hovězí, často ale kozí. Podává se se zeleninovou směsí, případně s kukuřičnou kaší. Dále pečená kuřata (kuku choma) a grilované steaky se směsí fazolí a kukuřice (githeri). Časté jsou mořské i sladkovodní ryby, mořské plody a především exotická zvěřina (velbloudi, antilopy, opice, zebry, krokodýli, pštrosi), která by ovšem neměla pocházet ze zákonem chráněných druhů. Běžný je kebab, vařený kukuřičný klas a sambusas (smažené těstové trojúhelníčky plněné pikantním sekaným masem nebo zeleninou). Mkate mayai jsou placky plněné sekaným masem a vajíčky. Irio je kikujské jídlo z rozmačkané zeleniny, fazolí a brambor. Do některých jídel se přidává kokos a prakticky do všech spousta koření. Z tropického ovoce jsou v nabídce banány, avokádo, ananas, mango, citrusy, papája, guava, melouny, mochyně, mučenka, granátové jablko, kokosové ořechy a kešu.
Národním nápojem je čaj (chai), z čajových lístků, mléka, vody a cukru. Kořeněný čaj se nazývá chai masala. Místní pivo (pombe) se kvasí z banánů, prosa, cukru a bylinek. Vaří se také zázvorové pivo. Místní ovocné víno se připravuje například z papáji nebo z manga, ale existuje i keňské víno z hroznů. Ochutnejte bílý rum Kenya Cane a kávový likér Kenya Gold. Z nealkoholických nápojů vede Cola, Fanta, Sprite, z místních limonáda Krest, mučenkový džus a mrkvová šťáva.
Hotely a lodge nabízejí samozřejmě turistům jídla místní i mezinárodní kuchyně, většinou formou bufetu. Jídla jsou opatřena názvy v angličtině.
Odřekněte si zmrzlinu, syrové ústřice a mušle, právě tak jako nabídku podomácku pálených destilátů. Nepijte vodu z vodovodu a odmítněte led do nápojů. Také ovocný džus může být naředěn vodou pochybného původu. Vyhněte se mléku. Kromě oloupaného ovoce či zeleniny nejezte nic syrového a před každým jídlem si omyjte ruce mýdlem.

Co si koupit
Keňa je vynikajícím místem na nákupy suvenýrů. Místní řemeslníci prodávají například výrobky ze dřeva, palmového listí a bižuterii.
Keňa je rájem pro nákup exotických suvenýrů. Na tržištích i v obchodech se suvenýry se obvykle smlouvá až na třetinu původní ceny.

Typické suvenýry
Typickými suvenýry jsou dřevěné mísy ozdobené africkými zvířaty, africká zvířata všech velikostí ručně vyřezaná ze dřeva, nejrůznější předměty a figurky vypracované z růžovobílého nerostu steatitu (mastku), jehož světově nejvýznamnější ložisko je právě v Keni, batika na hedvábí s africkými motivy, předměty z kůže (například stojánek na tužky), ale i pásky či kabelky, africké bubny, červené masajské látky, oštěpy, štíty a precizně vypracované korálkové ozdoby a šperky, vyřezávané tykve a zdobené nádoby z dýně, sisalové košíky všech velikostí, barev a tvarů, někdy zdobené vlákny z kůry baobabu nebo barevnými korálky, zavinovací sukně a kanga (čtverce látky potištěné příslovími). Nikdy nekupujte cokoliv z divoce žijících zvířat, včetně korálů či mušlí, vždy se u průvodce ujistěte, zda se nejedná o druh, na nějž se vztahují přísné předpisy o ochraně a jehož vývoz z Keni je zákonem zakázán.

Co vzít sebou
Lehké a vzdušné oblečení v nenápadných barvách, lehkou bundu na ranní safari, pohodlnou obuv, příruční batůžek, pokrývku hlavy, brýle, olej na opalování, fotoaparát a videokameru s náhradními filmy a bateriemi, dalekohled. Je třeba mít na mysli, že vaše zavazadlo bude vystaveno prachu. Pokud používáte malá letadla, tak nezapomeňte na omezenou váhu zavazadla. Ti, kdo chtějí cestovat veřejnou dopravou by měli mít uzamykatelný batoh. Je třeba mít s sebou malý příruční batoh na kameru, osobní věci a doklady. Pevné boty se doporučují těm, kteří se chtějí vydat na pěší safari. Také je třeba mít s sebou pokrývku hlavy, krém na opalování s vysokým ochranným faktorem a sluneční brýle. Určitě se hodí dobrý repelent (např. Autan, Off apod.). Na některých místech na pobřeží není vhodné, aby ženy nosili šortky a krátké rukávy. V některých hotelích v Nairobi se vyžaduje i formálnější oblečení na večer. Nezpomeňte si také vzít s sebou toaletní potřeby a osobní léky a případně náhradní brýle. Pro ty, kdo se chtějí vydat na kempové safari je dobré mít baterku a nůž. V Keni také potřebujete adaptér do zásuvky. Hodí se mít s sebou dalekohled a kameru. Ti co se vydávají na výstup na hory, by měli být řádně vybaveni. Co se týče potápěčů v Keni si lze vybavení vypůjčit, ale mnoho potápěčů dává přednost vlastnímu vybavení a také nezapomeňte na certifikát.
Cestovní doklady si dobře uschovejte a udělejte si kopie. S sebou musíte mít letenku, pas s vízy, potvrzení o očkování a pojištění.

Oblečení, zavazadla
Cestujte nalehko, budete svobodnější! Vhodný je pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřený visačkou s Vaším jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Jako příruční zavazadlo se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například láhev s vodou). Neberte tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete. Naopak přibalte několik igelitových tašek, hodí se skoro vždycky a pomohou Vám zabránit všudypřítomnému prachu. Oblečení nejlépe z přírodních materiálů (bavlna), pohodlné a prodyšné, kalhoty dlouhé i krátké, košile s dlouhým i krátkým rukávem. Na safari jsou „khaki“ a „maskáče“ osvědčeným zbarvením, které zvířata neznervózňuje. K moři si vezměte oblečení co nejpohodlnější a vzdušné, je tam horko a vlhko.
V islámských oblastech (zejména pobřeží) je třeba respektovat místní zvyklosti. Turistům jsou tolerovány krátké kalhoty a trička, ale odhalování nepřehánějte. Žena v kratičkých šortkách a tílkem na ramínka zbytečně provokuje. Koupání bez plavek a „nahoře bez“ je zakázáno.
Boty na safari stačí botasky a sandály s páskem přes patu. Ponožky takové, co vám nebude líto je po dvou dnech nošení vyhodit. K moři nezapomeňte na boty do vody. Stačí cvičky nebo staré tenisky. Rozhodně přibalte klobouk na hlavu, sluneční brýle a náhradní brýle, pokud je nosíte. Z dalších věcí jsou nezbytné repelent, láhev na vodu, šitíčko, adaptér britského typu, malá baterka a náhradní baterie, hygienické potřeby, papírové kapesníčky nejlépe vlhké (!), anglicko-český slovníček a lékárnička (viz „zdravotní příprava“).
Nezapomeňte kvalitní dalekohled - vaše zážitky na safari se znásobí!
Nezapomeňte, že odbavované zavazadlo do letadla (kufr nebo kabela) má limit do 20 kg váhy, příruční zavazadlo (většinou batůžek na záda nebo kabela přes rameno) do 5 kg váhy. Příruční zavazadlo nesmí obsahovat potenciálně nebezpečné předměty vyloučené z přepravy (nože, vývrtky, pilníčky, nůžtičky, pinzeta).

Doprava
Několik domácích leteckých společností nabízí jak pravidelné, tak charterové lety do měst, na pobřeží a do přírodních rezervací. Certifikované safari společnosti mají plně vybavená auta, k dispozici je i soukromá a veřejná doprava. Historická železnice spojuje Nairobi s Mombasou denně a kažý týden jezdí vlak do Nanyuki poblíž Mt.Kenya. Pobřeží poskytuje možnost zakotvení jachet a výletních lodí.
Jomo Kenyatta Airport leží 15 km od centra města. Taxi do města stojí 1400 KES - 13 EUR, domluvte si cenu předem a nenechte se obalamutit zvýšenou cenou benzínu a zácpou ve městě. Nebo můžete jet autobusem č.34 City Hoppa bus - stojí 50 KES - 0,50 EUR. Jak cestovat v Nairobi se můžete dovědět na stránkách matatuonline.com.
Chcete-li vyzkoušet africkou kuchyni a jazz jděte do Blanco´s Lounge a grill nebo Osteria del Chianti, kde je italská kuchyně. Večer si můžete zatancovat v Black Diamond - Mpaka road, Westlands nebo v Gypsy´s - autentická hospoda a výborné jídlo.
Místní lety létají i z letiště Wilson Airport,které je blíže k centru.
Mezinárodná letiště jsou Jomo Kenyatta International Airport Nairobi a Moi International Airport v Mombase. V Nairobi je i letiště Wilson,které používají chraterové společnosti a malá letadla. Transport z letiště nabízí státní Kenatco Taxi service, Voda taxis a další.
Dobrá síť domácích letů, více společností, mezinárodní a místní půjčovny jsou na letištích Nairobi, Mombasa. Jezdí se po levé straně, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz s fotkou. Ve větších městech jsou k dispozici taxíky, autobusy mezi městy a přes hranice. Minibusy se nazývají matatu. Železnice mezi Nairobi a Mombasa, Nairobi a Kisumu a do Kampaly - Uganda.

Keňa je rájem pro ornitology, žije zde asi 1000 druhů, pokud máte volno ve středu ráno,
vydejte se do Nairobi National Museum, kde Vás průvodce seznámí s mnoha druhy ptáků.

Co koupit v Keni
Značkové tašky Sandstrom, jejichž design se zrodil v Keni se hodí jak na safari tak do města. Jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů - velbloudí kůže, teletiny, hrubého plátna a mají mosazné uzávěry. Jsou kombinací luxusu, stylu a trvanlivosti.
Společnost Kiscoop byla založena v roce 1980 v Tabaka-Kisii, aby pomohla místním řemeslníkům - řezbářům, kteří zručně využívali přírodní kameny Kisii k výrobě nejrůznějších artefaktů. Koupíte-li jakoukoliv sošku z tohoto materiálu, pomůžete 200 ženám a 300 mužům, žijících v této vesnici, aby si zajistili příjem a zlepšili svůj život (řezbáři steatitu z Kisii).
Firma Kazuri - což znamená malý a roztomilý, začala jako experimentální dílna s ruční výrobou náhrdelníků. Její zakladatelka lady Susan Wood začínala se dvěma africkými ženami, brzy poznala, že ve vesnicích okolo Nairobi, žije spousta dalších, které potřebují práci a tak se firma rozrostla. Dnes má spoustu kvalifikovaných pracovníků, kteří vytvářejí ručně dělanou bižuterii, využívají znalosti prací s keramikou a umělecké nadání a její šperky se proslavily. Firma vytvořila i kolekci keramického nádobí. Každý kus je stejně jako šperk ručně vyrobený, malovaný - od jednotlivých artefaktů až po jídelní servisy.

Vynikající káva
Keňská káva je druhá na světě, co do velikosti zrn a kvality. Rudá vulkanická půda, která zásobuje kořeny kávoníků živinami, vysoká nadmořská výška a odborně pěstovaná kávová zrna zajistili keňské kávě světovou pozici. Má zvláštní chuť, lze ji snadno rozeznat díky suché textuře a kávové vůni. Keňa AA má vyjímečné aroma se zabarvením do chuti vína.

Keňský čaj
V Keni se pěstuje nejlepší černý čaj na světě, je to díky tomu, že se sbírají jen nejvybranější ze dvou horních listů a očka jsou ručně vázána. Čaj se vyváží do 50 zemí.

Květiny
Keňa se stala předním exportérem řezaných květin do zemí EU, 31% všech dovezených květin pochází z Keni.

Uprostřed města najdete golfové hřiště Ngong Racecourse Golf Club - 9ti jamkové. Nejnovějším hotelem v Nairobi je Tribe - The Village Market hotel, je také velmi často plně obsazen nejen turisty, ale i místními. Je to velmi moderní hotel.

Zvláštnosti pobytu u moře v Keni
Pobřeží Keni je lemováno vodami Indického oceánu s nabídkou oceánského typu koupání. Život na plážích určuje rytmus přílivu a odlivu, který denně nabízí neopakovatelné přírodní divadlo. Každých šest hodin při odlivu moře ustoupí ke korálovému útesu, jenž lemuje celé pobřeží. Začátek odlivu je příležitostí ke koupání v klidné ustupující vodě se slabým příbojem, vrcholící odliv pak láká k expedici až ke korálovému útesu s možností poznat bohatý podmořský život. Se začínajícím přílivem moře ožívá. Na své si přijdou milovníci surfingu, živého příboje a koupání v mořských vlnách.

Jižní pobřeží – pláž Diani
Pláž Diani leží 40 km jižně od Mombasy a na jižním pobřeží patří k jeho nejkrásnějším částem. Je dlouhá asi 7 km a pokrytá jemným bílým pískem.

Keňa - potápění
Pobřeží Keni je ideálním místem k šnorchlování i potápění s přístroji. Orientační cena ponoru je 35 až 40 Euro.
Odliv a příliv: během odlivu mohou být výrazně omezeny možnosti koupání, především u hotelů na severním pobřeží. Doporučujeme boty do vody.

Keňa - golf
Velmi kvalitní, golfové hřiště mezinárodních kvalit Leisure Golf Club s 18 jamkami najdete jižně od Mombasy u Diani Beach.

Opalování
Používejte opalovací mléka a krémy s dostatečně vysokým faktorem odpovídajícím citlivosti vaší pleti. Neopalujte se v pravé poledne, stálý vítr u moře skutečnou teplotu vzduchu snižuje a vede k podcenění vlivu záření. Ve stínu a při plavání se opálíte také. Pokud se přesto spálíte, použijte pantenol gel. Před sluněním nepoužívejte deodoranty a voňavky, mohly by se vám na pleti udělat nepříjemné skvrny. Pijte i když nemáte žízeň.

Pláže a koupání
Pláže jsou s jemným bílým pískem a s pozvolným vstupem do moře. Protože jsme však u Indického oceánu, limituje naše koupání režim přílivu a odlivu. Nejlepší koupání se nabízí ráno před odlivem a odpoledne, když nastává příliv. To je výhodné i z hlediska teplot a intenzity UV záření, protože tehdy jsou teploty vzduchu příjemné a sluníčko vás určitě nespálí. Pokud se budete chtít procházet v ustupujícím moři, případně se jít „projít“ až ke korálovému útesu, lemujícímu pobřeží, vezměte si určitě boty do vody.

Jazyky, domluva
Běžná je angličtina, svahilština, případně němčina či francouzština. V hotelích se dorozumíte anglicky a anglicky mluví i Váš místní řidič/průvodce. Nicméně doporučujeme osvojit si alespoň několik místních výrazů, jejichž znalostí potěšíte místní (a „stoupnete v ceně“), jako například:
jambo (džambo) = ahoj,
pole pole = pomalu, nespěchat, „klídek“,
kwaheri = nashledanou,
hakuna matata = žádný problém, nevadí,
hapana = ne,
asante sana = děkuji mnohokrát,
sitaki = nechci,
ghali sana = je to moc drahé (všude, s výjimkou supermarketů, se smlouvá),
bei gani = kolik to stojí,
karibu = vítejte.
Snažte se poznat místní zvyky a respektujte je. Řiďte se radami průvodce a nepodceňujte detaily. Nejpřísnější je islám, rozšířený hlavně na pobřeží. Dejte pozor na urážku státu, nemluvte špatně o prezidentovi a postavte se při hymně. Při setkání se podává ruka, objímání nebo dokonce líbání na veřejnosti je nevhodné.
Kromě angličtiny a svahilštiny se v Keni mluví i dalšími 40 regionálními jazyky.

Různé
Keňskou vlajku tvoří tři větší, stejně široké pruhy černé, červené a zelené barvy, oddělené od sebe užšími bílými proužky. Uprostřed je válečný štít a dvě bílá překřížená kopí. Černá barva symbolizuje lid, červená krev prolitou v bojích za nezávislost a zelená vyjadřuje úrodnost země. Bílé proužky jsou symbolem míru. Štít připomíná keňskou hrdost a tradice.

Keňa se potýká s nedostatkem pitné vody a vody vůbec. Rozsáhlé oblasti, kdysi nerozvážně odlesněné, jsou dnes postiženy půdní erozí a desertifikací. Viktoriino jezero zarůstá „vodním hyacintem“ (Eichhornia crassipes). Problémem národních parků je pytláctví. Zvířata jsou také ohrožena nadměrným turistickým ruchem, a proto mají safari pravidla, která se musí respektovat (zákaz nočních safari, přísný zákaz krmení zvířat, záměrné poutání jejich pozornosti, vystupování z auta a další).

Etnické zajímavosti
V Keni (39 miliónů obyvatel, 2008) je téměř polovina populace mladší 14 let. Průměrný věk je pouhých 18 let a máte zde šanci dožít se 47 – 49 let. Vir HIV údajně zasáhl již 7 % obyvatel. Pouze 45 % lidí má přístup k čisté pitné vodě a necelých 25 % k základní zdravotní péči. Dětská úmrtnost je vysoká. Gramotnost je celkově asi 78 %. Celkem 99 % obyvatel Keni tvoří Afričané. Z „ne-afričanů“ zejména Asiaté, Arabové a Evropané.

Kmeny
V Keni žije mnoho rasově a kulturně odlišných skupin, běžně označovaných jako kmeny. Nejsou to uzavřené skupiny. Jejich územní prostor, vzhled, jazyk i tradice se vždy překrývaly a lidé se vzájemně mísili. V posledních letech se etnická identita rozpadá a tradice jsou opouštěny. Oficiálně jsou všechna etnika rovnocenná, žádný kmen není nadřazený jinému. „Ke kterému kmeni patříš?“ bývá ale první otázka při prvním setkání. Nejpočetnějším kmenem jsou Kikujové (22 %), Luové (14 %), Luhjové (13 %), Kalenjinové (12 %,), Akambové (12 %), dále Kisiiové (Gusiiové 6 %), Meruové (6 %).
Pro zajímavost - populární Masajové tvoří pouhé 1,4 %. Dalšími kmeny jsou například Elmolové, Gabrové, Turkanové, Mijikendové, Pokotové, Rendilleové a Samburové.

Masajové
Pocházejí ze Súdánu a vždy se živili výhradně pastevectvím. Štíhlí, vysocí a hrdí válečníci pijící krev smíchanou s mlékem jsou stále velmi konzervativní a civilizaci odmítají. Ještě i dnes částečně kočovníci se považují za nadřazené jiným kmenům. Už na první pohled se liší typickým červeným oblečením, dlouhými červeně nabarvenými vlasy, kovovými šperky a neodmyslitelným oštěpem (případně holí) v ruce. Někteří z nich se dnes živí prodejem suvenýrů (mimochodem jsou to překrásné věci z vydlabaných dýní, náhrdelníky z přírodních materiálů a českých rokailových korálků), nebo dokonce pózováním fotografům. Před stisknutím spouště nejdříve zásadně požádejte o svolení a zaplaťte.

Spropitné
Není samozřejmě „povinné“, ale v Keni je hluboce zavedeným a zakořeněným zvykem (nosiči zavazadel, pokojské, ale zejména řidiči či průvodci safari). Výše sice záleží na Vašem uvážení, nicméně, zúčastníte-li se safari, spropitné se zákonitě očekává. Pro průvodce a zároveň řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den, pokud jde o safari z hotelu na pobřeží. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD/os/den. Rozhodně se vyplatí.


Telefonování + roaming
Volání do Keni: mezinárodní předvolba +254, volání do ČR: +420.
Telefonování z hotelů je spolehlivé, ale drahé.
Z pošty lze volat za pomoci spojovatelky nebo použijte telefonní kartu. Karty o hodnotě 300, 500 a 1000 KES se koupí ve stáncích nebo na poště.
Telefonní budky jsou červené a fungují výhradně na měděné mince v hodnotě 1, 5 a 10 KES.
Keňa má roaming pro mobilní telefony sítě Eurotel, Paegas a Vodafone. Ujistěte se u svého operátora, zda jej máte aktivován. Keňští operátoři jsou Kencell, Celtel a Safaricom. Cena odeslané SMS je cca 7 – 8 Kč, cena odchozího hovoru cca 120 – 160 Kč, cena příchozího hovoru o málo nižší. Vnitrozemí nemá 100% pokrytí signálem.

Tísňová volání
Všeobecná pohotovostní služba („emergency service“): 911
Při akutním ohrožení života „létající doktoři“ 24 hod/denně: 0733 639088 nebo 0722 314239.
Většina hotelů a lodží má svého lékaře nebo zdravotní sestru, případně kontakt na ně po 24 hodin denně.

Zvyklosti a obyčeje
„Pole pole“ a „Hakuna matata“ jsou nejčastější výrazy (hned po pozdravu jambo), s nimiž se setkáte. Znamenají „pomalu“ a „žádný problém“. V Africe se nikam nespěchá a pokud Vám někdo slíbí, že něco udělá nebo přinese, rozhodně to neznamená hned teď.
Toalety jsou povinnou součástí každého většího obchodu se suvenýry (tzv. „curio shop“), a tak zdravotní zastávka při přejezdech je prakticky vždy doprovázena nakupováním.


Nejlepším období pro návštěvy Masai Mara je leden - únor a pak od června do září.

www odkazy

http://www.magicalkenya.com/

http://www.kws.org

 
 

TEXTOVÉ MENU:   | ÚVODNÍ STRÁNKA | AKTUALITY | UBYTOVÁNÍ | ZÁJEZDY | INFORMACE | KE STAŽENÍ | ZÁJEZD NA MÍRU | RECENZE | DOTAZY | O SPOLEČNOSTI | KONTAKT

Copyright 2008-2024:
Copyright © 2024 STELLA travel, všechna práva vyhrazena

NAVRCHOLU.cz